Jump to content



Νέα VGA mid-range 260X, 650 Ti ή 750 Ti?


jpavly

Recommended Posts

Έφτασε ο καιρός να αποσύρω την παλιά μου 9600GT!

637982.gif

To budget είναι πιο σφιχτό κι από σκουριασμένο μπουλόνι 50ετίας, αρχικά σκεφτόμουν να την βγάλω με μία 7770 περί τα 90-100€, αλλά με παίρνει να δώσω και 20 € παραπάνω για μία 260X.

Πάντα έχουμε κατά νου ότι μιλάμε για upgrade από μία 9600GT οπότε οποιαδήποτε κάρτα είναι καλύτερη.

Σαν gamer δεν έχω απαίτηση ναι παίζω τα παιχνίδια με τέρμα γραφικά, είμαι gameplay > graphics τύπος. Π.χ. με την 9600GT παίζω τώρα το Far Cry 3 όλα Low και μου φαίνεται μια χαρά.

Στο Budget των 120€ βλέπω λύσεις τόσο από την AMD R7 260X και την 650 Ti. Από διάφορα συγκριτικά έχω δει την 260X να είναι ελάχιστα πιο πάνω από την 650 Ti, ενώ η κατανάλωση της 260X είναι ελάχιστα μεγαλύτερη.

Πιθανότατα θα πάρω την ASUS R7 260X 2GB DirectCU II OC στα ~125€.

Game changer είναι η 750 Ti, η οποία είναι και καλύτερη, και οικονομικότερη όσον αφορά την κατανάλωση, αλλά δεν την έχω δει Ελλάδα ακόμα, και από Amazon είδα γύρω στις 120 λίρες + μεταφορικά.

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Μην την σκέφτεσαι καν την 650ΤΙ. Κατευθείαν σε 260Χ (της οποίας την τιμή έριξε η AMD με την εμφάνιση της 750 και της 750ΤΙ από τα $149 στα $119, οπότε στο εξωτερικό η τιμή της ίσως ήδη να έχει πέσει don't know).

Από Nvidia η απλή 750 ίσως να αξίζει αν το δεις σε στυλ "Θέλω και χαμηλή κατανάλωση".

Κάτι ακόμα. Η 260Χ έχει CF connector χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αξίζει μετά από 2-3 χρόνια να κοιτάξεις κάτι τέτοιο. Οι Nvidia δεν έχουν.

Και για όσο περιμένεις να πάρεις και άλλες απαντήσεις

AnandTech | The NVIDIA GeForce GTX 750 Ti and GTX 750 Review: Maxwell Makes Its Move - Print View

Link to comment
Share on other sites

Μην την σκέφτεσαι καν την 650ΤΙ. Κατευθείαν σε 260Χ (της οποίας την τιμή έριξε η AMD με την εμφάνιση της 750 και της 750ΤΙ από τα $149 στα $119, οπότε στο εξωτερικό η τιμή της ίσως ήδη να έχει πέσει don't know).

Από Nvidia η απλή 750 ίσως να αξίζει αν το δεις σε στυλ "Θέλω και χαμηλή κατανάλωση".

Κάτι ακόμα. Η 260Χ έχει CF connector χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αξίζει μετά από 2-3 χρόνια να κοιτάξεις κάτι τέτοιο. Οι Nvidia δεν έχουν.

Και για όσο περιμένεις να πάρεις και άλλες απαντήσεις

AnandTech | The NVIDIA GeForce GTX 750 Ti and GTX 750 Review: Maxwell Makes Its Move - Print View

συνεχιζοντας το ιδιο ποστ (για αυτο το quotara) δες και την r7-265 που σκαει μυτη οπου να 'ναι.

Προκειται για μια κομμενη 270 ..Την "εχει" στο ιδιο review σαν νουμερα fps.

Λογικα απο 130-150 θα παιξει.(αναλογα την εταιρια-εκδοση)

Αν σε ενδιαφερει περισσοτερο η καταναλωση η 750 ti κερδιζει με διαφορα..αλλα μονο οταν παιζεις και για οσο παιζεις.

Σε idle-ing δε νομιζω σωθεις απο 5watt (να στο κανω και 10 αμα θες).

Ελπιζω να βγει εκδοση ti boost με 192bit bandwidth και κανενα παραπανισιο rop γιατι δειχνει πολλα υποσχομενη.

(οπως με την 650 δλδ)

Link to comment
Share on other sites

παιζουν και μτχ 7870, GTX580/660 ~150€

αρκετες εκ των οποιων σε custom υλοποιησεις και με υπολοιπο εγγυησης

σε αυτη τη κατηγορια gpu, κατ εμε η καταναλωση ρευματος περναει στο παρασκηνιο σε σχεση με την αποδοση

εκτος κι αν εχεις παιζει τρελλο διλημα/ισοψηφια

κι αυτος ο παραγοντας ειναι o μονος τροπος out of it

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η 750ti mr.admin.

