Jump to content



Project "No Name Yet" - Scratch Build - Stage 1: Design


Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E.TeRaS Σου έστειλα πμ,

Μια χαρά στιβαρό θα είναι.

Αν λες για τα "πόδια" που θα πατάει το case αυτά μπορεί να είναι:

1) Kλασικού τύπου...

2ephx1l.png

Μην τα λιγουρεύεσαι 35 ευρώ + shipping.

2) Πόδια σασί...

2vbmzow.png

Τα θεωρώ καλύτερα και πιο μοντέρνα...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι διαστασεις είναι πραγματικες, αυτό είναι ντουλαπα ρε φιλε

Σκεφτόμουν στην πίσω πλευρά να υπάρχει χώρος για τρεία ζευγάρια παπούτσια και ένα ζευγάρι παντόφλες..... ανατομικές :rofl:.

Όχι ρε 'συ το είπα και στην αρχή , κάτι πρόχειρο έκανα με αυθαίρετες διαστάσεις απλά να έχουμε μία ιδέα πως θα είναι. Το ύψος ναι, θα πρέπει να κοντίνει αλλά το πλάτος οριακό είναι όπως βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

^^ Έτσι ντέ!!!

Έλα στο "ψητό" ! ! !:hehe:

Παίδες λυπάμαι που απόψε δεν κατάφερα να συμμετέχω στο "πάρτυ" , αλλά αύριο με την ησυχία μου θα το κάνω!

Μια και είδα όμως πόδια, για ρίξτε μαι ματιά:

270120101621s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

270120101620.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Αυτά από μια τορνοκατασκευή για ένα παλιό project που το φωτοσάκουλο έχει "φάεi" τις μισές του φωτογραφίες! :(

Καλό βράδυ και καλή ξεκούραση !!:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά για το κόστος που λες. 1000% θα σου βγει πιο πάνω απο το να πάρεις ένα case με 350ευρώ.

κοψίματα σε CNC δεν είναι και ότι πιο φθηνό υπάρχει.

Μετά θα θες βάψιμο ή ανοδίωση αν επιλέξεις αλουμίνιο μιας και βλέπω ότι θες υφές αν και σου απάντησε πολύ σωστά ο Γιώργος.

Το δέσιμο

Λαμβάνεις υπόψιν σου τυχόν λάθος στο σχεδιασμό, οπότε θα πρέπει να προχωρήσεις σε εκ νέου σχέδια, κοψίματα, δεσίματα, βαψίματα κλπ

Βέβαια υπάρχει η χαρά της δημιουργίας στη μέση, απλά στα αναφέρω για να μη το κάνεις για το κόστος, με το σκεπτικό ότι θα σου έρθει πιο φθηνά. Για το μέγεθος του κουτιού και χωρίς να υπολογίσω τα εργατικά σου έχεις ξεπεράσει ένα 900D σε αγορά.

Αυτά από εμένα. Αν χρειαστείς βοήθεια για άτομα με CNC, υδροκοπές κλπ κάνε ένα mention να το δω.

Επίσης αντί να χρησιμοποιείς κάποιο image hosting site μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το ίδιο το thelab κάνοντας ένα album στο προφίλ σου. Έτσι είσαι σίγουρος ότι οι φωτογραφίες σου δε θα σβηστούν ανάλογα τα κέφια του κάθε image hosting site.

καλή συνέχεια και καλή δύναμη. :T:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά Karmen, και ευχαριστώ και εσένα για της ευχές :)

Αυτό ακριβώς είπα και αρχικά, πως €350+ για κάτι που δεν με πολύ γεμίζει στο μάτι (ειδικά το 900D, που το έχει αγοράσει φίλος και κοπανούσε το κεφάλι του) και έτσι σκέφτηκα να δώσω τόσα και ας είναι και λίγο παραπάνω για κάτι που υλοποίησα εγώ :).

Αρχικά έκανα λάθος που είπα για CNC, για Κοπή κομματιών είτε laser η υδροκοπή καλύτερα.

Για αυτό δημιούργησα το thread για να μου πουν οι πιο εμπείροι εάν κανω λάθος κινήσεις και λάθοι γενικός με το θέμα στήριξης, στρέβλωσης κλπ κλπ, για να κοπούνε τα κομμάτια και να κουμπώσουνε έτσι πως θα είναι στο σχέδιο.

