Jump to content



Αγορά NAS για 4x4TB


Recommended Posts

Ό,τι λέει ο τίτλος.

Οι σκληροί όλοι είναι WD Red. Με ενδιαφέρει η διαχείρισή του

να είναι εύχρηστη/εύκολη, να είναι γρήγορο (σχετικό αυτό)

και να μπορεί να κάνει εγγραφές σε αυτό και MAC απροβλη-

μάτιστα. Θα δουλεύει 24/7 και 2 pc τουλάχιστον θα τραβάν

τα πάντα μέσα από αυτό. (κυρίως μεγάλου μεγέθους εικόνες)

Προεταιρικό να υπάρχει κάποιο panel να μπορώ να ρυθμίσω

το access-lvl άλλων υπολογιστών και να μπορώ να το ρυθμίσω

να κατεβάζει torrents χωρίς να φτύσω αίμα για αυτό.

(κάποια NAS θυμάμαι έχουν e-sata θήρα. Αυτή υποθέτω, είναι

για να συνδέσεις εξωτερικό e-sata και όχι το pc σου μέσω e-sata,

σωστά?)

Από μάρκες, είμαι ανάμεσα σε Synology / QNap / DLink...

Στο οικονομικό θέμα, κάτι vfm. (δεν έχω ιδέα, 250-400€?)

(Το Synology DiskStation DS414 με ψήνει αν και η τιμή με χαλάει)

EDIT: Οι σκληροί όλοι είναι γεμάτοι. (NTFS) Να μην χρειαστεί

να τους φορμάρω, έτσι? Raid δεν με ενδιαφέρει να γίνει. Και

ξανατονίζω, να μπορεί να διαβάζει/γράφει και MAC.

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Στο Synology που γνωρίζω σίγουρα, οι δίσκοι θα πρέπει να φορμαριστούν. Στα αλλα 2 δεν γνωρίζω. Αναφορικά με το θέμα της υποστήριξης (community & official) synology & qnap υπερέχουν. Το interface του synology καθώς και τα apps που συνεχώς εμπλουτίζονται λειτούργησαν επίσης θετικά σε σχέση με αυτο του qnap.

Σίγουρα το Dlink είναι vfm για αυτα που προσφέρει. Προσωπικά θα πήγαινα σε μια "δοκιμασμένη" λύση απο τη στιγμή που το NAS είναι - κατα την προσωπική μου άποψη - κατι που το στήνεις μια φορά και σταματάς να ασχολείσαι :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αν για παραδειγμα σε ενα 4-bay NAS, εχεις αρχικα ενα δισκο με τα αρχεια σου. Μπορεις να του προσθεσεις δισκους αργοτερα και αυτο μονο του να κανει το αντιστοιχο raid 1 του linux - χωρις να φορμαρεις τον πρωτο;

Link to comment
Share on other sites

- Εννοείται ότι θα φορμαριστούν οι σκληροί (δεν χρειάζεται να το κάνεις εσύ από πριν) και εννοείται ότι δεν θα έχεις NTFS.

- Πρόσβαση στα δεδομένα θα έχεις με ποικίλους τρόπους, SMB, NFS, AFP, FTP κτλ.

- Μην μπαίνεις στον κόπο να φτιάξεις δικό σου NAS (FreeNAS κτλ), θα υποφέρεις.

- Πάρε QNAP ή Synology.

- Δες αν χρειάζεσαι remote administration από κινητό, τάμπλετ, κτλ.

- Δεδομένα πολλών TB και 4 σκληροί χωρίς RAID; Don't do it.

- NAS για απλό κατεβαστήρι και αποθήκευση ξερών δεδομένων είναι overkill. Περισσότερο νόημα έχει το media μέρος, όπου θα στήσεις streaming servers, Plex, Logitech Media Server, Twonky κτλ. Προσοχή στην επιλογή του CPU αν χρειάζεσαι transcoding.

- Οι θύρες e-sata, usb κτλ δεν έχουν τόσο ενδιαφέρον όσο ακούγεται (εκτός αν θες και καταγραφικό/camera). Μπορείς όμως να συχγρονίζεις το USB φλασάκι σου ή τον εξωτερικό portable σκληρό σου.

- Users και permissions μπορείς να βάλεις, για τα shares, το administration, τα διάφορα services/servers/plugins αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην επιλογή του CPU αν χρειάζεσαι transcoding.

Ωπα! Ειπες κουβεντα τωρα. Για καντο λιγο λιανα για μας που δεν εχουμε ασχοληθει..

Π'ως το εννοεις?

- Οτι κανεις capture απο την καμερα και πρεπει να κανει συμπιεση?

