Jump to content



ΒCC Code 116 Error - Απαιτείται λύση


Recommended Posts

Δυστυχώς τα απανωτά restart συνεχίζονται ακόμα και μετά τις προτάσεις σας (τα πάντα έξω απ'το κουτι, μόνο τα βασικά επάνω κτλ)...δεν βγάζει error code bcc code 116 (windows stopped responding) αλλά kernel power error 41 (από event log το βλέπω...στην επιφάνεια εργασίας δεν φαίνεται τίποτα)

σύμφωνα με τα εως τώρα δεδομένα μάλλον έχουμε βλάβη τροφοδοτικού (enermax revo 1250w εκτός όμως εγγύησης)

Windows Kernel event ID 41 error "The system has rebooted without cleanly shutting down first" in Windows 8.1, Windows 8, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012, Windows 7, or Windows Server 2008 R2

Αν ο @Seafalco ακούει και δεν έχει φύγει διακοπές μπορώ να του το φέρω να του ρίξει μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

για να μην φωνάζει ο @astrolabos καλοκαιριάτικα ας ξεκινήσω με αυτόν...ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ONBOARD ΤΑ (Γ)ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ !!!!

Να ευχαριστήσω όλους όσους ασχοληθήκατε με το θέμα μου αλλά ιδιαίτερα @Seafalco , @karmen1983 , @crmaris για την διάθεσή τους να βοηθήσουν από την πρώτη στιγμή στα πμ. καθώς και τον @junior-21- που μου έδωσε την δυνατότητα να αποκλείσω την περιπτωση τροφοδοτικού (δοκίμασα με ένα V700coolermaster που μου έδωσε αλλά και πάλι σβήνει χωρίς το bcc error 116 πλέον αλλά από το event viewer βλέπω error 41 kernel-power). Ειλικρινά αυτή η αλληλοβοήθεια από γνωστούς δικτυακά-αγνώστους στην ζωή ανθρώπους είναι η δύναμη του λάμπη...

Tωρα μη έχοντας άλλο mobo να δοκιμάσω έβγαλα τα 2 dimms (το είχα ξανακάνει αλλά είχα restarts) και δείχνει να δουλεύει μια ώρα που ασχολούμαι (στο 10λεπτα είχα συνήθως restart)...τι να πω...Δοκιμάζω και δοκιμάζομαι καλοκαιριάτικα...μακάρι να είναι οι μνήμες και όχι κάτι σοβαρότερο -ακριβότερο...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

εφερα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις (που για τα 3,8ghz του 2600κ του βαράει ρεύμα 1.4 στο κεφάλι!!!)

δοκίμαζα τις μνήμες μια μια ... δεν είχα crash σε κανένα dimm της μητρικής

είχα ενεργά τα c states (C1E, C3 C6)...τα επανέφερα σε auto κατάσταση από enabled και δεν έχω crash ως τώρα. Απ'την άλλη έριξα ρεύμα (1.28) και ανέβασα πάλι τον επεξεργαστή και τώρα είναι μόνιμα στα 4.4 24x7 χωρίς να πέφτει αν και έχω το intel speedstep technology enabled...:wall::wall::wall:το mobo τα'φτυσε; :mad::mad:

Ti να πω...να διακινδυνεψω bios update ; Μη μου σβήσει πάνω στο Update...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.