Jump to content



CPU στους 120 βαθμους


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο υπολογιστής μου τώρα τελευταία ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες στον επεξεργαστή. Είναι καινούργιος τον έχω 3 μήνες. Όταν το πρωτοανοίγω πριν ανοίξω κάποιο πρόγραμμα είναι στους 80-90. Με το που ανοίξω κάτι ανεβαίνει σε 100-110 ενώ σήμερα χτύπησε και 120. Τα Specs του PC τα έχω ανεβάσει με εικόνα. Κάποια ιδέα; έχω 2 ανεμιστηράκια.

post-32562-1416078465,5252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το PC το πηρες ετοιμο ή το εστησες εσυ?

τοσο υψηλες θερμοκρασιες σημαινει οτι

1 ή δεν εχει πατησει σωστα η ψυκτρα,

2 ή δεν εχει μπει θερμοαγωγιμη παστα..!

Link to comment
Share on other sites

αμα ηταν 120 , θα ειχε κρασαρει το πισι απο μονο του . το πιο πιθανον για μενα ειναι εχει λαθος ενδειξη .

[MENTION=32562]TheGreatMage[/MENTION] , αμα βαλεις το χερι σου πανω στην ψυχτρα , τσουρουφλαει ή νορμαλ πραματΑ?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιον φιλο που κατεχει καπως το αντικειμενο, και πιανουν τα χερια του, βαλτον να ελεγξει την ψυκτρα.

ετσι θα δειτε, και αν εχει μπει παστα, και αν ειναι τοποθετημενη σωστα η ψυκτρα.

αν νομιζεις οτι δεν εχεις κανεναν γνωστο, πηγαινε το σε καποιον τεχνικο..! μην δοκιμασεις μονος σου και κανεις καμια ζημια...!!

για καποιον που ξερει τι κανει, ειναι 5 λεπτα δουλεια..! δεν ειναι τπτ..! αλλα για καποιον που δεν ξερει, θα του φανει βουνο...!!

ΕΔΙΤ, επισης σωστες οι παραπανω παρατηρησεις. ελεγξε το και αυτο..!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ακουμπησεις τη ψυχτρα με το χερι σου να δεις αμα ειναι ζεστη ή γυρω απο αυτην αν ειναι ζεστος ο αερας.

παντως αμα ειχες τετοιες θερμοκρασίες θα εκλεινε απο μονο του αποτομα το πισι (ή τουλαχιστον θα σερνοταν απο το throttling) για να μην λιωσει τιποτα :p γιαυτο και εγω πιστευω οτι αλλου ειναι προβλημα

τρεξε καποιο αλλο προγραμμα πχ coretemp

Link to comment
Share on other sites

Eχω δοκιμασει πολλα προγραμματα....ολα το ιδιο λενε. Τωρα να βαλω το χερι μου στην ψυχτρα λιγο δυσκολο. Δεν ξερω απο αυτα. Μαλλον θα το δωσω να το δει τεχνικος. Παντως μονο που εβαλλα το χερι μου στο κουτι καιει...

Έγινε επεξεργασία από TheGreatMage
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το κατάστημα που το αγόρασες, μην κάνεις κάποια ενέργεια μόνος σου γιατί δεν είσαι έμπειρος χρήστης όπως κατάλαβα. Θα σε ενημερώσουν να το πας από εκεί και θα το διορθώσουν, προφανώς υπάρχει πρόβλημα με την ψήκτρα του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Tο ΗW Monitor ειναι το πρωτο που δοκιμασα. Και κατέβασα αλλο γιατι νομιζα οτι εκανε λαθος. Θέλω να στείλω μήνυμα απο κει που το πειρα στο σιτε....αλλα αυτο το μοντελο που εχω δεν υπαρχει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο, αν το έχουν ακόμα στο site.Στείλε τους ένα μήνυμα και επισύναψε και μια κόπια από σκανάρισμα της απόδειξης αγοράς.Ή πάρ' τους ένα τηλ και εξήγησε τους το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

AMD APU Furnace socket FM100+ με turbo roaster mode :crazy_pilot:! Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και το έχω δει να φτάνει μέχρι 101 ( Speccy - HW Monitor κ.α ) σε μετατροπή βίντεο ενώ το BIOS λέει άλλα. Κάτι παίζει με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές και το software που μετράει θερμοκρασίες αλλά για να είμαι σίγουρος "χτύπησα" μια Coolermaster T2 Blizzard .

ΥΓ : Από το e-shop έγινε η συναρμολόγηση του υπολογιστή; Αν Ναί , είναι πιθανό να σου πούν ότι είναι κανονικές οι θερμοκρασίες του επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από Archaic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.