Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατι να παρω 120 gb ssd απο την στιγμη που μεσα του θα βαλω μονο τα windows που ειναι λιγοτερο απο 30gb...;;; δεν εχω και τοσο θεμα να περιμενω να ανοιγει αργα ο υπολογιστης μου... περα απο την γρηγορη εναρξη των windows μεσω του solid state τι αλλα κανει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις μόνο τα win. Θα βάλεις τα win, όλα σου τα προγράμματα, τα αρχεία που επεξεργάζεσαι συχνότερα, μη σου πω και κανα παιχνίδι που αξιοποιεί την ταχύτητα του. Ο ssd δεν είναι για να ανοίγουν τα win γρήγορα, όλα δουλεύουν γρηγορότερα μέσα στα win.

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση αλλα ηδη χωρις αυτον κοντευω το χρηματικο οριο.. οποτε λεω να ξεκινησω με εναν απλο hdd και στη συνεχρια περνω εναν ssd... αφου εκανα ηδη αλλαγες σε πληκτρα και ποντικι και κουτι θα κανω και εδω... τξ λες?

Link to comment
Share on other sites

Tι να λέω, δεν χρειάζεται να κόψεις από κάπου. Έτοιμο είναι το μηχάνημα και σε ρώτησα τόσες φορές που έχεις ένσταση.

Link to comment
Share on other sites

Στην τιμη που βγαζουν ολα τα παραπανω πρεπει να προσθεσω οθονη ποντικι πληκτρολογιο και hdd... παραπαει η τιμη... οποτε σε ρωταω αν ειναι τοσο απαραιτητος ο hdd και αυτο το κουτι... πες μου τι λες για αυτκ και θα σου δειξω τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

250 η οθόνη + 30 ποντίκι/πλητρολόγιο + 60 hdd

1126 ευρώ το σύνολο. Πόσο δίνεις τελικά. Κανα 50αρικο μπορεί να πέσει με κάποιες παρεμβάσεις από δω κι απο κει, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

ΥΓ. Βέβαια μπορείς να πάρεις μια ωραιότατη 23αρα με 150 που δεν θα υπολείπεται σε τίποτα σε ποιότητα της 27αρας που θες, αλλά...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

τον επεξεργαστη θα κοψεις, οχι τον ssd (ουσιαστικα με τα περιστρεφομενα δισκακια αδικα παει ο καλος επεξεργαστης)

Οι επεξεργαστες που εχουμε τα τελευταια 7-8 χρονια εχουν τετοια επεξεργαστικη ισχυ που παλιοτερα θα τους ζηλευε κι η ΝΑΣΑ (ναι, μπορει το pc σου να ειναι 7ετιας αλλα δεν ειναι και το οτι καλυτερο ειχε κυκλοφορησει τοτε )

hdd αν εχεις καποιο τωρα για ντουλαπα δε χρειαζεσαι να παρεις και δευτερο, τα προγραμματα ετσι κι αλλιως στον ssd θα τα βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Με την 27ρα οθονη θα σου βγουν τα ματια και δεν θα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου, καλυτερα να το ξανασκεφτεις.

Αυτο που θα σου χρειαστει, αν τελικα μαθεις καλα αυτα τα προγραμματα που λες και τα χρησιμοποιεις σε καθημερινη βαση, ειναι μια δευτερη οθονη. Γι'αυτο σου προτεινω σε πρωτη φαση να διαλεξεις μια 23αρα ή 24αρα full HD.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μάζεψε 100 ευρώ παραπάνω και ανέβα σε κουτί και ssd. Αν δεν γίνεται, πάρε μόνο ssd και κουτί, μην παίρνεις καθόλου hdd και κάνε υπομονή. Το παραπάνω σύστημα θα ντρεπόμουνα να το βάλω σε κουτί ντενεκέ τυρι των 18 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

στησε τη βαση σου πρωτα και μετα φτιαχνεις και το design..

