Jump to content



Project "No Name Yet" - Scratch Build - Stage 1: Design


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα specs Νίκο, απλά οι διαστάσεις του τροφοδοτικού με μπέρδεψε, τα τροφοδοτικά που έχω είναι 160μμ * 150μμ * 86μμ, θα το ξανά κοιτάξω για επιβεβαίωση.

:hmm:... Θα έλεγα καλή τίμη αν σκεφτείς πέρυσι τον Οκτώμβριο αγόρασα φύλλο αλουμινίου 2.00 x 1.250 x 2.500 72.75€ με το φπα δλδ στα 3,50€ / κιλό άβαφτο φυσικά. Υπολόγισε στην καλύτερη περίπτωση να χρειαστείς άλλα τόσα για το cnc που αμφιβάλλω θα σου κοστίσει πιο πολλά. Επίσης θα χρειαστείς στράντζα για τα "λυγίσματα" στα κομμάτια, δυστυχώς "γδέρνουν" στην κυριολεξία όσο αφορά την τιμή που θα σου πάρουν, ανάλογα και σε ποιον θα πέσεις έτσι;

Δεν μας είπες όμως τι βαφή θα χρησιμοποιήσεις; Μυρίζομαι ηλεκτροστατική ; :whistling

Α και κάτι που ξέχασα, βάλε το ζεστό αέρα να βγαίνει από πάνω όχι από κάτω.

Γενικός βλέπω πως στη αγορά ο καθένας λέει ότι γουστάρει για το αλουμίνιο πχ μου έχουν πει και 7.5€ το κιλό, ότι νάνε. Αλλά γενικά ψάχνω παντού για τιμές μέχρι να βρω αυτό που με ικανοποίει.

Βαφή ναι καλά το μυρίστηκες :), ηλεκτροστατική σκέπτομαι αλλά αυτό που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι πώς να κάνω το αλουμίνιο, είμαι ανάμεσα σε δυο τρόπους φινιρίσματος.

1. Brushed silver-brush-finished-aluminum-plastic-composite-panel-411.jpg

2. Η με αμμοβολή sandblasting-aluminum-floor-edging-347.jpg

Το θέμα είναι πως όσο ωραίο είναι το Brushed “Πως λέγετε στα Ελληνικά αυτό το φινίρισμα;” απλά αφήνει δαχτυλιές πολλές σε σχέση με τη αμμοβολή.

Περιμένω και ενδεικτικές τιμές για το πόσο θα κοστίσει το κόψιμο των κομματιών και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το "Brushed" έχω την εντύπωση πως λέγεται "Βουρτσισμένο" στα Ελληνικά :p

Εγώ σου προτείνω αμμοβολή, αλλά είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα. Δηλαδή το βουρτσισμένο δεν μου φάινεται κάτι ιδιαίτερο, ενώ έτσι θα έχει και μία υφή το κουτί, θα είναι πιο ιδιαίτερο. Αλλά έιναι κυρίως θέμα τι προτιμάς εσύ, εσύ θα το έχεις στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχομαι καλη επιτυχια με το project σου.

Προσωπικα μ'αρεσει που ξεκινας με καλες βασεις στο σχεδιο

αλλα η αληθεια ειναι οτι θα πρεπει σε αυτη τη φαση

να αρχιζει να λαμβανεται υποψιν κι ο πιθανος τροπος υλοποιησης στη διαδικασια σχεδιασμου

μιας και θα επηρεάσει πολλες αποφασεις που θα χρειαστει να παρεις.

σχετικα με το φινιρισμα του αλουμινιου

εχε υποψιν πως οτι κι αν του κανεις επιφανειακα

εαν μετα βαφτει με ηλεκτροστατικη, θα καλυφθει οποιαδηποτε υφη του εχεις δωσει

εαν θες να διατηρηθει η υφη πας σε ανοδιωση και οχι ηλεκτροστατικη.

Σε αυτη την περιπτωση ισχυει το ακριβως αντιθετο

οτιδηποτε υπαρχει στην επιφανεια των κομματιων σου θα αναδειχθει

(καλο μεν για το brushed εφε αλλα κακο γιατι προυποθετει τελειο φινιρισμα και απολυτα καθαρη απο σημαδια επιφανεια.)

επισης εαν πας στο σαγρε look

στρεψου μαλλον σε υαλοβολη και οχι αμμοβολη μιας και τα λεπτα σου τμηματα θα καταπονηθουν πολυ

και ενδεχεται να παρουσιασουν ανεπιθυμητες στρεβλωσεις

επισης καλο ειναι να εχεις καταληξει προκαταβολικα στους τυπους αλουμινιου που θα χρησιμοποιησεις στα επιμερους τμηματα (μιας και διαφερουν σε αντοχες, επιφανειακη σκληροτητα, γρεζια κοπης κτλ)

και οταν τα παραγγειλεις να τα ζητησεις καθαρα με τις ζελατινες τους για να μην σε φορτωσουν με ταλαιπωρημενα/ γρατζουνισμενα ρεταλια που θελουν εξτρα εργατοωρες να ερθουν στα ισια τους μετα.

