Jump to content



Gaming Monitor 27"


g.shock

Recommended Posts

Λογικά όλα αυτά που αναφέρεις τα ψιλοφτάνει η DELL u2713h.

Δηλαδή έχει και ips panel και υψηλή ανάλυση και μικρό bleeding και καλή εγγύηση και, και, και, ...λίγο πολύ έχει απο τα πάντα σε μικρές ποσότητες !

Είναι πολύ καλή περίπτωση αυτή η οθόνη στα χρήματα που ζητάς. Δεν μπορείς τελικά να έχεις και μεγάλο refresh rate και πολύ υψηλή ευκρίνεια ταυτόχρονα (σε αυτά τα λεφτά πάντα), εκτός αν πάς σε ανατολίτικο πράμα με ό,τι συνεπάγεται αυτό... Δεν είμαι gamer βεβαια και δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό τα θέλει κανείς τα 120ΗΖ και δεν του φτάνουν τα 60. Για αυτό μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις ποια είναι η προτεραιότητα. Για μένα θα ήταν η ποιότητα της εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Λογικά όλα αυτά που αναφέρεις τα ψιλοφτάνει η DELL u2713h.

Δηλαδή έχει και ips panel και υψηλή ανάλυση και μικρό bleeding και καλή εγγύηση και, και, και, ...λίγο πολύ έχει απο τα πάντα σε μικρές ποσότητες !

όχι την 2713h, δεν κάνει για gaming.

Link to comment
Share on other sites

όχι την 2713h, δεν κάνει για gaming.

Απο τα λίγα που κατάλαβα αυτό ακριβώς μας λέει ο φίλος μας στο youtube, οτι το συγκεκριμένο monitor δεν κάνει για gaming.

Δεν μας λέει ποιο κάνει όμως απ' ολα ???

Link to comment
Share on other sites

Το 90% των παιχνιδιών που παίζω ( όταν βρίσκω χρόνο να το κάνω ) είναι fps.

Αρχίζω να τα χάνω με το τι να επιλέξω.:(

Παρε την benq να τελειωνουμε,η 780ti μπορει να παιζει φετος μαξαρισμενο crysis 3 με minfps 80 στα 1440p. Το ταδε που θα βγει στην unreal engine 4 το 2016 μπορει να μην τρεχει στα ιδια fps ουτε σε 720p, το sli δεν ειναι λυση, καλυτερα 45fps και μονη καρτα παρα 60αρι σε sli/crossfire.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

... το sli δεν ειναι λυση, καλυτερα 45fps και μονη καρτα παρα 60αρι σε sli/crossfire.

...

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί??? (Με απλά λόγια... μην θέλω μετά λεξικό για να βγάλω άκρη... :D :D :D )

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί??? (Με απλά λόγια... μην θέλω μετά λεξικό για να βγάλω άκρη... :D :D :D )

GPU benchmark review: CrossfireX versus Quad SLI and 3-Way SLI - graphics cards, Test, Quad Crossfire, Quad SLI, 3-Way SLI, HD 4870 X2, GXT 295, GTX 285, test, review, benchmark - PC Games Hardware

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε 27αρι ΤΝ θα πρεπει να καθεσαι ακριβως μπροστα στο μονιτορ. Αν αραξεις λιγο πισω στην καρεκλα σου δεν βλεπεις τις γωνιες επανω αριστερα και δεξια λογω μεγεθους και ΤΝ πανελ...

Για μενα αφου το εχεις το hardware (780) πηγαινε σε καποιο μονιτορ με ips panel και 2560Χ1440 αναλυση.

Σαν εναλλακτικη κοιτα και τριπλα μονιτορ σε surround..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η άποψη μου είναι οτι σε 27" panel δεν λέει 1920χ1080...έχω την αίσθηση οτι θα χάσει πολύ ένα παιχνίδι σε αυτή την ανάλυση.

Από την άλλη έχω μέσα στο άμεσο μέλλον να προσθέσω μια extra 780ti, χωρίς να είναι 100% αυτό.

Τέλος να πω :sorry: αλλά έχω ψιλομπλοκάρει....δεν έχω και ιδιαίτερη γνώση επάνω σε monitor οπότε να με συγχωρείτε που σας ρωτάω όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η άποψη μου είναι οτι σε 27" panel δεν λέει 1920χ1080...έχω την αίσθηση οτι θα χάσει πολύ ένα παιχνίδι σε αυτή την ανάλυση.

