Jump to content



Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω για δώρο στην μητέρα ένα laptop για να αποσυρθεί το p4 που τις έχω στήσει, πολύ αργό για τα σημερινά δεδομένα... Μέγιστο ποσό 400 ευρώ, λόγω επαρχίας από καταστήματα προτιμώ το Υou και δεύτερο το eshop. Στο You είχα δει αυτό Laptop Dell Inspiron 15 3537(i3-4010/4GB/500G/FreeDos) | www.you.gr σε προσφορά 399 εχθές αλλά σήμερα άλλαξε τιμή. Από eshop κοιτάω αυτό DELL INSPIRON 3521 15.6'' INTEL CORE I3-3217U 4GB 500GB LINUX - Η χρήση θα είναι internet παιχνιδάκια του βρομώfacebook και μεταφορά αρχείων από φωτογραφική σε εξωτερικό usb 3. Απλές και ελαφριές εργασίες δηλαδή. Θα προτιμούσα dell λόγω εγγύησης και από intel i3 επεξεργαστή. Η κάρτα γραφικών νομίζω δεν είναι απαραίτητη αλλά καλοδεχούμενη. Δέχομαι συμβουλές και προτάσεις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αυτό που διάλεξες στο budget σου. Καλύτερα χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών για τέτοια χρήση. Θα ζεσταίνεται το μηχανάκι χωρίς λόγο. Με την ενσωματωμένη μια χαρά θα κάνει την δουλειά της. Και από μένα +1 σε dell γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Το e-shop δίνει εγγύηση από Dell; Γιατί πατώντας μέσα στη σελίδα τους στο link, βγάζει αυτό.

Για την επιλογή, συμφωνώ με τον pnick (+ λιγότερες πιθανότητες να χαλάσει η vga), αν έχεις acs στην περιοχή σου, έρχεται στο χώρο σου από Msystems με 386+9€ μεταφορικά και εγγύηση από Dell (και Msystems ;)). Εγώ αυτό έκανα, 2 φορές, με τη μόνη διαφορά πως πήρα την έκδοση με τα windows 8 (399+9€).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξα και εγώ αυτό με την εγγύηση από Eshop αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται. Η Dell δεν έχει εγγύηση με εγράφη του προϊόντος στην σελίδα της; Στην Χίο που βρίσκομαι έχουμε Eshop και You οπότε προτιμώ αυτά τα καταστήματα για να έχω επαφή με πωλητές και όχι τηλεφωνικά διότι και από πλαίσιο που είχα αγοράσει το σύστημα της υπογραφής μου, όταν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την εγγύηση έπρεπε να επικοινωνήσω τηλεφωνικός 2-3 φορές μαζί τους και να το στείλω με δική μου ευθύνη, δηλαδή εάν χαθεί ή καταστραφεί στην μεταφορά να πάει Αθήνα θα αναγκαζόμουν να αγοράσω καινούργιο προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλάμε για μαγαζιά οπως e gate και mysystem μην τα συγκρίνεις με πλαίσιο ή e shop

τα δεύτερα ανθίσανε και καήκανε απο μόνοα τους , απλά υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα , ασε που το βασικό πρόβλημα είναι η εγγύηση τους και κατα το ποσο καλύπτουν ,

αν επιμένεις πάντως σιγουρέψου πριν αγοράσεις τον αντιπρόσωπο αν παίρνει απο αυτόν (μπορεί να κάνει δηλαδή εισαγωγή πχ laptop απο αλλη χωρα εκει μπορε'ινα έχεις θέμα με την εγγύηση )

ο υπάλληλος στο κατάστημα μπορεί να έχει πρόθεσή για βοήθεια η εταιρία πάλι δεν ξέρεις , ενα κουφό είναι οτι πήγα για εγγύηση μητρική και έγραψε οτι είχε σκόνη (στη ουσία δεν είχε ) κα απλά ενημερώθηκα οτι έχουν βγάλει εκτός εγγύησης για αυτό το λόγο . Με άλλα λόγια απλά θα μπορούσα να πρήξω τον υπάλληλο που δεν φταίει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION] Γιατί το λες αυτό με τις οθόνες. Δηλαδή αυτή η οθόνη ''15.6'' HD WLED, με ανάλυση 1366 x 768 pixel'' είναι χειρότερη από αυτή ''17.3 HD+ (1600x900) WLED''. Πιστεύω καλύτερα να δώσω βάση στο hardware του υπολογιστή πάρα στην οθόνη, αφού μπορεί να συνδεθεί και σε εξωτερική.

