Jump to content



Project "No Name Yet" - Scratch Build - Stage 1: Design


Recommended Posts

Που ήσουν και σε έψαχνα! ! ! ! :D

Αν δεν μας πάρει με τις πέτρες ο thread starter, το βλέπω , ... θα φτιάξουμε κατάσταση ! ! :dance3:

Δε μου λές τι σκέφτεσαι για air Straighteners ? :hmm:

Honeycomb Airflow Straightener PC3.5, PC6.0, Honeycomb Airflow, Airflow Straightener on en.OFweek.com

Έτσι ...βάλε τώρα που γυρίζει !!! :D

Αυτά δεν είναι για επαγγελματικα ψυγεία?

Στην περιπτωση μας θα δωσουν πτωση πίεσης, αρα θορυβο από αερα και περισσοτερες στροφες στους ανεμιστήρες, αρα επιπλέον θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως δεν θα έχει σημαντική εώς μηδαμινή πτώση στην πίεση, επίσης τοποθετώντας κάποιον αποστάτη ανάμεσα στο ανεμιστήρα και το honeycomb airflow θα αποσβέσει τους όσους στροβιλισμούς που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν επιπλέον θόρυβο. Πιθανόν να κάνει και καλύτερη ψύξη του honeycomb.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα και έλεγα να κάνω κάτι παρόμοιο , ε αφού υπάρχει έτοιμο ..αλλά πόσο πάει περίπου;

Από ότι έχω δεί , ζητάνε τη μανα τους και το πατέρα τους!! (~10$), αλλά το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι! :)

Μπορείς να κάνεις την δουλειά τζάμπα!

Πάς στο περιπτερά σου και του παίρνεις μερικές βάσεις από αναπτήρες (αυτά τα πλαστικά με τις παραλληλόγραμμες οπές που στηρίζουν τους αναπτήρες στις προθήκες τους) και κατασκευάζεις το ευθειαστή ροής αέρα που θέλεις ! :)

Δες στα video αυτά το αποτέλεσμα που φέρνει η βάση των αναπτήρων!

Α. Χωρίς air flow straigthtener:

Vortex air flow

B. Με air flow straigthtener:

Nematic air flow

Γ. Με air flow straigthtener και επιπρόσθετο κατευθυντήρα ροής:

Nematic Oriended air flow

Πρακτικά δουλεύουν πολύ αποτελεσματικά και χωρίς ιδιαίτερη μείωση της ροής, και επιπλέον σε ένα κουτί μπορείς να στείλεις τον αέρα εκεί ακριβώς που θέλεις.

Λεπτομέρειες θα βρείς εδώ (απ΄το post #25 και κάτω):

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/cooler-master-atcs-840-modding-78196-2.html

[MENTION=30050]slalom[/MENTION]

Αυτούς τους κυψελοειδείς ευθειαστές ροής δεν τους έχω δοκιμάσει (Δει δε χρημάτων .... :) ), αλλά έχω φτιάξει δικούς μου (δες παραπάνω) και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά, η ροή είναι ελεγχόμενη σε μεγάλη έκταση και χωρίς τους στροβιλισμούς που πάνε τον αέρα όπου ναναι!

Και από άποψη θορύβου δεν παρατήρησα κάποια άυξηση.

Οπότε λέω ότι ανεμιστήρες με τέτοια στην έξοδο μπορούν να στείλουν επιλεκτικά την ροή τους εκει που θέλουμε εμείς και όχι εκεί που θέλουν "αυτοί" .

Τώρα για το θέμα του φίλου μας [MENTION=32428]E.TeRaS[/MENTION], όλα εξαρτώνται από τον χώρο που "έχει", οι λύσεις εξαρτώνται από αυτό !

Για να πω ένα παράδειγμα μια υδρόψυξη χωρίς shroud δουλεύει, αλλά με shroud δουλεύει καλύτερα και λόγος είναι η ύπαρξη του τυφλού σημείου πίσω από τον κινητήρα (αλλά και εμπρός από αυτόν αν έχεις τον ανεμιστήρα κολλημένο στο ψυγείο) όταν παρεμβάλεις κάποια απόσταση (shroud) τότε τα πράγματα εξισορροπούνται και εκμεταλλεύεσαι καλύτερα την διατομή του ψυγείου!

