Jump to content



Πώς μπορώ να βλέπω την internet ip του modem του μαγαζιού από το σπίτι;


Recommended Posts

Τα πράγματα έχουν ως έξεις:

Έστησα στο μαγαζί 2 παλιές συσκευές που είχα σαν κάμερες ασφαλείας με το ip camera.

Έκανα forward από το ZTE του ΟΤΕ και μπορώ να τις βλέπω και από το σπίτι.

Το πρόβλημα, η γραμμή δεν είναι και ότι καλύτερο, με το ζόρι μας έβαλαν dsl μετά από πολλές αιτήσεις σε διάστημα 4+ χρόνων, έτσι κάθε τόσο και ειδικά αν δεν είναι ευνοϊκές οι καιρικές συνθήκες η γραμμή πέφτει και αλλάζει η ip... με αποτέλεσμα, αν αυτό συμβεί Σάββατο - Κυριακή να μην έχω εικόνα από τον χώρο.

Υπάρχει τρόπος χωρίς να έχω ανοιχτό pc στην γραμμή, με μόνο το ZTE και τα κινητά ανοιχτά, είτε μέσω των κινητών (android app) είτε μέσω του ZTE να βρίσκω την ip του βγαίνει η γραμμή στο net;

***

Επίσης αυτό να το κάνω χωρίς επιπλέον χρηματική επιβάρυνση, όπως να κάνω το ip static από τον ΟΤΕ, αν γίνεται με κάποιο app που έχει λογικό κόστος οκ, να μου μείνει και στο account.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή για android δεν ξέρω αν υπάρχει, αλλά μπορείς να δεις την ΙΡ σου στο whatismyip.com.

Αν θέλεις να τη βλέπεις remotely, τότε χρειάζεται ένα free service όπως το Free Dynamic DNS - Managed DNS - Managed Email - Domain Registration - No-IP, αλλά από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει εφαρμογή για android.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι είτε pc ανοιχτό να τρέχει τον client της εκάστοτε υπηρεσίας προκειμένου να ενημερώνει για την αλλαγή της IP είτε router που να έχει ρυθμίσεις ddns(δεν ξέρω εάν έχει ο router σου).

Ακόμα και να υποστηρίζει DDNS ο router, μπορεί οι υπηρεσίες με τις οποίες είναι συμβατός να είναι επί πληρωμή μόνο.

Το app δεν κατάλαβα που κολλάει να πω την αλήθεια.

Εάν ο router σου έχει wifi βρες κάνα παλιό android κινητό, άστο συνδεδεμένο στο μαγαζί(δεν χρειάζεται να έχεις sim), εγκατέστησε κάτι σαν αυτό και γράψου στην δωρεάν noip.com υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ο ρουτερ σου ddns , πληρωνεις 30$ για 1 χρονο ; δε θυμαμαι...και μπορεις να βαζεις τοn host σου απο το dyndns..

απο εκει και περα , αν αφηνεις πισι ανοιχτο..μια απλη λυση ειναι και το teamviewer , να μπαινεις και να γραφεις σε browser whatismyip.com

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ο ρουτερ σου ddns , πληρωνεις 30$ για 1 χρονο ; δε θυμαμαι...και μπορεις να βαζεις τοn host σου απο το dyndns..

απο εκει και περα , αν αφηνεις πισι ανοιχτο..μια απλη λυση ειναι και το teamviewer , να μπαινεις και να γραφεις σε browser whatismyip.com

Αν αφησει PC, γιατι να μην βαλει Service που να αναεωνει τσαμπα το noip ? :p :p

Φτηνη λυση....Τσιμπα ενα Raspberry Pi, περνα του ενα Raspbian και βαλε ενα script να ανανεωνει πχ noip.com η αλλο της αρεσκειας σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα δεν θέλω pc ανοιχτό, έτσι ξέρω να το κάνω με πολλούς τρόπους. :p

Το ZTE δεν υποστηρίζει το no-ip αλλά το app που έβαλε λινκ ο [MENTION=27]RootX[/MENTION] υποστηρίζει, 2 Android κινητά υπάρχουν έτσι και αλλιώς και εκτελούν καθήκοντα κάμερας οπότε το ένα θα τρέξει και το app με no-ip account.

Το δοκιμάζω μόλις επιστρέψω στο μαγαζί.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πληρωσε κατι παραπανω και παρε static ip

Για να τους ευχαριστώ για τα 2mbps (και αυτά μόνο με λιακάδα) από τα 4 που πληρώνω ή για την σταθερότητα που μου παρέχουν; ίσως για την άμεση εξυπηρέτηση που πέρασαν μόνο 4 χρόνια για να μου φέρουν net φέτος...

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αλλη μια λυση, πιο κομπογιαννιτικη βεβαια.. :p

Στηνεις στο σπιτι σου εναν vpn server (ειτε στο modem σου αν το υποστηριζει ειτε στο pc)

Βαζεις και ενα domain τυπου ddns στο σπιτι.

Οποτε αυτο που θα κανεις ειναι να εγκαταστησεις εναν vpn client σε ενα απο τα κινητα και να το βαλεις να συνδεεται στον vpn server στο σπιτι (χρησιμοποιωντας το ddns domain)

Βλεποντας την ip του καλουντος, ξερεις ποια ΙΡ εχει το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

Κανένα προγραμματάκι σε android που να σου στέλνει με mail την ip όταν αυτή αλλάζει, δεν παίζει; Με αυτό το τρόπο δεν χρειάζεται να γραφτεί κανείς πουθενά και όπως αναφέρθηκε ένα android κινητό σε wifi σύνδεση με το router αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι είτε pc ανοιχτό να τρέχει τον client της εκάστοτε υπηρεσίας προκειμένου να ενημερώνει για την αλλαγή της IP είτε router που να έχει ρυθμίσεις ddns(δεν ξέρω εάν έχει ο router σου).

Ακόμα και να υποστηρίζει DDNS ο router, μπορεί οι υπηρεσίες με τις οποίες είναι συμβατός να είναι επί πληρωμή μόνο.

Το app δεν κατάλαβα που κολλάει να πω την αλήθεια.

Εάν ο router σου έχει wifi βρες κάνα παλιό android κινητό, άστο συνδεδεμένο στο μαγαζί(δεν χρειάζεται να έχεις sim), εγκατέστησε κάτι σαν αυτό και γράψου στην δωρεάν noip.com υπηρεσία.

Το app κολλάει στο ότι δεν έχει IP cameras, αλλά 2 παλιές συσκευές Android με application "IP Camera". Οπότε στην μία εκ των δύο ρίχνει και το DDNS app και είναι κομπλέ :T:

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο router σου έχει wifi βρες κάνα παλιό android κινητό, άστο συνδεδεμένο στο μαγαζί(δεν χρειάζεται να έχεις sim), εγκατέστησε κάτι σαν αυτό και γράψου στην δωρεάν noip.com υπηρεσία.

Works llike a charm που θα έλεγαν και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.

Link to comment
Share on other sites

Πας Λαμία μέσω Πάτρας έτσι, ποιο το νόημα?

σε περιπτωση που δεν μπορει να στησει ddns στο μαγαζι και δε θελει να αφησει pc ανοιχτο (aka η αθηνων-λαμιας ειναι κλειστη)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.