Αυτα για αρχη,

ευχομαι καλη συνεχεια

κι αναμενουμε με ανυπομονησια τα ερχομενα revised σχεδια σου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα όσα είπε ο Κοπρίτης παραπάνω...

Επίσης θα σου πρότεινα να δείς αυτό το θέμα για να δεις το σχεδιασμό, την εξέλιξη και την κατασκευή ενός κουτιού που θεωρώ πολύ όμορφο αλλά και με πολύ προσοχή στη λεπτομέρεια...ίσως πάρεις και μερικές ιδέες για την κατασκευή του δικού σου.

Επίσης θα δείς και την υφή που θα σου δώσει η υαλοβολή ( περίπου κάτι σαν την επιφάνεια των Macbook κλπ), μιας και κατέληξε σε αυτήν την κατεργασία ο Brodholm.

Καλή συνέχεια και εύχομαι να καταλήξείς σε κάτι που θα σε ευχαριστέι και θα σε γεμίζει να το έχεις στο γραφέιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Felix και κοπρίτης, για της ευχές, και για τα tips.

Έχω δει το Model 1 και όντος είναι πάρα πολύ ωραίο κουτί, και γενικός όλη του η λεπτομέρεια είναι πολύ εντυπωσιακό. Και παίρνω αρκετές ιδέες από εκεί και να τα υλοποιήσω στα δικά μου θέλω.

Και κοιτώντας διάφορα κουτιά για ιδέες είδα τα εξής τα οποία θα προσπαθήσω να υλοποιήσω:

Extreme Gaming Desktop - Aventum II by Digital Storm PC Εδω μου άρεσε το air flow και τη θέση του DVD και USB ports, και η υποστήριξη δυο PSU

SilverStone Technology Co., Ltd.- TJ11 Εδώ μου άρεσε το κάτω μέρος και την υποστήριξη δυο PSU.

https://www.thermaltakeusa.com/products-model_gallery.aspx?id=C_00002239 Μου αρέσει εδώ τα φύλλα που ανοίγουν, και ακόμα σκέπτομαι πώς να γίνει αυτό.

Άντε να έρθει το ΣΚ γιατί της καθημερινές δεν μου μένει πολύς χρόνος για να προσχωρώ το σχέδιο.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32428]E.TeRaS[/MENTION]

Κατ' αρχήν να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ! ! !

Η δουλειά σου είναι όμορφη και λειτουργική και αν είναι ακόμα σχέδια, είναι ήδη πολύ φανερό το μεράκι γι αυτήν ! :T:

Και φυσικά -όπως λές και εσύ- τώρα είναι η κατάλληλη ώρα για ιδέες και προτάσεις!

Μια λοιπόν από εμένα:

Σε αυτήν των φωτό :

ashampoo-snap-2014-06-12-18h27m09s-003-12023.jpg

Έχω προσθέσει τρία "νεύρα" που αλλάζουν κάπως το consept των ανοιγμάτων, τα κάνει να δείχνουν πιο έντονα σαν Βέλη.

Αλλά ο στόχος της παρέμβασης δεν είναι αισθητικός, αλλά μηχανικός.

Στο σχέδιό σου υπάρχουν πολύ μεγάλα μήκη λωρίδων αλουμινίου που πρακτικά στηρίζονται μόνο στα δύο τους άκρα.

Αυτές θα είναι πολύ ευπαθείς σε στραβώματα από ένα τυχαίο αδέξιο ακούμπησμα!

2. "Μου αρέσει εδώ τα φύλλα που ανοίγουν, και ακόμα σκέπτομαι πώς να γίνει αυτό."

Κάτι μου λέει ότι κάτι θα σκεφτούμε ! :):T:

Για τα "κλειδώματα" μπορείς να βάλεις μαγνήτες , η πλαστικά touch latches !

3. Για τα βιδώματα τι έχεις σκεφτεί ?

(Λεω για φυτευτά πριτσίνια με πάσο :) )

Καλή συνέχεια ! ! !:D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] ευχαριστώ για τα λόγια σου και της ευχές.

Ναι δεν σκέφτηκα το θέμα κόπωσης στα κομμάτια, χμμ, θα ξανά σχεδιάσω το σχέδιο με υπόψιν τα νεύρα που έβαλες.

Ευχαριστώ Πολύ!!

