Jump to content



Μήπως έχετε ΑΜ1 πλατφόρμα;


Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πω πω τόσος κόπος και μου μιλάς για Intel? :hehe:

Tελικα μαλλον σε intel βλεπω να πηγαινω!:hehe:

Σε amd ειμαι αναμεσα σε αυτα:

cpu: sempron 3850

motherboard: ASUS AM1M-A

Κοστος 69 ευρω.

Σε Intel:

cpu: INTEL CELERON G1820

motherboard: ASUS H81M-K

Κοστος 76 ευρω.

Ουσιαστικα και τα δυο κοστιζουν (σχεδον) το ιδιο και απο οτι ειδα σε review ο G1820 ειναι (πολυ) πιο γρηγορος του 3850.Αντι του 3850 και τον ATHLON 5150 να βαλω παλι πιο αργος ειναι απο τον pentium απο οσο ειδα.

Το μοναδικο ατου των amd ειναι η μικροτερη καταναλωση.

Εκτος αν κατι μου διαφευγει!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μία πλατφόρμα ουσιαστικά είναι πλατφόρμα που αρχικά πήγαινε μόνο για τα low end laptops και τελικά η AMD είπε "Δεν φτιάχνω άλλο ένα desktop socket?", η άλλη πλατφόρμα είναι ένα κανονικό desktop. Με βάση τις τιμές αν δεν ήμουν και εγώ κολλημένος όσον αφορά τις προσωπικές μου επιλογές και όχι απόψεις, με την AMD πλατφόρμα, στο intel θα πήγαινα. Η AMD όπως λες έχει χαμηλότερη κατανάλωση, θέλω να πιστεύω ότι η ύπαρξη 4 πυρήνων σε καταστάσεις με χαμηλό load θα δίνουν καλύτερη αίσθηση στο desktop, έχεις σαφέστατα καλύτερης ποιότητας οδηγούς σε 3D, αλλά αντικειμενικά αν το δούμε για desktop χρήση και αν δεν μετράς τα watt ένα ένα, πας στο intel το οποίο είναι και σαφέστατα ποιο αναβαθμίσιμο/επεκτάσιμο και στην τελική ποιο δυνατό.

Υ.Γ. 53W ο 1820 από ότι βλέπω τώρα στην Intel. Ίσως στην κατανάλωση το AMD να έχει λίγο ποιο σημαντικό πλεονέκτημα ως κατεβαστήρι σε σχέση με το Intel από όσο πίστευα όταν έγραφα το παρόν ποστ. Αλλά εξαρτάται από το πόσο ψείρας μπορείς να γίνεις στο θέμα του θορύβου ή της κατανάλωσης. Αν ένα ελαφρό φύσημα από τους ανεμιστήρες του κουτιού ή κάποια επιπλέον watt στον λογαριασμό είναι απλά λεπτομέρειες, τότε πας στο Intel. Αν όχι συνεχίζει να παίζει η επιλογή της AMD με τα όποια μειονεκτήματα και περιορισμούς της. Βέβαια αν ο Intel σε idle ή χαμηλό load μένει μακριά από τα 53W, παίζει π.χ. στα 20W-30W, τζάμπα το ζαλίζω.

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] edited

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ναι η μία πλατφόρμα ουσιαστικά είναι πλατφόρμα που αρχικά πήγαινε μόνο για τα low end laptops και τελικά η AMD είπε "Δεν φτιάχνω άλλο ένα desktop socket?", η άλλη πλατφόρμα είναι ένα κανονικό desktop. Με βάση τις τιμές αν δεν ήμουν και εγώ κολλημένος όσον αφορά τις προσωπικές μου επιλογές και όχι απόψεις, με την AMD πλατφόρμα, στο intel θα πήγαινα. Η AMD όπως λες έχει χαμηλότερη κατανάλωση, θέλω να πιστεύω ότι η ύπαρξη 4 πυρήνων σε καταστάσεις με χαμηλό load θα δίνουν καλύτερη αίσθηση στο desktop, έχεις σαφέστατα καλύτερης ποιότητας οδηγούς σε 3D, αλλά αντικειμενικά αν το δούμε για desktop χρήση και αν δεν μετράς τα watt ένα ένα, πας στο intel το οποίο είναι και σαφέστατα ποιο αναβαθμίσιμο/επεκτάσιμο και στην τελική ποιο δυνατό.