Λίγα πράματα γι αυτό είναι εδώ:

http://www.thelab.gr/1063672498-post11.html

Αλλά η optimum λύση, στην περίπτωση της τοποθέτησης των ανεμιστήρων σε push, κανονικά θα πρέπει να συμπεριλαμβάνει και μια βαθμίδα defuser, η οποία θα φροντίσει να ισοκατανείμει την πίεση σε ολόκληρη την διατομή του ανεμιστήρα, πριν μπεί στον ευθειαστή ροής - αν και την περίπτωση αυτή αν έχεις περιορισμένη την διαδρομή του αέρα με "κανάλι ροής" η χρήση ευθειαστή είναι υπερβολική!

Αλλά ... ο΄χώρος που είναι ??! :(

Τα πράγματα αλλάζουν πολύ αν τους ανεμιστήρες τους έχεις σε pull , τότε αρκεί μαι κάποια απόσταση από το ψυγείο για να αξιοποιηθεί όλη η διατομή του!

Αν και αφού μιλάμε για optimization, ένας defuser θα μπορούσε να βελτιώσει και άλλο τα πράγματα.

Αλλά και πάλι η στενότητα χώρου είναι παρούσα!

Μια καλή λύση που θα συνδύαζε αυτά που είπώθηκαν μέχρι εδώ θα ήταν :

ashampoo-snap-2014-06-16-13h15m32s-009-12031.png

Τα γαλάζια είναι επιφάνειες ηχοαπορροφητικές.

Η καμπύλες χωρίς να εμποδίζουν πολύ την ροή του αέρα λειτουργούν σαν ηχοπαγίδες, εξαναγκάζοντας τον ήχο σε πολλαπλές ανακλάσεις κατά τις οποίες εξασθενεί!

Αριστερά με τις λαχανί γραμμές φαίνεται από που μπορεί να έχει κατ' ευθείαν διέξοδο ο αέρας, και δεξιά φαίνεται οτι πλησιάζοντας μεταξύ τους τα διαφράγματα στην περιοχή προς τα κάτω -όπου ο αέρας κάνει μικρότερη διαδρομή πρίν βγεί από το κουτί, μπορούμε και σε αυτήν να έχουμε καλή ηχοαπορρόφηση.

Ο αέρας μπαίνει κάτω από το κουτί δια μέσω μια πλευρικής / περιμετρικής ηχοπαγίδας!

Αυτό το σχεδιάκι το σκέφτομαι από καιρό, αλλά από την μια μεριά που ο χρόνος και από την άλλη , θέλει και άλλη σκέψη για να λύσει τα αισθητικά του προβλήματα!

Και φυσικά οι λύσεις είναι πολλές ακόμα! :)

Όλο το θέμα είναι πως θα πετύχεις τον κατάλληλο συμβιβασμό, ανάμεσα σε πράγματα και παραμέτρους που πολλές φορές είναι τελείως αντίθετες!

Και η κουβέντα πάνω σε αυτά είναι σπουδαίο εργαλείο! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] για το post #34:

Δεν έχω ακόμα σχεδιάσει το back panel και έχω υπόψη να βάλω και ανεμιστήρας εξόδου και στο πάνω διαμέρισμα και στο κάτω διαμέρισμα.

Οι διαστάσεις του κουτιού έχουν αλλάξει, δεν πρόλαβα χθες να γράψω τι έκανα το ΣΚ, θα κάνω update σύντομα. Αλλά θυμάμαι πως το πλάτος του εσωτερικού χορού είναι 220μμ τώρα. Θα το σιγουρέψω στο update.

Πρέπει να δείξω το κουτί όπως έχει τώρα, βρήκα και κάποια CAD από «https://grabcad.com/» που κάνω import στο σχέδιο και μου δίνει μια καλύτερη εικόνα για το πώς θα είναι το κουτί, αναμονή μέχρι το απόγευμα όταν πάω στο PC μου.