Πρόβλημα χώρου #1, έφτιαξα εικονικά το περίβλημα του τροφοδοτικού και διαπίστωσα πως οι διαστάσεις του θα καλύψουν το ενδεχόμενο ύπαρξης ενός 360μμ ψυγείου, έτσι θέλω τη γνώμη σας.

PSU_and_Radmount1_zps69d8e74b.png

PSU_and_Radmount2_zpsfc41fc94.png

1. Να μεγεθύνω το κουτί;

2. Να φτιάξω ένα bracket του τροφοδοτικού του στυλ http://shoppingshopping.com.au/Prod_Images/Lian_Li_LL-PE-01B_sd.jpg

Επίσης έφτιαξα εικονικά το Slim DVD Drive που θα μπει εδώ.

DVDSlim1_zpse3e68674.png

DVDSlim2_zpsbe383e22.png

Ισα ισα είναι και εάν θέλω να βάλω και τα USB, Audio και Reset θα είναι καθώς στεναχορα.

Έτσι με το πρόβλημα που είδα με το τροφοδοτικό, θα με συνέφερε να μεγεθύνω το κουτί.

Δεν μου αρέσει επίσης το πάνω μέρος έτσι πως είναι διπλωμένο, μπορεί κάποιος να προτείνει καμία ενναλακτική;

Η ιδέες και η γνώμες σας θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς στις γωνίες που μένει κενό ανάμεσα στις δύο πλέυρες που είναι διπλωμένες. Εκεί τώρα μπορείς να το κολλήσεις με argon TIG και MIG, έτσι θα γεμίσει το κενό που έχει, στην συνέχεια θα το τροχίσεις εξωτερικά και εσωτερικά το σημείο εκείνο έτσι ώστε να το φέρεις στο ίδιο επίπεδο με τα κομμάτια και δεν θα φένεται η διαφορά υλικού. Μόλις θα πέσει και το βάψιμο δεν θα φαίνεται το παραμικρό και το αποτέλεσμα θα είναι απλά τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις σκέψεις σου μαζί μας και μας δίνεις την ευκαιρία να φανούμε χρήσιμοι και κυρίως για την ικανοποίηση του "ήμουν κι εγώ εκεί!" :T::D

1. Στις διαστάσεις του PSU να συνυπολογίσεις και τον χώρο που χρειάζονται τα καλώδια στην πίσω πλευρά του , έτσι ώστε να έχεις άνετη πρόσβαση σε αυτά.

2. Μια καλή ιδέα θα ήταν να δείξεις πως σκέφτεσαι να βάλεις τα ψυγεία και τι airflow προγραμματίζεις να στήσεις (από που θα μπαίνει ο αέρας , και πως θα πηγαίνει!

3. Επίσης πρέπει να προβλέψεις τις θέσεις των φίλτρων και εδώ καλό θα ήταν να προγραμματίσεις φίλτρα σε όλες τις οπές και ανάλογα με το στήσιμο , τα χρησιμοποιείς ή όχι!

4. Πρόβλεψε θέσεις για περισσότερες από μια αντλίες για να έχεις ευελιξία στην σύνθεσή σου.

5. Σχεδίασε το air flow του κουτιού και όρισε τις διαδρομές του αέρα, (ακόμα και με διαφράγματα) , έτσι ώστε να έχεις την βέλτιστη ροή με την μικρότερη θερμική επιβάρυνση!

6. Τα διπλώματα στις γωνιές που δεν σου αρέσουν μπορείς να τα κολλήσεις με κόλληση αλουμινίου και να τα λειάνεις μετά για να μην φαίνεται τίποτε και να είναι πολύ πιο στιβαρά από πριν.

7. Σχεδίασε τα καλύμματα αυτών που θέλεις να κρύψεις.

8. Δες την τοποθέτηση των δίσκων σου και πως αυτή θα παρεμβαίνει στην ροή του αέρα.

9. Μην ξεχνάς ότι χρησιμοποιείς παχύ αλουμίνιο που είναι εξαιρετικό αγωγός της θερμότητας, μπορείς να το εκμεταλλευτείς για την ψύξη περιφερειακών συσκευών.

10. Σχεδίασε ξεχωριστές βάσεις για τις αντλίες σου και πρόβλεψε στήριξη με σινεμπλόκ για να είναι κατά το δυνατόν πιο αθόρυβη η λειτουργία τους

11. Σε πήρα μονότερμα .... :hehe: ... σταματάω εδώ! :D

12. Καλή συνέχεια!!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς στις γωνίες που μένει κενό ανάμεσα στις δύο πλέυρες που είναι διπλωμένες. Εκεί τώρα μπορείς να το κολλήσεις με argon TIG και MIG, έτσι θα γεμίσει το κενό που έχει, στην συνέχεια θα το τροχίσεις εξωτερικά και εσωτερικά το σημείο εκείνο έτσι ώστε να το φέρεις στο ίδιο επίπεδο με τα κομμάτια και δεν θα φένεται η διαφορά υλικού. Μόλις θα πέσει και το βάψιμο δεν θα φαίνεται το παραμικρό και το αποτέλεσμα θα είναι απλά τέλειο.