Δεν το παρατήρησα το image hosting στο thelab, thanks for the tip!.

Θα σε “ενοχλήσω” για τη βοήθεια σου όσον αφορά της κοπής των κομματιών, με είχε ενημέρωση και ο Νίκος. Και ευχαριστώ που το λες :).

Εχω αρκετό δρόμο μπροστά μου, και ειδικά τώρα που με μπρίζωσε ο Kazaboy για το στυλ CM HAF Stacker 935 + 915R, και ο Στέλιος με το Cube στυλ :)

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα να δείς κι εμείς οι ηλεκτρολόγοι κάτι παραπάνω ξέρουμε από μπρίζες!! :p

Καλησπέρα!!!

Η μέρα με πάει τρέχοντας!!!

Αλλά θα της αντισταθώ!! :hehe:

Μια ιδέα για τον κάτω θάλαμο , κατοψη:

katopsi-katw-thalamou-01-large-12055.jpg

Πλάγια αριστερή όψη:

plagia-opsi-kato-thalamou-01-large-12057.jpg

Και πρόσοψή (σε τομή )

prosthia-opsi-kato-thalamou-01-large-12059.jpg

Τα εμπρός και πίσω ανοίγματα δεν έχουν ανεμιστήρες , απλά από εκεί μπαινει αέρας μέσα .

Έχουν όλα όμως φίλτρα!

Για τα φίλτρα έχω μια καλή σκέψη , να δούμε πως θα την παρουσιάσω κατανοητά και αν είναι εφικτή! Επιφυλάσσομαι!

Μια ιδέα για την στήριξη των αντλιών , έτσι ώστε να μην εμποδίζουν την διατομή του πάτου , για να ανασαίνει το σύστημα και κυρίως για να μην μεταδίδουν κραδασμούς στο κουτί

Τα σινεμπλοκ είναι 4 ε!! :) )

pump-base-01-large-12060.jpg

Και μια άλλη λεπτομέρεια , με διαφορετικό στήσιμο των αντλιών και με έμφαση στις στηρίξεις των σωληνώσεων :

pump-base-details-01-large-12056.jpg

Και .....

το είπα ε??/

Φυλαχτείτε ! ! ! !

a-crazy-idea-01-large-12058.jpg

No coments!!! :hehe:

Παίδες σας αφήνω για απόψε ...κουτουλάω!!!!

Καλό βράδυ ! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ταπεινή άποψη να πω κι εγω ,πολυ ωραιο το project ,εχει γίνει κιόλας open source σιγά σιγά :p ,απλα δεν ξέρω αν αξίζει ολος αυτος ο κοπος για κάτι τόσο...νορμάλ...

Θα σκασεις 4+ + κατοσταρικα για ενα μεγάλου μεγέθους και τυπικού σχήματος κουτι ,πιυ ειμαι σίγουρος οτι με τόσα λεφτα καπου υπάρχει ενα κουτι τερας με πολυ καλα υλικά .

Εννοώ πως πιστεύω (καθαρά υποκειμενικά) πως αν ειναι να κάνεις κατι να το ευχαριστηθεις ,καν'το με δικές σου λύσεις και ιδέες ,αν δεν ειναι κατι custom στις ανάγκες σου ,δεν ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά σε σχέση με έτοιμες λύσεις...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αγορίνα... όλα καλά να πάνε και μόλις γυρίσεις συνεχίζουμε δυναμικά.

Ίσως να ανεβάσω κάποιο νέο update του σχεδίου του πύργου σου :D.

Απλά έχω μία τελευταία ερώτηση όσο αφορά το γούστο σου.

