Jump to content



Gaming Monitor 27"


g.shock

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Έχει φτάσει η ώρα να κάνω αλλαγή την οθόνη της υπογραφής μου με κάτι μεγαλύτερο (size matters ) !!! :hehe:

Αυτή την στιγμή η οθόνη μου είναι 22" και θα ήθελα να μου προτείνεται οθόνες 27" με ανάλυση 2560χ1440. Το θέμα είναι οτι έχω διαβάσει δεξιά-αριστερά οτι αυτού του τύπου οθόνες παρουσιάζουν το φαινόμενο " bleeding " και δεν γνωρίζω εάν είναι αλήθεια η κάποιο μούσι.

Η κάρτα γραφικών μου είναι η 780ti και αργότερα μπορεί να προσθέσω ακόμα μία ίδια με σκοπό να μπορώ να τα έχω όλα στο maximum.

Το ποσό που θα διαθέσω είναι 500€ αλλά η οποιαδήποτε αγορά θα κάνω είναι χωρίς το φπα, είτε απο Ελλάδα είτε απο το εξωτερικό (μόνο Ευρώπη), και αυτό μου δίνει την δυνατότητα να μπορέσω να διαλέξω κάποια οθόνη πολύ ακριβότερη ... και εάν πάμε και στην επιλογή από έξω τότε μιλάμε για πάρα πολλές επιλογές.

Μέχρι στιγμής έχω δει την iiyama ProLite XB2779QS iiyama με καλές κριτικές αλλά και πολύ καλή τιμή (+- 400€) και έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια για την Dell UltraSharp U2713H Dell Ultrasharp U2713H | Skroutz.gr που μας ξεφεύγει η τιμή στα 530€ !

Δεν ξέρω αν πρέπει σε αυτή την διάσταση των 27" να ξαναπάω σε 1920χ1080 γιατί εκεί υπάρχει η πάρα πολύ καλή Benq XL2720Z - Monitors - BenQ USA με refresh rates στα 144hz.

Guys! Help please!!! :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

120Hz 1440p IPS Overclockable Monitors | Blur Busters

Αξιζει το ψαξιμο για την QNIX imo, δεν θα εχεις την μειωση στο motion blur των LCD που εχουν αλλα TN αλλα θα εχεις ομαλοτερη αισθηση στο mouse λογω refresh rate και φυσικα 1440p !

Link to comment
Share on other sites

Αφου βλέπω έχεις εργαλείο (780ti) για μεγάλες αναλύσεις, χτύπα μια 1440p. Απλά εγω προτιμώ τα 120/144hz εγγυημένα απο τον κατασκευαστή, πάρα λύσεις με oc που δε ξερεις τι και πως.

Δε το μετάνοιωσα που πήρα 1080p στις 27" πάντως. Αν παίζεις fps λεει πολύ, αν όχι τότε πρέπει να το σκεφτείς παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου βλέπω έχεις εργαλείο (780ti) για μεγάλες αναλύσεις, χτύπα μια 1440p. Απλά εγω προτιμώ τα 120/144hz εγγυημένα απο τον κατασκευαστή, πάρα λύσεις με oc που δε ξερεις τι και πως.

Δε το μετάνοιωσα που πήρα 1080p στις 27" πάντως. Αν παίζεις fps λεει πολύ, αν όχι τότε πρέπει να το σκεφτείς παραπάνω :)

Το 90% των παιχνιδιών που παίζω ( όταν βρίσκω χρόνο να το κάνω ) είναι fps.

Αρχίζω να τα χάνω με το τι να επιλέξω.:(

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει πιο πολύ το gaming τότε πάρε το 120άρι/TN/1080p για όλα τα άλλα θα έλεγα IPS-PLS/1440p.

Κοίταξε το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης που θα κάνω με την οθόνη είναι gaming (fps, κανένα assasin-bf4-arma τέτοια παιχνιδάκια... όχι strategy ) και ενα 5% να δω καμιά ταινία (πολύ σπάνια δλδ)

Θέλω οπωσδήποτε πολλές ίντσες (27") και θέλω να την κρατήσω αρκετά χρόνια. Χωρίς να γνωρίζω πολλά για τα μόνιτορ στον βαθμό που γνωρίζεις -γνωρίζεται εσείς θέλω να εχει υψηλή ανάλυση και επίσης αν ειναι δυνατόν να μπορεί να βγάλει και υψηλά frames.