Στην ερώτηση <Το κουτί είναι απαραίτητο να γίνει πύργος ??> Τι άλλο θα μπορούσα να το κάνω, έχε υποψην πως έχω το XS-PC Photon 270 D5 που είναι 345μμ ύψος. Αλλά για πες μου, είμαι όλος αυτιά για ιδέες :).

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION] για το post #39:

Έχω ήδη στο κουτί μου που χρησιμοποιώ τώρα 11 ανεμιστήρες και είναι τα CoolerMaster JetFlow που στα 12βολτ όταν τα βάζω παραπονιέται ο γείτονας :D, αλλά όχι δεν με πολύ πειράζει ο θόρυβος. Επίσης έχω στο arsenal μου 6 Corsair AF120 Quiet Edition High Airflow και δυο Phanteks PH-F140SP.

Το σύστημα μου τώρα έχει δυο 240μμ XS-PC EX series που είναι optimized για χαμηλές στροφές το οποίο και το έχω παρατήρηση, τη το βάζω 1600rpm τι 2100rpm τα ίδια, αυτές της μέρες που επάνω στο γραφείο μου κάνει το απόγευμα 30-32 βαθμούς (είναι ταράτσα και βαραει ο ήλιος όλη μέρα) με αυτή τη θερμοκρασία δωματίου το CPU έχει 35-36 βαθμούς και η GPU 38-39 σε Idle κατάσταση, όταν τρέχω εφαρμογές βλέπω 6 με το πολύ 8 επιπλέων βαθμούς στη CPU η GPU, που με έχει εντυπωσιάσει, μετά που έβαλα το block δεν την έχω δει ποτέ να πάει πάνω από 50. Μόλις όμως βάζω το A/C και δροσίζει στους 27-29 μαζί και εγώ.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] για το post #38:

Γιατί να σας πάρω με τις πέτρες :) ισα ισα που με ενδιαφέρει και εμένα όλα αυτά και χαίρομαι :).

@Όλους :), Θα κάνω ένα update να δείτε τι αλλαγές έκανα και να κάνω και απεικόνιση των components (Rads, Fans, etc..)

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για της ιδέες σας και τη βοήθεια σας.!

Link to comment
Share on other sites

Seafalco εννοείτε πως η honeycomb θα είναι από αλουμίνιο κατασκευασμένη για να ψύχεται όσο το δυνατόν ο αέρας που περνάει από μέσα. Είχα μια σκέψη κάποτε για αλουμινοκυψέλη ή σε στυλ γρίλια με συνοδεία peltier (κάτι σε AirCondition) να ψύχει το εσωτερικό του case αλλά ναυάγησε λόγω χρόνου και κόστους εκείνη την περίοδο, μήπως να το ξαναέβλεπα πάλι:hmm:.

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα ήταν καλή φάση να τοποθετηθούν τα ψυγεία όπως προανέφερα πιο πάνω με αποστάτες τουλάχιστον 4-5cm οι ανεμιστήρες στο ψυγείο, έτσι και χώρο θα καλύψουν στα σημεία που θα είναι τα ψυγεία αλλά και δουλειά θα κάνουν. Κοντά στα 11-12cm θα είναι όλη η κατασκευή (ανεμιστήρας-αποστάτης-ψυγείο) μην σου πω να τοποθετηθεί bush/pull αφού δεν έχουμε θέμα θορύβου με τα νέα λεγόμενα του E.TeRaS.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Seafalco εννοείτε πως η honeycomb θα είναι από αλουμίνιο κατασκευασμένη για να ψύχεται όσο το δυνατόν ο αέρας που περνάει από μέσα. Είχα μια σκέψη κάποτε για αλουμινοκυψέλη ή σε στυλ γρίλια με συνοδεία peltier (κάτι σε AirCondition) να ψύχει το εσωτερικό του case αλλά ναυάγησε λόγω χρόνου και κόστους εκείνη την περίοδο, μήπως να το ξαναέβλεπα πάλι:hmm:.

