Jump to content



Project "No Name Yet" - Scratch Build - Stage 1: Design


Recommended Posts

Θα το κάνεις διεθνές το project; :upside::jump:

Το σχόλιο πάει για το ότι έγραψα στα αγγλικά; Άπλα τα αγγλικά είναι η πρώτη μου γλώσσα

Και επειδή έχω ένα μικρό κόμπλεξ με το γραπτό λόγο (τόνους, ορθογραφικά κλπ) έγραψα στα αγγλικά μια στα γρήγορα και θα το έκανα edit σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πάντως μη το "υποτιμάς", μια χαρά πάει και για διεθνές!! :T: :clap:

Λοιπόν για την στήριξη της επίμαχης πλεξι καμπύλης:

ashampoo-snap-2014-07-09-18h00m13s-003-12235.png

Η ιδέα με τα συγκολλημένα πάσα είναι πολύ καλή -προϋποθέτει βεβαίως τεχνικό και μέσα- αλλά το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό !

Ένα σημείο που θέλει προσοχή, είναι η διαμόρφωση των οπών για να περνάει η γωνιά πάνω στα κάθετα προεξέχοντα πάσα.

Μια ιδέα είναι αυτά να είναι κωνικά, έτσι ώστε να παρέχουν την αναγκαία ελευθερία για να περάσει η γωνιά πάνω τους και να βιδωθεί!

Καλή συνέχεια για την ώρα ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Σαν το σαλιγκάρι παω με το σχεδιασμό λόγου δουλειάς και υποχρεώσεων.

Εχω κυριολεκτικά τρελαθεί με τις διατάσεις και τις τρύπες που πρέπει να γίνουν για τη μητρική PCI I/O κλπ κλπ. Περιμένω να μου έρθει ένα ψηφιακό παχύμετρο να μετρήσω κομμάτια που εχω ήδη και να συγκρίνω, γιατί με το χάρακα αντε γεια….

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] το σχέδιο που μου έστειλες με το Ι/Ο και τις εγκοπές για της κάρτες, είναι τεσταρισμενο; Εχω βρει κάποια specifications και το ένα να λέει 12.7μμ με 7,2 πάχος διαφορά και άλλο να λέει 13μμ με 7μμ πάχος διαφορά και είμαι στα πρόθυρα τρέλας.

Επίσης έχει κάνεις σχεδιάσει τρύπες πάνω σε μητρική που να μπορεί να με βοηθήσει;

Και για τα τροφοδοτικά, είμαι σε δίλημμα. PSU Bracket και να βιδώνετε επάνω στα τροφοδοτικά και μετά πάνω στο κουτί; Η απευθείας τα τροφοδοτικά επάνω στο κουτί;

Και κάποιες φωτογραφίες από το σχέδιο για τις βάσεις που θα στηριχτούν τα πάνελ και φωτογραφίες με μερικά κομμάτια HW.

hinges-12335.png

5-12340.jpg

4-12339.jpg

3-12338.jpg

2-12337.jpg

1-12336.jpg

Edit* Πως αλλάζω το τίτλο του thread?

Έγινε επεξεργασία από E.TeRaS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έναν ξεχασμένο.... λόγω ανελημένων υποχρεώσεων (κουμπάρος) δεν μπόρεσα να τηρήσω την υπόσχεσή μου για ένα μικρό update του case.

E.TeRaS να υποθέσω πως το plexi θα είναι φωτιζόμενο;εεε ;

Επίσης απ' ότι παρατήρησα χρησιμοποιείς ψυγεία 480 πάνω και 320 κάτω αλλά οι οπές στα πλαϊνά δεν καλύπτουν σε όλο το μήκος τους τα ψυγεία για την εισαγωγη του αέρα, θα παραμείνει έτσι ή από λάθος υπολογισμό δεν είναι πιο μεγάλες;

Τώρα, όσο αφορά τις τρύπες που λες πάνω στην μητρική, εννοείς να τρυπήσεις το pcb της μητρικής ή εγώ είμαι πολύ ξανθός και δεν κατάλαβα?:red: Για ποιό λόγο; Tι θες να κάνεις πάλι βρε τρελέ;

Για το PCI I/O αφού έχεις βρεί κάποια συν αυτό που σου έστειλε η @karmen1983 δεν μπορείς να μετρήσεις και το δικό σου για να δείς λίγο πολύ που συγκλίνουν τα νούμερα και να σιγουρευτείς για τις διαστάσεις;

Το PSU Bracket μπορείς να το κάνεις να βιδώνεται όπως λες πρώτα πάνω στο psu και μετά σε άλλες τρύπες πάνω στο case. Αρχικά αυτό βολεύει στο να βγαίνει πιο άνετα και συρόμενα από πίσω αλλά ούτως η άλλως θα πρέπει αναγκαστικά να ανοίξεις το case για να βγάλεις πρώτα τα καλώδια που πάνε στο hardware.

