Jump to content



Βοήθεια σε pc build


Recommended Posts

Γειά με λένε Πάνο και είμαι καινούργιο μέλος.

Θέλω βοήθεια σχετικά με pc που θέλω να φτιάξω.

Το budget ειναι μεχρι 250-300 και προοριζεται για ιντερνετ και για ταινιες που θα το συνδεω σε τηλεοραση.

Εχω βρει τα κομματια που θελω και θελω να μου πειτε την αποψη σας.

case:ASUS VENTO TA-N11 BLACK ATX CASE

ram:MUSHKIN 996586 4GB (2X2GB) DDR3 PC3-10666 1333MHZ DUAL CHANNEL KIT

psu:CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY

ssd:KINGSTON SV300S37A/60G V300 SSD 60GB SATA3 2.5'' RETAIL

h/d:WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3

cpuINTEL PENTIUM G3240 3.10GHZ LGA1150 - BOX

mo/bo:ASUS H81M-K RETAIL

Εχω μια αμφιβολια σχετικα με την συμβατοτητα cpu με Mobo οχι σε θεμα socket αλλα σε θεμα γενιας

ευχαριστω για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

ram:MUSHKIN 996586 4GB (2X2GB) DDR3 PC3-10666 1333MHZ DUAL CHANNEL KIT

Aν δεν είναι πρόβλημα τα 5€ παραπάνω, πάρε τον G3420, κερδίζεις 100MHz. Και μην ανησυχείς, δεν υπάρχει... χάσμα γενεών... :) Με τον 3420 πάρε και μνήμη 1600MHz (και ρύθμισε ανάλογα το uefi), δεν έχει διαφορά στην τιμή.

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πας σε αυτή την μητρική, που έχει μόνο δύο υποδοχές για μνήμη, πάρε 1Χ4GB όχι 2Χ2GB. Αν βάλεις σήμερα 2Χ2GB και αύριο δεις ότι θέλεις λίγο παραπάνω, θα πρέπει να μπεις στην διαδικασία πώλησης των 2Χ2GB, ενώ έχοντας βάλει 1Χ4GB η αναβάθμιση σε 6GB ή 8GB είναι απλά διαδικασία αγοράς άλλης μιας μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Το ssd θα τον βγαλω τον θεωρω υπερβολικο για τη χρηση που το θελω

κανω αλλαγη στην cpu INTEL PENTIUM DUAL CORE G3420 3.20GHZ LGA1150 - BOX και για και ram CRUCIAL BLS4G3D169DS3CEU 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 BALLISTIX SPORT XT - πως σας φενεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να καταργήσεις τον ηλεκτρομηχανικό δίσκο και να πάρεις έναν 120άρη Kingston. Ταινίες μπορείς να παίζεις από εξωτ. δίσκο ή από κάποιον μοιρασμένο στο δίκτυο. Κρίμα είναι να φρενάρεις το σύστημα με συμβατικό δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να καταργήσεις τον ηλεκτρομηχανικό δίσκο και να πάρεις έναν 120άρη Kingston. Ταινίες μπορείς να παίζεις από εξωτ. δίσκο ή από κάποιον μοιρασμένο στο δίκτυο. Κρίμα είναι να φρενάρεις το σύστημα με συμβατικό δίσκο...

Οι Kingston θέλουν προσοχή* διότι η Kingston έκανε την λαδιά (στους V300) να βάλει χειρότερες μνήμες σε ποιο φρέσκες παρτίδες με σαφέστατα χαμηλότερες επιδόσεις χωρίς να αναγράφεται κάπου στο κουτί αυτό. AnandTech | An Update to Kingston SSDNow V300: A Switch to Slower Micron NAND

Από εκεί και πέρα ο εν λόγω WD blue είναι αρκετά γρήγορος(single platter) για να καλύψει τις ανάγκες ενός απλού PC.

*Η σωστή φράση εδώ ίσως καλύτερα να ήταν "Τους Kingston καλύτερα να τους αποφεύγουμε"

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι. Αν δεν παίζει καμιά βλακεία με τα Intel που δεν γνωρίζω, θα πρέπει να παίξει με την μία 100%. Προσωπικά πολλές φορές έχω βάλει παρόμοιο αντάπτορα σε κάρτα γραφικών(AMD/Nvidia) ή μητρική(AMD) και έχω στείλει σήμα μέσω HDMI καλωδίου σε TV.

Link to comment
Share on other sites

επισης θα χρειαστει τελικα και καρτα γραφικων με hdmi λογο οτι η tv δεν εχει vga η dvi θελω την πιο απλη καθως δεν με νοιαζουν τα παιχνιδια τι εχετε να προτεινετε;

Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα μητρική με έξοδο hdmi, ποιος σε εγγυάται ότι δουλεύει, θα διάλεγα αυτήν:

Asus H81M-Plus | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:patsak:Καλησπέρα παιδιά μόλις έκανα εγγραφή στο site είμαι από Θεσσαλονίκη και χρειάζομαι λίγο την βοήθειά σας....Αποφάσισα να αγοράσω ένα σταθερό υπολογιστή αφού το laptop το χω 8 χρόνια και άρχισε να ζορίζεται...

