Jump to content



Βοήθεια με αγορά ups


ppkstat

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Πρόσφατα μετακόμισα σε περιοχή εκτός Αθηνών και με πληροφόρησαν οι εδώ κάτοικοι ότι το ρεύμα είναι χάλια και πρέπει οπωσδήποτε να πάρω ένα ups για το pc και τα πράγματα μου. Το θέμα είναι οτι είμαι άσχετος με τα ups!

'Έκανα ένα σύντομο τεστ με ένα watt meter που έχω και είδα οτι τα πράγματα που σε full load τραβάνε κάτι λιγότερο απο 500w (εκτός αν τρέξω furmark που πάει 525). Το τροφοδοτικό μου είναι ένα hx1050.

Tι ups να πάρω με το σκεπτικό οτι δεν θέλω και καμμιά τρελή αυτονομία? Δεν με ανησυχεί τόσο να χάσω την δουλειά μου γιατί είναι μηχάνημα διασκέδασης κυρίως αλλά θα ήθελα να μου δίνει λίγο χρόνο. Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να βοηθήσει με τα σκαμπανεβάσματα της τάσης. Επίσης καλό θα ήταν να είναι αθόρυβο (χωρίς ανεμιστήρα).

Budget δεν θα ήθελα να δώσω κάτι πάνω απο 250Ε. Παραπάνω μόνο αν είναι 100% απαραίτητο. Όσο λιγότερα τόσο καλύτερα.

Αυτό κάνει?

APC Power-Saving Back-UPS Pro 900 230V | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Με 525W full load θα χρειαστείς τυπικά ένα 1100-1200VA (~650-750W), όχι τόσο διότι θα χρειαστείς την μπαταρία του για τόσο φορτίο (ίσα-ίσα να σώσεις και να βγείς θέλεις σε μια πτώση του ρεύματος, ή σε κεραυνό κ.λπ.), όσο διότι αν το έχεις μονίμως συνδεδεμένο καλό είναι να μη ξεπερνάει το 80% της ονομαστικής ισχύος του (για το 1200άρι το 80% είναι περίπου 600W, για ένα 1000άρι το 80% είναι περίπου 450W). Με 250€ έχεις κάποιες αξιοπρεπείς επιλογές, αλλά όχι APC smart που θα ήταν το τέλειο:

1. https://www.skroutz.gr/s/297324/CyberPower-Intelligent-LCD-CP1350EAVRLCD.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3682150/Eaton-Ellipse-PRO-1200-DIN.html

3. https://www.skroutz.gr/s/295863/AEG-Protect-A-1400VA.html

Εγώ CyberPower έχω (1000VA) και είμαι ευχαριστημένος, εκτός από ένα ανεπαίσθητο ηλεκτρικό συριγμό, που μάλλον τα περισσότερα ups έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Απο αυτά που έβαλες πιο συμπαθητικό μου φαίνεται το Εaton. Γενικά είναι αξιόπιστα ε? Ελπίζω επίσης να μην κάνει θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία ups όλα καλά είναι. H Eaton είναι μεγάλη και γνωστή εταιρεία στον χώρο. Περίπου στα κυβικά της APC (που έχει από πίσω την Schneider και είναι πανάκριβη).

To καλό με τα παραπάνω ups είναι ότι εκτός από 3 χρόνια εγγύηση, δίνουν και lifetime εγγύηση για το hardware που έχεις επάνω. Για την AEG δεν είμαι σίγουρος, τα άλλα δύο ναι.

Κάνε λίγο search για τις εταιρείες. Εμπειρία με άλλο ups (εκτός από το CyberPower) δεν έχω. Ας πεί και κάποιος άλλος γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βέβαια πρέπει να διευκρινίσουμε πάλι, ότι τα Line Interactive δεν είναι κανονικά UPS. Τα LI δεν επεμβαίνουν στο ρεύμα, αν αυτό δεν ξεπεράσει κάποια όρια, που εν μέρει καθορίζονται από software στα περισσότερα. Όταν δηλαδή έχεις ένα LI στη γραμμή και το ρεύμα κάνει βυθίσεις στα 190ν, τότε δε σε προστατεύει. Αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό, όσο το να παραμείνει σε αυτές τις τάσεις για ώρα. Τα LI λειτουργούν ως αποθήκες ρεύματος σε περίπτωση διακοπής, για να προλάβεις να σώσεις, και σαν προστασία από υπερτάσεις και υποτάσεις, αλλά με μεγάλο περιθώριο, συνήθως από 190ν μέχρι 260ν.

Το σωστό UPS είναι το Online, το οποίο όμως ξεφεύγει σε τιμές. Εδώ η λειτουργία διαφέρει, καθότι παίρνεις ρεύμα πάντα μέσω της μπαταρίας, η οποία φορτίζεται 24/7. Έτσι, έχεις το τέλειο ρεύμα και στα καλά μοντέλα παίρνει και ημιτονοειδή καμπύλη.

Επίσης μια άλλη λεπτομέρεια που παραβλέπουν πολλοί, είναι οι πρίζες. Τα UPS που είναι κατάλληλα για υπολογιστές, είναι αυτά που έχουν εξόδους IEC 320 και όχι Schuko. Μάλιστα πολλές εταιρίες τροφοδοτικών, αν μάθουν ότι έχεις UPS με Schuko, δε σε καλύπτουν από την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, αν πάει σε On-Line/Double Conversion θα χρειάζεται σε λεφτά το μισό κόστος του συστήματος. Πάντως, ευχαριστούμε για την ανάλυση. Ειδικά, αυτό με τις πρίζες ούτε το είχα φανταστεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ μέχρι που η Tagan μου ακύρωσε εγγύηση για αυτό το λόγο.

Τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω κάτι, αν δεν σε κουράζω. Το Voltage Regulation που έχουν τα LI υπό φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς να υπάρχει βύθιση ή απότομη αύξηση της τάσης, είναι ικανοποιητικό; Ειδικά για ups των 200-250€; Με τα πιό φτηνά τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ μέχρι που η Tagan μου ακύρωσε εγγύηση για αυτό το λόγο.

Αυτό το έγραφε στους ορους της εγγύησης?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω κάτι, αν δεν σε κουράζω. Το Voltage Regulation που έχουν τα LI υπό φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς να υπάρχει βύθιση ή απότομη αύξηση της τάσης, είναι ικανοποιητικό; Ειδικά για ups των 200-250€; Με τα πιό φτηνά τί γίνεται;

Θεωρητικά είναι ενσωματωμένος σταθεροποιητής τάσης. Κάνει δουλειά, αλλά το επίπεδο του online δεν το φτάνει.

Αυτό το έγραφε στους ορους της εγγύησης?

Δεν κοίταξα καν. Το είχα επιστρέψει στο τότε Multirama Xtreme και μου το αντικατέστησαν με άλλη μάρκα. Αν θυμάμαι καλά, έχει να κάνει με το Active PFC (Power Factor Correction) (που το γράφει στις προδιαγραφές). Νομίζω οι Schuko δεν είναι Active PFC, ενώ οι IEC 320 είναι. (βασικά, όχι η υποδοχή, έτσι... Απλά όταν χρησιμοποιούν την ανάλογη υποδοχή, έχει να κάνει με το ρεύμα που βγάζει)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την συζήτηση. Η αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να παρέχω στο μηχάνημα το τέλειο ρεύμα. Απλά θέλω να μην μου καταστρέψει το μηχάνημα το ρεύμα. Επίσης να μου λυθεί και το άγχος για bios upgrades :D

Ελπίζω να την κάνω την δουλειά μου με το Eaton.

Link to comment
Share on other sites

@WizarD,

χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα σχετικά με τις πρίζες που γράφεις έχεις κάποιο λινκ που να το τεκμηριώνει ..?

Επίσης η εγγύηση του τροφοδοτικού πως έχει να κάνει με την ύπαρξη η μη ups ,πρώτη φορά το ακούω ,

πουθενά δεν το έχω δει να αναφέρεται σαν προϋπόθεση και να υποχρεώνει τον τελικό καταναλωτή να χρησιμοποιεί συγκεκριμένου τύπου ups για να ισχύει η εγγύηση

Η Tagan κάτι τέτοια έκανε προφανώς και φούνταρε

Link to comment
Share on other sites

Nick2crete μιας και σε πέτυχα (:D) η περιοχή για την οποία μιλάω είναι το Ηράκλειο Κρήτης. Γνωρίζεις τίποτα για το ρεύμα εδώ?

Από περιοχή σε περιοχή μπορεί να υπάρχει μεγάλη διαφορά ,στο Ρέθυμνο το δίκτυο έχει στρώσει σε σχέση με το παρελθόν ,δεν ξέρω να σου πω συγκεκριμένα για Ηράκλειο

Link to comment
Share on other sites

Τα online είναι πανάκριβα. Ένα line interactive είναι ιδανικό για το μέσο χρήστη. Αν έχει και AVR είναι πολύ καλή λύση.

Αυτό ακριβώς για το AVR, Η ΠΡΌΤΑΣΉ ΜΟΥ APC Back-UPS 1100VA with AVR | Skroutz.gr και νομίζω ξενοιάζεις! Βέβαια επειδή δεν το έχω και επειδή βλέπω ανεμιστηράκι πίσω, δεν ξέρω να σου πω κατα πόσο είναι αθόρυβο:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά. Τουλάχιστον κάτι EATON που είναι ψιλο-επώνυμα έχουν κάνει και φήμη στο να έχουν το fan συνέχεια στο 100% ή τουλάχιστον αρκετά μοντέλλα τους στο παρελθόν. Δεν είναι οι μόνοι όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά. Τουλάχιστον κάτι EATON που είναι ψιλο-επώνυμα έχουν κάνει και φήμη στο να έχουν το fan συνέχεια στο 100% ή τουλάχιστον αρκετά μοντέλλα τους στο παρελθόν. Δεν είναι οι μόνοι όμως.

Γιαυτό ακριβώς έγραψα και "συνήθως"..ελπίζω όμως να μην αναφέρεσαι σε on-line συσκευές της Eaton γιατί εκεί είναι απολύτως λογικό να είναι συνέχεια σε λειτουργία ο ανεμιστήρας....αυτές που φέρνω στο μυαλό μου σε Standby είναι κάτι κακοχρονισμένες MGE, παλιότερα κυκλοφορούσαν αρκετά σε όλα τα καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει online ups @~300€ (1kva) double conversion ,rebranded fsp/fortron.

Keyword: galleon. (στο skroutz ειναι απο voltronic..αλλα εχει δει το ματι μου και αλλη εταιρια γενικα)

υ.γ

απλα για την ιστορια το αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.