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα ήταν καλή φάση να τοποθετηθούν τα ψυγεία όπως προανέφερα πιο πάνω με αποστάτες τουλάχιστον 4-5cm οι ανεμιστήρες στο ψυγείο, έτσι και χώρο θα καλύψουν στα σημεία που θα είναι τα ψυγεία αλλά και δουλειά θα κάνουν. Κοντά στα 11-12cm θα είναι όλη η κατασκευή (ανεμιστήρας-αποστάτης-ψυγείο) μην σου πω να τοποθετηθεί bush/pull αφού δεν έχουμε θέμα θορύβου με τα νέα λεγόμενα του E.TeRaS.

Να διευκρινίσουμε εδώ κάτι:

Το αλουμίνιο δεν είναι σε θέση να ψύξει τον αέρα που περνάει από μέσα του.

Απλά όταν το πιάνουμε και είναι πιο δροσερό από το χέρι μας , επειδή απορροφά θερμότητα μοιάζει σαν μας παγώνει!

Η αλουμινοκυψέλη , λόγω του μικρού πάχους της και της μεγάλης επιφάνειάς της , θα πάρει την θερμοκρασία του διερχόμενου αέρα, σχεδόν ακαριαία!

Οπότε την σκεφτόμαστε μόνο σαν μέσο ευθυγράμμισης της ροής του αέρα, πράγμα που κάνει πολύ καλά!!

Όσο για το στήσιμο των ψυγείων , αν καταλαβαίνω καλά , το θέμα -ευτυχώς :innocent:_ είναι ανοιχτό! :)

Μια ιδέα την είπα πιο πάνω, βέβαια είναι πολύ πρόχειρη και μπορεί να βρεί και άλλες παραλαγές , σε μια από τις οποίες αναφέρθηκε ο [MENTION=30050]slalom[/MENTION] (:T:), τοποθέτηση των ψυγείων κάτω λοξά , σαν μια ιδιότυπη "πυραμίδα" να ρουφάνε αέρα από κάτω και από εμπρός και από πίσω και να τον βγάζουν από τα πλάγια!

Βέβαια δεν θα έχει τον περιορισμό του θορύβου, αλλά η ροή του αέρα θα είναι τελείως ανεμπόδιστη.

Απλά πρέπει να γίνουν οι λογαριασμοί με συγκεκριμένες διαστάσεις για να φανεί τι είναι πιο συμφέρον από άποψη χώρου!

Και φυσικά θα πρέπει να βρεθεί διαστασιολογικά και η τοποθέτηση όλων των παρελκομένων !

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσουμε εδώ κάτι:

Το αλουμίνιο δεν είναι σε θέση να ψύξει τον αέρα που περνάει από μέσα του.

Απλά όταν το πιάνουμε και είναι πιο δροσερό από το χέρι μας , επειδή απορροφά θερμότητα μοιάζει σαν μας παγώνει!

Η αλουμινοκυψέλη , λόγω του μικρού πάχους της και της μεγάλης επιφάνειάς της , θα πάρει την θερμοκρασία του διερχόμενου αέρα, σχεδόν ακαριαία!

Οπότε την σκεφτόμαστε μόνο σαν μέσο ευθυγράμμισης της ροής του αέρα, πράγμα που κάνει πολύ καλά!!

Όσο για το στήσιμο των ψυγείων , αν καταλαβαίνω καλά , το θέμα -ευτυχώς :innocent:_ είναι ανοιχτό! :)

Μια ιδέα την είπα πιο πάνω, βέβαια είναι πολύ πρόχειρη και μπορεί να βρεί και άλλες παραλαγές , σε μια από τις οποίες αναφέρθηκε ο @slalom (:T:), τοποθέτηση των ψυγείων κάτω λοξά , σαν μια ιδιότυπη "πυραμίδα" να ρουφάνε αέρα από κάτω και από εμπρός και από πίσω και να τον βγάζουν από τα πλάγια!

Βέβαια δεν θα έχει τον περιορισμό του θορύβου, αλλά η ροή του αέρα θα είναι τελείως ανεμπόδιστη.

