Jump to content



Κλειδωμα εξωτερικου σκληρου


Recommended Posts

Kαλησπερα ,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι σχετικα με τον εξωτερικο δισκο,ο οποιος λογο της φυσης του μπορει να πεσει σε διαφορα χερια τριτον ,να κλαπει ή να κλαπουν δεδομενα απο αυτον κτλ...

Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να προστατευσουμε τα αρχεια μας με το να κλειδωνει ο δισκος με καποιο συνθηματικο ας πουμε,ωστε να μη μπορει να εχει προσβαση στα δεδομενα του οποιοσδηποτε πεσει στα χερια του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος, πιο ασφαλής και που έχω δοκιμάσει προσωπικά με επιτυχία, είναι να κρυπτογραφήσεις το δίσκο με την ΠΡΟτελευταία έκδοση του truecrypt (την 7.1 και όχι την 7.2 που είναι τώρα στο site και περιέχει σίγουρα back doors).

Έτσι θα μπορείς να είσαι αρκετά σίγουρος. Αν δε βρίσκεις την 7.1, πες μου να στο στείλω με email.

Υπάρχουν κι άλλες πολλές λυσεις φυσικά, άλλες δωρεάν και άλλες επί πληρωμή. Τις περισσότερες μπορείς να τις δεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

truecrypt 7.1 ό,τι καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Πανίσχυρη κρυπτογράφηση (δεν έχει παραβιαστεί ακόμα και σε υποθέσεις που ανέλαβε το FBI) και είναι cross-platform open source

Γι αυτό το πρότεινα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
truecrypt 7.1 ό,τι καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Πανίσχυρη κρυπτογράφηση (δεν έχει παραβιαστεί ακόμα και σε υποθέσεις που ανέλαβε το FBI) και είναι cross-platform open source

Καλά μην το δένεις και κόμπο...

TrueCrypt: αλλάξτε κρυπτογράφηση, δεν παρέχομε ασφάλεια

Link to comment
Share on other sites

Το δένουμε κόμπο και φιόγκο και διπλό σταυροκομπο! Το Truecrypt 7.1a είναι η τελευταία έκδοση που είχε βγει χωρίς να έχουν επέμβει οι μυστικές υπηρεσίες των φίλων μας των Αμερικάνων. Επειδή είχαν πρόβλημα που δε μπορούσαν να σπάσουν την κωδικοποίηση, ανάγκασαν τους δημιουργούς να κλείσει το Project και να κυκλοφορησει η έκδοση 7.2 η οποία ούτε θέλω να φανταστώ πόσο μεγάλη back door έχει.

Συνοψίζοντας, αυτά που διαβάζετε σχετικά με τη μη αποδοτικότητα του Truecrypt είναι προπαγάνδα. Είναι όμως και αλήθεια για την έκδοση 7.2. Με την 7.1a μπορεί κανείς να κάνει άψογη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στα δικά μου στικάκια και φορητούς σκληρούς εμπιστεύομαι κρυπτογραφήσεις από εταιρίες μικρού βεληνεκούς και όχι όπου πάει η μάζα γιατί η μάζα συχνά στοχοποιείται από τους επιτήδειους....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.