Jump to content



Αγορα pen tablet. Wacom η κατι αλλο ;


Recommended Posts

Παιδια λογω αναγκης εργασιων στη σχολη και γενικοτερα για την ειδικοτητα μου , αρχισα να σκεφτομαι την ιδεα του πενακι.Οτι θα με βοηθησει ειναι σιγουρο.Το τι ακριβως να παρω ειναι το θεμα.

Το wacom intuos pro M ειναι καλη λυση αλλα τα 350Ε ειναι καπως πολλα.

βλεπω απο δω και απο εκει πως τα wacom ειναι κατι σαν μονοδρομος.Οπως λεμε νικον στις dslr δηλαδη..

σε small δε θα παω γτ ειναι μικρο το μεγεθος οποτε μαλλον σε μεντιουμ το λιγοτερο.

εχω δει απο κοντα την wacom intuos pro L αλλα εχει οσο ενας μισθος.

ειδα κατι για preasure levels πως τα wacom εχουν 2048 λεβελς ενω πχ κατι αλλα οπως (monoprice) ειναι στα 1024

Εχει δουλεψει κανενας , εχει εμπειρια ; αξιζει εν τελει τα λεφτα τους οι wacom ? η μπορω να κανω την ιδια δουλεια σα πιο απειρος με κατι πολυ φθηνοτερο πχ στα 100-150?

σας ευχαριστω.

η δουλεια μου θα ειναι σχεδιασμος χαρακτηρων στο φωτοσοπ , ανατομικα , σκελετικα , μυς και περασμα σαν αναφορες στο 3ds max

Link to comment
Share on other sites

την εχει ενας φιλος μου και εκανε την μεταβαση σε intuos pro M και μου ειπε οτι ειναι η μερα με την νυχτα..

και στην αισθηση της ταμπλετας και στην αισθηση πατηματος της γραφιδας

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή η bamboo είναι πολύ καλή. Αργότερα, αν χρειαστεί, αλλάζεις. Που δεν το νομίζω, τουλάχιστον όχι μέχρι να αρχίσεις να βγάζεις λεφτά από αυτό, οπότε θα δικαιολογείται το κόστος της intuos

Sent from my Find 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να σχεδιάζεις με τέτοιο τρόπο δηλαδή χωρίς να βλέπεις τι να σχεδιάζεις κάτω?

δεν ξέρω αλλά γιατί δεν ψάχνεις και για μεταχειρισμένο και αφού δεις οτι δεν σε καλύπτει πας σε κάτι ακριβότερο/ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Deninho Ποια προτείνεις δλδ; link.

[MENTION=2414]gaig[/MENTION] αυτή που προτείνεις είναι μόνο για σημειώσεις δλδ;

[MENTION=32063]nickarmy[/MENTION] Ναι έχω δουλέψει.συνήθεια θέλει και αρκεί το πενακι όπου το σημαδέψεις να δείξει αντίστοιχα στην οθόνη.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Deninho Ποια προτείνεις δλδ; link.

[MENTION=2414]gaig[/MENTION] αυτή που προτείνεις είναι μόνο για σημειώσεις δλδ;

[MENTION=32063]nickarmy[/MENTION] Ναι έχω δουλέψει.συνήθεια θέλει και αρκεί το πενακι όπου το σημαδέψεις να δείξει αντίστοιχα στην οθόνη.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

χαχα

καλα..δεν ειναι οτι αν πας να ζωγραφισεις και δεν αναγνωρισει 'χαρακτηρα' δε θα δουλεψει!

Απλα ειναι το καλυτερο μεχρι στιγμης για κανονικη γραφη. Σα να κρατας σημειωσεις. Εχει τρομερη ακριβεια και το δισκιο επαφης ειναι διαφανο ωστε να βλεπεις ακριβως τί γραφεις. Θεωρω οτι θα ειναι πολυ καλο και για σκιτσα, χωρις να το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Νομίζω ότι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση είναι να πάρεις XP-Pen Deco Σειρά Graphic Drawing tablet Για pc από το Διαδίκτυο . Αυτά τρέχουν Windows 7/8/10 tablet pc edition και είναι αρκετά οικονομικά , σε άριστη λειτουργική κατάσταση.  10" x 6" για άνετη χρήση. 8192 επίπεδα ευαισθησίας στην πίεση .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 29/4/2019 at 9:24 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

φιλε μου, 5 χρονια μεγαλωνω πλαι σε μια wacom intuos pro Large :p

 

Με τα ίδια λεφτά γιατί δεν πήγες σε ένα Wacom Cintiq 16" FullHD;

 

Επίσης αν αγόραζες τώρα εσύ ένα, τι θα έπαιρνες;

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναστήθηκε, για απλή χρήση (από εκπαιδευτικό για επίλυση ασκήσεων σε τηλεκπαίδευση, αντί για πίνακα δηλαδή), τι θα προτείνατε με νορμάλ κόστος; Δεν θα βγάλω λεφτά από αυτό, απλά θα διευκολύνω τη δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, tragikos said:

Με τα ίδια λεφτά γιατί δεν πήγες σε ένα Wacom Cintiq 16" FullHD;

 

Επίσης αν αγόραζες τώρα εσύ ένα, τι θα έπαιρνες;


Γιατι οταν την πηρα την πηρα μεταχειρισμενη κοντα στα 350Ε και οι cintiq κοστιζαν πολυ παραπανω.