Εσωτερικά δε παίζει να το τροχίσει, (Μόνο αφαίρεση με κοπίδι), αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί, αν γίνει προσεκτικό γέμισμα ενός καλά πατημένου διπλώματος στις γωνιές , οι εσωτερικές ακμές της δίεδρης επιφάνειας που θέλει γέμισμα , θα ακουμπάνε μεταξύ τους, οπότε με λόγο προσοχή , δεν θα γίνει χαμός εσωτερικά!

Και νομίζω ότι μόνο ένα εξωτερικό "γαζί" θα είναι αρκετό!

Αλλά επ' αυτού, υπάρχουν και πολύ πιο έμπειροι φίλοι, που ήδη παρακολουθούν το θέμα, "καπνίζοντας αναπαυτικά" (:T:) !!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update, σήμερα μου έχουν βγει τα μάτια και το κόλο ζάχαρο δεν λέει να κατεβεί….

Επειδή υπήρχαν αρκετά μικρό λαθάκια που επηρέαζαν εντελώς το όλο θέμα, ξανά ξεκίνησα από τη αρχή όλα τα κομμάτια ένα ένα δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στο χώνεμα μεταξύ τους.

Και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί προς το παρών όλα ταιριάζουν μια χαρά.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] κάπως έτσι σκέφτομαι το airflow

Airflow_zps0f0fb7a8.jpg

Ένα μικρό δείγμα των αποτελεσμάτων σήμερα.

update14_06_2014_zps517a4052.png

update14_06_2014_2_zps2931bd51.png

update14_06_2014_3_zps8761069f.png

Είμαι κάπως “ανήμπορος” (δεν μου έρχεται άλλη λέξη) για να γράψω όσα έκανα σήμερα, αύριο θα αφιερώσω χρόνο να γράψω τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32428]E.TeRaS[/MENTION]

Προχωράει το πράγμα βλέπω!:T:

Λοιπόν για το airflow που λες:

Η λύση που σκέφτεσαι, είναι η πιο αποτελεσματική όσον αφορά την εισαγωγή σε όλα τα ψυγεία δροσερού αέρα, αλλά έχει δυο προβλήματα:

1. Η έξοδος προς τα κάτω, αντίκειται με την φυσιολογική τάση του θερμού αέρα να ανέβει.

2. Αν υπολογίσεις τις διατομές εισόδου έχεις για δυο 480ρια ψυγεία ένα εμβαδόν εισόδου

12 χ 48 = 576 cm^2

Αν υποθέσουμε ότι τα ψυγεία πατάνε κάτω και είναι ας πούμε 4,5 cm πάχος + 25 οι ανεμιστήρες μονόπαντα τοποθετημένοι >>> Συνολικό πάχος ενός ψυγείου = 8 cm

Τα δύο ψυγεία θα έχουν πάχος 16cm , ο πυθμένας του κουτιού Θα πρέπει να έχει ελεύθερη επιφάνεια για να φύγει ο αέρας που βάζουν τα ψυγεία = 2χ 576 cm^2 = 1152 cm^2

Αν το μήκος του κουτιού είναι 60 cm και αν αφαιρέσουμε την διατομή εισόδου από την πρόσοψη που πρέπει να γίνει εξόδου (144cm^2) και αν αφαιρέσουμε και το άνοιγμα στο πίσω μέρος (ας πούμε ότι το κουτί είναι 25 cm πλάτος) 23χ12 = 276cm^2.

Έχουμε εμπρος και πίσω και με την προϋπόθεση ότι το τροφοδοτικό θα πάει στον επάνω θάλαμο., ένα διαθέσιμο άνοιγμα =420 cm^2.

Οπότε μας λείπουν 1152- 420 = 732 cm^2

Αν λοιπόν τα ψυγεία πατάνε κάτω, ο μεταξύ τους χώρος θα πρέπει να έχει διαστάσεις 732 / 58 = 12,6cm.

Επομένως το κουτί θα πρέπει να είναι λίγο πιο φαρδύ ακόμα, αλλά εδώ μπορούμε να πούμε ότι επειδή οι ανεμιστήρες δεν θα πατάνε κατάχαμα , ούτε το ψυγείο άλλωστε , ότι ο τελικά διαθέσιμος χώρος του πυθμένα θα μπορεί να αξιοποιήσει - έστω και κάπως δύσκολα και τον χώρο κάτω από τα ψυγεία.