Απλά πρέπει να γίνουν οι λογαριασμοί με συγκεκριμένες διαστάσεις για να φανεί τι είναι πιο συμφέρον από άποψη χώρου!

Και φυσικά θα πρέπει να βρεθεί διαστασιολογικά και η τοποθέτηση όλων των παρελκομένων !

Σαφώς, απλά με την προσθήκη ενός peltier να παγώνει την επιφάνια ακόμη και με ίχνη πάγου πιστεύω πως θα είχε διαφορά στον αέρα που εξέρχεται απ' αυτό.Μιλάμε για 5-10 βαθμούς εεε όχι παρακάτω. Ίσως να είναι λίγο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αλλά έχει μία βάση.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, απλά με την προσθήκη ενός peltier να παγώνει την επιφάνια ακόμη και με ίχνη πάγου πιστεύω πως θα είχε διαφορά στον αέρα που εξέρχεται απ' αυτό.Μιλάμε για 5-10 βαθμούς εεε όχι παρακάτω. Ίσως να είναι λίγο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά αλλά έχει μία βάση.

Α! ! !

Εσύ έχεις πολύ 'άγριες' διαθέσεις !!!:T:

Η σκέψη σωστή στο ένα σκέλος της (εντάξει υπάρχουν τα ζητήματα κατασκευής διατομών κλπ, αλλά αυτά βρίσκονται!)

Με το άλλο σκέλος τι θα γίνει;

Το peltier πως θα ψύχεται ;

Θα έχεις εξωτερικά ψυγεία, πως το σκέφτεσαι ?

Παλιότερα υπήρχε μια μικτή υδρόψυξη που έκανε θαύματα χρησιμοποιούσε peltier για να κρυώνει το νερό που με τη σειρά του έψυχε την cpu, και πλούτιζε του ωτορινολαρυγγολόγους! :hehe:

CoolIT Boreas MTEC Chassis Review - Page 8

Και αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν /χαν κάποια μικρούλια A/C (κανονικά με αλλαγή φάσης) που μπαίνανε στις 5,25 και κρύωναν υποτίθεται το κουτί!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] για το post #34:

Δεν έχω ακόμα σχεδιάσει το back panel και έχω υπόψη να βάλω και ανεμιστήρας εξόδου και στο πάνω διαμέρισμα και στο κάτω διαμέρισμα.

Οι διαστάσεις του κουτιού έχουν αλλάξει, δεν πρόλαβα χθες να γράψω τι έκανα το ΣΚ, θα κάνω update σύντομα. Αλλά θυμάμαι πως το πλάτος του εσωτερικού χορού είναι 220μμ τώρα. Θα το σιγουρέψω στο update.

Πρέπει να δείξω το κουτί όπως έχει τώρα, βρήκα και κάποια CAD από «https://grabcad.com/» που κάνω import στο σχέδιο και μου δίνει μια καλύτερη εικόνα για το πώς θα είναι το κουτί, αναμονή μέχρι το απόγευμα όταν πάω στο PC μου.

Στην ερώτηση <Το κουτί είναι απαραίτητο να γίνει πύργος ??> Τι άλλο θα μπορούσα να το κάνω, έχε υποψην πως έχω το XS-PC Photon 270 D5 που είναι 345μμ ύψος. Αλλά για πες μου, είμαι όλος αυτιά για ιδέες :).

Ε ναι καλό είναι να έχεις πίσω ανεμιστήρες γιατί υπάρχουν και άλλα πράγματα προς ψύξη , εκτός και αν σκοπεύεις να τα βάλεις όλα στο νερό, που και πάλι θα χρειάζεται κάποιος αέρας, και απλά θα τον φιλτράρεις πολύ σφιχτά για να είναι καθαρό του κουτί / κόσμημα (εύχομαι ! :T: )

Τώρα για την "πισώπλατη" μαχαιριά! :hehe:

Ξεκινώντας με την ιδέα για διπλό ψυγείο κάτω που θα ρουφάει αέρα από το πάτωμα έκανα μερικά΄πρόχειρα σχέδια , τελείως ανακριβή στις διαστάσεις , απλά για να πάρεις μια ιδέα!