- Το ετοιματζιδικο nas που κανει transcode σε κατι, δεν θα ερχοταν λογικα με τον επεξεργαστη που μπορει να το σηκωσει?

- Σε ποιο nas, εφαρμογη, setup αναφερεσαι?

τενξ!

Link to comment
Share on other sites

Φορμάτ θα κάνεις την πρώτη φορά ό,τι και να αγοράσεις.

Για να κάνει τα δικά του το οποιοδήποτε nas, θέλει φορμάτ. D-Link και Synology σίγουρα έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Για να πάρεις ταχύτητα μέγιστη, θα κουμπώσεις το nas σε 1000άρι switch (20E κόστος περίπου) αλλιώς θα ψάχνεσαι για τις χαμηλές ταχύτητες.

Θα πρότεινα το Synology DS413 - έχει 2-3 μοντέλα με παρόμοιο όνομα, δες τι χρειάζεσαι πιο πολύ. Κάπου 300Ε κάνει. Σίγουρα θα βγάλεις αρκετά χρόνια με αυτό όμως. Δεν εννοώ 1-2.

Έχω την έκδοση με 2 δίσκους και είναι γεμάτο χαρακτηριστικά που δεν φαντάζεσαι ότι τα θες. Ταχύτητα διαμεταγωγής 110-125Mb/sec σε RAID1.

ΜΕ D-Link ενδέχεται να έχεις χαμηλότερες ταχύτητες. Αν βαζοβγάζεις μεγάλα αρχεία, θα έχεις χρονική διαφορά σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν θες να ταλαιπωρηθείς ή οχι.

Synology, έχω ενα παλιότερο διδισκο, σταθερό σα βράχος και αξιόπιστο, συνεχή updates και support, με πολύ ωραίο interface και πολλές δυνατότητες out of the box (αν και πολλα εξαρτώνται απο το Hardware και τη μνήμη του). Γενικά ακριβή λύση αλλά τα παίρνεις όλα πακέτο, αν θέλεις σχετικά ελαφριά χρήση πάρτο και δε θα το μετανιώσεις.

(το πρόβλημα είναι οτι αν κάνεις βαριές δουλειές indexing media files ή transcoding και ταυτόχρονα έχεις ανοιχτά cloudstation ή πχ τον downloader τότε θα πρέπει να πάρεις το κορυφαίο 4δισκο με τον διπυρηνο Atom που νομιζω κανει κανενα 500αρικο)

Αν θες να ταλαιπωρηθείς υπάρχει και η επιλογή του HP Microserver N54l (το πήρα πέρσι) που έχει AMD Turion (πολύ καλύτερο απο τον Ατομ) με 170ε + λιγη ddr3 είσαι έτοιμος... εγω εχω βαλει 16gb ecc με NAS4Free και 6(!) 3αρηδες δισκους σε ZFS RAID που μου δινουν 12ΤΒ χωρο (πρεπει να κρασαρουν 3 δισκοι για να πεσει το σύστημα...). Μπορεις βεβαια να βάλεις ο'τιδήποτε λειτουργικό (windows 7/8, windows home server 2011,linux ή nas distros, πραγματικά ο'τι θες) με οποιοδήποτε configuration αφου είναι ενα απλό PC (παιρνει και καρτα γραφικών αν το θες για media player-transcoder) με σερβερ χαρακτηριστικά και κατανάλωση <40watt...

EDIT τωρα ειδα πως το cpu στα Synology είναι ενα Marvell Armada xp dual core που πρέπει να είναι κατώτερο απο τα Atom...

Έγινε επεξεργασία από ioankuk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις συγκεκριμένα σενάρια χρήσης, καμία επίδραση δεν έχουν τα specs ανάμεσα σε καλά nas.

Στο δικό μου synology, ποτέ δεν είδα κόλλημα σε τίποτα τυπικό.

Αν σηκώσεις κάνα σέρβερ, καμία ιστοσελίδα και δουλεύει κλπ κλπ τότε ναι.

Αλλά για μοίρασμα αρχείων και αποθήκευση, δεν θέλεις και κάνα 4πύρηνο...

Επίσης, τα κλασσικά nas τρώνε συνήθως λιγότερα watt απο τα hp microserver.

Πιο απλή λύση νομίζω είναι ένα καλό nas 4 δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη συμφωνώ πως για απλό μοιρασμα αρχειων και αποθήκευση (απο τη στιγμή που τα αρχεία δεν ειναι media) ο'τιδήποτε κάνει τη δουλειά (υπαρχουν και θηκες σκληρων με ethernet οπως και ενα raspberry pi)

Το θεμα αρχίζει οταν θελουμε το box αυτο να ειναι επίσης γρηγορο, να έχει προστασία δεδομένων, να εχει ενα torrent downloader, ενα media/itunes server, web app για photo/media sharing, cloud service και ενα backup εργαλείο. Αυτά έρχονται γρήγορα μολις ξεπεράσεις το στάδιο του σωσίματος και πολλαπλασιάζουν τις απαιτήσεις σε δύναμη...