Kαλα εκτος της αναβαθμισιμοτητας/επεκτασιμοτητας, ετσι και αλλιως δεν ξερω αν ποτε θα αναβαθμισω ενα τετοιο συστημα η απλα θα το κρατησω καμια 5ετια-6ετια και μετα απλα θα το "πεταξω" και θα παρω ενα αλλο αντιστοιχο της εποχης...

Εγω αυτο εδω το review διαβασα..

Budget CPU Roundup: AMD Kabini vs. Intel Bay Trail-D > Application Performance - TechSpot

Η διαφορες που βλεπω δεν ειναι και μικρες..Ο g1820 στην κυριολεξια βλεπω οτι "διαλυει" τον 3850 σε επιδοσεις..

Τα watt δεν τα μετραω ενα ενα γιατι οι διαφορες ειναι αστειες!

Αν το ενα συστημα πχ μου καιει 30watt και το αλλο μου καιει 40watt(τυχαια νουμερα), ενα 5ωρο-6ωρο την ημερα πες να τα δουλευω "ως κατεβαστηρι", ακομη και σε ενα χρονο χρησης, το κερδος σε ρευμα θα ειναι απειροελαχιστο στην τσεπη.:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μπα όταν σκέφτομαι τα watt δεν λέω τόσο για το ρεύμα όσο για το θόρυβο από όλο το σύστημα και κυρίως το τροφοδοτικό. Δηλαδή αυτή την ησυχία του ΑΜ1 ακόμα και όταν δουλεύουν και οι 4 πυρήνες, στο ΑΜ3 την έχω(?) τον χειμώνα με κρύο, ενεργοποιημένο το cool&quiet και τον επεξεργαστή σε idle. Βέβαια το εν λόγω Intel δεν είναι ΑΜ3, οπότε θα είναι ίσως ποιο κοντά στο ΑΜ1, όσον αφορά τον θόρυβο και την κατανάλωση παρά σε κάτι τόσο βαρύ όσο το ΑΜ3.

Τώρα όσον αφορά τις επιδόσεις εννοείται ότι το intel είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία. 2.7GHz και 2.7 GHz σε Haswell πυρήνες, όχι υπνωτισμένο Jaguar. Σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν 1 ή 2 πυρήνες ο Sempron θα έπρεπε να παίζει στα 3.3GHz αντί των 1.3GHz για να τα βγάλει πέρα με το Intel. Αλλά μιλάμε για κατεβαστήρι. Παίζει ρόλο το να έχεις ένα κάποιο περιθώριο επεξεργαστικής ισχύος. Παίζει ρόλο η μητρική να έχει 3-4 υποδοχές παραπάνω; Αν ναι πας καρφί στο Intel. Αν όχι το ψάχνεις λίγο παραπάνω. Εγώ είχα τριπύρινο Phenom II πριν με μια GT620. Είναι σαφέστατη και ξεκάθαρη υποβάθμιση το ΑΜ1. Αλλά εκεί που το PC το βράδυ χειμωνιάτικα στο σαλόνι ακουγόταν έστω και ελάχιστα ως ένα ελαφρύ φύσημα - όταν η φωνή στην TV ήταν κλειστή - το ΑΜ1 είναι τάφος με 30άρες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όταν σκέφτομαι τα watt δεν λέω τόσο για το ρεύμα όσο για το θόρυβο από όλο το σύστημα και κυρίως το τροφοδοτικό. Δηλαδή αυτή την ησυχία του ΑΜ1 ακόμα και όταν δουλεύουν και οι 4 πυρήνες, στο ΑΜ3 την έχω(?) τον χειμώνα με κρύο, ενεργοποιημένο το cool&quiet και τον επεξεργαστή σε idle. Βέβαια το εν λόγω Intel δεν είναι ΑΜ3, οπότε θα είναι ίσως ποιο κοντά στο ΑΜ1, όσον αφορά τον θόρυβο και την κατανάλωση παρά σε κάτι τόσο βαρύ όσο το ΑΜ3.