Συνεπώς οριακά μπορεί να γίνει.

Στην περίπτωση που το αποφασίσεις καλό είναι στον πάτο και πίσω να βάλεις ανεμιστήρες εξόδου, για να δημιουργούν υποπίεση που θα βοηθήσεις την απαγωγή του θερμού αέρα.

Οι λεπτομέρειες των διαστάσεων βρίσκονται !

Πάντως αν καταλήξεις έτσι θα πρέπει να δώσεις ύψος στο χώρο των ψυγείων , έτσι ώστε να απέχουν από το πάτο κουτιού τόσο που να μπορεί να μπει και ανεμιστήρας σε αυτόν, έτσι θα γίνει ένα ιδιότυπο push - pull.

Εδώ υπάρχουν και άλλα ζητήματα όμως!

1. Η απόσταση του πυθμένα του κουτιού από την επιφάνεια έδρασής του (πάτωμα) θα πρέπει να μας δίνει περιμετρικά την απαραίτητη διατομή για να μπορεί να διαφεύγει ελεύθερα ο αέρας που διοχετεύεται από το πάτωμα του κουτιού προς το περιβάλλον.

Έτσι αν υποθέσουμε ότι όλος ο πάτος του κουτιού είναι διάτρητος εκτός από μαι περιμετρική ζώνη 2 cm, έχουμε περίμετρο οπής = 21 +21 + 56 + 56 = 154 cm οπότε για να πετύχουμε εμβαδόν διαφυγής αέρα ίσο με τα 732 cm^2 θα πρέπει το κουτί να είναι υπερυψωμένο από το έδαφος κατά 4,7 cm.

2. Περιμετρικά του κουτιού λοιπόν θα διαφεύγει αέρας, ένα μέρος του οποίου θα παρασύρει την σκόνη του πατώματος και θα την ανατροφοδοτεί στις εισόδους αέρα του κουτιού!

3. Ένα μέρος από αυτόν τον αέρα μοιραία θα ανατροφοδοτεί τα ψυγεία με θερμό αέρα καθώς θα "υποκύπτει" στην χαμηλή πίεση που δημιουργούν οι ανεμιστήρες στα ανοίγματα εισροής αέρα ψύξης των radiators!

Θα υπάρχει δηλαδή ένα μερικό θερμικό "βραχυκύκλωμα" !

Ο τρόπος για να αποφευχθεί αυτό είναι να εμποδίσεις τον αέρα να βγαίνει από τα πλάγια του κενού χώρου κάτω από το κουτί.

Αυτό όμως σημαίνει ότι η απωλεσθείσα με την επιλογή αυτή , διατομή εξόδου, θα πρέπει να αντικατασταθεί από το εμπρός και πίσω κενό μεταξύ πυθμένα του κουτιού και του πατώματος.

Αν δούμε λοιπόν ότι έχουμε εμπρός 25 cm , πίσω 25 cm και κοντά στην πίσω και εμπρός όψη του κουτιού και στο πλάι αυτού από 6 + 6 + 6 + 6 cm {υποθέτω ότι το πλαϊνό κενό έχει φραγεί μόνο όσο είναι το μήκος του ψυγείου (48 cm) όποτε από κάθε πλευρά έχω άλλα 12 cm διαθέσιμα}

Συνολικά θα έχουμε 74 cm για να καλύψουμε το εμβαδόν των 732 cm^2 , αυτό σημαίνει ότι η απόσταση του πυθμένα του κουτιού από το πάτωμα θα πρέπει να γίνει 732 / 74 = 10 ~ cm ! ! !

Συμπάθαμε για το σεντόνι, αλλά ήθελα να φανεί μια αλληλουχία σκέψεων χωρίς κενά. :)

Και τώρα θα μου πείς , και τι μπορεί να γίνει?

Λύσεις υπάρχουν και μάλιστα την καλύτερη από αυτές θα την αφήσω για το τέλος ! :hehe:

Αν δούμε στα σχεδιάκια που ακολουθούν:

e-teras-case-radiator-airflow-01a-12029.png

{Να πώ εδώ ότι έχω βάλει το τροφοδοτικό στον κάτω θάλαμο }

Η λύση που σκέφτηκες εσύ είναι η [Α]

Στο [Β] έχω αλλάξει την φορά του εμπρός ανεμιστήρα και τον έχω κάνει εξόδου (λίγο κουλό αλλά....)

και προϋποθέτω ότι κάτω από τα ψυγεία υπάρχει κάποιο κενό που επιτρέπει στον αέρα να εκμεταλλευτεί "όλο" το εμβαδόν του πυθμένα για να διαφύγει.