Η λογικη λεει να στησεις το μηχανακι που θα σου κρατησει πολυ παραπανω καιρο και οταν εχεις χρηματα παιρνεις ενα καλυτερο mouse / keyboard στα γουστα σου

Το βασικότερο είναι αυτό που σου αναφέρει ο GoMaR.

Όσον αφορά:

-1)Πληκτρολόγιο/ποντίκι (όπως αναφέρθηκε) 30€ με 50€(και πολλά είναι) από την στιγμή που είσαι περιορισμένος στα χρήματα

-2)Τον ssd για αυτά που θέλεις να κάνεις ερασιτεχνικά είναι ότι πρέπει και γενικά για το σύστημα έιτε πας σε i5 είτε ι7

θα πάρεις απ'αυτό τα μέγιστα. Είναι σαν έχεις την Ferrari/Lamborghini και να την έχεις στο κέντρο της Αθήνας.

Αν μπορείς να τον βάλεις βάλτον αλλιώς τον βάζεις αργότερα, το λιγότερο 120gb να βάλεις και όχι 60gb που έβαλες.

-3)το κουτί που έβαλες στο τέλος είναι σαν μην το έβαλες καθόλου :-O

-4)Το desighn που θέλεις σε συνδυασμό με την σύνθεση toy [MENTION=31462]pnick[/MENTION]

1. Κουτί:

2. Μητρική: GIGABYTE GA-H87-HD3 RETAIL - 91.7€

3. Επεξεργαστής: INTEL CORE I7-4770 3.40GHZ LGA1150 - BOX - 268.9€

4. Τροφοδοτικό: COOLERMASTER G550M GM SERIES 550W MODULAR PSU 68.9€

5. Μνήμες:

6. hdd: WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - 51.39€

7. ssd:

8. Κάρτα γραφικών: ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL - 231.9€

9. Ψύκτρα επεξεργαστή: COOLERMASTER RR-212E-16PK-R1 HYPER 212 EVO - 29.9€

10. Οπτικό μέσο: SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - 14,8€

*1)κουτί CORSAIR GRAPHITE SERIES 230T WINDOWED COMPACT MID TOWER CASE REBEL ORANGE - 69

*5)μνήμες E-SHOP.GR: διάλεξε μια από τις 4 πρώτες στο χρώμα που θέλεις εσύ.

*7)ssd αν βάλεις SAMSUNG MZ-7TE120BW 840 EVO SERIES SSD 120GB 2.5'' SATA3 - 77€

*8)ψύξη αν δεν μπορείς να βάλεις λόγω χρημάτων την βάζεις αργότερα.

**μητρική αν θες να κόψεις 15 ακόμα ASROCK H87 PRO4 RETAIL - 77€

-5) Την οθόνη, αυτή εδώ είναι καινούργια σειρά LG 27MP65HQ-P 27'' IPS LED MONITOR FULL HD BLACK - σε σχέση μ'αυτήν που έχεις βάλει.

Αν μπορείς την οθόνη να την αγοράσεις με δόσεις να το κάνεις για να είσαι και πιο άνετα στην σύνθεση του πύργου.

*Αλλά πρώτα να πας να δεις πως είναι 27'' από κοντά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο... αν για παραδειγμα σε κανα 2 μηνες αγορασω νεο πισι με i5 η i7... εχουν πολλα χρονια που βγηκαν; θελω να πω... δεν θελω στο αμεσο μελλον να θεωρειτε το πισι μου ξεπερασμενο... αυτο που εχω τωρα ειναι 7 ετων και ειναι ξεπερασμενο... ετσι για παραδειγμα 5ετια θα μου παει ο i7 ή i5;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο... αν για παραδειγμα σε κανα 2 μηνες αγορασω νεο πισι με i5 η i7... εχουν πολλα χρονια που βγηκαν; θελω να πω... δεν θελω στο αμεσο μελλον να θεωρειτε το πισι μου ξεπερασμενο... αυτο που εχω τωρα ειναι 7 ετων και ειναι ξεπερασμενο... ετσι για παραδειγμα 5ετια θα μου παει ο i7 ή i5;;;