Τώρα όσον αφορά τις επιδόσεις εννοείται ότι το intel είναι εντελώς διαφορετική κατηγορία. 2.7GHz και 2.7 GHz σε Haswell πυρήνες, όχι υπνωτισμένο Jaguar. Σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν 1 ή 2 πυρήνες ο Sempron θα έπρεπε να παίζει στα 3.3GHz αντί των 1.3GHz για να τα βγάλει πέρα με το Intel. Αλλά μιλάμε για κατεβαστήρι. Παίζει ρόλο το να έχεις ένα κάποιο περιθώριο επεξεργαστικής ισχύος. Παίζει ρόλο η μητρική να έχει 3-4 υποδοχές παραπάνω; Αν ναι πας καρφί στο Intel. Αν όχι το ψάχνεις λίγο παραπάνω. Εγώ είχα τριπύρινο Phenom II πριν με μια GT620. Είναι σαφέστατη και ξεκάθαρη υποβάθμιση το ΑΜ1. Αλλά εκεί που το PC το βράδυ χειμωνιάτικα στο σαλόνι ακουγόταν έστω και ελάχιστα ως ένα ελαφρύ φύσημα - όταν η φωνή στην TV ήταν κλειστή - το ΑΜ1 είναι τάφος με 30άρες θερμοκρασίες.

Ρε συ στο θεμα του θορυβο για τα watt που λες...

Στο review βλεπω οτι ο 3850 καιει σε full cpu load 37w και ο Intel 53..Δηλαδη ακομη και "υπερωριες" να δουλευουν μιλαμε για μια διαφορα της ταξης των ~15watt!

Σε χρηση downloading(μιας και αυτη θα ειναι η κυρια χρηση του συστηματος) και οχι "στρεσσαρισματος" τα δυο συστηματα ας πουμε οτι θα εχουνε μια διαφορα καταναλωσης των ~10watt(ισως να καινει και το ιδιο γιατι απο οσο βλεπω σε Idle τα ιδια καινε)...Ε οταν μιλαμε για τοσο μικρα φορτια δεν νομιζω πως αυτες οι διαφορες ειναι ικανες να σου προσθεσουν θορυβο απο το τροφοδοτικο στο συστημα, και στα δυο συστηματα οσο και μικρο psu να βαλεις, παλι θα "κοιμαται" με τις καταναλωσεις..."υπο του μηδεν" που εχουνε!

Ναι οπως ειπα ειναι κατεβαστηρι και οι απαιτησεις που θα εχω απο το συστημα ειναι μικρες...

Περιθωριο επεξεργαστικης ισχυς παντα ειναι καλο να υπαρχει και ας περισευει, ας ειναι "ανετο" το συστημα(οσο γινεται βεβαια με τετοια συστηματα)!

Ειδικα δε, οταν βλεπω οτι παιζουν στα ιδια χρηματα οποτε και η επιπλεον επεξεργαστικη ισχυ μου ερχεται "δωρεαν", ε το δυνατοτερο θα επιλεξω!

Αρα παω προς Intel μερια...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ εξ αρχής σου είπα ότι προς Intel θα πας. :p Απλά όταν είδα τα 53w στον intel και εφόσον μιλάμε για κατεβαστήρι, είπα ότι εκεί κοιτάς λίγο παραπάνω τις προτεραιότητές σου. Εφόσον αυτές δεν διακατέχονται από την υπερβολή στο θέμα θόρυβος/κατανάλωση, η πρώτη επιλογή συνεχίζει να είναι το Intel.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ εξ αρχής σου είπα ότι προς Intel θα πας. :p Απλά όταν είδα τα 53w στον intel και εφόσον μιλάμε για κατεβαστήρι, είπα ότι εκεί κοιτάς λίγο παραπάνω τις προτεραιότητές σου. Εφόσον αυτές δεν διακατέχονται από την υπερβολή στο θέμα θόρυβος/κατανάλωση, η πρώτη επιλογή συνεχίζει να είναι το Intel.

Μπα εξαρχης στον amd θα πηγαινα, επειδη μου φαινοτανε φθηνος και "αρκετος" για αυτα που ζητουσα..:p

Χθες ομως που το τσεκαρα ενδελεχως, διαβασα Review, ειδα τιμες, επιδοσεις, κτλ κτλ κτλ εγειρε η πλαστιγγα υπερ του g1820..(δηλαδη τι εγειρε... "σουζα" εκανε:hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε για RMA με σκοπό να γυρίσει κεφάτος και ανανεωμένος ή έφυγε με την λογική "στον αγύριστο και να μην μας γράφεις"?

