Jump to content



Project "No Name Yet" - Scratch Build - Stage 1: Design


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

Μετά από παρότρυνση του Lakisss είπα να ανοίξω και εγώ ένα thread για να μοιραστώ μαζί σας το σκεπτικό και τα θέλω μου και επίσης να μου δίνετε σχόλια και ιδέες για το οτιδήποτε λάθος η παρατήρηση.

Πριν καμπόσο καιρό αγόρασα το XS-PC Photon 270 D5 και κατόπιν εορτής είδα πως δεν χωρούσε πουθενά στο κουτί μου “CM Storm Trooper” δείτε φωτώ.

hyii.jpg

10ify.jpg

και το Reservoir Pump της XS-PC

pt4xk.jpg

Ναι ξέρω της κακομοιριάς γίνετε στο γραφείο μου :)

Και μετά από πολλές ώρες σκέψης για να κάνω mod στο κουτί δεν κατέληξα πουθενά, και επίσης τα μόνα κουτιά που θα ήταν plug and play είναι τα Cosmos II, 900D, Silverstone TJ11, και κάποια Lian Li, αλλά σιγά μη δώσω €350+ για αυτά. Και έτσι κατέληξα στο DIY λύση.

Και εδώ και κάποιες μέρες ασχολίεμαι με το σχέδιο σε Autodesk Inventor “εντελώς newbie στο πρόγραμμα αυτό, αλλά so far so good”

Εδώ μπορείτε να δείτε κάποια screenshots από το σχέδιο:

Left Inner Side Panel:

mkqn.png

Right Inner Side Panel:

zda5.png

Front Inner Panel:

3ick.png

Top Inner Plate:

m3ra.png

Top Outer Folded Plate:

o9t7.png

Design Geometry:

27gd.png

Assembling the Parts:

lgp1.png

gj5.png

Οι διατάσεις μέχρι στιγμής είναι Ύψος: 690μμ, Βάθος: 570μμ, και Πλάτος: 220μμ

Θα έχει θέσεις για 2 480μμ ψυγεία κάτω, ένα 360μμ στη οροφή και ένα 240μμ στο μπροστινό μέρος.

Θέλω να βάλω και υποστήριξη για δυο τροφοδοτικά, ένα στο πανό μέρος από κάτω από τη μητρική, και ο δεύτερος στο κάτω μέρος αριστερά που εάν μπει θα υποσιτίζει αντί για 480μμ ψυγείο 360μμ.

Τρία 5.25 bays και δυο SSD που θα τοποθετηθούν πάνω στο motherboard tray, σκέφτομαι να σχεδιάσω SSD bracket αλλά θα δείξει πιο μετά.

Επειδή όπως είπα πριν είμαι newbie με το Inventor, όταν κάνω το assembly δεν ξέρω πώς να χειριστώ τα constraints για να εφάπτονται τα κομμάτια εκεί που θέλω, και φαίνεται πως δεν είναι ευθυγραμμισμένα τα κομμάτια, όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα είμαι πολύ ευγνώμον.

Δεν έχω σκεφτεί όνομα ακόμα να του δώσω θα δείξει στη πορεία, βοηθήστε και σε αυτό :)

Αυτά προς το παρών, ευχαριστώ που πήρατε το χρόνο να διαβάσετε και να δείτε αυτό το thread, εύχομαι να σας αρέσει και περιμένω σχόλια :).

Ευθύμης -- a.k.a E.TeRaS

Επίσης, μήπως ξέρει κάνεις κάποιο hosting για εικόνες που είναι δωρεάν;

Έγινε επεξεργασία από E.TeRaS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Που θα τα κατασκευάσεις όλα αυτά όμως?

Επειδή θα είναι αρκετά κομμάτια, και η λεπτομέρεια μέχρι το τελευταίο μμ θα είναι απαραίτητη, για αυτό κάνω το σχέδιο, για να το δώσω μετά για CNC κόψιμο, έχω βρει αρκετούς εδώ Αττική που έχουν μηχανήματα CNC, δεν έχω ρωτήση ακόμα για τιμές κλπ., που σίγουρα θα μου έρθει σοκ εκείνη η ώρα :).

Και για ότι άλλο χρειαστεί, αλλαγές προσέθετες βάσεις και ότι άλλο, Dremel Λίμες Τρυπάνια κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω νομίζω ότι τα 300 ευρώ ίσως τα πιάσεις για την κατασκευή που θέλεις να κάνεις. Αν υπολογίσεις τα φύλλα αλουμινίου και τα κοψίματα που θέλεις να κάνεις συν βίδες και διάφορα άλλα που θα χρειαστείς. Βέβαια η χαρά και η ικανοποίηση που θα έχεις κατασκευάζοντας κάτι μοναδικό όπως το θέλεις είναι πολύ μεγάλη. Καλή συνέχεια στο έργο σου και αναμένουμε φωτογραφίες και πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω νομίζω ότι τα 300 ευρώ ίσως τα πιάσεις για την κατασκευή που θέλεις να κάνεις. Αν υπολογίσεις τα φύλλα αλουμινίου και τα κοψίματα που θέλεις να κάνεις συν βίδες και διάφορα άλλα που θα χρειαστείς. Βέβαια η χαρά και η ικανοποίηση που θα έχεις κατασκευάζοντας κάτι μοναδικό όπως το θέλεις είναι πολύ μεγάλη. Καλή συνέχεια στο έργο σου και αναμένουμε φωτογραφίες και πληροφορίες.

