Jump to content



OTE My WiFi


K_tech

Recommended Posts

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτή https://www.ote.gr/web/guest/consumer/products-services/ote-my-wifi την υπηρεσία από τον ΟΤΕ; είναι κάτι που αξίζει ή δεν έχει νόημα και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το mobile internet που έχω;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mSSkIoWPtrc]OTE My WiFi - Δωρεάν Σερφάρισμα! - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια χαρά χάλια είναι. Γιατί ?

Γιατί τα router που δίνει ο OTE που υποστηρίζουν την υπηρεσία αυτή δεν έχουν δυνατό wifi και έτσι αν είσαι λίγο μακριά από το router + οι τοίχοι ενδιάμεσα δεν βρίσκεις δίκτυο να συνδεθείς. Εκτός αν βέβαια έχεις πάει επίσκεψη σε σπίτι φίλου και είσαι λίγα μέτρα μακριά από το router που έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία και τότε έχεις λίγα (ελάχιστα) Mbps για να χρησιμοποιήσεις. Μπορείς βέβαια και να ζητήσεις το password του ασύρματου από τον οικοδεσπότη, δύσκολα θα σου αρνηθεί κάποιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από ότι κατάλαβα θα λειτουργούν όπως και τα HotSpot. Πχ θα συνδέονται στο δικό σου και όταν βρεθείς κάπου που υπάρχει το OTE MyWifi θα σου έχουν δώσει/δίνουν ένα κωδικό από τον ΟΤΕ να συνδέεσαι. Not bad at all. 

Link to comment
Share on other sites

πρέπει όμως να υπολογίσουμε ότι τα router που δίνει ο OTE πιάνουν μέχρι 3~5 μέτρα ....

Βρε λες να είναι το δωρεάν wifi που έλεγε ο Samaras ?

Σαν ιδέα είναι καλό. Από την στιγμή που παρέχεις δωρεάν internet, γιατί να μην σου προσφέρουν;

Σαν υλοποίηση είναι δύσκολο να γίνει και χωρίς πολλά χρήματα που θέλουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση/απορεία:

Απότι κατάλαβα (ίσως και να κάνω και λάθος) , δεσμεύεται μέρος του συνολικού bandwidth της κάθε σύνδεσης ώστε να προσφερθεί στην κοινότητα.

Δηλαδή , μπορώ να μπω εγώ με κάποια ασύρματή wifi συσκευή (smartphone,tablet,laptop,κλπ) στο router κάποιου άλλου (με μοναδική εξωτερική ip) και να κάνω το οτιδήποτε νόμιμο ή παράνομο;

Δεν μου φαίνεται και τόσο καλή ιδέα.Τουλάχιστον εγω το δικό μου το δίκτυο δεν θα το μοιραζόμουν με κανένα.

Ίσως βέβαια να υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας αλλά προσωπικά δεν....

Link to comment
Share on other sites

όχι, "βγαίνεις" από άλλο IP.

 

πχ με σύνδεση στο modem/router του ΟΤΕ βγαίνεις με ip: 94.71.184.xxx, ενω με σύνδεση στο ΙΔΙΟ modem/router μέσω OTE MyWifi 2.84.5.yyy και θελει και login με το username/passwd που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ με την σύνδεση.

 

To δοκίμασα μόλις τώρα στο wifi του γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

όχι, "βγαίνεις" από άλλο IP.

 

πχ με σύνδεση στο modem/router του ΟΤΕ βγαίνεις με ip: 94.71.184.xxx, ενω με σύνδεση στο ΙΔΙΟ modem/router μέσω OTE MyWifi 2.84.5.yyy και θελει και login με το username/passwd που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ με την σύνδεση.

 

To δοκίμασα μόλις τώρα στο wifi του γείτονα.

Ώπα, κάτσε τώρα γιατί κάτι δε μου κάθετε καλά. Είναι σίγουρο το παραπάνω; Γιατί θυμάμαι παλαιότερα έβγαινα συνέχεια με 94.xxx.xxx.xxx και έχω παρατηρήσει τελευταία ότι μου δίνουν και 2.xxx.xxx.xxx και η αλήθεια ήταν ότι με παραξένεψε.

Link to comment
Share on other sites

trendy@sargos:~$ whois 2.84.5.0% This is the RIPE Database query service.% The objects are in RPSL format.%% The RIPE Database is subject to Terms and Conditions.% See http://www.ripe.net/db/support/db-terms-conditions.pdf% Note: this output has been filtered.%       To receive output for a database update, use the "-B" flag.% Information related to '2.84.0.0 - 2.84.255.255'% Abuse contact for '2.84.0.0 - 2.84.255.255' is 'abuse@ote.gr'inetnum:        2.84.0.0 - 2.84.255.255netname:        OTE-SAdescr:          Multiprotocol Service Provider to other ISP's and End Userscountry:        GRadmin-c:        OIA10-RIPEtech-c:         OIA10-RIPEstatus:         ASSIGNED PAremarks:        +---------------------------------+remarks:        General enquiries: noc@otenet.grremarks:        Abuse & Spam:   abuse@otenet.grremarks:        DNS & RIPE: hostmaster@otenet.grremarks:        +---------------------------------+mnt-by:         OTE-ADMIN-MNTsource:         RIPE # Filteredrole:           OTE IP ADMaddress:        Ote SA (Hellenic Telecommunications Organisation)address:        Kifissias 99address:        GR-15124 Athensaddress:        Greecefax-no:         +30 210 6116215admin-c:        AV323-RIPEtech-c:         PP5896-RIPEtech-c:         GZ1021-RIPEnic-hdl:        OIA10-RIPEabuse-mailbox:  abuse@ote.grmnt-by:         OTE-ADMIN-MNTsource:         RIPE # Filtered% Information related to '2.84.0.0/18AS6799'route:          2.84.0.0/18descr:          OTE S.A.origin:         AS6799remarks:        OTE S.A Multiprotocol Backbone & ISPmnt-by:         OTE-ADMIN-MNTsource:         RIPE # Filtered% This query was served by the RIPE Database Query Service version 1.76 (DB-2)

Προφανώς δεν το πήραν μόνο για το mywifi, αλλά δίνουν και στις κανονικές συνδέσεις. Όπως και να έχει η κίνηση καταγράφεται ωσάν να ήσουν από το σπίτι σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

fixed

Πάντως για να χρησιμοποιήσετε δωρεάν το My WiFi, πρέπει ειτε να είστε συνδρομητές ΟΤΕΝΕΤ με ενεργοποιημένη την υπηρεσία MyWifi, είτε να αγοράσετε χρόνο από www.fon.com. Σε κάθε περίπτωση ξέρει ο ISP ποίος κανει login

:T:

 

 

Παρόμοιες υπηρεσίες με την Fon είναι οι  chillispot, HotSpotSystem, Sputnik από τις οποίες μπορείς να κερδίσεις και χρήματα αν κάποιος που αγοράζει χρόνο από αυτές συνδεθεί στο wifi σου.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.