Από την άλλη έχω μέσα στο άμεσο μέλλον να προσθέσω μια extra 780ti, χωρίς να είναι 100% αυτό.

Τέλος να πω :sorry: αλλά έχω ψιλομπλοκάρει....δεν έχω και ιδιαίτερη γνώση επάνω σε monitor οπότε να με συγχωρείτε που σας ρωτάω όλα αυτά.

Ακουσέ με πάρε οθόνη με HZ και ας είναι TN..

Τώρα η θα πας στις απλές λύσεις 27άρια BenQ.. η σε αυτά τα κινέζικα (όχι ότι είναι άσχιμα) 2560χ1440 120/144Hz δεν ξέρω πόσο βγάζουν..

Αλλά απλά επιλέγω τα εμπορικά γιατί ξέρεις τι πέρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες η άποψη μου είναι οτι σε 27" panel δεν λέει 1920χ1080...έχω την αίσθηση οτι θα χάσει πολύ ένα παιχνίδι σε αυτή την ανάλυση.

Από την άλλη έχω μέσα στο άμεσο μέλλον να προσθέσω μια extra 780ti, χωρίς να είναι 100% αυτό.

Τέλος να πω :sorry: αλλά έχω ψιλομπλοκάρει....δεν έχω και ιδιαίτερη γνώση επάνω σε monitor οπότε να με συγχωρείτε που σας ρωτάω όλα αυτά.

μην την φοβάσε την ανάλυση, εγώ που είχα και 1440p και 1080p σε 27" δεν με ενοχλεί το 1080p, δεν είναι τόσο τραγικά όσο λένε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24569]g.shock[/MENTION]

Επειδή έχεις βασανιστεί αρκετά ώστε να αποφασίσεις, όπως και οι περισσότεροι απο εμας που πηγαίναμε για 1440p ή υψηλά hz, θα σου λύσω τον γρίφο.

Αν είσαι τρελαμένος με on line fps τότε μονόδρομος είναι ή τα κορεάτικα ή μια 27" με 1080p και 120/144hz

Αν θες να παίζεις τα fps αλλά να απολαμβάνεις ποιότητα στην εικόνα και να κάνεις χρήση multimedia τότε η απάντηση είναι μια...

VP2770-LED - 27" LED with 2560x1440 WQHD Resolution

Ναι μεν 60hz, αλλά 0 backlight bleeding, τέλεια χρωματική απόδοση, πολύ υψηλή αντίθεση(αν την καλιμπράρεις φτάνει το 1000:1).

Αν έρθεις Αθήνα πες μου να περάσεις να της ρίξεις μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό διάβασμα αποφάσισα να περιμένω την ASUS VG248QE G-SYNC να δώ τι θα μπορεί να κάνει απο θέμα reviews και σε τι τιμή θα έρθει.

Μπορώ να περιμένω και λίγο διάστημα ...στην τελική δεν είμαι και χωρίς οθόνη. Απλά απο την στιγμή που θα διαθέσω κάποιο ικανοποιητικό ποσό τουλάχιστον να είναι σε κάποιο μοντέλο το οποίο θα μπορεί να "κάτσει" άνετα τα επόμενα χρόνια.

Τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό διάβασμα αποφάσισα να περιμένω την ASUS VG248QE G-SYNC να δώ τι θα μπορεί να κάνει απο θέμα reviews και σε τι τιμή θα έρθει.

Μπορώ να περιμένω και λίγο διάστημα ...στην τελική δεν είμαι και χωρίς οθόνη. Απλά απο την στιγμή που θα διαθέσω κάποιο ικανοποιητικό ποσό τουλάχιστον να είναι σε κάποιο μοντέλο το οποίο θα μπορεί να "κάτσει" άνετα τα επόμενα χρόνια.

Τι λέτε ?

λέμε ότι τώρα έγινες αναποφάσιστος και στις ίντσες :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ έχεις σκεφτεί να πάρεις 2 monitor ? :) Ίσως και να σου βγαίνει στο budget..

Δεν είμαι fan των 2 μόνιτορ...και εκτός αυτού δεν έχω και ιδιαίτερα μεγάλο χώρο για μπορώ να έχω την άνεση μου με 2 η με 3 μόνιτορ.

Προτιμώ να έχω 27" που θα μου καλύψει το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μου παρά να πάω σε 2χ24".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.