Jump to content



Σημαντικό πρόβλημα. Θα μείνω χωρίς PC


Jimaki MBG

Recommended Posts

Καλησπερα χρονια πολλα και Χριστός Ανεστη.

Εχω το εξής προβλημα:

Μετα την αλλαγη κουτιου οταν έπαιζα για μιση ωρα το pc έκλεινε. Η θερμοκρασια της καρτας γραφικων ηταν στους 40 βαθμους με τον ανεμιστηρα να τρεχει default 40% . Οταν ξανα επαιζα παλι εκλεινε. Οταν εβαζα τον ανεμιστηρα της καρτας 70% ο υπολογιστης δεν εκλεινε. Ολα αυτα γινοταν πριν 1-2 μερες. Σημερα μου εβγαλε μπλε οθονη ενω επαιζα για κανα μισαωρο παλι αλλα δεν ελεγε για μνημη (ολες οι μπλε οθονες στο pc μου ολα τα χρονια για μνημη ηταν) κατι ελεγε για τον σκληρο. Δοκιμασα να το ξαναανοιξω, ανοιξε και μολις μπηκε στα windows παλι μπλε οθονη, μετα ξανα τα ιδια. Μετα μου εβγαλε την επιλογη να μπω σε safe mode και το δοκιμασα 3 φορες και τις τρεις φορες κολλούσε στο φόρτωμα των αρχειων windows στο classpnp.sys. Στη συνεχεια πηγα να το ξανανοίξω και μου βγαζει απο τα windows πριν φορτοσουν οτι πρεπει να γινει disk check (συνηθως το απεφευγα γιατι θα ηταν χρονοβορο) και αυτη τη φορα το εκανα. Μετα απο αυτο ολα ειναι normal.Ετρεξα και Sentinel και ο primary ειναι 100% και health και performance. Πραγματικα δεν ξερω τι ειναι, αν και φενεται σκληρος με μπερδευει που γινεται μεσα στο game και που μετα το τσεκ ολα εφτιαξαν, επισης μετα τον manual ανεμιστηρα της καρτας γραφικων γιατι δεν εκλεινε?Πολυπαραγοντικη δυσλειτουργια. Αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα. Με την αλλαγή του κουτιού μήπως άλλαξε το airflow στη κάρτα και ζεσταίνεται πιο γρήγορα;

Μου φαίνεται πώς επειδή "έσκασε" 2-3 φορές λόγω θερμοκρασίας, "χτύπησαν" τα windows και για αυτό το πρόβλημα μετά.

Τρέξε το BlueScreenView v1.52 μπας και δεις τι ακριβώς χτύπησε.

Μετά full check disk και repair με το εργαλείο που έχουν τα windows και για τέλος ένα καθαρισμό με το ccleaner.

Προσπάθησε να τρέχεις τον ανεμιστήρα της κάρτας λίγο πιο ψηλά ώστε να αποκλείσουμε αυτό το πρόβλημα.

Τέτοιες περιπτώσεις μου θυμίζουν τη σειρά House MD όπου κάνανε δοκιμές με τους ασθενείς μέχρι να βρουν τι έφταιγε. Ή πέθαινε ο ασθενής :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει τέτοια κουλα απο κάρτα γραφικών πάντως.

Μολις ανέβαζε θερμοκρασίες (πολυ κατω απο το οριο της) έκανε πολλα και διαφορα :restart ,blue screen ,ολικο κολλημα,δεν αναβε το pc εκτος αν παταγες το κουμπί 40 φορές...

Ολα απο μια κωλοκαρτα ,δεν πηγαινε το μυαλό μας με τιποτα (ηταν καινούργια) ,εως οτου αλλάξαμε και τροφοδοτικο και ψυλιαστηκαμε ότι κατι ανορθόδοξο έπαιζε...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις.

Τωρα μετα απο disk check δεν μου ξαναεκανε τιποτα , θα δουμε.

Εχω δει τέτοια κουλα απο κάρτα γραφικών πάντως.

Μολις ανέβαζε θερμοκρασίες (πολυ κατω απο το οριο της) έκανε πολλα και διαφορα :restart ,blue screen ,ολικο κολλημα,δεν αναβε το pc εκτος αν παταγες το κουμπί 40 φορές...

Ολα απο μια κωλοκαρτα ,δεν πηγαινε το μυαλό μας με τιποτα (ηταν καινούργια) ,εως οτου αλλάξαμε και τροφοδοτικο και ψυλιαστηκαμε ότι κατι ανορθόδοξο έπαιζε...

Αυτο φοβαμε κ εγω και ληγει η εγγυηση σε δυο μηνες .Αν ειναι να βγαλει κατι ας το βγαλει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει παρομοια συμπτωματα σε διαφορα pc και τελικα ειτε ευθυνοταν το τροφοδοτικο ειτε ειχε κατσει σκονη στα σλοτς που μπαινουν οι μνημες και εμφανιζε δυσλειτουργια στις αλλες συσκευες(λιγακι κουλο αλλα true!!)