Με λίγα λόγια ποιο απ'ολα τα μοντέλα που κυκλοφορούν εκεί έξω αυτήν την στιγμή η στο επόμενο μήνα-2μηνο είναι κατά την άποψη σας το καλύτερο δυνατόν, διότι δεν θα το αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία όπως μπορεί να αλλάξω κάτι άλλο απο το rig μου.

Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που λένε οτι καλύτερα είναι ένα μόνιτορ με υψηλά hz (120hz - 144hz) και χαμηλότερη ανάλυση παρά ενα με υψηλή ανάλυση και χαμηλά hz.... ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση.

Το καλύτερο ήταν όταν είχα ζητήσει την άποψη σας για ποια απο ολες τς κάρτες γραφικών να επιλέξω, και τότε μου είπε ο φίλος venex58 να αγοράσω την φτηνότερη 780ti μιας και είχα σκοπό να την βάλω στο νερό.

Κάτι αντίστοιχο σας ζητάω αυτήν την στιγμή....ποια από όλες είναι, σύμφωνα με τα παραπάνω που σας γράφω, η καλύτερη σε χαρακτηριστικά αλλά και σε τιμή που να με καλύψει για τα επόμενα χρόνια. :T:

Link to comment
Share on other sites

120Hz 1440p IPS Overclockable Monitors | Blur Busters

Αξιζει το ψαξιμο για την QNIX imo, δεν θα εχεις την μειωση στο motion blur των LCD που εχουν αλλα TN αλλα θα εχεις ομαλοτερη αισθηση στο mouse λογω refresh rate και φυσικα 1440p !

Το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιμένεις το PG278Q της Asus αλλά θα είναι αρκετά ακριβό και είναι και TN (αν και η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία TN panel είναι αρκετά βελτιωμένα σε χρωματική απόδοση).

Το sweet pot στη περίπτωση σου είναι το κορεάτικο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το απόλυτο απο θέμα ανάλυσης-HZ-εγγύησης. Δηλαδή δεν μπορούμε να σε προτείνουμε ένα Monitor που να τα έχει όλα χωρίς να χάνει κάπου, ακόμα και τα κορεάτικα το ρισκάρεις ως προς την εγγύηση την ποιότητα κατασκευής, το πόσο θα σε αντέξει και αν είναι οκ απο θέμα bleeding και δεν κάνει skip frames γιατί στην ουσία είναι ένα overclocked ips monitor με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν πάρεις τα κλασικά ΤΝ 120hz-144hz χάνεις την ανάλυση, τις γωνίες θέασης και τα χρώματα, αν πάρεις 1440p χάνεις το smoothness των Hz και έχεις αυξημένο lag. Πρέπει να διαλέξεις. Ακόμα και της ASUS δεν είναι το απόλυτο, έχει TN πανελ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει το απόλυτο απο θέμα ανάλυσης-HZ-εγγύησης. Δηλαδή δεν μπορούμε να σε προτείνουμε ένα Monitor που να τα έχει όλα χωρίς να χάνει κάπου, ακόμα και τα κορεάτικα το ρισκάρεις ως προς την εγγύηση την ποιότητα κατασκευής, το πόσο θα σε αντέξει και αν είναι οκ απο θέμα bleeding και δεν κάνει skip frames γιατί στην ουσία είναι ένα overclocked ips monitor με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν πάρεις τα κλασικά ΤΝ 120hz-144hz χάνεις την ανάλυση, τις γωνίες θέασης και τα χρώματα, αν πάρεις 1440p χάνεις το smoothness των Hz και έχεις αυξημένο lag. Πρέπει να διαλέξεις. Ακόμα και της ASUS δεν είναι το απόλυτο, έχει TN πανελ. ;)

Λογικά όλα αυτά που αναφέρεις τα ψιλοφτάνει η DELL u2713h.

Δηλαδή έχει και ips panel και υψηλή ανάλυση και μικρό bleeding και καλή εγγύηση και, και, και, ...λίγο πολύ έχει απο τα πάντα σε μικρές ποσότητες !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.