Jump to content



Δεν αναγνωρίζει όλη την μνήμη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το thelab :upside:

μετά απο ενα 3ωρο που ψάχνω λύση και με το σφυρί να καραδοκεί(και μετα δεν με καλύπτει η εγγύηση ) είπα να ανοίξω θέμα

εχω ενα κλασικό θέμα να μην βλέπει όλη την μνήμη τα παράθυρα

attachment.php?attachmentid=61425&stc=1&d=1396466902

τοι σύστημα αποτελείτε απο :

Asus M5A97 R2.0

2x4gb G.Skill F3-12800CL9D-8GBXL

AMD FX 8320 3.5 GHz Eight Core Socket AM3+

Gigabyte HS7790 1gb

ως τώρα λόγο vista 32bit το καταλάβαινα αλλα σήμερα που έβαλα win 7 home 64bit μου λέει το παραπάνω

Σε αυτή την φάση γίνετε dual boot τα παραπάνω (πληροφ κάθε λειτουργικό είναι σε διαφορετικό σκληρό)

τώρα τα κουφά

με τα bios αναβαθμισμένα , είτε στα μπλέ είτε στα μαύρα slot αναγνωρίζονται οτι είναι κουμπωμένα(απο τις επιλογές του bios να δείς τι έχει πάνω κάθε σλοτ) αλλα στην αρχική οθόνη του bios φαίνονται τα 4gb ,

εχω δοκιμάσει να τα βάλω απο Auto σε 1333mhz ( καμία διαφορά )

το remapping είναι ενεργοποιημένο αρχικά

εχω δοκιμάσει μέσω msconfig στο boot να το κλικάρω (και να εμφανίσει όλη την μνήμη αλλα τίποτα )

απο το cpu z :

μου αναγνωρίζει 8 αλλα σε single (στο bios δεν εχω καταφέρει να δώ κάπου επιλογή για dual single , επίσης η συχνότητα είναι στο Auto παρακάτω )

attachment.php?attachmentid=61426&stc=1&d=1396464369

πληροφ.

είχα ένα θέμα (δεν έβγαζε σήμα στην οθόνη και οι 2 θύρες αλλα στη μια γύρναγε το φουρφούρι τις )και πήγε μια βόλτα απο eshop (εγγύηση ) η μητρική αλλα οπως μου είπε μετά απο αναβάθμιση bios δεν είδε πρόβλημα (και μου ξαναήρθε χωρίς να αντιμετωπίσω κάτι μέχρι τώρα αρα κρατάω οτι μάλλον έφαγε σκάλωμα το bios )

είμαι στην φάση πριν τα στείλω να τα δούν οι τεχνικοί τους (mobo ram ) καθώς θέμα συμβατότητας δεν φαίνεται να είναι

οτι βοήθεια πρόταση δεκτή

ευχαριστώ για το χρόνο σας

post-15872-1416078280,3613_thumb.jpg

post-15872-1416078280,4568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία μία τις δοκίμασες? Η μνήμη επίσημα δεν υποστηρίζεται για το mobo σου οπότε προσπάθησε να τις βάλεις σε Single Channel δλδ βάλτες και τις δύο μαζί αλλά σε διαφορετικά σλότ άλλου χρώματος. Γενικά το πρόβλημα φαίνεται ότι είναι κοινό για AMD και gskill.

Link to comment
Share on other sites

λόγο μια έκτακτης υποχρέωσης δεν έχω πρόσβαση στο pc για δοκιμές αυτές τις μέρες , ούτε μια μια πάντως τις διάβασε που το δοκίμασα και μάλιστα μου άναβε μόνιμα το κόκκινο led τις μητρικής , κανονικά στο boot αναβοσβήνει 2 φορές λέγοντα σου οτι είναι οκ και αν μείνει μόνιμα αναμμένο οτι έχει θέμα , τοτε πατάς το κουμπί και ξεκινά να αναβοσβήνει αυξάνοντας ταχύτητα προσπαθώντας να ξεσκαλώσει το πρόβλημα αλλα μετά απο αρκετές προσπάθειές δεν διόρθωσε το πρόβλημα .

με vista 32bit αναγνώριζε και έγραφε στις πληροφ. 8Gb (προφανώς εικονικά ) αλλα στο 7 έχω το παραπάνω , υπόψιν οτι το pc λειτουργούσε ως τώρα κανονικά (με 4gb) πχ μέσα απο το photoshop που επιλέγει πόσο μνήμη να δεσμεύει φαιναν οτι υπάρχει 4ra και οχι 8 )

στα bios στην αρχική δίπλα στο ρολόι βλέπει τα 4 (εικόνα απο νετ)

ενώ στο σημείο που μπορείς να δεις τα στοιχεία των rαm που είναι κουμπωμένα (αν θυμάμαι στα tools ηταν ) αναγνωρίζονται και οι 2

τώρα το υποστηριζόμενη επίσημα να παίζει τόσο ρόλο ? Γιατί το 1 dimmακι τουλάχιστον το αναγνώριζε κανονικά (μιλάμε για χρήση μετα τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα )

ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφος μου εχει ακριβως την ιδια πλακετα. Εδω να πω οτι εγω εχω την M5A99x Evo , Και το λεω γιατι σε εμενα αλλα και τ αδερφου μ εχει παρουσιασει το ιδιο θεμα. Ενω το στο bios αγνωριζει 12Gb στα windows Αναγωριζει 8 . Το ιδιο και σε εμενα απο 16Gb αναγνωριζε 4. Μετα απο ατελειωτες προσπαθειες και ατελειωτο ψαξιμο νομιζω οτι η λυση ειναι να μπει μια μια η ραμ σε καθε σλοτ, μετα απο το πατημα του κουμπιου για να κανει τσεκ στης μνημες. Νομιζω ετσι "ξεμπουκωνει" , Και το ποιο ακυρο ηταν οταν δεν αναγνωριζε στο Bios τ συνολικο μεγεθος της ραμ ενω στα windows φενοταν κανονικα το συνολο με ολες της ραμ πανω , Σκαλωμα τον 7 ; ποιος ξερει... Εδω ν πω πως εχουμε Kingston HyperX Ram , Οποτε δν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα συμβατοτητας.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανέρχομαι , με την μνημη στο δεύτερο μαύρο slot άνοιξε το pc κανονικά και το αναγνώρισε το 1 dimmακι .

το πρόβλημα είναι οτι τώρα καθε φορά που μπουτάρει μου λέει οτι εντοπίστηκε νεος επεξεργαστής και να πατήσω f1 για να μπω στα bios και μετά μπαίνει στα win

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται οτι δεν έχει , τώρα πώς το έχω δεί

οι μνήμες που έχω νόμιζα οτι είναι συμβατές (αυτό γιατί είχα διαβάσει λάθος κωδικό ) και είχα υπόψιν οτι αν και τα vista 32 αναγνωρίζουν 8Gb προς χρήση ήταν τα 4

(ενας απλό τρόπος πρακτικά είναι μέσω photoshop που σε ρωτά πόση μνήμη να δεσμεύσει για το πρόγραμμα )

αλλα επειδή δεν είχα 64bit δεν είχα πολυ ασχοληθεί , οπως γράφω και παραπάνω πήγε μια βόλτα απο eshop γιατί μου ΄παρουσίασε άλλο θέμα αλλα μου ήρθε πίσω με αναβαθμισμένο bios και οπως μου είπαν δούλευε κανονικά

τα κουλά είναι οτι θα ισχυριστούν οτι φταίνε οι μνήμες (κλασική δικαιολογία ) και οχι το mobo γιατί μου είπαν φέρτα όλα αν στο ξανακάνει να το δούμε

γενικά πουλάνε πολύ "ασυμβατότητα "

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επιστρέφω μετά απο πολύ καιρό , μετά απο κοίταγμα και ξανά κοίταγμα

βλέπω οτι δεσμεύει την μνήμη που λείπει το hardware

προσπάθησα να βρώ μέσω bios κάτι αλλα δεν βλέπω κάποια επιλογή

καμία πρόταση ?

post-15872-1416078897,5712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλες μνήμες. Ούτε καν η G.Skill δεν τις περιλαμβάνει στο QVL.

Αυτές εδώ δείχνει συμβατές με τη μητρική σου:

G.SKILL - RAM Configurator

Παρόμοιο πρόβλημα:

Hardware Reserved Ram 8GB! [solved] - RAM - Memory

Από τη στιγμή που το ίδιο το BIOS βλέπει μόνο 4GB όπως είπες, δεν ξέρω γιατί το παλεύεις μέσα από τα Windows. Δανείσου συμβατές μνήμες να τσεκάρεις.

8GB στα 1600MHz που να περιλαμβάνονται στη λίστα της G.Skill έχει και το e-shop:

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-1600c11s-8gnt-8gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-nt-p-PER.556254 (Single channel)

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-1600c11d-8gns-8gb-2x4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-ns-dual-channel-kit-p-PER.556249 (Dual channel)

PS: Να πω και το προφανές... Τσέκαρες τη motherboard για στραβωμένα pins? Έχει τύχει εξ'αιτίας ενός στραβού pin να μη βλέπει τη μια μνήμη η μητρική...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Doom δεν μπόρεσα να βρώ συμβατό hardware για δοκιμή, γενικά πολλά παίζουν να φταίνε ,δοκίμασα οτι βρήκα και τελικά συνειδητοποίησα αυτό με το reserve τις μνήμης

Καταρχάς πλεον σου ζηταει στην εναρξη F1 με ενα dimm για τον επεξεργαστή?

μου ζητάει f1

Έγινε επεξεργασία από panosX
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, όπως έχουν πεί και οι προηγούμενοι, οι μνήμες σου δεν υπάρχουν στη λίστα.

Δεύτερον, στο manual σελίδα 1-8 έως 1-13, περιγράφεται καθαρά το πώς ορίζονται τα κανάλια σε σχέση με τα slots της μητρικής σου, καθώς και οι συμβατές μνήμες.

Θα σταθώ στο recommendation της σελίδας 1-13 :

• 2 DIMMs:

Supports two (2) modules inserted into either the blue slots or the black slots as one pair of Dual-channel memory configuration.

