Jump to content



Χρησιμοποιείτε την onboard κάρτα ήχου της μητρικης σας;


TheLab

Χρησιμοποιείτε την onboard κάρτα ήχου της μητρικης σας;  

148 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Όταν σκεφτόμουνα να πάρω Η/Υ θεωρούσα οτι μια κάρτα ήχου ήταν το ίδιο αναγκαία όσο πχ και μια κάρτα γραφικών.

’πο τη στιγμή όμως που έβλεπα ότι + ευρώ για το ένα, + ευρώ για το άλλο, είπα άσε καλύτερα.

Τελικά στην καθημερινότητά μου κατάλαβα ότι οι ανάγκες είναι λιγότερες από τα θέλω και τα πρέπει οπότε με βόλεψε και με βολεύει ακόμη η on board. Και φυσικά δεν μιλάμε για on board κάρτα γραφικών έτσι! Εκεί έχει διαφορα.

Για το λόγο αυτό "κατάλαβα",το αυτονόητο, ότι η χρήση του ΠΣ είναι κι ενδεικτική για το πόσα λεφτά πρέπει να πάνε στο μηχάνημα. Δεν αρκεί δηλαδή απλώς να έχεις ΤΟ μηχάνημα. Αλλά και πώς το εκμεταλεύεσαι, γιατί κακά τα ψέματα το μηχάνημα πέρα από την αναμενόμενη απομάκρυνή του από την εκάστοτε τεχνολογία, πρέπει και να αποσβεσθεί.

Αυτή είναι η άποψη μου και πιστεύω ότι με την ενσωματομένη κάρτα ήχου και καλή μουσική ακούω καλά και ο ήχος από τα παιχνίδια είναι αυτός που πρέπει να είναι.

’λλωστε δεν έχω δει κάποιο benchmark στο TheLab για κάρτες ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Sound Blaster Live 5.1!!

Ερώτηση:

Έχω 5.1 ηχεία. Έστω ότι χρησιμοποιώ την onboard που υποστηρίζει 5.1 αλλά έχουν 3 υποδοχές ( In, out και microphone), όπως κάνουν πολλά motherboards. Βάζεις τα καλώδια από τα subwoofer στις 3 αυτές υποδοχές και δηλώνεις στο software ότι έχεις 5.1 ηχεία! Σωστά???

Όταν όμως έχεις μια κάρτα τηλεόρασης και θέλεις την υποδοχή Line In τί γίνεται?? Στο μουγγό????

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απο τις πρωτες live1024 (4.1) που ειχαν βγει αλλα μου σπαει τα νευρα με τα patch και updates και χιλιες δυο μπουρδιτσες που εχουν oi creative drivers και φορτωνουν σε καθε βοοτ οποτε μιας και τωρα εχει η μητρικη μια ac650 εβγαλα την live τελειως απο το μηχανημα

με ηχεια cambridge works 4.1 και p4 2800@3600 πολυ καλος ηχος και apo cpu utilisation κανενα προβλημα σε παιχνιδια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ZAK

Όταν όμως έχεις μια κάρτα τηλεόρασης και θέλεις την υποδοχή Line In τί γίνεται?? Στο μουγγό????

Φτιάχνεις ένα βυσματάκι που από την μία έχει αρσενικό minijack και από την άλλη υποδοχή σαν αυτές που έχουν οι μητρικες για τον ήχο π.χ. την CD-in.

Με το καλωδιάκι αυτό στέλνεις λοιπόν το audio out της κάρτας TV στο CDin της onboard .

Link to comment
Share on other sites

Onboard. Με 71 rms ηχεία δεν νωμίζω να δω διαφορά...

Αρχική απάντηση από ZAK

Όταν όμως έχεις μια κάρτα τηλεόρασης και θέλεις την υποδοχή Line In τί γίνεται?? Στο μουγγό????

Οι κενούριες μιτρικές δεν χρησιμοποιούν το line in αλλιός κάνε ότι λέει ο yanni

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Onboard και για μενα.

Δε νομιζω οτι ειμαι σε θεση να καταλαβω διαφορα στη ποιοτητα οταν παιζω.Οσο αφορα το CPU μου ανανεονεται τοσο συχνα που το τελευταιο πραγμα που θα το φρεναρει ειναι ο ηχος:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.