Η βασική ιδέα είναι να φαρδύνει το κουτί , έτσι ώστε ο χώρος πίσω από την μητρική να φιλοξενήσει το hardware της υδρόψυξης (ένα κουτί κάπως σαν το Corsair Air 540)

a2-8101-large-12038.jpg

a1-8100-large-12037.jpg

a5-8104-large-12041.jpg

a3-8102-large-12039.jpg

a6-8105-large-12043.jpg

a4-8103-large-12040.jpg

Όπως καταλαβαίνεις αυτά είναι μόνο μια βασική ιδέα , θέλει πολύ δουλειά ακόμα, αλλά το βασικό consept

πιστεύω πως είναι ευδιάκριτο! :)

Όσο για τις πέτρες :innocent: μη παίρνεις και όρκο! :hehe:

Επί του σοβαρού τώρα, σκέψου το consept των δύο ψυγείων κάτω με ανεμιστήρες pull γιατί με push - pull θα γίνει πολύ το μπόι.

Δες αν σου ταιριάζει με αυτό που σκοπεύεις να κάνεις και αν σου κάθεται το φαρδουλό κουτί ωραία, τότε παίζουν πολλές εναλλακτικές για τη χρήση του πίσω χώρου μιας και ο εμπρός θα δεσμεύεται να έχει βάθος μόνο για χωράει τις κάρτες γραφικών.

Περιμένουμε την συνέχεια (το update) .

Καλή ξεκούραση εύχομαι και "ανησυχίες" ατελείωτες! :T:

:D

Link to comment
Share on other sites

Post #48

Θα ψύχεται αποκλειστικά από υδρόψυξη, δεν νομίζω να ανεχτώ το θόρυβο από τον ανεμιστήρα που θα το ψύχει, βέβαια θα είναι στο ίδιο κύκλωμα με κάποιο άλλο waterblock είτε και με αυτόνομο loop, παίζει και διπλό peltier.

Μία ακόμη σκέψη είναι δημιουργία δεξαμενής υγρού η οποία με fins στο κέντρο της τα οποία θα ψύχονται από peltier θα κατεβάζουν την θερμοκρασία του υγρού, δυστυχώς το δύσκολο είναι να γίνει με χαλκό , το εύκολο είναι με αλουμίνιο αλλά που να τα συνδυάσεις αυτά που δεν συνδιάζονται :suicide:.

Όλα αυτά βέβαια που αναφέρω εννοείτε ότι μπορεί να φαίνονται ενδιαφέρον και για το συγκεκριμένο project τoυ E.TeRaS, μη θεωρήσουν μερικοί πως απομακρυνόμαστε απ' αυτό, ιδέες δίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, sorry για το αργοπορημένο update.

Κοιτώντας το κουτί έβλεπα πως δεν κολλούσανε τα κομμάτια μεταξύ τους και γενικός υπήρχαν λεπτομέρειες που δεν είχα σκεφτεί και μου εμφανίστηκαν στη πορεία, και έτσι έπρεπε να ξανά σχεδιάσω αποστάσεις και ενδεχόμενα δις λειτουργείας, και παλι μπορεί να μου διαφύγει κάτι αλλά για αυτό τα κανω post εδώ γιατί περισσότερα μάτια είναι καλύτερο :).

Λοιπόν η οψη του κουτιού είναι ως εξής, το μόνο που δεν εχω σχεδιάσει είναι το πάνω διαμέρισμα που θα καλύψει το πανω RAD, και τις τρύπες του πισω panel που θα χρειαστώ βοήθεια με τις διαστάσεις του I/O Ports and PCI spacing δεν εχω βρει ακόμα τις διαστάσεις, ούτε από το formfactors.

PCUpdate1_zpsb21497d1.png

PCUpdate2_zpsbb3a2f89.png

PCUpdate3_zps2a28e45a.png

Με κρυμμένο το πισω panel

PCUpdate4_zpsbe86b2ac.png

Και εδώ σας δείχνω τις διαστάσεις του κουτιού, και ενδεχόμενο Hardware μέσα.

