Jump to content



Αποκτήστε καινούριο laptop με 90€ !!!


Recommended Posts

  • 9 months later...

καλησπέρα, είμαι έτοιμος να περάσω στην παραπάνω λύση αλλά έχω μια απορία για το dvd drive του λάπτοπ της υπογραφής.

το drive έχει αρκετά παράξενο σχήμα και δεν ξέρω πως ή που θα βρώ hdd candy ώστε να ταιριάξει με το σασί του λάπτοπ.

41dd1RjUF5L._SX300_.jpg

δεν μπορώ να βρώ καλύτερη φωτό, απλά δεν είναι flat η πρόσοψη του dvd αλλά κάνει καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

"(κόστος 10€ - μην αγοράσετε από “ελληναράδες”, το πωλούν 25€)"

 

Σωστή η παρατήρηση μέν αλλά (μπορείς να βρείς πλέον και με 5.08$ από Κίνα και δωρεάν μεταφορικά!)...

...προσοχή δε διότι όλα τα caddy δεν είναι τα ίδια... Ακόμα και για τον ίδιο κατασκευαστή του laptop!

Απλά, (όπως επέλεξα και εγώ: αγόρασα από Ελληνάρα στα 24 ευρώ), το δοκίμασα ότι δουλεύει σωστά, κουμπώνει σωστά, έχει "ejector latch" και φυσικά δεν περίμενα ένα μήνα να μου έρθει... αγνοώντας ποιό θα είναι το πραγματικό τελικό αποτέλεσμα...

 

Απλά θέλω να σας πώ ότι υπάρχουν 2nd HDD caddy και 2nd HDD caddies. Ποιό θα επιλέξουμε είναι δική μας υπόθεση, μαζί με τα ρίσκα που είμαστε διατεθημένοι να πάρουμε μακροπρόθεσμα...

Προτιμήστε τα επώνυμα προιόντα όπως τα NIMITZ και πρό πάντων αυτά που ταιριάζουν γάντι στο δικό σας λαπτοπ (όχι ΔΕΝ δουλεύω στην NIMITZ ούτε προσπαθώ να πουλήσω τα προιόντα τους  :lol:  )

Επίσης να σας ενημερώσω (για αυτούς που δεν είχαν την τύχη να το γνωρίσουν από κοντά) ότι υπάρχει και ένα πανέμορφο καλωδιάκι στο internet που (εμένα προσωπικά) μου φάνηκε απίστευτα χρήσιμο (πέραν του caddy δλδ.)

 

http://www.dx.com/p/usb-3-0-to-sata-22-pin-2-5-hard-disk-driver-adapter-cable-black-18cm-172080#.VOnc7PnF-YI

 

προτιμάτε πάντα αυτά με τα 2 usb σε περίπτωση που χρειάζεστε και "extra" power εκτός από data transfer.

 

υ.γ. το λίνκ που σας δίνω είναι επίτηδες "out of stock", αλλά με λίγο googlάρισμα θα το βρείτε με stock, με την φούλ ονομασία του:

USB3.0 to SATA 22Pin Data Power Cable Adapter for 2.5" HDD Hard Disk Driver 

 

υ.γ.2 ΜΙΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ - απλά πρέπει να σιγουρευτείτε ότι έχετε το σωστό caddy. Προσωπικά με ανώτατο βαθμό δυσκολίας το 10, του δίνω 2/10 υλοποίηση και 6/10 ώστε να βρείτε το σωστό caddy για το λάπτοπ σας..!  

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση.

Στο laptop που έχω (Lenovo g50-30) , στα χαρακτηριστικά λέει ότι η σύνδεση ood είναι sata 1.0

Αν βγάλω το optical drive και περάσω έναν ssd δεν έχω μεγάλο περιορισμό στην ταχύτητα του ;

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση ; π.χ. να βάλω τον ssd στην θέση του σκληρού και τον σκληρό στην θέση του optical ;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο είχα κάνει στο παλιό laptop, πήρε παράταση ζωής 1 χρόνο, και το επανελαβα με το που παρέλαβα το καινούριο. Και ας άκουγα τα "καλά, ακόμα δεν τον πήρες τον υπολογιστή, τον σκαλίζεις;" από την οικογένεια! ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.