Έχω επίσης προσθέσει και πίσω ένα ανεμιστήρα . Σαν λύση είναι καλύτερη από την [Α], αλλά εξακολουθεί και έχει τα προβλήματα της ανατροφοδότησης με ζεστό αέρα και της σκόνης.

Στην [Γ] περίπτωση είναι μια διάταξη πολύ συνηθισμένη που εφαρμόζεται χωρίς ιδιαίτερες θυσίες όσον αφορά στις θερμοκρασίες!

Το ένα ψυγείο "τροφοδοτεί" το άλλο και ο αέρας μπαίνει από το ένα πλάι και βγαίνει από το άλλο !

Απλό και καθαρό , ο πυθμένας μπορεί να είναι διάτρητος και τα εμπρός και πίσω ανοίγματα είναι υπό σκέψη αν θα είναι ανοίγματα ή όχι (τουλάχιστον το εμπρός μπορεί να κλείσει, το πίσω μπορεί να παραμείνει γιατί θα αφήνει την περίσεια του αέρα από τον 4ο ανεμιστήρα του "κάτω" ψυγείου να διαφεύγει.

Μέχρι εδώ το κουτί μπορεί να είναι μόνο καμιά 20ρια cm πλάτος.

Αν του δώσουμε 1 - 2 cm ακόμα μπορεί να πάρει και ανεμιστήρες σε push pull σε κάθε ψυγείο όπως φαίνεται στο σχήμα [Ε].

Και μια και φτάσαμε ώς εδώ ας πούμε και κάτι ακόμα γι αυτή την διάταξη των ψυγείων .

Υποθέτω αυθαίρετα ότι σε κάθε ψυγείο έχω μια μείωση της θερμοκρασίας του νερού κατά 10 βαθμούς και ότι ο αέρας που διέρχεται από το κάθε ψυγείο και του αφαιρεί θερμότητα είναι διπλάσιας μάζας από το νερό που του την προσδίδει.

Αν υποθέσουμε ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 25 βαθμοί τότε αν κάνουμε την διάταξη των ροών νερού και αέρα όπως στο σχήμα [Δ], έχουμε μια ισόρροπα αποδοτική λειτουργία και των δύο ψυγείων, μπορεί να φαίνεται λίγο παράδοξο αλλά παρατηρώντας την διαφορά θερμοκρασίας του εισερχόμενου αέρα και της μέσης θερμοκρασίας του νερού που περιέχει αυτό , βλέπουμε ότι υπάρχει μια αισθητή διαφορά θερμοκρασίας και στα δύο ψυγεία σε σχέση με τον αέρα που τα ψύχει.

Αν τώρα δούμε στο σχήμα [ΣΤ], όπου η διάταξη ροής του νερού είναι πιο "λογική", βλέπουμε ότι το πρώτο ψυγείο δουλεύει με μια πολύ καλή θερμοκρασιακή διαφορά ως προς τον αέρα του, αλλά το πίσω έχει "πρόβλημα" , ο αέρας που το ψύχει έχει σχεδόν την ίδια θερμοκρασία με το ψυγείο!! !

Εδώ είναι απαραίτητο να πω ότι τα πραγματικά νούμερα κάλλιστα μπορεί να είναι αρκετά μικρότερα, σε σημείο που να καθιστούν το όλο θέμα συζήτηση περί fine tuning, αλλά γιατί όχι ! :)

Και κάπου εδώ θα σταματήσω, γιατί ήδη το "σεντόνι" έγινε διπλόφαρδο ! :fie:

Ελπίζω κάτι από όλα αυτά να σου φανεί χρήσιμο! :)

Πρίν κλείσω όμως δε μπορώ -με "γαργαλάει" εδώ και μέρες μια ερώτηση-:

Το κουτί είναι απαραίτητο να γίνει πύργος ??? :hmm::hmm::innocent:

Ξέρω "πισώπλατη μαχαιριά" ήταν αυτή, αλλά στα σχέδια είσαι, για σκέψου το ! :whistle2: :whistle2:

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη ! ! ! :T:

:D

Link to comment
Share on other sites

Στην [Γ] περίπτωση είναι μια διάταξη πολύ συνηθισμένη που εφαρμόζεται χωρίς ιδιαίτερες θυσίες όσον αφορά στις θερμοκρασίες!

Το ένα ψυγείο "τροφοδοτεί" το άλλο και ο αέρας μπαίνει από το ένα πλάι και βγαίνει από το άλλο !

Απλό και καθαρό , ο πυθμένας μπορεί να είναι διάτρητος και τα εμπρός και πίσω ανοίγματα είναι υπό σκέψη αν θα είναι ανοίγματα ή όχι (τουλάχιστον το εμπρός μπορεί να κλείσει, το πίσω μπορεί να παραμείνει γιατί θα αφήνει την περίσεια του αέρα από τον 4ο ανεμιστήρα του "κάτω" ψυγείου να διαφεύγει.

