Jump to content



Νέο Laptop ή αλλαγή δίσκου σε SSD?


Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σίγουρα δεν θέλω να αγοράσω καινούργια μπαταρία, από τι ξέρω δεν είναι και φθηνές.. Απλά το αναφέρω γιατί δεν θέλω να ξοδέψω τίποτα παραπάνω..

Γιατί αν είναι να αναγκαστώ ύστερα να αγοράσω και καινούργια μπαταρία ε τότε ας βάλω αλλά 100 ευρώ και ας πάρω ένα καινούργιο που λέει ο λόγος :p

Αλλά από τι κατάλαβα μάλλον η μπαταρία θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά όσο βρίσκεται στη πρίζα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παιδιά από πάνω. Απλά για το 2ο δίσκο, επιβεβαίωσε το, γιατί μπορεί να έχει θέση για 2ο δίσκο, αλλά να μην έχει βύσματα (το έχω δει σε ΗΡ). Με 4 γίγα μνήμης και ssd είσαι τζετ.

Για το μικρόφωνο, χτυπάς αυτό: Hot 3 5mm Audio Microphone Mic for Laptop Notebook Netbook PC Tablet MSN Skype | eBay

με 70 ευρωλεπτά και έλυσες και το πρόβλημα του μικροφωνου.

Για το dvd rw, οκ δικιά μου άποψη είναι ότι καλό είναι να υπάρχει, αλλά στην πράξη ελάχιστες φορές το χρησιμοποίησα (για να γράψω κανα σιντι για το αμαξι).

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι,

Τελικά αύριο θα πάω να παραγγείλω από τα e-shop έναν SSD.. ποιον να διαλέξω από αυτούς τους 3?

KINGSTON SV300S37A/120G V300 SSD 120GB SATA3 2.5'' RETAIL -

INTEL 520 SERIES SSDSC2CW120A310 120GB SSD 2.5'' SATA 3 BROWN BOX -

SANDISK SDSSDP-128G-G25 128GB 2.5'' SSD SATA3 -

Μάλλον τον INTEL λόγω εταιρείας και των 5 χρόνων εγγύησης ? (2 χρόνια παραπάνω από τους άλλους 2)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ο INTEL, και μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήταν στο κουτί της INTEL http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.305139.jpg αλλά σε ένα καφέ κουτί.. Βέβαια από το e-shop μου είπανε δεν χρειάζεται να με απασχολεί αυτό..

Τώρα απλά τον αντικαθιστώ με τον παλιό και τον κάνω το κλασσικό φορμάτ ?

Link to comment
Share on other sites

Sata3 ?

Θα κοίταζα για φτηνότερο Crucial M500 240GB 2.5'' | Skroutz.gr και για φτηνότερο και πιο γρήγορο αυτό Samsung 840 Series Evo 250GB | Skroutz.gr

για τον πρώτο δεν έχεις άδικο σε θέμα τιμής... αλλά για τον δευτερο νομίζω πανω-κατώ είναι ίδια και δε θα δω μεγάλες διαφορές και είναι και τα 5 χρόνια εγγύησης που με δελεάζουν περισότερο στον intel. Για πιο φτηνό τι λές γιαυτόν ADATA PREMIER PRO SP600 256GB 2.5'' SSD SATA3 -

Link to comment
Share on other sites

ασε τον adata με τον jmicron, είναι τοσο μικρή η διαφορά στην τιμή από τον m500 που δεν αξίζει να τον έχεις στις επιλογές σου.

Επίσης όταν ο 840Evo 250GB έχει:

α 10GB περισσότερα από τον ιντελ = 4% περισσότερο χώρο

β καλύτερα νούμερα παντου (πάνω σε sata3)

γ μικρότερη τιμή

δ καλύτερο software που μπορεί να κάνει caching στην μνήμη (αν έχεις πάνω από 4GB) βελτιώνοντας και άλλο τις επιδόσεις.

τότε νομίζω πρέπει να παραβλέψεις τα 2 παραπάνω χρόνια εγγύησης και να πας σ'αυτόν και όχι στον Ιντελ.

Δεν είναι τυχαίο ότι oι περισσότεροι του thelab έχουν 840 Evo/Pro. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ο INTEL, και μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήταν στο κουτί της INTEL http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.305139.jpg αλλά σε ένα καφέ κουτί.. Βέβαια από το e-shop μου είπανε δεν χρειάζεται να με απασχολεί αυτό..

Τώρα απλά τον αντικαθιστώ με τον παλιό και τον κάνω το κλασσικό φορμάτ ?

Μου φάνηκε πως σας διέφυγε.. :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ο INTEL, και μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήταν στο κουτί της INTEL http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.305139.jpg αλλά σε ένα καφέ κουτί.. Βέβαια από το e-shop μου είπανε δεν χρειάζεται να με απασχολεί αυτό..

Τώρα απλά τον αντικαθιστώ με τον παλιό και τον κάνω το κλασσικό φορμάτ ?

Περιεργο. Μεσα στο καφε κουτι ήταν χυμα ο ssd? ή ηταν κλεισμενος σε αεροστεγης ζελατινα (νομιζω ετσι ειναι κανονικα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσω usb μάλιστα, καθώς το dvd δεν λειτουργεί.. Κάπου διάβασα πως πρώτα πρέπει να αλλάξω το sata type στο BIOS σε AHCI.. ισχύει ? Επίσης σκέφτομαι να μην τον χωρίσω τον δίσκο, καθώς είναι μόνο 120 GB..

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το bios βάλε AHCI. Ασε τον λειτουργικό να στο φτιάξει το δίσκο.

υ.γ. από vista και έπειτα το os φτιάχνει 2 partitions, ένα πολύ μικρό boot παρτιτιον 100ΜΒ και τα υπόλοιπα άλλο ένα παρτιτιον που μπαίνει το λειτουργικό. Αυτό το κάνει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ήρθε σήμερα ο INTEL, και μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ήταν στο κουτί της INTEL http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.305139.jpg αλλά σε ένα καφέ κουτί.. Βέβαια από το e-shop μου είπανε δεν χρειάζεται να με απασχολεί αυτό..

Τώρα απλά τον αντικαθιστώ με τον παλιό και τον κάνω το κλασσικό φορμάτ ?

Περιεργο. Μεσα στο καφε κουτι ήταν χυμα ο ssd? ή ηταν κλεισμενος σε αεροστεγης ζελατινα (νομιζω ετσι ειναι κανονικα).

το γράφει και στο site τους:

INTEL 520 SERIES SSDSC2CW120A310 120GB SSD 2.5'' SATA 3 BROWN BOX -

Brown box

Στην ουσία είναι η OEM έκδοση του drive και όχι η Retail η οποία περιέχει το cloning software, το Intel SSD Toolbox (μπορείς και τα δύο να τα κατεβάσεις), τον 3.5 σε 2.5 ίντσες adapter, τις βίδες, το SATA και power καλώδιο και το αυτοκόλλητο Speed Demon ή My SSD Rocks.

Link to comment
Share on other sites

Αχά.. μάλλον όντως δεν πρέπει να με απασχολεί.. Τελικά στο Bios ήταν ήδη σε ACHI,οπότε προχώρησα κανονικά στο Format και τώρα είναι στην διαδικασία εγκατάστασης.. Ευχαριστώ για τη βοηθεία :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.