Jump to content



Νέα VGA mid-range 260X, 650 Ti ή 750 Ti?


jpavly

Recommended Posts

Δεν σου έχω παραθέσει απλά gpu benches στο προηγούμενο ποστ. Δεν είναι απλά κάποιο 3DMark. Βασικά στο gaming με εξαίρεση το FarCry 3 στα 1080p ο Celleron με τον δικό σου 3570 αποδίδουν τα ίδια με βάση τα παραπάνω(έχει χρησιμοποιηθεί 7970). Και από την στιγμή που το ερώτημα που τέθηκε έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών και άρα το gaming ο Celleron είναι μια χαρά.

Τώρα αν έχει λεφτά να αγοράσει καινούριο επεξεργαστή για να αξιοποιήσει καλύτερα την 260Χ, επιπλέον λεφτά για καλύτερη μητρική ώστε να αξιοποιήσει καλύτερα τον επεξεργαστή, λεφτά για μνήμη ώστε να μην περιορίζεται σε αυτόν τον τομέα και λεφτά για SSD ώστε το σύστημα να πετάει, ας ανοίξει νέο θέμα.

Αν όμως δεν έχει και αν δεν υπάρχει και κανένας από το lab να του κάνει δώρο καμιά 200άρα ευρώ, η 260Χ με τον Celleron είναι παραπάνω από αρκετά καλό hardware.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Ο [MENTION=188]yanni[/MENTION] εχει ενα point, δεν κυνηγαω κατι τρελο ουτε τα ultra hight γραφικα.

Εγω αυτο που θελω ειναι να παιζω στα medium σε 1920χ1080, και στο μελλον σκεφτομαι

να αλλαξω τον cpu σε FX 6300, παω και στα 8gb. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω καινούριο topic, για βοηθήστε λίγο καθότι είμαι στο ψάξιμο για νέα κάρτα γραφικών...

Eίχα χρόνια σε ATI χωρίς προβλήματα, αλλά λέω έτσι για αλλαγή να πάω σε nVidia μεριά.

Έχω ψιλοκατασταλάξει σε δυο κάρτες, με πρώτη επιλογή την EVGA GTX750 Ti FTW (02G-P4-3757-KR) η οποία όμως με χαλάει σαν τιμή και 2η επιλογή την Gigabyte GTX 750 Ti OC 2GB DDR5.(επίσης βασικός λόγος είναι οτι έχουν και 3 χρόνια εγγύηση και όχι 1 όπως οι άλλες).

Το σύστημά μου είναι το εξής:

Asus Rampage II Extreme, i7 965 Black Edition, Kingston HyperX 3x4GB DDR3 1600MHz triple channel RAM,

PSU Corsair HX750W, monitor Dell 2412M και Windows 7 Ultimate x64.

H χρήση παιχνιδιών αρκετά περιστασιακή αλλά όταν παίζω θέλω πχ να μπορεί να παίζει άνετα ένα GRID3 :jump: χωρίς να μου ζεματάει την κάρτα.

Η κάρτα που έχω τώρα πάνω είναι μια Powercolor 4870 512ΜΒ και στο GRID2 πχ μετά από 20-30 λεπτά σήκωναν οι μνήμες αρκετή θερμοκρασία και μου έσβηνε.(παρότι έχω βάλει σε κάθε memory chip και από ένα ψυκτράκι).

Σαν κόστος δεν θέλω να πάω παραπάνω από 140 άντε βαριά τα 150 ευρώ και επίσης δεν τη βιάζομαινα την πάρω τώρα-τώρα.Και τέλος Ιούνη που θα βγει το GRID3 να την πάρω δεν με χαλάει.

Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη. Τσέκαρε το σύστημα ψύξης της 4870 μήπως π.χ. έχει πιάσει σκόνες ή οτιδήποτε ή απλά πρόσθεσε κανένα ανεμιστήρα να της ρίχνει αέρα ώστε να ψύχει τις μνήμες(σίγουρα είναι οι μνήμες το πρόβλημα? διότι μου φαίνεται παράξενο η κάρτα να διαβάζει την θερμοκρασία των μνημών με κάποιο τρόπο) και ρώτα ξανά τον Ιούνη(αν και αμφιβάλλω να έχει αλλάξει η αγορά μέχρι τότε).

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια led πάνω στο board και συγκεκριμένα το D601 το οποίο όταν ανάβει δείχνει οτι έχει υπερθερμανθεί το τσιπάκι της μνήμης.

Όσο για ψύξη, έχω βγάλει τη στοκ κα έχω βάλει τη Scythe Mushashi με 2 fan τα οποία ψύχουν επαρκώς τη μνήμη.Απλά το παιχνίδι είναι αρκετά βαρύ πλέον για μια τέτοια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Είχες τέτοιο πρόβλημα με την στοκ? Αν όχι ξανά βάλε την stock και δοκίμασε. Απλά δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει, ξέρω ποια πιθανόν είναι/θεωρείται η καλύτερη.

Από εκεί και πέρα αν είναι να πας στα 170€ της EVGA καλύτερα να πας σε 270 και όχι 750.

Link to comment
Share on other sites

To στοκ cooler το είχα βγάλει τότε γιατί μου είχε πάρει τα αυτιά ο θόρυβος οπότε δεν παίζει να το ξαναβάλω πάνω.Ειδικά τώρα που είμαι σε αναζήτηση κάρτας αντικτάστασης.

Τώρα τις νέες ΑΤΙ δεν τις πολυθέλω και λόγω κατανάλωσης.

Την EVGA θέλω πολύ να πάρω αλλά ευελπιστώ μπας και πέσει η τιμή της σε κανα-δυο μήνες.

Είπαμε.Βαριά 150 μιας και δεν είμαι power gamer.

Link to comment
Share on other sites

Σε 750ti δες κι αυτήν Palit GeForce GTX750 Ti 2GB StormX Dual OC (NE5X75TT1341F) | Skroutz.gr είναι ελάχιστα πιο γρήγορη από την evga με 2 χρόνια

εγγύηση απ'όσο ξέρω (πάρε και τηλ. για να είσαι πιο σίγουρος).

Δες και σε gigabyte ή asus κι αυτές είναι με 3 χρόνια.

Στα 155€ παίρνεις gtx 660 gtx 660 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr και με κάτι παραπάνω r9 270 όπως αναφέρθηκε.

Κοίτα και σε αγγελίες θα βρείς καλές προτάσεις στα 150€ που κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.