Jump to content



Λύσιμο Συμβολαίου Σπιτιού


THANOSJ3

Recommended Posts

Καλησπέρα..ένας γνωστός μου έχει συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού για 2 χρόνια..ο πρώτος χρόνος τελείωσε τώρα αλλά θέλει να φύγει από το σπίτι που είναι. Ο ιδιοκτήτης μετά από επικοινωνία ανέφερε τα κλασικά για μείωση ενοικίου κτλ που δεν τον ενδιαφέρουν τον γνωστό μου μιας και θα πηγαινοέρχετε πλεον.

τι λύσεις υπάρχουν?διάβασα αρκετά ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε τρέξει σε δικαστήριο-δικηγόρους κτλ για να ζητήσει τα λεφτά του χρόνου που έμειναν πράγμα χρονοβόρο και αρκετά ακριβό.

καποια μέση λύση για να ξενοικιάσει χωρίς να πληρώσει τα μαλιοκέφαλα του?

Στην ουσία υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος να φύγει?

Link to comment
Share on other sites

βρισκει καποιον αλλον και του το παραχωρει με μια αλλη χαμηλοτερη τιμη .... εντελος μαυρα και υπουλα , μου χε πει μια γνωστη οτι νοικιαζε σπιτι απο "2ρο" χερι οσπου να σπασει το συμβολαιο του πρωτου ....

αμφιβαλλω να ειναι νομιμο κατι τετοιο ομως XD

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πω είναι λίγο μπακαλίστικο, αλλά μετά από 10 μετακομίσεις που έχω κάνει, θα σου πω ότι με το ζόρι πατρειά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ακόμη κι αν τα πράγματα φτάσουν στα άκρα (δικαστήρια), ο νόμος είναι υπέρ του ενοικιαστή. Αυτό είναι το πνεύμα του νόμου, ακόμα και τώρα που οι ιδιοκτήτες έχουν δεινοπαθήσει από τα φέσια των ενοικιαστών. Το συμβόλαιο κατά κύριο λόγο προστατεύει τον ενοικιαστή, και κατά δεύτερο λόγο τον ιδιοκτήτη.

Στην προκειμένη περίπτωση, ο ιδιοκτήτης -όσο κι αν δεν τον συμφέρει - θα πρέπει να δεχθεί την απόφαση του ενοικιαστή, γιατί πρακτικά αυτό θα ήταν το πιο συμφέρον και για τον ίδιο. Τι θα ήθελε δηλαδή; Να μείνει ο ενοικιαστής μέχρι την λήξη του συμβολαίου του και να ΜΗΝ του πληρώσει κανένα νοίκι;;;; Γιατί αυτό θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο. Κολλητος μου που ειχε ιδιο θεμα, απλα "χαρισε" το νοικι στο κρατος (δεν θυμαμαι πως λεγεται) αλλα ο ενοικιαστης εμπλεξε γιατι χρωσταγε μετα στο κρατος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από τους εμπλεκόμενους είχε πάρει πρωτοβουλία και είχε δηλώσει ως εισόδημα (ή αντίστοιχα ως καταβολή) ολόκληρο το ποσό του ενοικίου (ακόμη και αυτό που δεν πληρώθηκε) στην φορολογική δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο. Κολλητος μου που ειχε ιδιο θεμα, απλα "χαρισε" το νοικι στο κρατος (δεν θυμαμαι πως λεγεται) αλλα ο ενοικιαστης εμπλεξε γιατι χρωσταγε μετα στο κρατος.

αυτο το εχω δει να γινεται μονο σε περιπτωση που ο αλλος εμενε μεσα και απλα δεν πληρωνε...Οχι να εχει φυγει και να του την φερει ετσι..