Κάπου εκεί το υπολόγιζα και εγώ, αλλά όπως είπα πιο πάνω, τα Cosmos II 900D κλπ. είναι 350+ και να πω την αλήθεια μου δεν με πολύ τρελαίνουν σαν κουτιά, το Silverstone Tj11 μου αρέσει αλλά 600 ευρουλακια έλεος. Και αυτό που λες, θα εχω την ευχαρίστηση πως το δημιούργησα εγώ ;).

Ευχαριστώ για της ευχές

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον l3fteris αλλά ας το αφήσουμε αυτό προσωρινά και επίσης χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχουν άτομα,ιδέες και προπαντός όρεξη για δημιουργία. Δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά το Inventor για να σε βοηθήσω, δουλεύω το Sketchup. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε.

Συγχαρητήρια πολύ καλή αρχή.

Συνέχισε έτσι.:T::T::T:

Εγώ για εικόνες χρησιμοποιώ το photobucket

Photo and image hosting, free photo galleries, photo editing

Θάνος

Έγινε επεξεργασία από Thanoucos
Link to comment
Share on other sites

για να ανεβάσεις φωτογραφίες προτίμησε καπου με λογαριασμό πχ εγώ χρησ. photobucket

οργανωμένα σε φακέλους για να μην τα ψάχνουμε με το καιρό

καλό κουραγιο με την κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα site για picture hosting, το imageshack είναι για 30 ημέρες και μετά θέλει €€ που δεν περισσεύουν αυτό το καιρό.

Σχεδίασα και τα εξωτερικά πάνελ, σχετική εύκολη σχεδίαση μιας και δεν έχουν λεπτομερείς και γωνίες περίεργες, αυτά απλά θα βιδωθούν.

RightSidePanel_zpsc1a81b51.png

LeftSidePanel_zps64e13a38.png

Μου αρέσει που όταν κάνεις render το σχέδιο μπορείς να βάλεις και background

Assemblysidepanelson2_zps0d588a83.png

Assemblysidepanelson3_zps7b461659.png

Έβαλα και το mid-plate που μπορείτε να διακρίνετε στο πίσω μέρος τρύπες για cable management

Assemblysidepanelson_zps6f386ec8.png

Και συνεχίζω :boxed::smoke::blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τα κάνεις κουμπωτά τα πλαϊνά, απέφευγε τις βίδες αν σε ενδιαφέρει το αισθητικό αποτέλεσμα.

Χμμμ, καλή άποψη αλλά έλα που έχω κολλήσει τώρα στο πώς να το κάνω κουμπωτό Ο_ο.

Οι βίδες που σκέφτηκα στο εξωτερικό πλαίσιο θα είναι 8 κατά προτίμηση Μ3 flat μαύρα που θα εφάπτονται στο πλαίσιο που επίσης θα το βάψω μαύρο.

Πως λες να γίνει το κούμπωμα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω νομίζω ότι τα 300 ευρώ ίσως τα πιάσεις για την κατασκευή που θέλεις να κάνεις. Αν υπολογίσεις τα φύλλα αλουμινίου και τα κοψίματα που θέλεις να κάνεις συν βίδες και διάφορα άλλα που θα χρειαστείς. Βέβαια η χαρά και η ικανοποίηση που θα έχεις κατασκευάζοντας κάτι μοναδικό όπως το θέλεις είναι πολύ μεγάλη. Καλή συνέχεια στο έργο σου και αναμένουμε φωτογραφίες και πληροφορίες.

Νομίζω παίζει να πάει και αρκετά πάνω από 300Ε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION] ίσως και να πάνε αλλά νομίζω ότι έχουμε αρχίσει και χαλάμε το ποστ και την διάθεση του παλικαριού να φτιάξει αυτό που θέλει, οπότε καλό είναι να κάνει μία έρευνα για τα υλικά που θα χρειαστεί και το κόστος γιατί θα είναι κρίμα να το ξεκινήσει και να μείνει στην μέση....

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σε μπριζώσω πάλι...:spell:

Μπορείς κάλλιστα να βάλεις μαγνήτες στις τεσσερις γωνίες... σκέψου το.....:hmm:

Ότι νομίζεις πως χρειάζεται να μας το πείς....πες το μας να σου δώσουμε ιδέες και για τεχνικούς προβληματισμούς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα.

Νομίζω ότι έχεις ξεκινήσει ανάποδα, έχεις επικεντρωθεί στο design και πέφτουν ιδέες στο τραπέζι ενώ έχεις προσπεράσει άλλα βήματα. Πάμε από την αρχή λοιπόν.