Με σκοπο να γυριζει. Δε προλαβα να δω επιδοσεις βεβαια αλλα νομιζω για τα λεφτα του ειναι μια αξιοπρεπη λυση για δουλειες γραφειου.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ εξ αρχής σου είπα ότι προς Intel θα πας. :p Απλά όταν είδα τα 53w στον intel και εφόσον μιλάμε για κατεβαστήρι, είπα ότι εκεί κοιτάς λίγο παραπάνω τις προτεραιότητές σου. Εφόσον αυτές δεν διακατέχονται από την υπερβολή στο θέμα θόρυβος/κατανάλωση, η πρώτη επιλογή συνεχίζει να είναι το Intel.

Αυτα τα watt θα τα βλεπεις μονο οταν τρεχεις prime την ωρα που κατεβαζεις.:p

Kαπου στα 20-25watt θα εισαι idle-ing ..(και για αντιστοιχη περιπτωση οταν λειπεις απο το pc και κατεβαζεις εκει παιζεις.)

Eπισης μου κανει εντυπωση που μετρας ακομα πυρηνες -μεταξυ ιντελ-αμδ- για το ποιος ειναι καλυτερος ..ιδιως στο "smooth browsing".

Για αλλον χρηστη δε θα στεκομουνα καν....αλλα εδω ειπα .....απλα να κανω μια νυξη.

Ωραιο συστηματακι παντως (για καποιον λογο στεκομαι στον 5150..αν και δεν διαφερει και πολυ απο τον δικο σου).

Παιζεις να κανεις δοκιμη στο oc με ιδε να δεις αν σου "καθεται" οπως στον αλλον στο tpu που ειχς δει παλιοτερα?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα το τσεκάρω. Το ότι μετράω πυρήνες μην σου κάνει εντύπωση. Βασικά μια σκέψη είναι ότι με τόσα processes στο background ίσως οι περισσότεροι πυρήνες στο τυπικό βολτάρισμα στο desktop να προσφέρουν καλύτερη αίσθηση από 2 γρήγορους. It's just an idea, δεν είναι ανάγκη να είναι και σωστή. Σύγκριση με τους πυρήνες έκανα, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες διότι δεν θα σου έκανε καθόλου εντύπωση το σχόλιό μου :p Αντίθετα θα συμφωνούσες δεν θα έκανες νύξεις αφίξεις :p.

Σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν 1 ή 2 πυρήνες ο Sempron θα έπρεπε να παίζει στα 3.3GHz αντί των 1.3GHz για να τα βγάλει πέρα με το Intel.

Πάντως 30W καίει ο Sempron σε idle και ανεβαίνει κάπου 40W σε full load. Με 28 βαθμούς στο δωμάτιο(επίτηδες όλα κλειστά για να είναι ψιλή η θερμοκρασία) έπιασε 38-42 βαθμούς σε Cinebench με 4 cores. Πολύ πλάκα δεδομένου το πόσο μικρή είναι η ψήκτρα.

Βασικά ο 5150 διαφέρει αρκετά δεδομένου ότι και η GPU είναι ανεβασμένη. Αντίθετα ο 5150 μοιάζει περισσότερο στον 5350 (χαμηλότερη συχνότητα μεν, αλλά η GPU στα ίδια MHz).

Τώρα ως συστηματάκι είναι όντως ωραίο, μπορεί όμως να γίνει καλύτερο, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε αν η AMD του Rory Read έχει αλλάξει μυαλά και έχει γίνει περισσότερο επιχείρηση και λιγότερο φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αν παραμένει το γνωστό καλό φιλανθρωπικό ίδρυμα που όλοι γνωρίζουμε, τότε οι Beema θα μπαίνουν στις υπάρχουσες μητρικές με ένα απλό BIOS update. Αν έχουν αποφασίσει να γίνουν κανονική επιχείρηση που κοιτάει να αρμέγει κόσμο, τότε ο 5350 θα είναι η μέγιστη αναβάθμιση για τις υπάρχουσες μητρικές και ο Beema Θα θέλει νέες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μετράω πυρήνες μην σου κάνει εντύπωση. Βασικά μια σκέψη είναι ότι με τόσα processes στο background ίσως οι περισσότεροι πυρήνες στο τυπικό βολτάρισμα στο desktop να προσφέρουν καλύτερη αίσθηση από 2 γρήγορους. It's just an idea,

Mαλλον δινω περισσοτερη βαση στο time scheduling απο το να εχω ενα πυρηνα ανα διεργασια.

Για την ολη πλατφορμα το κατι παραπανω στο επεξργαστικο κομματι ψαχνω(με τη γενικοτερη εννοια).