Προς το παρών μονο η giga αλλά φαίνεται πολύ καλή για τα 150€ που ζητάει.

Gigabyte GeForce GTX750 Ti 2GB WindForce 2X OC (GV-N75TOC-2GI) | Skroutz.gr

Διάβασε και το ρηβιουδάκι

Gigabyte GeForce GTX 750 Ti WindForce review - Final words and conclusion

The Gigabyte GeForce GTX 750 Ti WindForce edition has fairly low factory tweaked settings, as such it can be tweaked quite a bit. Though the power limiter is maxed out, another 135 MHz can be added extra on the GPU core frequency. By applying a notch extra voltage we actually noticed the card boosting over 1300 MHz (boost is dynamic so it can fluctuate a bit per game / level / stress etc). Memory wise both cards will pass 6.5 Gbps quite easily as well, and with the 128-bit memory bus being a limiting factor, overclocking on the memory will get you extra performance alright. Overall you'll gain another 10% in performance if you manage to do your tweaking right and if the card allows it of course. Drivers wise we can't complain at all, we did not stumble into any issues
Φαίνεται να κλοκάρει και ωραία κιόλας.

Φρέσκο πράγμα, σπαρταράει :D

Link to comment
Share on other sites

Μην αυτοπεριορίζεσαι από το skroutz

gtx 750 (Ταξινόμηση: Φθηνότερα) - BestPrice.gr

Σωστός. Όντως στο skroutz έχω παρατηρήσει οτί πολλές φορές αργούνε να ανεβάσουν κάτι καινούργιο.

Kαλό το deal και για την twin frozr.

PS Σε καμμιά βδομάδα λογικά που θα μεγαλώσει και η διαθεσιμότητα θα έχει και καλύτερες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

παιζουν και μτχ 7870, GTX580/660 ~150€

αρκετες εκ των οποιων σε custom υλοποιησεις και με υπολοιπο εγγυησης

σε αυτη τη κατηγορια gpu, κατ εμε η καταναλωση ρευματος περναει στο παρασκηνιο σε σχεση με την αποδοση

εκτος κι αν εχεις παιζει τρελλο διλημα/ισοψηφια

κι αυτος ο παραγοντας ειναι o μονος τροπος out of it

Δεν θέλω ενεργοβόρα GPU αφενός γιατί δεν θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό (έχω 425w), αλλά και λόγω λογικής. Δεν θέλω να ανάβω το PC και να καίει πολύ.

7870 παίζουν καινούριες -αν και με ερωτηματικό στην διαθεσιμότητα- κάπου εκεί στα 160€ όπως και 270.

Αν είναι να πάω στα 160€, καλύτερα να πάρω μία νέα 750 Ti.

Έφτασε η 750ti mr.admin.

Προς το παρών μονο η giga αλλά φαίνεται πολύ καλή για τα 150€ που ζητάει.

Gigabyte GeForce GTX750 Ti 2GB WindForce 2X OC (GV-N75TOC-2GI) | Skroutz.gr

Διάβασε και το ρηβιουδάκι

Gigabyte GeForce GTX 750 Ti WindForce review - Final words and conclusion

Φαίνεται να κλοκάρει και ωραία κιόλας.

Φρέσκο πράγμα, σπαρταράει :D

Δεν κλοκάρω τίποτα, αλλά θα το σκεφτώ για τα 140-150, αν και δεν έχω την καλύτερη γνώμη για τις Gigabyte.

Ποιά η διαφορά; Η φθηνότερη Ti είναι στα 143€

Στο skroutz.gr η φθηνότερη Ti είναι στα 150€.

Link to comment
Share on other sites

Δες το link του yanni από το bestprice. Έχει αρκετά μοντέλα.

Και εγώ θα προτιμούσα την msi από την giga.

Ή τις asus/evga αλλά ανεβαίνουν +15-20€ και ξεφεύγεις λίγο.

Νταξ παίζει και η evga η απλή στα 153€ αλλά το κουλερ της είναι μάλλον για κλωτσιές.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] Από Ελλάδα θα γίνει η αγορά, άντε από κανά Amazon αν συμφέρει, δεν θέλω να τρέχω για εγγυήσεις για να γλιτώσω 10€ τώρα.

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] είπες για 143€, συμφώνησα μαζί σου, το παράλογο το διακρίνεις στο σχόλιο σου, σωστά; :p

[MENTION=5181]winters[/MENTION] Αυτή έχω σταμπάρει προς το παρόν :)

[MENTION=25163]agligoros[/MENTION] τουμπανάκι, σε λίγες μέρες που θα παραγγείλω ελπίζω να έχει στοκάρει πάλι :p έχει και έξτρα μεταφορικά συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.