Αν επαιρνα τωρα θα κοιτουσα σε Huion

https://www.skroutz.gr/c/70/digitizers/m/34576/Huion.html?o=%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B4%CE%B1

Ειναι παρα πολυ καλες για τα λεφτα τους. Μου το εχουν πει και οι συναδελφοι μου που πηραν 2η (ενω ειχαν wacom παλιοτερα)


@gdp77 Και αλλη μια καθηγητρια ηθελε να το κανει αυτο. Εχεις σκεφτει το workflow για κατι τετοιο;  Σε τι προγραμμα; Εμπειρια εχει πχ στο photoshop ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Και αλλη μια καθηγητρια ηθελε να το κανει αυτο. Εχεις σκεφτει το workflow για κατι τετοιο;  Σε τι προγραμμα; Εμπειρια εχει πχ στο photoshop ?

 

Δεν υποτίθεται ότι συνεργάζονται με οποιοδήποτε πρόγραμμα drawing/image manipulation?

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, θέλω σε τηλεκπαίδευση, να λύσω μια κάθετη διαίρεση. Το κάνω και με το ποντίκι, αλλά οι αριθμοί βγαίνουν στην καλύτερη υποφερτοί. Αν είχα κάποιο digitizer τύπου wacom θα ήταν ευκολότερα τα πράγματα. Μόνο με photoshop συνεργάζονται αυτά?

 

Θέλω δηλαδή να πετύχω κάτι καλύτερο από αυτό (με ποντίκι το έγραψα) :

 

image.png

 

Σημειωτέον το λογισμικό που χρησιμοποίησα για το παραπάνω έχει και "artificial smoothness". Αν π.χ. το έκανα στο gimp θα έβγαινε αρκετά χειρότερο.

 

Edit: Εννοώ αν το έκανα στο gimp χωρίς την επιλογή "smooth stroke"

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Φίλος καθηγητής κάνει δουλειά με αυτό:

 

 

του ήρθε σε περίπου 10 ημέρες από γερμανική αποθήκη.

 

Δηλώνει πολύ ευχαριστημένος.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Δεν υποτίθεται ότι συνεργάζονται με οποιοδήποτε πρόγραμμα drawing/image manipulation?

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα, θέλω σε τηλεκπαίδευση, να λύσω μια κάθετη διαίρεση. Το κάνω και με το ποντίκι, αλλά οι αριθμοί βγαίνουν στην καλύτερη υποφερτοί. Αν είχα κάποιο digitizer τύπου wacom θα ήταν ευκολότερα τα πράγματα. Μόνο με photoshop συνεργάζονται αυτά?

 

Θέλω δηλαδή να πετύχω κάτι καλύτερο από αυτό (με ποντίκι το έγραψα) :

 

image.png

 

Σημειωτέον το λογισμικό που χρησιμοποίησα για το παραπάνω έχει και "artificial smoothness". Αν π.χ. το έκανα στο gimp θα έβγαινε αρκετά χειρότερο.

 

Edit: Εννοώ αν το έκανα στο gimp χωρίς την επιλογή "smooth stroke"

 

Για αυτή τη χρήση, θα σε ικανοποιήσει και κάτι σαν το Huion και κάποιο φτηνό Wacom. Δεν χρειάζεσαι ειδικό λογισμικό, αρκεί οτιδήποτε χρησιμοποιείς ήδη με screen sharing ή κάποια online πλατφόρμα με χώρο για σημειώσεις / whiteboard.

Στην αρχή μάλλον δεν θα γράφεις τόσο φυσικά όσο με μολύβι/στυλό (ο περισσότερος κόσμος αρχικά βρίσκει ξένο αλλού να γράφει και αλλού να κοιτάει), αλλά συνηθίζεις πολύ γρήγορα.

 

Για το μέγεθος, καλό είναι να κάνεις μία δοκιμή, με κάποιο χαρτί ή πχ σανίδα κοπής για prop. Σε ενδιαφέρει να δεις και χωροταξικά πώς θα το συνδυάσεις, αλλά και πόσο πραγματικό χώρο χρειάζεσαι για να γράφεις. Έχε υπόψη σου ότι μπορείς, αλλά δεν χρειάζεται να αντιστοιχίσεις όλη την οθόνη σου στην επιφάνεια της ταμπλέτας, μπορεί να δουλέψει και απλά ως ποντίκι/touchpad.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.