Θέλω μόνο πύργο για αρχή αφού πέρσυ αγόρασα αυτή την τηλεόραση(Grundig Leemaxx 19 HD/C | Skroutz.gr) που γίνεται και οθόνη pc! Θέλω έναν πύργο για gaming(pro,dota 2) και multimedia για εργασίες ταινίες κτλ...Το ποσό που θέλω είναι γύρω στα 400-500 ....Θα σας στείλω σε λίγο τι βρήκα στο πλαίσιο!Ακούω προτάσεις :D Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Δες ένα:

Kουτί: CASE :: Corsair Carbide 200R Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Τροφοδοτικό: PSU :: XFX Power Supply 450W ATX 24 pin Core Edition PRO450W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Επεξεργαστής: PROCESSOR :: Intel Pentium G3258 3.2 GHz Dual Core Socket 1150 53W Box (BX80646G3258) - Visionstudio.gr

Μητρική: MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 H97M Anniversary GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Μνήμη: MEMORY :: Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Κάρτα γραφικών: VGA :: ATI Radeon R7 250X 1GB DDR5 PCI-E DVI HDMI DP (Sapphire) (11229-00-20G) - Visionstudio.gr

SSD: HDD :: Intel 120GB 520 Series SSDSC2CW120A310 Solid State Drive SATA III SSD 2.5'' Bulk - Visionstudio.gr

Σκληρός: HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EZEX SATA III 7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

Το μαγαζί είναι στη θεσσαλονίκη πίσω από το σταθμό των τραίνων και έχει καλύτερη ποικιλία (κυρίως) και τιμές από το πλαίσιο.

εγώ έκανα κάτι τέτοιο Υπολογιστές Κομμάτι - Κομμάτι είμαι αρχάριος στο χτίσιμο πύργου δεν ξέρω αν ταιριάζουν μαζί τους..

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ χειρότερο σε όλα. Βγαίνει μεν 90 ευρώ φτηνότερο από αυτό που σου έκανα αρχικά αλλά έχει χειρότερο cpu, μισή μνήμη, μισό δίσκο, χειρότερη κάρτα, τροφοδοτικό της πλάκας και δεν έχει ssd. Από πλαίσιο δες αυτό: http://bto.plaisio.gr/Machine?state=1862243B48.9B1A1864696B57.9B1A2186101B62.9B1A2170744B95B1A2086336B78.9B1A2177749B89.9B1A2058197B72.99B1A1865447B59.9B1AD2014-8-26-20-52-25

Για παραπλήσια κομμάτια κερδίζεις ένα 40 ευρώ απ ότι βλέπω στο vs σε σχέση με το πλαίσιο και παίρνεις και λίγο καλύτερο ssd και λίγο καλύτερο τροφοδοτικο. Σκέψου και την λύση του e-shop. Και το e-shop και το visionstudio εννοείται ότι σου το συναρμολογούνε δωρεάν.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο δεν έχει ποικιλία δυστυχώς. Το έχουν ρίξει στα Turbo-X.

Απλά μια σύνθεση στα 510€ που θεωρώ ότι είναι παντού ιδιαίτερα δυνατή

Υπολογιστές Κομμάτι - Κομμάτι

Βέβαια δεν σπαταλήθηκαν χρήματα στο κουτί. Το κουτί απλά στεγάζει, δεν τρέχει το software.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ χειρότερο σε όλα. Βγαίνει μεν 90 ευρώ φτηνότερο από αυτό που σου έκανα αρχικά αλλά έχει χειρότερο cpu, μισή μνήμη, μισό δίσκο, χειρότερη κάρτα, τροφοδοτικό της πλάκας και δεν έχει ssd. Από πλαίσιο δες αυτό: Υπολογιστές Κομμάτι - Κομμάτι

Για παραπλήσια κομμάτια κερδίζεις ένα 40 ευρώ απ ότι βλέπω στο vs σε σχέση με το πλαίσιο και παίρνεις και λίγο καλύτερο ssd και λίγο καλύτερο τροφοδοτικο. Σκέψου και την λύση του e-shop. Και το e-shop και το visionstudio εννοείται ότι σου το συναρμολογούνε δωρεάν.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ η 1η επιλογή σου μου φαίνεται κομπλέ!Έχω και έναν φίλο που γυρνάει από διακοπές και έχει ένα μαγαζί με pc θα του δείξω τα κομμάτια που μου έστειλες να δω αν έχει να προτείνει κάτι άλλο και θα σε ενημερώσω!

Υ.Σ. 1)για παιχνίδια πχ FM 2015,PES 2015,FIFA 2015 και τέτοια χαλαρά δεν θα τα παίζει με μέτρια γραφικά?

2)πιστεύω να ταιριάζει με την Tv που σου είπα μην έχω θέμα και να ναι ψιλοαθόρυβος γιατί το laptop φίλε σαν τρακτέρ κάνει πλέον....

Link to comment
Share on other sites

1) Θα τα παίζει με πολύ καλά γραφικά, όχι με μέτρια.

2) Ταιριάζει ναι, θα συνδεθεί με hdmi. Αθόρυβος θα είναι, μην ανησυχείς. Το τροφοδοτικό δεν είναι θορυβώδες, η ψύκτρα του επεξεργαστή επίσης και το κουτί κάνει καλή δουλειά σ αυτό. Ειδικά εφόσον στήσεις win και προγράμματα και κάνα παιχνίδι στο ssd, τότε δεν θα ακούς απολυτως τίποτα καθώς αυτοί οι δίσκοι δεν ακούγονται.

Γενικά η επιλογή των κομματιών έγινε και με τη λογική της αναβαθμισιμότητας στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.