1) Τι περίπου θέλεις να φτιάξεις. (είδος κουτιού, μέγεθος)

2) Τι hardware έχεις, η θα βάλεις μελλοντικά. ( πόσοι δίσκοι, πόσα ψυγεία, μέγεθος και πάχος ψυγείων, κτλ.)

2) Σύμφωνα με το hardware μια πρόχειρη χωροταξική διάταξη για να καθορίσεις τον συνδυασμό ομορφιάς-cable management-ψύξης-air flow-ησυχίας. (που θα μπει το καθένα χονδρικά)

3) Σχεδιασμός case.

4) Λεπτομέρειες (κουμπώματα, νεύρα λαμαρίνας, οπές cable management, φίλτρα, αποσβεστήρες κραδασμών κτλ.)

5) Design.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο για τα tips,

Βλακεία μου όντος:slap:, ενώ είχα τα σχεδία που έκανα στο χέρι αρχικά δεν τα σκαναρα να τα βάλω στο αρχικό post, μόλις πάω σπίτι θα τα οργανώσω να σας δείξω.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ανακεφαλαιώσω γιατί ξεχάστηκα να τα βάλω στο αρχικό post.

Είναι πολλά τα σκιτσάκια που έκανα αλλά τα πιο πολλά ήταν άκυρες και δεν μου άρεσαν, και κατέληξα στα εξής, πρώτα ζωγράφισα τα κομμάτια που θα ήθελα να μπουν στο κουτί. Αυτά που λείπουν είναι οι διατάσεις του μίνι DVD ROM στυλ laptop και τα SSD:

1_zpse9aeea40.jpg

2_zpsd7fcdb7c.jpg

Και σαν τοποθέτηση μέσα στο κουτί σκέφτομαι ως εξής:

30001_zps04885d5e.jpg

30002_zps2cabcab1.jpg

49bacd8a-96ec-42d4-87a0-36b6296b963c_zps730b80cf.jpg

Επειδή ούτε στο σχέδιο στο χέρι δεν είμαι καλός και δεν μπορούσα να ζωγραφήσω αυτό που ήθελα να απεικονιστεί ακριβώς, εκεί αποφάσισα να ξεκινήσω να ‘παίζω’ με το Inventor και να έχω μια απεικόνιση τρισδιάστατη να βλέπω τι πως και που.

Άρα στα Point του Lakiss είναι ως εξής:

Θέλω το κουτί να είναι για το υπάρχον σύστημα μου, για το Motherboard Tray σκέφτηκα πως δεν χάλασε ο κόσμος να το κάνω να υποτρίζει και E-ATX. Να έχει υποστήριξη υδρόψυξης, και να είναι πάνω κάτω αντίστοιχες διαστάσεις με το υπάρχον κουτί μου.

Χωροταξικά του hardware εχω βγάλει στο περίπου πως το θέλω, όπως φαίνεται και στις φωτώ πάνω, cable management εχω υπόψη με τα grommet holes, air flow θα φτιάξω μια φωτώ να δείξω πιο μετά αλλά το σκεπτικό είναι μέσα αέρας από μπροστά και το Rad επάνω, και αποβολή στο πίσω μέρος, και στο κάτω μέρος που είναι τα δυο rad, αριστερά δεξιά αέρας να μπαίνει και μπροστά ένα 140μμ να σπρώχνει το ζεστό αέρα πίσω.

Για φίλτρα σκεφτόμουν μαγνητικούς σαν αυτές εδώ:

Rectangle Magnetic Fan Dust Filter 480mm

Κουμπώματα δεν το σκέφτηκα καν, έλεγα να βιδωθούν όλα τα κομμάτια μεταξύ τους με Μ3 και Μ4 βίδες flat, και για κραδασμούς και γενικός θορύβους σκεφτόμουν για αυτοκόλλητα φύλλα ηχομόνωσης στυλ αυτό

και αυτό

Α! και το υλικό κατασκευής θα είναι αλουμίνιο κατά κύριο 3μμ και σε μερικά σημεία 2μμ, τιμές για το αλουμίνιο 3μμ εχω βρει με 3,2 το κιλό και 1μ * 2μ = ~16.5 κιλά άρα κάπου 53€ το φύλλο.

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

:hmm:... Θα έλεγα καλή τίμη αν σκεφτείς πέρυσι τον Οκτώμβριο αγόρασα φύλλο αλουμινίου 2.00 x 1.250 x 2.500 72.75€ με το φπα δλδ στα 3,50€ / κιλό άβαφτο φυσικά. Υπολόγισε στην καλύτερη περίπτωση να χρειαστείς άλλα τόσα για το cnc που αμφιβάλλω θα σου κοστίσει πιο πολλά. Επίσης θα χρειαστείς στράντζα για τα "λυγίσματα" στα κομμάτια, δυστυχώς "γδέρνουν" στην κυριολεξία όσο αφορά την τιμή που θα σου πάρουν, ανάλογα και σε ποιον θα πέσεις έτσι;

Δεν μας είπες όμως τι βαφή θα χρησιμοποιήσεις; Μυρίζομαι ηλεκτροστατική ; :whistling

Α και κάτι που ξέχασα, βάλε το ζεστό αέρα να βγαίνει από πάνω όχι από κάτω.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.