Jump to content



Παιγμένο(?) τροφοδοτικό - αγορά νέου


Recommended Posts

A. Το τροφοδοτικο μου εχει 2 ενδεικτικα led, ενα led που αναβει(πρασινο) οταν ειναι στο ρευμα, και ενα δευτερο led με τρια χρωματα: Πρασινο οταν ξεκιναει ok το συστημα, πορτοκαλι οταν κλεισει, κοκκινο σε power failure.

Tελευταια, το δευτερο led ειναι κοκκινο. Και φυσικα δεν εκκινει το pc.

Aλλαξα το πολυπριζο ή το χρησιμοποιησα χωρις αλλες συσκευες, παρεμεινε κοκκινο.

Χρησιμοποιωντας ομως αλλη πριζα τοιχου γινεται κανονικα πορτοκαλι, δηλ. το συστημα ειναι εκκινισημο. Μαλιστα, επιστρεφοντας στην αρχικη πριζα τοιχου διατηρειται πορτοκαλι. Μονο ομως μεχρι τη στιγη που θα κλεισω το συστημα. Την επομενη φορα που θα το ανοιξω ειναι ξανα κοκκινο.

Τα εχει παιξει το psu και παω για καινουργιο?

Β. Το πιο μικρo psu απ οτι βλεπω ειναι στα 300W. To συστημα μου ειναι για πολυ λιγοτερα.

Προκειται για εναν Sempron x2 190, μια καρτα HD 6450, μια pci καρτα wi-fi, δυο ντιμακια DDR3 και εναν SSD.

Αρα ψαχνω για ενα ακριβο 300ρι? (επωνυμο, gold, με αποσπωμενα καλωδια, με πολλα ετη εγγυησης, αυτορυθμιζομενο fan κλπ)

Link to comment
Share on other sites

A. Δεν μας λές ποιό τροφοδοτικό είναι και πόσα χρόνια το έχεις; Είναι προφανές ότι έχει θέμα.

Β. Ναι, κανένα 300-350άρι θα κοίταζα, αλλά gold και modular σε τόσο μικρό δεν θα τα θεωρούσα και εκ των ουκ άνευ. Αν τα θέλεις απαραιτήτως όλα αυτά πάς εδώ https://www.skroutz.gr/s/4244472/Corsair-CS-Series-450W-Modular-80-PLUS-Gold.html.

Αν όχι, υπάρχουν και άλλες οικονομικότερες λύσεις, αναλόγως το budget.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Eιναι ενα Silverstone fanless που εχω απο το 2010, ενω η εγγυηση του ηταν μολις 1 χρονος. Εισαι σιγουρος οτι τα παιξε, και να το πεταξω?

Αυτο που μου εδειξες ειναι 450ρι, δε βρισκω το λογο να παω σε πανω απο 300W. Αλλα να ειναι καλο 300ρι. Το gold λες δεν ειναι απαραιτητο?

Επειδη ειμαι της ησυχιας, υπαρχει με fan που να γυριζει αναλογως φορτου? To perfect θα ηταν να μη γυρiζει καθολου στο idle.

(ο φορτος ειναι downloading, και καποιες φορες αναπαραγωγη ταινιων).

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις 300-350άρι και πολύ ήσυχο δες κάποιο Be Quiet. Έχουν όμως 3 χρόνια εγγύηση. Τώρα για τον θόρυβο, είναι πιθανότερο να ακούσεις ένα 300άρι από ένα 450άρι. Τα Watts επαρκούν και στα 2, απλά το 300άρι θα φορτίζεται θερμικά λογικά περισσότερο και πιό γρήγορα από ένα 450άρι, άρα είναι πιθανότερο να το ακούσεις. Πάντως τα Be Quiet φημίζονται για την ησυχία τους.

Αν θέλεις 5 χρόνια εγγύηση δες και αυτό SUPER FLOWER AMAZON SERIES 300W (SF-300P14HE) -

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε στα >2 χρόνια εγγύηση γιατί πολλές φορές θέλει εγγραφή στο site τους (π.χ. XFX) για να ισχύει. Και πρέπει να το γράψεις εντός 1 μήνα.

Εγώ έφαγα άκυρο γιατί 1 μήνα ήταν πεσμένο το site τους και δε δεχόταν εγγραφές....

Link to comment
Share on other sites

Τρια χρονια εγγυηση ειναι καλα, δε χρειαζονται 5. Για 30-40€ μιλαμε αλλωστε.

Αυτη η καινουρια μαρκα super flower λεει τιποτα?