το pc της υπογραφης εμφανιζε τα ιδια προβληματα ασταθειας με αυτα που ανεφερες και ολα λυθηκαν οταν και αντικατεστησα το μολις(ολοκαινουριο :D) 10 ετων τροφοδοτικο μου με καινουριο ;)

αν ημουν στην θεση σου, θα τα αποσυνεδεα ολα,θα τους εριχνα ενα καλο καθαρισμα και προσεκτικη συναρμολογηση..μην ξεχασεις να παιξεις με τις μνημες μηπως ευθυνονται και αυτες....ΧΑΟΣ ΤΑ PC!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10892]dragontech[/MENTION] και εγω το τροφοδοτικο σκεφτικα γιατι με το καινουριο κουτι μπηκαν και 3 νεοι ανεμιστηρες pwm και λεω μηπως ζοριζεται . ειναι και ενα οτι ναναι raptoxxx 600 απο cosmodata και το φοβαμε. επισης να φανταστεις δεν μπορω να βαλω cd drive κτλ γιατι εχω χρησημοποιησει τα molex για την καρτα γραφικων δεν εχει αλλα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις προβλημα γινεται να μας πει τι φοραει το pc σου :)

εαν δεν ξερουμε μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε ;)

απ'οτι καταλαβαινω βαση των λεγομενων σου, τοτε εφοσον εχεις ηδη αξιοποιησει ολες τις συνδεσεις του τροφοδοτικου σημαινει πως το εχεις φερει στα ορια του και σαν λογικο και επομενο σου κανει νουμερα!

εκανα ενα προχειρο ψαξιμο για το τροφοδοτικο και αν κρινω απο την τιμη και την ηλικια του(απο το 2006 βαση του google) τοτε πιστευω πως ειναι υπευθυνο για την ασταθεια..!

η 12αρα του εχει στα ερθει στα ορια της!!προσεξε το αυτο!

ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ ΤΑ 600 ΒΑΤΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτο παιζει να εχει -30% efficiency ειχα κανει καλη αγορα απο cosmodata :smoke:.

Το συστημα είναι. Q6600 .2x1gb ocz gold xtc rev 2 800 mhz και 1χ2gb Xp2 mushkin 800mhz. GTX 570 msi twinfrozer 3 power oc edition ενα σκληρο 320 η 240 wd δν θυμαμαι ακριβως. και mobo Asus P5Q green με το P45/ICH10R. η καρτα θελει 2 6πινα, ενα ετοιμο 6πινο ειχε το τροφοδοτικο για gpu, και πειρα τα αλλα 2 molex που ειχε και ανταπτορα και τα εκανα ενα 6πινο ακομα, γι αυτο τωρα δεν εχω molex IDE drives.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το efficiency που καθοριζει το ποσα βατς μπορει να διαχειριστει ενα τροφοδοτικο, αλλα η ποιοτητα και ο τυπος των εξαρτηματων του.

το συστημα σου ειναι στα ορια του, φροντισε να αφαιρεσεις συσκευες η να παρεις καποιο επωνυμο στα 550 βατς τουλαχιστον οπως το xfx ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου το ξαναεκανε σημερα.μετα απο μιση ωρα dark souls 2 εκλεισε. Μετα παιζω ενα LOL και εκλεισε μετα απο μιση ωρα ξανα. Οταν ανοιξα τον ανεμηστηρα της καρτασ manually δεν το ξαναεκανε.Αλλα εδω και 2 βδομαδεσ εχοντας τον ανεμιστηρα default δεν το ειχε κανει. Σκεφτομαι να παω την καρτα στο πλαισιο αλλα το προβλημα δεν ειναι εμφανες και δεν νομιζω να εχει αποτελεσμα και αλλαγη της καρτας.Αντε να αποδειξω τωρα οτι ειναι η καρτα και αντε να την δοκιμασει και να συμβει αυτο,

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα ενα κατεβατό και σβήστηκε μόνο του.#$^%#$^#$ Λοιπόν πολύ πιθανό να φταίει το button του case. Κάνουνε shut down τα windows όταν κλέινει μόνο του ? Δοκίμασε να αποσυνδέσεις το power και να ξεκινάς το pc απευθείας απο τη mobo.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έτσι το έλυσα

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα ενα κατεβατό και σβήστηκε μόνο του.#$^%#$^#$ Λοιπόν πολύ πιθανό να φταίει το button του case. Κάνουνε shut down τα windows όταν κλέινει μόνο του ? Δοκίμασε να αποσυνδέσεις το power και να ξεκινάς το pc απευθείας απο τη mobo.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έτσι το έλυσα

Φιλε μου ειλικρινα δεν νομιζω να ειναι αυτο αλλα για να το λες κατι θα σου εχει τυχει....οχι δεν κανουνε κανονικο σατ νταουν απλα κατευθεινα κλεινουν ,μαυριζει η οθονη,σα να του εκλεισες το ρευμα. διαβασες ολο το ποστ μου η μονο αυτο που εγραψα σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι ανοίγεις και κλείνεις τον ανεμιστήρα χειροκίνητα τι εννοείς;

Μήπως στη τελική απλά ανεβάζει θερμοκρασία η κάρτα;

εννοω απο το msi afterburner.η καρτα ειναι default στο 40% και θερμοκρασιες 30 βαθμους μετα απο game κανα μισαωρο οπως ειπα αρκετες φορες αναλυτικα πιο πανω μπορει να κλισει το pc αν ομως πριν το game για δοκιμη που ρεκανα βαλω τον ανεμιστηρα 70% τοτε το pc δεν κλινει.αλλα το θεμα ειναι οτι και 40% που το ειχα η καρτα δεν ανεβηκε πανω απο 44 βαθμους.αυτο δεν λεγετε υπρθερμανση ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] οχι την συγκεκριμενη (και νομιζω γενικα την 5.6.7 σειρα) δεν την δουλευει το rivatuner.

[MENTION=3848]lord[/MENTION] mystery οχι φιλε δεν εχω προβλημα με θερμοκρασιες.η θερμοκρασια σε σχετικο λοουντ παει μεχρι 44 βαθμους.

Τωρα πριν λιγο ακουμπησα με το ποδι μου το κουτι καταλαθος και εκλεισε το pc.κατι γινετε δεν ξερω.δεν παταει κατι καλα? αλλα τα εχω τσεκαρει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.