Σε αυτή τη διαταξη θα διαφωνήσω γιατι περα από το γεγονος ότι το δευτερο ψυγειο υπολειτουργει, λογω του θερμοτερου αερα, αυξάνεται και η θερμοκρασια στο κουτι.

Αν υπήρχε ένα ψυγειο ορθιο στη μεγαλη πλευρα στο πλάιθα ηταν η ιδανικη λύση, απόκομμενο από τα πανω περιφερειακα.

Αν οπωσδήποτε θες και τα 2 ψυγεία, απορρίπτεται η εισαγωγή από εμπρος γιατι είναι πολύ στενομακρο και δε θα φτάνει ο αερας στο βαθος εξισου. Η λυση θα ηταν εισαγωγή από κατω (κατά μηκος) και εξοδος αριστερα και δεξιά με ένα κατακορυφο χωρισμα κατά μηκος του κουτιου με διαμορφωση τεταρτοκυκλιου προς τους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη διαταξη θα διαφωνήσω γιατι περα από το γεγονος ότι το δευτερο ψυγειο υπολειτουργει, λογω του θερμοτερου αερα, αυξάνεται και η θερμοκρασια στο κουτι.

Αν υπήρχε ένα ψυγειο ορθιο στη μεγαλη πλευρα στο πλάιθα ηταν η ιδανικη λύση, απόκομμενο από τα πανω περιφερειακα.

Αν οπωσδήποτε θες και τα 2 ψυγεία, απορρίπτεται η εισαγωγή από εμπρος γιατι είναι πολύ στενομακρο και δε θα φτάνει ο αερας στο βαθος εξισου. Η λυση θα ηταν εισαγωγή από κατω (κατά μηκος) και εξοδος αριστερα και δεξιά με ένα κατακορυφο χωρισμα κατά μηκος του κουτιου με διαμορφωση τεταρτοκυκλιου προς τους ανεμιστήρες.

Συμφωνώ !

Το ψυγείο υπολειτουργεί ελαφρά λόγω του ελαφρά θερμότερου αέρα , συμβιβασμός είναι, γι αυτό άλλωστε έβαλα και το σκίτσο με την σειρά ροής του νερού, έτσι ώστε να μειωθεί η επίδραση της διάταξης.

Αλλά για τη θέρμανση του υπόλοιπου κουτιού δεν έχεις δίκιο , στο σχέδιο αν το προσέξεις, έχει χώρισμα

ανάμεσα στα χώρο των ψυγείων και του υπόλοιπου εξοπλισμού!

Η εισαγωγή του αέρα από κάτω είναι μια καλή ιδέα! :T: στην οποία δεν αντιτίθεται η όποια βοήθεια μπορεί να προσφέρει ο μπροστινός ανεμιστήρας σαν εισαγωγής!

Αυτό με τα διαφράγματα καλό !!!!! :T:

Και μάλιστα καθώς υπάρχει καπάκι στο χώρο, θα μπορούσε αντί να ανεβαίνουν δυο διαφράγματα από τον πυθμένα, θα μπορούσε να κρεμαστεί μια "τριγωνική" διαμόρφωση από το καπάκι προς τα κάτω μέχρι το απαραίτητο ύψος για να κατευθύνει τις δυο ροές του αέρα!

(Εννοείς τους ανεμιστήρες μέσα (σε push) και τα ψυγεία έξω κολλητά στη γρίλια ε?)

Link to comment
Share on other sites

Η μεταδοση θερμότητας λογω ακτινοβολιας του χωρισματος δε σου διαφευγει ετσι?

Για το τριγωνικο δες εδώ ένα καναλατο κλιματισμό

duct-system-in-commercial-buildings-for-sale.gif

υπαρχει λογος που τα κανουν ετσι, και μαλιστα δεν είναι 90 μοιρων είναι πιο ανοιχτες καμπύλες, λαθος μου

Μπορουν να μπουν και οδηγητικα πτερυγια, παραλληλα με την καμπύλη, δε βρισκω φωτο

Ο μπροστινος ανεμιστήρας μαλλον φασαρια θα κανει και μπερδεμα στις ροες, δε θα τον εβαζα

Οι ανεμιστήρες ναι ετσι

EDIT

Θες και πιο extreme κατασταση?

Οι ανεμιστήρες υπο γωνια ώστε από μπροστα να σχηματιζουν το "Λ" και μετα να ακολουθουν οι καμπύλες για πιο στρωτη ροή αέρα. Θα πρεπει να είναι στεγανος ο θαλαμος ετσι?

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Η μεταδοση θερμότητας λογω ακτινοβολιας του χωρισματος δε σου διαφευγει ετσι?