Gold σημαινει μεγιστη εξοικονομηση ρευματος, σωστα? Και οι υπολοιπες διαβαθμισεις αναλογα?

Υπαρχει αυτο που ζητησα, fan που να μενει ακινητο στο idle?

Ολες οι usb συσκευες καταναλωνουν περ.2W εκαστη, σωστα?

Τώρα για τον θόρυβο, είναι πιθανότερο να ακούσεις ένα 300άρι από ένα 450άρι......το 300άρι θα φορτίζεται θερμικά λογικά περισσότερο και πιό γρήγορα από ένα 450άρι, άρα είναι πιθανότερο να το ακούσεις
Δε το 'πιασα αυτο. Θεμα fan δεν ειναι ο θορυβος?

Και γιατι το 300ρι να φορτιζεται περισσοτερο? Θα περιμενα οτι φορτιζεται λιγοτερο.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καινουρια μαρκα super flower λεει τιποτα?

Αυτά τα λένε σιγά σιγά και με ρέγουλα. Κυκλοφορούν γιαγιάδες στο φόρουμ που έχουν αυξημένες πιθανότητες να πάθουν εγκεφαλικά επεισόδια :wall::wall::wall:

Και για να είμαι ON topic. Nαι αξίζει και δεν είναι νέα η κακομοίρα η Super flower. Κατασκευαστής μεγάλος και τρανός είναι απο το 1991. Η Corsair η "παλιά" να φανταστείς υπάρχει απο το 1994 αν δε κάνω λάθος (είναι και περασμένη η ριμάδα η ώρα πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται τοτε οτι δεν κυκλοφορουσε στην Ελλαδα. Τωρα τελευταια που αρχισα να ψαχνω για psu την ειδα πρωτη φορα, γεμισε το e-shop απο super flowers :)

Mε τα θεματα μου μπορεις να βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι θέμα PSU και το LED προειδοποίησης λειτουργεί σωστά, είναι να το βγάλεις έξω από το κουτί, να συνδέσεις πάνω του ένα ανεμιστήρα και να το εκκινήσεις, βραχυκυκλώνοντας το πράσινο με ένα μαύρο καλώδιο στο 24pin.

Αν δεν ανάψει και δε στροφάρει ο ανεμιστήρας και συνεχίσει η κοκκινίλα στο LED, ε έχεις θέμα 100% τροφοδοτικού. Βέβαια καμιά φορά τα πιάνει και η τρέλα και δεν εκκινούν για μια δυο μέρες και μετά στο ξεκάρφωτο ξεκινούν.

Αν δε βιάζεσαι να λειτουργήσεις το pc που έχει το παραπάνω τροφοδοτικό, κάνε και αυτή τη δοκιμή + να το βγάλεις εντελώς από το ρεύμα για μία μέρα και να δεις μπααααααααααααααας και.

Αν δεν,,,, κάνε του κηδεία, μνημόσυνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι θέμα PSU και το LED προειδοποίησης λειτουργεί σωστά, είναι να το βγάλεις έξω από το κουτί, να συνδέσεις πάνω του ένα ανεμιστήρα και να το εκκινήσεις, βραχυκυκλώνοντας το πράσινο με ένα μαύρο καλώδιο στο 24pin.

Αν δεν ανάψει και δε στροφάρει ο ανεμιστήρας και συνεχίσει η κοκκινίλα στο LED, ε έχεις θέμα 100% τροφοδοτικού.

Ανεμιστηρα πως θα συνδεσω πανω του, ειναι fanless. Αλλα δε χρειαζεται ανεμιστηρας για να δω αν δουλευει, αρκει το δευτερο led να ειναι πορτοκαλι και οχι κοκκινο.

Θα το δοκιμασω το βραχυκυκλωμα που μου ειπες. Το δευτερο καλωδιο ασυνδετο ε? Ελπιζω να ειναι ασφαλες, δε πιστευω με το που θα το γυρισω στο ΟΝ να εχω καμμια ανατιναξη στο σπιτι...(στο οποιο πεφτουν συχνα οι διακοπτες):laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρα πως θα συνδεσω πανω του, ειναι fanless.

επειδή είναι περασμένη η ώρα, επανέρχομαι αύριο γιατί μάλλον δε το έπιασα ή το έπιασα πολύ καλά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τρια χρονια εγγυηση ειναι καλα, δε χρειαζονται 5. Για 30-40€ μιλαμε αλλωστε.

Ολες οι usb συσκευες καταναλωνουν περ.2W εκαστη, σωστα?