Αλλωστε αν φυγει ποιο το κερδος για τον ιδιοκτητη; Να χαρισει ενοικια 1 χρονο, στο κρατος και να το εχει να καθεται;

Link to comment
Share on other sites

Άμα υπάρχει συμβόλαιο που δεν έχει λυθεί όπως πρέπει, το κράτος θα απαιτήσει από τον ιδιοκτήτη το φόρο για όλο το έτος. Οπότε τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να παραχωρήσει τα ενοίκια στο κράτος, παρά να πληρώνει από την τσέπη του φόρο για κάτι που δεν εισέπραξε.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν ισχύει το να χαρίσει τα νοίκια ο ιδιοκτήτης στο κράτος

πότε σταμάτησε αυτό; πριν κάποιους μηνες το έκανε ενας φίλος... ισα ισα προλαβε;

Άμα υπάρχει συμβόλαιο που δεν έχει λυθεί όπως πρέπει, το κράτος θα απαιτήσει από τον ιδιοκτήτη το φόρο για όλο το έτος. Οπότε τον συμφέρει τον ιδιοκτήτη να παραχωρήσει τα ενοίκια στο κράτος, παρά να πληρώνει από την τσέπη του φόρο για κάτι που δεν εισέπραξε.

Οχ σωστα το ξεχασα τελειως αυτο...αρα εχει καποιο "κερδος" ο ιδιοκτητης όντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
 

καλησπερα.. εχω κι εγω ενα συναφες θεμα που πρεπει να λυσω κι αν μου δινατε 2 - 3 συμβουλες θα το εκτιμουσα δεοντως.. ειμαι φοιτητρια και ο πατερας μου ειχε συναψει συμβολαιο για ενοικιαση κατοικιας για 4 χρονια.. πλεον ειμαι στον τριτο χρονο σχεδον τον εχω ολοκληρωσει ωστοσο αυτο τον χρονο ηρθε και η αδερφη μου καθως σπουδαζουμε μαζι.. παρ ολα αυτα λογω καποιων προβληματων του σπιτιου και επειδη ειναι μικρο για 2 ατομα θελουμε να φυγουμε.. ποσο μαλλον οταν ειναι 40 τ.μ.(μικροτερο ειναι στην ουσια) και το πληρωνουμε 265 ευρω( μεσα σ αυτα περιλαμβανεται και το νερο καθε μηνα που ειναι 15 ευρω).. σκεφτομαστε να σπασουμε το συμβολαιο και πιστευουμε οτι ο ενοικιαστης δεν θα προβει στα δικαστηρια καθως τον δεσμευει το γεγονος πως ενω στο συμβολαιο κανει λογο για μηνιαιο μισθωμα των 130 ευρω εμεις πληρωνουμε 265 ευρω οπως προειπα.. μπορουμε να του αντιταξουμε το παραπανω επιχειρημα που οντως ισχυει;;κι αν ναι, μπορει να μας κανει κατι;;;

 
 
Link to comment
Share on other sites

αμα το συμβόλαιο λέει 130 και δίνετε 265 προφανώς τα 135 έξτρα δεν φορολογούνται άρα είναι παρανομος. Οπότε δε νομίζω να τον πέρνει να μιλήσει. Για να εισαι καλυμμένη ζητάς και εγγραφη λύση του συμβολαίου (αν αρνηθεί τότε τον επόμενο μήνα πληρώνεις 130 ευρώ και τον αφήνεις να κλαίει :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ομως κι ενα αλλο ζητημα.. στο συμβολαιο αναφερεται πως μπορω ας πουμε να του δινω τα χρηματα στο χερι ή να τα καταθετω στο λογαριασμο του.. ετσι λοιπον εγω του τα δινα στο χερι.. τον πρωτο καιρο μου εδινε αποδειξεις.. ωστοσο μετα τους 4 μηνες περιπου σταματησε και για περιπου ενα χρονο δεν μου εκοβε αποδειξεις..ανα διαστηματα δλδ το θυμοταν και μου εδινε.. υπαρχει περιπτωση να μου αντιταξει πως δε φαινεται καπου οτι τον πληρωνα ολον αυτον τον καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εκοβε 130€ αποδειξη ενω εδινες 250+ , και μετα κοβει και "οποτε θυμαται" , πιθανον να μπορει να σου αντιταξει αυτο που ειπες. Να σου πει δηλαδη " εκεινο το μηνα δε με πληρωσες" 

 

Εγω δε καταλαβα πως γινεται το συμβολαιο να ειναι 130€ και εσυ να δινεις τα διπλασια.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.