We suggest that you install the modules into slots A2 and B2 for better compatibility.

Τα Α2&Β2 είναι τα slots χρώματος γαλάζιου. Ο προτεινόμενος τρόπος για 2-DIMM φαίνεται και στο σχήμα πάνω-πανω στη σελίδα 1-9.

Αφού βάλεις τη μνήμη στις σωστές θέσεις, κάνεις ένα CLEAR CMOS (σελίδα 1-19 έχει οδηγίες).

Αντίστοιχα θέματα με το δικό σου έχει διάφορα, κάμποσα ήταν σχετικά με την έλλειψη συμβατότητας της μνήμης ( τουλάχιστον εκεί έληγε η αναφορά, είτε υπήρχε feedback είτε όχι από αυτόν που είχε το θέμα ).

Επίσης από το MsConfig, αν έχεις πειράξει κάτι, καλό θα είναι να ξετικάρεις το "Use all Memory" κλπ, για να μην σου δεσμεύει.

Δοκίμασε και πές μας. Εάν δεν γίνει κάτι τότε ενδέχεται να προκαλούν το θέμα οι συγκεκριμένες μνήμες.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, όπως έχουν πεί και οι προηγούμενοι, οι μνήμες σου δεν υπάρχουν στη λίστα.

Δεύτερον, στο manual σελίδα 1-8 έως 1-13, περιγράφεται καθαρά το πώς ορίζονται τα κανάλια σε σχέση με τα slots της μητρικής σου, καθώς και οι συμβατές μνήμες.

Θα σταθώ στο recommendation της σελίδας 1-13 :

Τα Α2&Β2 είναι τα slots χρώματος γαλάζιου. Ο προτεινόμενος τρόπος για 2-DIMM φαίνεται και στο σχήμα πάνω-πανω στη σελίδα 1-9.

Αφού βάλεις τη μνήμη στις σωστές θέσεις, κάνεις ένα CLEAR CMOS (σελίδα 1-19 έχει οδηγίες).

Αντίστοιχα θέματα με το δικό σου έχει διάφορα, κάμποσα ήταν σχετικά με την έλλειψη συμβατότητας της μνήμης ( τουλάχιστον εκεί έληγε η αναφορά, είτε υπήρχε feedback είτε όχι από αυτόν που είχε το θέμα ).

Επίσης από το MsConfig, αν έχεις πειράξει κάτι, καλό θα είναι να ξετικάρεις το "Use all Memory" κλπ, για να μην σου δεσμεύει.

Δοκίμασε και πές μας. Εάν δεν γίνει κάτι τότε ενδέχεται να προκαλούν το θέμα οι συγκεκριμένες μνήμες.

ξαναέκανα ενα check αλλα τζίφος

γενικά με σκάλωσε το reserve ram είναι θέμα τον win του bios ? Επίσης οκ μπορεί να μην είνα verifed οι μνήμες αλλα τρέχουν , δεν εχω παγώματα ,μπλε οθόνες , ακόμα και το memtest Που έτρεξε 3-4 φορές δεν μου έβγαλε σφάλματα

στο msconfig έχω δοκιμάσει και με τσεκαρισμένο και χωρίς (οπου είναι και το default )

δεν ξέρω αν ε΄χει σημασία αλλα οταν ξεcheckαρω ξανα γυρνά στο 0

Link to comment
Share on other sites

ξαναέκανα ενα check αλλα τζίφος

γενικά με σκάλωσε το reserve ram είναι θέμα τον win του bios ? Επίσης οκ μπορεί να μην είνα verifed οι μνήμες αλλα τρέχουν , δεν εχω παγώματα ,μπλε οθόνες , ακόμα και το memtest Που έτρεξε 3-4 φορές δεν μου έβγαλε σφάλματα

στο msconfig έχω δοκιμάσει και με τσεκαρισμένο και χωρίς (οπου είναι και το default )

δεν ξέρω αν ε΄χει σημασία αλλα οταν ξεcheckαρω ξανα γυρνά στο 0

Το memtest βλέπει και τσεκάρει και τα 8GB?

Αν στο BIOS βλέπει μόνο 4, τότε είναι θέμα ασυμβατότητας και όχι Windows.

Δοκίμασες να τρέξεις μια live διανομή linux (64-bit) να δεις πόσα βλέπει;

Link to comment
Share on other sites

ξαναέκανα ενα check αλλα τζίφος

γενικά με σκάλωσε το reserve ram είναι θέμα τον win του bios ? Επίσης οκ μπορεί να μην είνα verifed οι μνήμες αλλα τρέχουν , δεν εχω παγώματα ,μπλε οθόνες , ακόμα και το memtest Που έτρεξε 3-4 φορές δεν μου έβγαλε σφάλματα

στο msconfig έχω δοκιμάσει και με τσεκαρισμένο και χωρίς (οπου είναι και το default )

δεν ξέρω αν ε΄χει σημασία αλλα οταν ξεcheckαρω ξανα γυρνά στο 0

Σε τί slots τις έχεις εντέλει ?

Όταν ξετσεκάρεις γυρνά ξανά στο "0" ? Τί εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.