σχετικο αυτο ....

usb2 = 2.5 W

usb3 = 4.5 W

το μαξ που μπορεις να χεις

ενα λαμπακι led καποιου ποντικιου που ισως να μενει αναμενο το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να τραβαει τοσο

Δε το 'πιασα αυτο. Θεμα fan δεν ειναι ο θορυβος?

Και γιατι το 300ρι να φορτιζεται περισσοτερο? Θα περιμενα οτι φορτιζεται λιγοτερο.

εχεις 300αρι , και τραβας 200 = σχεδον 70% χρηση

εχεις 450 και τραβας 200 = σχεδον 40% χρηση

συνεπως με το μεγαλυτερο ισως να μην ασχοληθει καν να αρχισει ο ανεμιστηρας του

Ανεμιστηρα πως θα συνδεσω πανω του, ειναι fanless. Αλλα δε χρειαζεται ανεμιστηρας για να δω αν δουλευει, αρκει το δευτερο led να ειναι πορτοκαλι και οχι κοκκινο.

Θα το δοκιμασω το βραχυκυκλωμα που μου ειπες. Το δευτερο καλωδιο ασυνδετο ε? Ελπιζω να ειναι ασφαλες, δε πιστευω με το που θα το γυρισω στο ΟΝ να εχω καμμια ανατιναξη στο σπιτι...(στο οποιο πεφτουν συχνα οι διακοπτες):laughing:

βγαζεις οοοοοοοοοοοολο το τροφοδοτικο , να το εχεις στο χερι , περνεις και εναν ανεμιστηρα μεσα απο το κουτι του και τον συνδεεις σε κανα molex καλωδιο

το βαζεις στην πριζα

μην φοβασε

το βαζεις στο ΟΝ λειτουργεια

αμα δεις στα πλαγεια του τροφοδοτικου , συνηθος γραφει τους χρωματοκωδικες , εσυ θα βρεις πιο χρωμα ειναι η γειωση (μαυρο) και πιο αλλο χρωμα αντιστοιχει στην εκκινηση (ακυρο φανταχτερο χρωμα )

τα γεφυρωνεις αυτα τα 2 με κατι (εγω βαζω ενα γυμνο καλωδιακι )

αμα αρχισει να δουλευει εισαι οκ

αυτο εννοουσε η κυριουλα καρμεν

Link to comment
Share on other sites

Πιο Απλα,Βραχυκυκλονεις το πρασινο καλωδιο στο 24πινο με ενα μαυρο(δεν παιζει ρολο) και ανοιγεις το τροφοδοτικο.

Εγω προτιμω τον συνδετηρα γιατι παντου εχουμε εναν και ειναι αρκετα ευκολο;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το τροφοδοτικό να μην εκκινήσει αν δε δει φορτίο στην έξοδό του. Για το λόγο αυτό πιθανόν να σου είπε η karmen να συνδέσεις ένα ανεμιστήρα σε ένα molex.

Αν πάραυτα παραμείνει η ένδειξη fault -υποψιάζομαι ότι θα παραμείνει- μόνο ηλεκτρονικός θα λύσει το θέμα σου. Που μπορεί να είναι από κάτι πολύ απλό έως και μη επισκευάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι usb συσκευες καταναλωνουν περ.2W εκαστη, σωστα?

σχετικο αυτο ....

usb2 = 2.5 W

usb3 = 4.5 W

το μαξ που μπορεις να χεις

ενα λαμπακι led καποιου ποντικιου που ισως να μενει αναμενο το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση να τραβαει τοσο

Ok, μιλαω μόνο για usb2. Οτι συσκευη usb2 κι αν συνδεσω, ειτε εξωτερικο σκληρο, ειτε δεκτη τηλεορασης, ειτε γκατζετ κλπ, θα χαλαει παντα 2.5W το πολυ, σωστα?

Το λαμπακι led του ποντικιου που θα μεινει αναμμενο(εμενα οντως μου μενουν αναμμενα καποια leds του πληκτρολογιου) αναρωτιεμαι απο που τραβαει ρευμα, αφου το συστημα ειναι κλειστο :)

εχεις 300αρι , και τραβας 200 = σχεδον 70% χρηση

εχεις 450 και τραβας 200 = σχεδον 40% χρηση

Α μαλιστα, αρα οσο μικροτερη η ποσοστιαια χρηση, τοσο μικροτερο το θερμικο φορτιο.

Αρα παω για 450W!