Άν και δεν είναι τόσο σημαντική, όχι, μπορούν να ληφθούν μέτρα γι αυτό, ένα από τα οποία μπορεί είναι το "τριγωνικό" :) διάφραγμα του καπακιού και κάποια επένδυση με ελαστική αυτοκόλλητη στρώση αφρώδους ελαστικού που θα κόψει και λίγο θόρυβο!

Για το τριγωνικο δες εδώ ένα καναλατο κλιματισμό

duct-system-in-commercial-buildings-for-sale.gif

υπαρχει λογος που τα κανουν ετσι, και μαλιστα δεν είναι 90 μοιρων είναι πιο ανοιχτες καμπύλες, λαθος μου

Συμφωνώ και πάλι ! (Από πρίν :))

ashampoo-snap-2014-06-16-01h47m12s-007-12030.png

Μπορουν να μπουν και οδηγητικα πτερυγια, παραλληλα με την καμπύλη, :T: δε βρισκω φωτο

Ο μπροστινος ανεμιστήρας μαλλον φασαρια θα κανει και μπερδεμα στις ροες, δε θα τον εβαζα

Αυτό πράγματι θέλει πειραματισμό. άλλωστε γι αυτό και η όλη κουβέντα!

Οι ανεμιστήρες ναι ετσι

EDIT

Θες και πιο extreme κατασταση?

Οι ανεμιστήρες υπο γωνια ώστε από μπροστα να σχηματιζουν το "Λ" και μετα να ακολουθουν οι καμπύλες για πιο στρωτη ροή αέρα. Θα πρεπει να είναι στεγανος ο θαλαμος ετσι?

Που ήσουν και σε έψαχνα! ! ! ! :D

Αν δεν μας πάρει με τις πέτρες ο thread starter, το βλέπω , ... θα φτιάξουμε κατάσταση ! ! :dance3:

Δε μου λές τι σκέφτεσαι για air Straighteners ? :hmm:

Honeycomb Airflow Straightener PC3.5, PC6.0, Honeycomb Airflow, Airflow Straightener on en.OFweek.com

Έτσι ...βάλε τώρα που γυρίζει !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου τις σκέψεις μου αφού πλέον βλέπω πως συμμετέχουμε ενεργά στο project του E.TeRaS.

Τα σχέδια την ψύξης της υδρόψηξης του Seafalco είναι πολύ κατανοητά και γνώριμα καθώς είχαν σχεδιαστεί και προορίζοντας σε ένα δικό μου project απλά απορρύφθηκαν λόγω πολλών ανεμιστήρων και αύξησεις θορύβου.

Τουλάχιστον μιλάμε από 9..10 έως 14..15 ανεμιστήρες συν όπου αλλού θα χρειαστεί ψύξη για το υπόλοιπο σύστημα (mb, hdd...).

Θα πρέπει να μας πεί ο E.TeRas αν τον ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος όσο και η κατανάλωση ρεύματος, πριν κατασκευάσουμε κάποιο "Mobby Dick" :o.

Μία λύση που μπορούμε να δούμε είναι η τοποθέτηση των ψυγείων το ένα πάνω απο το άλλο αυξάνοντας βέβαια το ύψος του χώρου της υδρόψυξης και ακόμη μία , η τοποθέτηση των ψυγείων στα δύο απόμακρα μέρη του case, ένα κάτω και ένα πάνω και ενδιάμεσα η mοtherboard. Βέβαια και οι δύο αυτές λύσεις έχουν ως συνέπεια την αλλαγή της εμφάνισεις του κουτιού απλά αποφεύγουμε με αυτόν τον τρόπο την τροφοδοσία του δεύτερου ψυγείου με ποιό θερμό αέρα.

Πιστέψτε με πάντως, πως το ρίξιμο των στροφών στους ανεμιστήρες για την αποφυγή θορύβου, θα έχει άμμεσες συνέπειες στην θερμοκρασία του συστήματος...εγγύηση.

Άντε καλό βράδυ σε όλους :hi:

Link to comment
Share on other sites

Που ήσουν και σε έψαχνα! ! ! ! :D

Αν δεν μας πάρει με τις πέτρες ο thread starter, το βλέπω , ... θα φτιάξουμε κατάσταση ! ! :dance3:

Δε μου λές τι σκέφτεσαι για air Straighteners ? :hmm:

Honeycomb Airflow Straightener PC3.5, PC6.0, Honeycomb Airflow, Airflow Straightener on en.OFweek.com

Έτσι ...βάλε τώρα που γυρίζει !!! :D

Χαχα και έλεγα να κάνω κάτι παρόμοιο , ε αφού υπάρχει έτοιμο ..αλλά πόσο πάει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.