Jump to content



ocz?


gbak

Recommended Posts

Ρε παιδια , ειπα να τσεκαρουμε τιμές να δουμε τι πετυχε ο καθενας μήπως και βολευτούμε ολοι

τοπα μηπως θέλει κανεις να κανουμε μαζι την παραγγελία

ορισμενες φορες δεν μπορούμε να συννενοηθούμε...

τελοσπάντων , ο καθένας τον δρόμο του λοιπόν

(δεν θα κάνω κατάθεση σε τράπεζα , θα δώσω τα λεφτά στην αδελφή στην αθήνα του και θα τα πατσίσουν οι δυο τους οταν βρεθούν)

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Αγαπητοί φίλοι , τελικά παρέλαβα τις μνήμες μου στην τελική τιμή με ΦΠΑ 303 Ευρω .

Κάνοντας ένα μικρό τέχνασμα , επειδή είμαι ιδιώτης , έκοψα τιμολόγιο το ποσό σε έναν φίλο και πείρα το ΦΠΑ στο χέρι .

Έτσι πλήρωσα από την τσέπη μου , μόνο 257 Ευρω .

Βέβαια είμαι καταχαρούμενος , το μηχάνημα σκίζει , και έχω τρελαθεί στις επανεκκινήσεις δοκιμάζοντας ταχύτητες και ρυθμίσεις .

Όσον αφορά για το θέμα προμηθευτή , ναι η overboost κρύβετε από πίσω , και έστω με 20 μέρες καθυστέρηση κατάφερα να έχω τελικά το ζευγαράκι (DDR ) της Ευτυχίας .

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hellrider [Χθες, στις 19:58]

Kαλοριζικες και καλοκλοριστες!!

Ελπιζω συντομα να δουμε αποτελεσματα

Να σε καλα φιλε μου :D

Ναι , πως να το κρυψουμε αλλοστε , εχουμε γκαζια εδω περα !!

Ομως , οταν περνεις τετοια υλικα ( Μνημες) με ονομαστικο FSB 250 ,τοτε ανακαλυπτης την αληθεια για τα υπολοιπα περιφεριακα σου .

Στην περιπτωση μου , ( Εαν και αρχαιος Overclocker) , αμεσως καταλαβα οτι η μητρικη μου εχει αρκετες ατελειες οσο αφορα την γενητρια συχνοτητων (PLL) πανω απο τα 220 FSB , δηλαδη ενωψ το συστημα μπουταρει στα 250 FSB ανετα και τελείος σταθερα , δεν εχει τη δυνατοτητα , να κανει το ιδιο σε μερικες απο τις ενδιαμεσες χαμηλωτερες συχνοτητες.

Δηλαδη ειμαστε για αλλη μητρικη , μαλλον για καμια ASUS P4P800 E Deluxe .

Οσον αφορα τα γκαζια στην ταχυτητα της μνημης , τα ειδα αμεσως , και χωρισ καμιά δυσκολια πηρα στα 250FSB 6003 marks στο Sandra pro 2005 .

Ο επεξεργαστης μου δεν καταφερε να μπουταρει στα 270 FSB 3.8G

Τα 3.65 G ειναι τα ορια του .

Ηκαρτα γραφικων φλασαριζε σε βαρεια γραφικα , στα 250FSB , και φαντασου με κλειδωμενο το AGP/PCI στα στα 67/36

Ενω δουλευε σωστα μεχρι τα 240 FSB .

Συμπερασμα ....... Με αυτες τις μνημες ανακαλυψα τα ορια ολων τον περιφερειακων μου , εαν δεν τις ονομαζαν μνημη για ενθουσιωδη ατομα , σιγουρα θα τις ονομαζαν ος ΕΡΓΑΛΕΙΟ !! Για Crash Test !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα tccd αν δεν κανω λαθος δεν θελουν τρελες τασεις...

Πχ μπορουν να βγαλουν 250+ με 2.6 εκει που τα BH5 θελαν πολυ ρευμα!