Απόσταση 480μμ ψυγείου από το κατω πισω ανεμιστήρα

480radtobackfan_zps58add20d.png

Απόσταση τροφοδοτικού από την ύπαρξη 360μμ ψυγείου

BottomPSUtoRadSpace_zps05279d09.png

Απόσταση εσωτερικού από προς μέχρι πισω

Depth_zps62431788.png

Συνολικό ύψος, υπολογίστε και +25-30μμ το πάνω διαμέρισμα «καπάκι»

Height_zps851a6371.png

Απόσταση κάτω μπροστινού ανεμιστήρα 140μμ από τα ψυγεία

Front140mmFantoRadspace_zps3c56e3e0.png

Χώρος για Cable Management

CableManagementSpace_zps78edd62b.png

Βάθος εσωτερικού πάνω διαμερίσματος

InternalDepth_zps089c863e.png

Συνολικό πλάτος

Width_zps353d64b1.png

Πλάτος χώρου της μητρικής

UpperWidth_zps81e97965.png

Ύψος πάνω διαμερίσματος

UpperHeight_zps3a67c504.png

Απόσταση κάτω ψυγείου με το μεσαίο διαχωριστικό

RadtoMiddle_zps048713bd.png

Πλάτος κάτω διαμερίσματος

LowerWidth_zps6991f74e.png

Μεσαίο διαχωριστικό μέχρι τους ανεμιστήρες του πάνω ψυγείου

Midtotopradfan_zps774d18e6.png

Χώρος ενδιάμεσα των δυο κάτω ψυγείων, υπόψιν τα ψυγεία του σχεδίου είναι 30μμ

SpaceofDualRad30mmPushPull_zps722fd6e7.png

Ύψος κάτω διαμερίσματος

LowerHeight_zps0f2490de.png

Απόσταση από το πάτωμα μέχρι το ψυγείο

BottomtoRad_zps1e53d9ee.png

Αυτά προς το παρών με το “νέο” σχέδιο που ενδέχεται να τροποποιηθεί αναλόγως με τη συζήτηση :)

Δυστυχώς όμως υπάρχει και πίεση στη δουλειά αυτό το καιρό και θα με καθυστερήσει κάπως με το να προχωρώ το σχέδιο.

Σας ευχαριστώ και παλι για της συζητήσεις που γίνονται, με ενδιαφέρει πολύ το θέμα AirFlow, εύχομαι να βρούμε μια συμβατή λύση.

Έγινε επεξεργασία από E.TeRaS
Link to comment
Share on other sites

E.TeRaS Χωρίς να θέλω να σε αποπροσανατολίσω από τον αρχικό σχεδιασμό που τον διατηρείς όπως βλέπουμε μέχρι και τώρα απλά δεν θα ήθελες να κατασκευάσεις (αφού θα είναι απ' τα χεράκια σου) κάποιο ιδιαίτερο ή και παραπλήσιο ακόμη με κάποιο άλλο case κουτί ξεφεύγοντας από τον συνηθισμένο πύργο;

Όπως προαναφέρθηκε και απ' τον Seafalco κάτι σε Air 540, το θεωρώ πολύ όμορφο και λειτουργικό case με κάποιες περαιτέρω modes. Επίσης μπορούμε να παίξουμε και με το χρώμα και την υφή πχ. άσπρο ματ... ή με διπλή υφή μάτ-σαγρέ σε κάποια σημεία του.

Sorry αν επιστρέφω το θέμα επίπεδα πίσω απλά για να καταλήξουμε οριστικά στο σχέδιο και να βρούμε λύσεις στα προβλήματα που συναντάμε.

Link to comment
Share on other sites

Kazaboy ισα ισα που το σκέφτομαι. Απλα το αλλο pc μου ειναι το κουτι το coolermaster haf xb evo και κοιτώντας το γραφείο μου, αναρωτιέμαι εαν θα χωρούσε κλπ, πρεπει να υπολογίσω διαστασεις.