συνεπως με το μεγαλυτερο ισως να μην ασχοληθει καν να αρχισει ο ανεμιστηρας του

Για να μπορει ομως να γινει αυτο θα πρεπει να εχει flexible fan, exεις να μου συστησεις ενα τετοιο psu?

περνεις και εναν ανεμιστηρα μεσα απο το κουτι του και τον συνδεεις σε κανα molex καλωδιο

το βαζεις στην πριζα

Υπάρχει περίπτωση το τροφοδοτικό να μην εκκινήσει αν δε δει φορτίο στην έξοδό του. Για το λόγο αυτό πιθανόν να σου είπε η karmen να συνδέσεις ένα ανεμιστήρα σε ένα molex.
Οk εγινε αντιληπτο. Αρχικα νομιζα να συνδεσω ανεμιστηρα σε port του ιδιου του psu:upside:

Πιο Απλα,Βραχυκυκλονεις το πρασινο καλωδιο στο 24πινο με ενα μαυρο(δεν παιζει ρολο) και ανοιγεις το τροφοδοτικο.

Εγω προτιμω τον συνδετηρα γιατι παντου εχουμε εναν και ειναι αρκετα ευκολο;)

Aυτο δε το καταλαβα, οποτε θα ακολουθησω την οδηγια της Karmen, oπως δειχνει το image.

Αν πάραυτα παραμείνει η ένδειξη fault -υποψιάζομαι ότι θα παραμείνει- μόνο ηλεκτρονικός θα λύσει το θέμα σου. Που μπορεί να είναι από κάτι πολύ απλό έως και μη επισκευάσιμο.

Θα ηθελα να το επισκευασω αν επισκευαζεται, αφου κοστισε 140€, αλλα δε νομιζω γιατι ειχε εγγυση 1 ετος κι εγω το εχω 4, οποτε θα πανε τσαμπα και τα λεφτα στον ηλεκτρονικο. Σημ. Παραυτα θα πει αμεσως;)

το βαζεις στο ΟΝ λειτουργεια

αμα δεις στα πλαγεια του τροφοδοτικου , συνηθος γραφει τους χρωματοκωδικες , εσυ θα βρεις πιο χρωμα ειναι η γειωση (μαυρο) και πιο αλλο χρωμα αντιστοιχει στην εκκινηση (ακυρο φανταχτερο χρωμα )

τα γεφυρωνεις αυτα τα 2 με κατι (εγω βαζω ενα γυμνο καλωδιακι )

Πρωτα γεφυρωνω, μετα το γυριζω στο ON, ετσι?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Ok, μιλαω μόνο για usb2. Οτι συσκευη usb2 κι αν συνδεσω, ειτε εξωτερικο σκληρο, ειτε δεκτη τηλεορασης, ειτε γκατζετ κλπ, θα χαλαει παντα 2.5W το πολυ, σωστα?

Το λαμπακι led του ποντικιου που θα μεινει αναμμενο(εμενα οντως μου μενουν αναμμενα καποια leds του πληκτρολογιου) αναρωτιεμαι απο που τραβαει ρευμα, αφου το συστημα ειναι κλειστο :)

τα led ειναι στην κατηγορια των mA , οποτε μην σε απασχολει αυτο , αλλα αμα θελεις ολο και καπου θα υπαρχει ρυθμηση στην μητρικη για να μην εχουν ρευμα τα USB οταν το pc ειναι κλειστο .

Α μαλιστα, αρα οσο μικροτερη η ποσοστιαια χρηση, τοσο μικροτερο το θερμικο φορτιο.

Αρα παω για 450W!

σωστα , ομως για να το παμε ενα βημα παρακατω , ενα τροφοδοτικο εχει ενα βελτιστο σημειο λειτουργειας , το οποιο δεν ειναι ουτε στο 100% του , αλλα ουτε και στο 10-20% του .

φωτο απο το πρωτο review που βρηκα στην λιστα με τροφοδοτικα

efficiency.jpg

οπως βλεπεις στον Χ εχει ποσοστο λειτουργειας και στο Υ αποδοση ... σε αυτο το τυχαιο το βελτιστο σημειο του ειναι γυρο στα 50% με το ματι

Για να μπορει ομως να γινει αυτο θα πρεπει να εχει flexible fan, exεις να μου συστησεις ενα τετοιο psu?