Με καρτα (ondie) με hd2000 ειμαι και δεν εχω παραπονο.Οποτε οτιδηποτε σε αμδ ειναι καλυτερα εκει.

Να ναι καλα οι φθηνες μητρικες που κανουν τη πλατφορμα αρκετα φθηνη..

(Οχι οτι οι επεξργαστες ειναι ακριβοι..δεν θα μπορουσε αλλωστε η αμδ να κινηθει ετσι.)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] για πες τι ρολο βαραει το μισο multi εχτρα γιατι εχω 20.5 και παει εως 21 η ειναι δωρο της asus ;

μεχρι που εχεις παιξει με το fsb εγω επαιξα μεχρι 120Χ21@2520 με τις μνημες μεχρι 1600 σχεδον οτι εχει εκει εξω απο bench καρασταθερος

τωρα απο θερμοκρασιες αναλογα πανω απο 41-45 δε εχω δει

post-3216-1416078524,3505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το multi είναι δώρο της AMD βασικά. Τώρα γιατί δεν πήγαν τον 5350 στα 2.1GHz δεν ξέρω. Ίσως να είναι πολύ κοντά στα όρια του chip ή να τους πήγαινε η κατανάλωση στα 25.01W βάζοντας 21 πολλαπλασιαστή και δεν θέλανε να υπερβούν τα 25W.

OC ενώ έλεγα ότι θα είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κάνω στον Sempron τελικά δεν ένοιωσα την ανάγκη. Για να σου απαντήσω πάντως εδώ, με μια βιαστική δοκιμή που κάνω αυτή τη στιγμή, χωρίς να παίξω με ρεύματα και ιστορίες, ο Sempron μπουτάρει κανονικά με IDE στα 125MHz, δηλαδή στα 1625MHz. Προχωράει καλά και ένα Systester των 8M στα γρήγορα με 4 threads εκεί.

Στα 126MHz, μία μπουτάρει μία όχι. Στα 127MHz δεν μπουτάρει καν, ακόμα και με μικρότερο πολλαπλασιαστή. Οπότε θα έλεγα με default settings στο BIOS το όριο είναι τα 125MHz στο fsb. Καλύτερα από ότι περίμενα.

Το ακόμα καλύτερο είναι ότι η μητρική διαβάζει αυτόματα και σωστά τα extra profiles των μνημών, οπότε οι μνήμες είναι στα 2000MHz.

post-188-1416078524,4317_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες,

Ερωτηση, εχω ενα σετ παλιες μνημες 2gb στα 2133mhz αλλα με 1.65v. Αυτες θα μπορουσαν να δουλεψουν σε μια απο αυτες τις μητρικες; Amd , Intel. Υποθετω πως εχει να κανει με το αν μπουταρουν με 1.5v;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στο SPD των μνημών θα βρίσκεται η απάντησή σου. Τα 2133 λογικά τα ποιάνουν με extended profiles or something, αλλά αν πας στο cpuz στο tab των μνημών εκεί θα έχει και standar SPD profiles π.χ. για 1333MHz όπου πιστεύω να είναι με 1.5V ρεύμα. Για τσεκαρέ το.

Πάντως θεωρώ δεδομένο ότι θα δουλέψουν και με 1.5V. Δες για παράδειγμα το παραπάνω screenshot που ανέβασα στο αμέσως προηγούμενο από το δικό σου post.

Link to comment
Share on other sites

θα τον αφησω μαλλον στο 120 Χ 20@2400 24/7 και τις μνημες στα 2000 περιπου καθως παιζω μαμα ρευμα και θα κοιταξω να σφηξω τιποτα timmings λεμε τωρα σε δουλεια να βρισκομαστε

στα 2520 παντως περναει τα παντα για την ωρα !!

post-3216-1416078524,968_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες,

Ερωτηση, εχω ενα σετ παλιες μνημες 2gb στα 2133mhz αλλα με 1.65v. Αυτες θα μπορουσαν να δουλεψουν σε μια απο αυτες τις μητρικες; Amd , Intel. Υποθετω πως εχει να κανει με το αν μπουταρουν με 1.5v;

τα 2133 1.65v είναι λογικά το xmp, στο πρώτο boot θα παίξουν 1333 με 1.5v που παίζουν όλες και μετά τις βάζεις όπου θέλεις.

πχ

attachment.php?attachmentid=62674&stc=1&d=1403263639

post-1666-1416078526,9088_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.