Jump to content



Πρόβλημα με R290 και heatsinks (ψυκτρες).


andkokin

Recommended Posts

Εχω μια R 290 και αφου είχα ενα ψυγείακι αχρησιμοποίητο απο λάθος αγορα είπα να παρω αυτο Kraken

ώστε να να μη κάθεται το ψυγείακι και γιατι εν τελεί μου φάνηκε πολυ ωραίο ολο το θεμα για τη ψύξη της καρτας.

Διάβασα σε διαφορα φόρουμ οτι το ολο θεμα πάσχει μονο στο κομμάτι της ψύξης των τσιπ μνήμης και των vrm (δε ξερω τι στο καλό ειναι αυτο), αλλα λύνεται με τη τοποθέτηση heatsinks (ψυκτρες) στα επίμαχα σημεία.

Παράγγειλα λοιπον τα ψυκτρακια και οταν ήρθαν έκανα το μοιραίο λάθος για το οποίο χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Δεν ήθελα να περιμένω ποτε θα ερχόταν το kraken απο το ebay και αποφάσισα να βαλω μια παλιά κάρτα στο πισι και να παρω την R290 για ξεβράκωμα.

Παίρνω λοιπον αυτο Phobya 2-component Thermal glue at Xoxide!

και αρχίζω να κολλάω τα ψυκτρακια (τι το'θελα;). Ολα πήγαν ρολόι (πρωτη φορά τέτοιο επιχηρημα) και την επόμενη ήταν ακουνητα.

Και να που έρχεται και το kraken μετα απο μια βδομάδα.

Και διαπιστώνω οτι τα ψυκτρακια ειναι πιο ψηλά απο οσο πρεπει και δε μπορει να τοποθετηθεί το kraken.

Πως θα τα ξεκολισω βρε παιδια; Δε κουνιούνται καθόλου. Φοβάμαι να βαλω πιο πολυ δύναμη μη τυχόν κανω ζημιά στη κάρτα.

Και σε αυτα τα vrm που ειναι και πιο μικρουλια, ούτε να τα αγγίξω δε μπορω.

Καμία ιδέα φίλοι μου;

Link to comment
Share on other sites

Παιξε κανα παιχνιδι τσιτα γκαζια ολα.

Κατοπιν πολλες λουπες σε benchmark.

Πιασε ενα και δοκιμασε σιγα σιγα με κυκλικες κινησεις (μια δεξια μια αριστερα)

να δεις αν γυριζει λιγο και προσεκτικα αν δεις οτι γυριζει συνεχιζε μεχρι να βγει.

Υπαρχει και η λυση του πιστολιου στεγνωματος μαλλιων αλλα εκει θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι τώρα με τον επεξεργαστή γυμνό ειναι πρέπον να μπει στη μητρική;

Τι θερμοκρασίες θα αναπτύξει;

Δε νομίζεις οτι μάλλον ειναι λίγο δύσκολο να γινει αυτο;

Αυτο με το πιστολάκι τι ειναι; Ζεσταίνω το σημείο και δοκιμάζω να δω εαν κουνιέται;

Απλό μου φένεται αλλα τι προσοχή χρειάζεται και που μπορει να γινει ζημιά;

Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

οπα.νομιζα οτι ο gpu ειχε και αυτος ψυχτρα.

Οχι φυσικα δεν κανεις τιποτα απο το πρωτο μερος και πας στο πιστολακι.

Προσεκτικα και απο ΜΑΚΡΙΑ ζεσταινεις και δοκιμαζεις.Ζεσταινεις δοκιμαζεις.

ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ παντα.

Link to comment
Share on other sites

Το kraken μηπως μπαινει και χωρις αυτο το ασπρο κομματι που πιανει και ανεμηστηρας?

Ετσι θα το βαλεις και θα πιασει κανονικα στον πυρινα, ετσι ωστε να δουλεψει η καρτα για να δεις αν βγαινουν τα ψυκτρακια.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συγκεκριμένη αναγράφεται στα χαρακτηριστικά ( που παραθέτει το κατάστημα ) :

Melting temperature: 152°C

Δεν ξέρω τι πιάνει το πιστολάκι, αλλά ξέρεις πόσο πρέπει να πιάσεις τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Δε το είχα προσέξει, 152 βαθμούς!

Διερωταμε εαν Υπαρχει περιπτωση φίλε μου να πιάσω τέτοια θερμοκρασία πανω στη κάρτα χωρίς να πάθει κατι;

Αλήθεια αυτα τα θερμοπίστολα που δουλευουν με πανω απο 300 βαθμούς θα βοηθούσαν στο θεμα μου;

Γιατι να πάω τη κάρτα σε μηχανουργειο ώστε να κατεβάσω τα ψυκτρακια μισό πόντο που χρειάζεται, το σκέφτηκα και το ξέχασα ταυτόχρονα.

Παιδια βοηθήστε γιατι 400 κατι ευρώπουλα κάρτα ειναι κρίμα να παει χαμένη.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την ιδια κολλα στις μνημες και βγαινει περιστρεφοντας το ψυχτρακι ,οχι τραβοντας το κατακορυφα να μην μεινει πανω και η μνημη.Σιγα σιγα μια προσπαθοντας δεξιοστροφα και μια αριστεροστροφα μεχρι να λασκαρει και να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα φίλε αλλα τζίφος, δε κουνιέται καθόλου.

Η κολα ειναι τσιμέντο.

Έστειλα Mail στη Phobya και αναμένω.