Απο τη στιμή που ο φιλος εχει 4χ4ρηδες RED προφανώς και αξίζει να το σκεφτεί πως μπορει να κάνει παπάδες με ενα NAS (ή το Microserver στην τιμή του 1 δισκου!) και οχι απλο sharing :patsak:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2414]gaig[/MENTION]

Το transcoding έχει να κάνει με την δυνατότητα να μετατρέπεται (από τον server) αυτόματα το streaming media αρχείο ώστε είτε να μην επιβαρύνεται ο client είτε να υποστηρίζονται clients (gadgets, tablets, κινητά, κτλ) που δεν έχουν δυνατότητα παιξίματος του συγκεκριμένου format/codec.

Αν ξέρεις εξ αρχής τι media θα έχεις ΚΑΙ τι συσκευές θα έχεις στο σπίτι μπορεί και να μην χρειάζεσαι transcoding, αλλά γενικά είναι κάτι χρήσιμο. Το transcoding έχει να κάνει με το service που τρέχει και εξαρτάται αν αυτό είναι γραμμένο ώστε να υποστηρίζει το συγκεκριμένο επεξεργαστή του server. Π.χ. Plex media server (ή και άλλα) σε NAS με ARM επεξεργαστή δεν παίζει, θέλεις τα ακριβότερα NAS με x86 cpus.

Γενικά ότι δίνεις παίρνεις αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Και καλή τιμή και ποιότητα, και επιδόσεις και κατανάλωση και χαμηλό θόρυβο. Μην νομίζεις ότι θα στήσεις freenas με zfs έτσι εύκολα και ανέξοδα για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2414]gaig[/MENTION]

Το transcoding έχει να κάνει με την δυνατότητα να μετατρέπεται (από τον server) αυτόματα το streaming media αρχείο ώστε είτε να μην επιβαρύνεται ο client είτε να υποστηρίζονται clients (gadgets, tablets, κινητά, κτλ) που δεν έχουν δυνατότητα παιξίματος του συγκεκριμένου format/codec.

Αν ξέρεις εξ αρχής τι media θα έχεις ΚΑΙ τι συσκευές θα έχεις στο σπίτι μπορεί και να μην χρειάζεσαι transcoding, αλλά γενικά είναι κάτι χρήσιμο. Το transcoding έχει να κάνει με το service που τρέχει και εξαρτάται αν αυτό είναι γραμμένο ώστε να υποστηρίζει το συγκεκριμένο επεξεργαστή του server. Π.χ. Plex media server (ή και άλλα) σε NAS με ARM επεξεργαστή δεν παίζει, θέλεις τα ακριβότερα NAS με x86 cpus.

Γενικά ότι δίνεις παίρνεις αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Και καλή τιμή και ποιότητα, και επιδόσεις και κατανάλωση και χαμηλό θόρυβο. Μην νομίζεις ότι θα στήσεις freenas με zfs έτσι εύκολα και ανέξοδα για παράδειγμα.

Thanks! Αλλα αν τα παρεχει ολα αυτα δε θα πρεπει να εχει και ουτως η αλλως hardware που να τα σηκωνει? Ποιο το νοημα αν σερνεται?

Link to comment
Share on other sites

512 είναι λίγα, είναι αναβαθμίσιμο;

Με το QNAP 469L είμαι φοβερά ικανοποιημένος πάντως. Ταχύτατο, γεμάτο apps και συνεχές support. Η τιμή βέβαια το αντικατοπτρίζει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

512 είναι λίγα, είναι αναβαθμίσιμο;

Με το QNAP 469L είμαι φοβερά ικανοποιημένος πάντως. Ταχύτατο, γεμάτο apps και συνεχές support. Η τιμή βέβαια το αντικατοπτρίζει αυτό.

Από ότι είδα μάλλον όχι. Θα ψάξω κ αυτό που λες κ θα σε ενόχλησω. Απλά ξεφεύγει από λεφτά ρε γαμωτο κ χωρίς δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

512 είναι λίγα, είναι αναβαθμίσιμο;

Με το QNAP 469L είμαι φοβερά ικανοποιημένος πάντως. Ταχύτατο, γεμάτο apps και συνεχές support. Η τιμή βέβαια το αντικατοπτρίζει αυτό.

Κάτσε ρε αδερφέ! Όχι κ από 630 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.