το pc σου δεν ειναι ξεπερασμενο, ηταν μπακατελα απο τη στιγμη που το αγορασες... αν ειχες εναν core2q με κανα σοβαρο τροφοδοτικο και σωστες μνημες το μονο που θα εκανες θα ηταν να βαλεις μια πιο φρεσκια καρτα γραφικων, εναν ssd και την οθονη που σου γυαλισε, αλλα αν αυτο κολλουσε σε βασικες λειτουργιες πριν 7 χρονια δε το λες απλα ξεπερασμενο λογο παλαιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου λες οτι ο i7 για παραδειγμα θα μου παει για πολλα χρονια και απλως θα προσθετω μνημες κτλ αναλογα με τις αναγκες εκεινης της εποχης... ουτε βεβαια οτι ο i7 σε 5 χρονια θα θεωρειτε επεξεργαστης απλος και οχι για gaming...

Link to comment
Share on other sites

Ο i7 4770 είναι ο καλύτερος προσιτός επεξεργαστής αυτήν την στιγμή παγκοσμίως. Έχει ακόμα και τώρα την μεγαλύτερη single core απόδοση χωρίς ανταγωνισμό. Ούτε οι πανάκριβοι επεξεργαστές του 2011 τον ξεπερνούν ανά πυρήνα, απλά είναι 6πύρηνοι και για αυτό υπερτερούν μόνο σε multi threaded performance. Ακόμα και οι refresh που αναμένονται (από αυτά που ανακοινώνονται) δεν θα τον ξεπερνούν παρά ελάχιστα. Αυτά για να ξέρεις τί θα μπορούσες να πάρεις σήμερα. Η προοπτική, όπως το βλέπω εγώ, είναι να παραμένει κορυφαίος επεξεργαστής για τουλάχιστον 2-3 χρόνια ακόμα. Στα 5 θα θεωρείται πολύ καλός ακόμα. Δες τους επεξεργαστές του 1366 socket (920, 940 κ.λπ.). Μετά από 5 χρόνια θεωρούνται αξιοπρεπέστατοι.

Link to comment
Share on other sites

η εξελιξη της τεχνολογιας δεν ειναι γραμμικη αλλα λογαριθμικη, οποτε θεωρω με βαση του τι ετοιμαζεται στα εργαστηρια πως ο επεξεργαστης μου ειναι ηδη μπακατελα, ομως η "εξελιξη" της αγορας ακολουθει εντελως διαφορετικους νομους και δε μπορουμε παρα να παριστανουμε τους ερασιτεχνες μελλοντολογους με βαση τα μεχρι τωρα δεδομενα που εχουμε, και με βαση αυτα οτοι σημερινοι καλοι επεξεργαστες (οχι απαραιτητα μονο ο 4770, δε χρειαζεται να μιλαμε για τις ναυαρχιδες οταν ο αλλος εχει σφιχτο budget) τουλαχιστο για 3-4 χρονια θα ειναι αξιοπρεπεστατοι.

ΑΛΛΑ,

μετα απο το χαμηλο budget, το design, τις 27ρες των mac κτλ κτλ κτλ ΜΗ βαζουμε μεσα και το futureproof παραγοντα, ελεος, φτιαξε ενα pc της προκοπης -οτι και να φτιαξεις θα ειναι κορυφαιο μπροστα σε αυτο που χεις- και στο μελλον κανεις μερικες αναβαθμισουλες

Αληθεια, ρωτα καναν AMDακια για FM2 (κατι λεγαμε με τον [MENTION=7477]adpanos[/MENTION] αλλα δε θυμαμαι τι)...

Πιθανον να σε καλυπτουν μια χαρα και κοστιζουν κατω απο κατοσταρικο (αλλα δε θυμαμαι, για FM2? ...FM1? δεν τα παω και πολυ καλα με τους AMD, αλλα απ οσο ξερω αυτοι τα πανε μια χαρα με εφαρμογες γραφιστικων και παιχνιδια)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.