Βρε παιδια πόνεσαν τα ματιά μου απο το διάβασμα σε φόρουμ μήπως και πέσω κάπου σχετικά

αλλα η κανεις παγκόσμιως δεν εχει πάθει κατι ανάλογο η φταίνε τα αγγλικά μου.

Κάποιος κάπου θα ξέρει κατι και θα μας το πει, είμαι σίγουρος.

Και πριν απο λίγο με πήραν απο κούριερ οτι ήρθε το δέμα μου (NZXT H440 black red).

Θα ξεκίναγα απο Σαββατοκύριακο το ξεστησιμο απο το ενα κουτι και το στήσιμο στο νεο, gamoto!

Με τέτοιο κουτι πειρασμό http://www.nzxt.com/product/detail/143-h440-performance-mid-tower.html

πόση υπομονή να κανει κάποιος;

Βοηθήστε πατριώτες!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως ουτε κ εγω βρηκα κατι μετα απο μια συντομη αναζητηση στο google, μονο σε descrtiption απο ενα site ελεγε πως ειναι μονιμη η εγαρμογη της κολλας.

Τα ψυκτρακια για ποσα εκατοστα εμποδιζουν την kraken??

Link to comment
Share on other sites

File Felix ναι το μείγμα ήταν αυτο 4:1, νταμάρι.

Το βίντεο ειναι πράγματι κατατοπιστικό, και απο οτι βλέπω δύσκολο για τα χοντροκομενα και αγαρμπα χέρια μου.

Περιμένω και καμία ιδέα απο Phobya (άραγε ποτε θα απαντήσει) και θα δω τι σκ... θα κανω.

Ξαφνικά Μου μπαίνουν ιδέες μηχανουργείου παλι και dremel που δε εχω γιατι δε πιάνουν τα χεράκια μου είπαμε,

Τέτοια πράγματα.

Πρακτικά για να κόψει κάποιος τα ψυκτρακια περίπου 0,3 εώς 0,5 cm ετσι οπως ειναι κολλημένα πανω στη κάρτα λέτε να ειναι εφικτό;

(Δε ξερω να ανεβάζω και φωτο να δείτε πως ειναι βρε παιδι μου, να πάρετε μια ιδέα για το τι εννοώ.)

Αυτα τα σπινθιρακια απο το κόψιμο να κανουν ζημιά;

Κάποιος που να κανει τέτοιες εξειδικευμένες μαστροδουλειές να του την στείλω πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κινήσεις σου είσαι πολύ βιαστικός, πρέπει να ηρεμήσεις λίγο για να τα δεις ψύχραιμα τα πράγματα.

Έχεις κάνει 2 τεράστια λάθη, το πρώτο είναι ότι δεν είχες στα χέρια σου το g10 για να μετρήσεις αν κάνουν οι ψύκτρες και το δεύτερο και βασικότερο είναι ότι από τον ενθουσιασμό σου για να είσαι έτοιμος, έφτιαξες το μείγμα και τα κόλλησες μη γνωρίζοντας όμως αν κάνεις κάτι λάθος πως να το διορθώσεις.

Επειδή έχεις ήδη χαλάσει αρκετά χρήματα για την κάρτα, σου συνιστώ να ηρεμήσεις, να ψάξεις και σε ξένα forum αντίστοιχα topics (μπορείς να ανοίξεις θέμα π.χ. στο overclock.net) ή να πας σε κάποιον pro με τεράστια εμπειρία, π.χ. Κοπρίτης

Link to comment
Share on other sites

Το οτι βιάστηκα το ομολόγησα στην αρχή.

Εντάξει βιάστηκα, δε θα το ξανακάνω.

Εσυ φίλε μου music το x60 με g10 το έχεις στη 290 gpu η με καμία άλλη πατέντα;

Και εαν ειναι με g10 τοτε το πρόβλημα με τη θερμοκρασία στη μνήμη πως το έχεις λύσει;

Και παλι να πω οτι έκανα μακακια και βιαστικά υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έψαξα αρκετά το ζήτημα πριν κάνω την τοποθέτηση, σχεδόν όλες οι ψύκτρες που έχουν βγει για R9 290(X) δεν ακουμπάνε της μνήμες παρά μόνο τα vrm, μερικές όπως η ASUS έχει βάλει ήδη στα βασικά vrm που είναι του πυρήνα παθητική ψύξη, οπότε το πρόβλημα για μένα κατά 90% ήταν ήδη λυμένο, το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να ψύξω τα vrm των μνημών το οποίο δεν το προσπάθησα καν διότι δοκιμάζοντας το g10 με την kraken x60 οι θερμοκρασίες μου με oc 1180Mhz στον πυρήνα και 1550Mhz στις μνήμες μου δίνουν τις παρακάτω θερμοκρασίες αυτή την στιγμή που έχει ζεστάνει και λίγο ο καιρός, το έτρεξα μόλις τώρα για να το δεις.

2utg2yp.jpg

Πριν 2-3 εβδομάδες κυμαινόταν περίπου στους 52-53 βαθμούς Max και με τους ανεμιστήρες της kraken x60 να δουλεύουν πάντα στο 25% χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις εαν κατάλαβα καλα, οτι τζάμπα προσπάθησα να βαλω ψυκτρες στα τσιπάκια μνήμης, δε χρειαζόταν.

Εκτός εαν το οτι η δικια μου δεν ειναι X αλλα απλή 290 αλλάζει κατι.

Κατάλαβα καλα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.