Τα tccd δεν θελουν ρευμα!

ΥΓ:Ειρωνικη η ερωτηση ή απλα δεν γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι έτοιμος(νομίζω) να πάρω και εγώ μνημάκια και σκέφτομαι για tccd.

Βέβαια, αυτή τη στιγμή είμαι με nf2, αλλά μιας που θα τα σκάσω θέλω κάτι που να ταιριάζει και με 64.

TCCD ή BH-5 ???

Link to comment
Share on other sites

@fANiS_K

Φίλε ειλικρινά δεν γνώριζα ακριβώς και ηθελα να το επιβεβαιώσω, γιατί παρατήρησα αυτό και στις δικές μου που τις δοκίμαζα σε 2,85 και από λαθος σε 2,65 ήταν πιο σταθερές και έτσι συνεχισα και τις ανέβασα σε Mhz!

ΥΓ . Από εμένα ειρωνικά σχολια .....ποτέ!:)

Link to comment
Share on other sites

Κατα εντολη του κατασκευαστη για πληρη σταθεροτητα σε ολο το φασμα 200 - 270 FSB εβαλα τα βολτ στα 2.9

Η μητρικη μου εχει PAT , και ειναι ενεργοποιημενο απο τα 200 - 218 , οσο ακριβος αντεχει και η μνημη σε 2-2-2-5-8 .

Απο τα 220 - 245 πας με 2-3-3-5-8

Απο τα 245 - 250 πας με 2.5 - 3-3-5-8

Απο τα 250 - 270 πας με 2.5 -4-4-7-8

Τωρα στα 200 με PAT πηρα 4010 στο Σαντρα

Στα 218 με PAT 4450 .

Στα 219 το PAT σταματαει να δουλευει , και πεφτουν οι μνημες 400 ποντους χαμηλοτερα .

Καπου στα 234 , ξαναπιανω τα 4550 στις μνημες , αλλα ο επεξεργαστης τρεχει στα 3.2 +/_

Εκει η μητρικη μου , παλαβωνει προφανος απο βλακειες στους χρονισμους του MSI .

Φανταστητε οτι δεν μπουταρω με τιποτα στα 229 .

Ειμαι για αλλη μητρικη , ASUS P4P800 E Deluxe , αυτην διαλεξα , τερας σταθερωτητας , απο οτι διαβασα .

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

@fANiS_K

Φίλε ειλικρινά δεν γνώριζα ακριβώς και ηθελα να το επιβεβαιώσω, γιατί παρατήρησα αυτό και στις δικές μου που τις δοκίμαζα σε 2,85 και από λαθος σε 2,65 ήταν πιο σταθερές και έτσι συνεχισα και τις ανέβασα σε Mhz!

ΥΓ . Από εμένα ειρωνικά σχολια .....ποτέ!:)

Χεχεχε κανενα προβλημα φιλε μου!Εγω σημερα παραγγειλα απο pc mem upgrade τις A-Data Vitesta 4500, TCCD στα 270...σκεφτομουν για τις OCZ...καλα...βλεπουμε...μολις ερθουν θα εχουμε νεωτερα!Τη Δευτερα αντε Τριτη!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα βολτ , μπορω να πω οτι ολα ειναι σχετικα .

Η ΟCZ λεει βαλτε 2.9 και καντε παιχνιδι.

Αλλες πηγες λενε βαλτε 2.8

Τωρα ,το θεμα ειναι πιο απλο , αναλογα με το τι μητρικη εχεις , μαρκα - μοντελο βαζεις και τα καταληλα βολτ .

Για παραδειγμα στο δικο μου MSI τα 2.75 φενεται να ειναι η ιδανικοτερη ταση , ναι στα 2.8 και 2.9 παρατηρησα μειωση στο σκορ του Σαντρα ..

Συμπερασμα , δεν υπαρχουν συνταγες , παρα μονο αποτελεσματα επειτα απο πειραματισμο , εφοσον εχεις ηδη τις μνημες στο χερι .

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.