Απλά μου εχει κόλληση για πύργο. Θα δείξει :-)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

E.TeRaS δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει σαν το 540 ή παρόμοιο, απλά επειδή υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευάσεις κάτι το διαφορετικό και μοναδικό ... αν δεν το βγάλεις σε γραμμή παραγωγής :hehe: για αυτό το λέω και βέβαια να μην αμφιταλαντευόμαστε για να βρίσκουμε λύσεις σε κάτι το οποίο στο τέλος ίσως δεν θα ισχύει, άσε που χάνουμε σημαντικό χρόνο... εδώ πως και πως περιμένουμε να ξεκινήσει η κατασκευή του:jump1:

Link to comment
Share on other sites

:-D :-) Ωραία, επειδή η αρχική μου σκέψη ηταν για tower θα προχωρήσω το σχέδιο με αυτό το σκεπτικό και να προχωρήσω με την υλοποίηση του, και εφόσον καταλήξει σε επιτυχία και δεν κοπανάω το κεφάλι μου σε κανένα τοίχο θα υποσχεθω πως το επόμενο project θα ειναι cube κουτί γιατι ήδη με της ζωγραφιές του Seafalco, που των 1000 ευχαριστώ που έκατσε και αφιέρωσε χρονο να κανει αυτο, μου ήρθαν ιδέες. :-D ο_Ο Ο_ο. Αλλά ας προχωρήσω στο tower style και να είμαστε καλά και να εχουμε τη όρεξη για next project :-).

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΑ!!!, ξεκινάμε κι έχεις την υποστήριξη όλων μας.

Αφού είμαι πρώτος τώρα :hehe: μπουχαχα... έγω θα παραμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση ότι τα ψυγεία να τοποθετηθούν κάτω και πάνω απ΄την mobo με εισαγωγή και έξοδο από τα πλαινά, όχι προς τα πάνω όπως το έχεις τώρα.Έτσι μπορούν κάλλιστα να τοποθετηθούν και τα τροφοδοτικά αφού είχες πεις πως θα ήταν δύο αν θυμάμαι καλά:hmm:?

Δες το ενδεχόμενο να μην τοποθετηθεί τροφοδοτικό στον κύριο χώρο του case παρά μόνο η mobo και μέρη της υδρόψυξης ή όπως έβαλες το reservoir πολύ ωραία και τους ssds.

Το απόγευμα αν μπορέσω θα ανεβάσω κάποια σχέδια δικά μου για να δείς πως θα είναι περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλη...σπέρα (πλέον), θέλω από το πρωί να βάλω το "βοτσαλάκι" στην κουβέντα, αλλά η δουλειά μου... είχε άλλη "άποψη" ! :(

Πολύ ωραία, τα πράγματα παίρνουν μια κατεύθυνση συγκεκριμένη και δεδηλωμένη (:T:), το απόγευμα ελπίζω να έχω χρόνο!

..........

"Φυλαχτείτε!... ! ! " :hehe:

Καλή συνέχεια!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλη...σπέρα (πλέον), θέλω από το πρωί να βάλω το "βοτσαλάκι" στην κουβέντα, αλλά η δουλειά μου... είχε άλλη "άποψη" ! :(

Πολύ ωραία, τα πράγματα παίρνουν μια κατεύθυνση συγκεκριμένη και δεδηλωμένη (:T:), το απόγευμα ελπίζω να έχω χρόνο!

..........

"Φυλαχτείτε!... ! ! " :hehe:

Καλή συνέχεια!!!:T:

Άντε μωρέ που είσαι ανησύχησα ...είπα κι εγώ αυτός δεν φάνηκε έπαθε τίποτα:help1:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι πρόχειρο...με βάσει το σχέδιο που αποφασίστηκε.

2lictvo.png29dw85w.pngeiwdfk.png10z79z8.pngse68u9.png

Κάπως έτσι το σκέφτομαι, εννοείτε πως στους σκληρούς από την πίσω πλευρά θα τοποθετηθούν ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.