αν δεν κανω λαθος , πλεον ολα εχουν ανεμιστηρια με μεταβλητες στροφες , και μαλιστα υπαρχουν καποια (μεγαλων κυβικων βεβαια) που μεχρι ενα σημειο ειναι και εντελος σβηστο

Οk εγινε αντιληπτο. Αρχικα νομιζα να συνδεσω ανεμιστηρα σε port του ιδιου του psu:upside:

Aυτο δε το καταλαβα, οποτε θα ακολουθησω την οδηγια της Karmen, oπως δειχνει το image.

Θα ηθελα να το επισκευασω αν επισκευαζεται, αφου κοστισε 140€, αλλα δε νομιζω γιατι ειχε εγγυση 1 ετος κι εγω το εχω 4, οποτε θα πανε τσαμπα και τα λεφτα στον ηλεκτρονικο. Σημ. Παραυτα θα πει αμεσως;)

Πρωτα γεφυρωνω, μετα το γυριζω στο ON, ετσι?

δεν εχει σημασια η σειρα που θα το κανεις

τωρα για επισκευη ...

αναλογος , εφοσον εχει φυγει η εγγυηση του , θα προτεινα να το ανοιξεις μονος σου , και να δεις αμα εχει φουσκωσει κανας πυκνωτης και γενικα εναν οπτικο ελεγχο .

Παντος επιδη κανεις μεγαλη αναφορα για τον θορυβο , νομιζω πως γινεσε υπερβολικος , εγω για παραδειγμα εχω ενα απλο corsair 600αρι , φτηνο μοντελο - οχι και το καλυτερο υποδειγμα θορυβου, και ο ανεμιστηρας του δεν ακουγεται μεσα απο το κουτι . οποτε ειναι καπως σχετικη αυτη η αναγκη σου .

απλα παρε αυτο που σου προτιναν απο πανω

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος , πλεον ολα εχουν ανεμιστηρια με μεταβλητες στροφες , και μαλιστα υπαρχουν καποια (μεγαλων κυβικων βεβαια) που μεχρι ενα σημειο ειναι και εντελος σβηστο
Δηλαδη εχουν ακομα και τα psu που δεν το αναφερουν στα specs τους?

Eντελως σβηστο στα 450-500W δεν υπαρχει?

EDIT To CS450M που μου προτεινε ο φιλος αναφερει:

Η καλή απόδοση της σειράς CS παράγει λιγότερη θερμότητα με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να λειτουργεί συνέχεια ο ανεμιστήρας. Έτσι μπορείτε να απολαύσετε την σχεδόν αθόρυβη λειτουργία του

Αρα αυτο μενει και με τελειως off το fan?

δεν εχει σημασια η σειρα που θα το κανεις
To να βαλω το σιδερακι με ανοιχτο το psu μου φαινεται πολυ επικινδυνο.
θα προτεινα να το ανοιξεις μονος σου, και να δεις αμα εχει φουσκωσει κανας πυκνωτης και γενικα εναν οπτικο ελεγχο
Θα το ανοιξω, θα το φωτογραφισω και θα σου δειξω την εικονα.
Παντος επιδη κανεις μεγαλη αναφορα για τον θορυβο , νομιζω πως γινεσε υπερβολικος , εγω για παραδειγμα εχω ενα απλο corsair 600αρι , φτηνο μοντελο - οχι και το καλυτερο υποδειγμα θορυβου, και ο ανεμιστηρας του δεν ακουγεται μεσα απο το κουτι . οποτε ειναι καπως σχετικη αυτη η αναγκη σου
Oxι αν σκεφτεις οτι αυτη θα ειναι η μοναδικη πηγη θορυβου του pc, το χειμωνα.

Στο μεταξυ να σημειωσω οτι σημερα το μεσημερα ανοιξα(ΟΝ) το psu και το led του ηταν κοκκινο. Μετα απο 2-3 ωρες που το ξανακοιταξα ειχε γινει πορτοκαλι απο μονο του και εκκινησα κανονικα το συστημα.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να είσαι 100% σίγουρος ότι είναι θέμα PSU και το LED προειδοποίησης λειτουργεί σωστά, είναι να το βγάλεις έξω από το κουτί, να συνδέσεις πάνω του ένα ανεμιστήρα και να το εκκινήσεις, βραχυκυκλώνοντας το πράσινο με ένα μαύρο καλώδιο στο 24pin.

Moλις το εκανα. Γυριζω το διακοπτη στο ΟΝ, το led γινεται κανονικα πρασινο, ο ανεμιστηρας γυριζει.

Κλεινω το διακοπτη, το led γινεται κοκκινο, δηλ. αν ηταν συνδεδεμενο στο συστημα δε θα εκκκινουσε.

Αρα?? Τι παιζει? :unsure::hmm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.