Τώρα αν πάλι πρωτιμήσεις την δεύτερη μέθοδο , δλδ κατευθείαν βίδωμα πάνω στο case, εκεί θα πρέπει να βγάζεις ψυγεία και άλλα πράγματα για να τα αφαιρέσεις. Σκέψου τι σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kazaboy, και εγώ μια από τα ίδια με υποχρεώσεις τέτοιου είδος :).

Όντος στα σημεία του Plexiglas, σκεπτόμουν κάτι τέτοιο

:).

Τα ψυγεία στις φωτογραφίες είναι: κάτω 3 x 140μμ (420) και επάνω 4 x 140μμ (560) ήταν ότι πρόχειρο σχέδιο που βρήκα με 60μμ πάχος ψυγείου για αυτό φαίνετε κάπως. Μου φαίνεται άπλα θα σχεδιάσω 2 κομμάτια άπλα ενδεικτικά να δω πως θα φαίνεται στο σχέδιο.

Για της τρύπες της μητρικής εννοώ επάνω στο Motherboard Tray οι τρύπες.

0rKOZ.jpg

HyPeRDrEaMz_-_ATX_MOBO_+_%20MOBO_Tray_+_Rear_IO_Panel_+_Mounting_Screws.gif

6,7motherboard.gif

BenchTray1.jpg

Και σε αυτές της διαστάσεις υπάρχουν αποκλείσεις παντού για αυτό είπα πως περιμένω ένα ψηφιακό παχύμετρο που αγόρασα να κάτσω να μετρήσω ένα κουτί που έχω και κάθετε .

Και εγώ για PSU bracket λέω, και πολύ σωστά που λες για το βαλε βγάλε.

Εάν βρω διαστάσεις που θα είναι έγκυρες και δοκιμασμένες θα τέλειωνα με το σχέδιο και απλά θα το έλεγχα τώρα για τίποτα λάθος κλπ, άντε να έρθει το παχύμετρο να δω τι γίνετε.

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

12,3 έδειξε το δικό μου πάντως σε ένα κουτί που δοκιμάζω τώρα.

Βασικά το σχέδιο είναι απο παιδί που το έκοψε κιόλας, οπότε δε νομίζω να είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ στο σχέδιο που έδωσες ειναι 12μμ οι εγκοπές των pci και 8μμ ο διαχωρισμός μεταξύ των εγκοπών. Μήπως συνυπολογίζει και τη απόκλιση πού έχει από το laser +- 0.1 μμ? Αν πρεπει να υπολογίσω και αυτά την έκατσα..

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να το υπολογίσεις γιατί παντού η ίδια θα είναι αφού το ίδιο μηχάνημα θα κόψει και επίσης δε ξέρεις τι απόκλιση θα έχει το μηχάνημα που θα πας.

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι το σχέδιο κόπηκε, πήγε σε στράντζα και μπήκε σε custom case.

Απο εκεί και πέρα είτε δοκιμάζεις σε κάποιο plexi να κάνεις ένα κόψιμο να σου έρθει πολύ φθηνά και να σιγουρευτείς είτε αρχίζεις και μετράς και βλέπεις τι και πως

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρώ ξανά... είχα εντοπίσει αρχείο με όλες τις διαστάσεις και τρύπες των μητρικών, θα σε βοηθούσε πολύ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τις διαστάσεις της δικής που θα μπεί,εκεί θα δείς και θα υπολογίσεις για τις τρύπες.

Α ..ξέχασα ...για το plexi αυτο ακριβώς έλεγα κι εγώ, ίσως όμως όχι με λεντοταινία αλλά χωνευτά στο plexi leds 5mm διαστάσεων.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Με χωνευτά LED στο plexiglass και χάραξη σχεδίου επάνω είχα το προηγούμενο μου κουτί στο οποίο ανάβοντας τα LED φωτίζει το χαραγμένο σχέδιο. Δες εδώ το αποτέλεσμα στο #218 ποστ. http://www.thelab.gr/eidiseis/megalos-xristougenniatikos-diagwnismos-2013-thelab-gr-130449-11.html#post1063619014

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.