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν έχει και πολύ νόημα , αν τώρα μας έλεγε "είμαι φωτογράφος θέλω Photoshop"

θα έλεγα οκ κάτι στραβό μπορεί να έχει , αλλα τώρα που βλέπεις την διαφορά στο Panel?

Link to comment
Share on other sites

Oi οθόνες που έχουν τα 15άρια του κιλού είναι απαίσιες !!!

Δεν μπορείς να ανέβεις 80Ευρώ πάνω να πάρεις ένα 17άρι Dell Inspiron 17 3721 (2127U/4GB/500GB) | Skroutz.gr ??

Eχει απόλυτο δίκιο. Δε ξερω τι κανουν πλέον στα λάπτοπ για να ρήξουν τις τιμες παντως η value σείρα της Lenovo, εχει απαράδεκτες οθονες. Μιλαμε για αίσχος.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σε ένα laptop είναι το Α και το Ω, το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπροστά σου.

Γιατί να πάρεις την άλλη οθόνη? Γιατί έχει καλύτερη ανάλυση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σε ένα laptop είναι το Α και το Ω, το πρώτο πράγμα που βλέπεις μπροστά σου.

Γιατί να πάρεις την άλλη οθόνη? Γιατί έχει καλύτερη ανάλυση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σιγουρα το 17-αρι θα δίνει καλυτερη αισθηση αλλα τα pixel/inch δεν αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Τα pixel μας ενδιαφέρουν

Ειναι πολλοι παραγοντες δεν ειναι μονο τα pixel.

Αυτο που ειναι κοινο προβλημα ανεξαρτητως προτιμήσεων του καθενος, ειναι οι απαισιες γωνιες θέασης.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να παρεις laptop και κοιτας υπο γωνια την οθονη?

Αυτό εννοεις?

Τα pixel μας ενδιαφερουν γιατι τα 768 είναι πολύ λιγα στην κατακορυφο, (όχι ότι τα 900 είναι πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αναλογικά 15αρα με 17αρα είναι και τα πιξελ οπότε γι' αυτό λέω 15αρα διότι στα χρήματα που διαθέτω στα 17αρια laptop υστερεί το hardware. Σίγουρα υπάρχουν και 15αρια με καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά δεν έχω βρει κάτι σε αυτήν την τιμή (400 ευρώ). Όπως προανέφερα η χρήση του υπολογιστή θα είναι για πολύ ελαφριές δουλειές. Αυτο που με ενδιαφέρει είναι η εγγύηση και να κρατήσει κάποια χρονάκια. Αν έχετε κάτι στα υπόψιν σας προτείνετε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αναλογικά 15αρα με 17αρα είναι και τα πιξελ οπότε γι' αυτό λέω 15αρα διότι στα χρήματα που διαθέτω στα 17αρια laptop υστερεί το hardware. Σίγουρα υπάρχουν και 15αρια με καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά δεν έχω βρει κάτι σε αυτήν την τιμή (400 ευρώ). Όπως προανέφερα η χρήση του υπολογιστή θα είναι για πολύ ελαφριές δουλειές. Αυτο που με ενδιαφέρει είναι η εγγύηση και να κρατήσει κάποια χρονάκια. Αν έχετε κάτι στα υπόψιν σας προτείνετε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

400euro max??

Ρίξε μια ματιά σε αυτό [ame]http://www.amazon.de/Lenovo-IdeaPad-Notebook-i5-4200M-schwarz/dp/B00HRPWDLA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1402408256&sr=8-1&keywords=lenovo+z510Είναι[/ame] με γερμανικο πληκτρολόγιο (μικρές διαφορές), και για τα 500 ευρω του ειναι πολύ καλο.

Αλλιως η σειρές G500,505,510 τις Lenovo εχουν καλο πληκτρολογιο και μπορεις να βρεις πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4602]Bonito[/MENTION] Αρκετά καλός φαίνεται σε αυτά τα χρήματα αυτός που προτείνεις, εάν διαβάζω καλά έχει και 1920Χ1080 ανάλυση οθόνης. Με προβληματίζουν οι 12 μήνες εγγύηση από άμαζον καθώς και το θέμα αποστολής- ασφάλειας του δέματος επειδή βρίσκομαι επαρχία. Επίσης έχω αγοράσει πότε από άμαζον

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.