Σου αρέσει η χλιδή;

Θα σε ενδιέφερε να κάνεις ένα pc tower το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να κοσμίσει ακόμη και το σαλόνι σε ένα ενδεχόμενο HTPC;

Η'

Ένα tower αυτού του τύπου (δείξε μου τα σωθικά σου) που παρουσιάσαμε παραπάνω στα σχέδιά μας;

Link to comment
Share on other sites

E.TeRaS Ρίξε μια ματιά σε αυτή την εταιρία CASELABS On-Line Store

Θα δεις πολλά διαφορετικά πράγματα στις κατασκευές τους από τα δεδομένα κουτιά που κυκλοφορούν, ίσως σε βοηθήσει ώστε να πάρεις κάποιες ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Αλγερία, που Κυριακή είναι εργάσιμη μέρα…. Τη τρέλα μου μέσα…

Ο φίλος κοπανούσε το κεφάλι γιατί έδωσε 385€ αν θυμάμαι καλά, και αρχικά σπάει το καπάκι της πόρτας του usb από μπροστά που έχει ένα clip που το κρατεί, μετά από λίγο του έμεινε στα χεριά αυτό το πορτάκι, επίσης για να βγάλει τα panel (και τα 2) ήταν ολόκληρη επίχριση, δεν δούλευε ο μηχανισμός που είχε, και είχε κάποια θέματα με τη βαφή. Μαζί το είχαμε ανοίξει το κουτί, δεν ήταν μεταχειρισμένο κλπ, και η ταινία που όταν τα είδαμε αυτά στο κουτί ήταν όντος της μαμάς. Το κατάστημα που το πήρε στην αρχή του έκανε τα ζόρια πως εκείνος το χάλασε κλπ, η μονή βλακεία του ήταν που το πήγε πίσω μετά από 2 εβδομάδες, άλλα στη τελική πήρε τα λεφτά πίσω -15% περίπου.

Ευχαριστώ [MENTION=22029]music[/MENTION] για το site, το έχω στα favorites :).

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION] , για HTPC όχι αυτό το συγκεκριμένο PC, έχω άλλο HW και για το κουτί Cube που λέγαμε :). Αυτό το PC θα είναι το “καμάρι” μου χαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος κοπανούσε το κεφάλι γιατί έδωσε 385€ αν θυμάμαι καλά, και αρχικά σπάει το καπάκι της πόρτας του usb από μπροστά που έχει ένα clip που το κρατεί, μετά από λίγο του έμεινε στα χεριά αυτό το πορτάκι, επίσης για να βγάλει τα panel (και τα 2) ήταν ολόκληρη επίχριση, δεν δούλευε ο μηχανισμός που είχε, και είχε κάποια θέματα με τη βαφή. Μαζί το είχαμε ανοίξει το κουτί, δεν ήταν μεταχειρισμένο κλπ, και η ταινία που όταν τα είδαμε αυτά στο κουτί ήταν όντος της μαμάς. Το κατάστημα που το πήρε στην αρχή του έκανε τα ζόρια πως εκείνος το χάλασε κλπ, η μονή βλακεία του ήταν που το πήγε πίσω μετά από 2 εβδομάδες, άλλα στη τελική πήρε τα λεφτά πίσω -15% περίπου.

άμα σας πω τώρα κορόιδα θα φταίω? :p

Το κουτί απλά μπορεί να ήταν ελαττωματικό ή μπορεί να έφαγε μερικές καλές κατά τη μεταφορά και κάποια πράγματα να πήραν το στραβό το δρόμο. Το κατάστημα από πού και ως που να κάνει μα και μου; Να σου πω τι έγινε;

Τους χαρίσατε ένα 900D και τους πληρώσατε και από πάνω. Γιατί αυτό που έπρεπε να κάνετε εσείς, δηλαδή να μιλήσετε στη Corsair, θα το κάνουν αυτοί. Ούτε καν στο προμηθευτή τους δε θα το πουν και θα στείλουν μέιλ στην κατασκευάστρια. Ξέρεις τι θα κάνει η Corsair επειδή δε τη συμφέρει να πάρει πίσω ένα τέρας όπως το 900D; Θα τους το αφήσει και θα τους στείλει άλλο brand new. Νέο κουτί, το δικό σας κουτί, το πρώτο κέρδος και το 15% που ακόμα δε κατάλαβα πως δεχτήκατε να σας κρατήσουν.

Γιατί δε μου τυχαίνουν εμένα αυτα;;;;; Γιατί;;;;;;:weep:

Link to comment
Share on other sites

εσένα το καλά να πάθεις θα στο πω στο τέλος όταν θα τραβήξεις τη γραμμή για τη πρόσθεση των εξόδων :p

Αντε καλή μέρα και πρόσεχε τη ζεστη εκεί που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.