Jump to content



ΒCC Code 116 Error - Απαιτείται λύση


Recommended Posts

To λοιπόν επειδή τελικά άκρη δεν βγάζω από το Internet και επειδή έχω φάει 3 μέρες ψάχνοντας μάταια για λύση στο πρόβλημά μου, κάνω αυτό το νήμα εν μέσω θέρους γιατί τα νευρα μου έχουν γίνει κρόσια...

Συνοπτικά

ξαφνικά εδώ και δυο εβδομάδες ο υπολογιστής σβήνει σε άσχετες στιγμές (gaming/idle/internet)... Δεν εμφανίζεται BSOD αλλά γίνεται restart με Error code BCC 116.

Η αναζήτηση του συγκριμένου μηνύματος σφάλματος βγάζει πολλά πράγματα που σχετίζονται είτε με sw είτε με hw...αλλά πουθενά δεν φαίνεται μια -δύο τρια βήματα για την επίλυση του προβλήματος...

Ενέργειες που έχουν γίνει ως τώρα και συνεχίζεται το πρόβλημα:

1. φορμάτ fresh windows7 installation,

2. drivers μητρικής, γραφικών (GTX780), ήχου (Soundblaster z)

3. Ξήλωμα και καθάρισμα από σκόνες

4. Το Bluescreenview φορτώνοντας το dump file δείχνει διαφορα κάθε φορά (δεν τα έχω σώσει όλα)

4.1.

dxgmms1.sys ==> dxgmms1.sys+37f3c

nvlddmkm.sys ==> nvlddmkm.sys+ceb140

4.2

dxgkrnl.sys ==> dxgkrnl.sys+5d140

dxgmms1.sys ==> dxgmms1.sys+37f3c

srv2.sys ==> srv2.sys+f22240

4.3

netbios.sys ==> netbios.sys+288140

στο internet αναφέρουν πρόβλημα του driver της nvidia (δεν λύθηκε με συνεχείς επανεκταστάσεις), πρόβλημα με το directx (εχω βάλει το runtime του 2010, το dx11 το έχουν τα windows7)...και το χειρότερο ..ίσως πρόβλημα με vga (δεν έχω άλλη να δοκιμάσω...)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ κατι παραπάνω από καλοδεχούμενη....

Link to comment
Share on other sites

Για drivers nvidia πάει το πρόβλημα σου. Δοκίμασε να τη βγάλεις τελείως (και να καθαρίσεις το σύστημα από τυχόν υπολείματα drivers) και να παίξεις λίγο καιρό με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή (αν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής σου).

Link to comment
Share on other sites

to dxdiag τρέχει...επανεγκατέστησα το redistr.Jun2010...μάταια ...ξαναμανά error 116...αυτή την φορά εκτός από το dxgkrnl.sys είναι μπλεγμένο με το ksthunk.sys...

θα δοκιμάσω παλαιότερο driver της nvida πρώτα ...την gpu του επεξεργαστή δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω γιατί δεν έχω καλώδιο /αντάπτορα από την mobo (HDMI) στην οθόνη (DVI)

post-5271-1416078646,7351_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πως το κάνουν ακριβώς αυτό :p ; από το bios ; AC97 ή HDA;

Τους drivers της realtech δεν τους εγκατέστησα...

Εκανα απεγκατάσταση τους drivers και παω να φοτώσω τους προηγούμενους και o installer δεν βρίσκει κάρτα...τώρα;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

το χω τώρα ξανα σε gaming mode με τους προηγούμενους nvidia drivers...περιμένω το επόμενο restart...ψαχνω στο internet να βρω πως γίνεται disable το Onboard audio σε sabertooth z77

πάλι τα ίδια ...dxkrnl.sys πάλι αλλά μαζί με ένα umbus.sys....

απενεργοποιώ την οnboard και επανέρχομαι

τζίφος και με την Onboard απενεργοποιημένη...αυτό το ρημαδι το dxkrnl.sys

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε στο άσχετο να το κάνει; Δηλαδή είχες ένα σύστημα που έπαιζε τέλεια για 4-5 μήνες και μετά ξεκίνησε;

Τι USB έχεις συνδέσει στο μηχάνημα; Έχεις κάποιον εξωτερικό σκληρό πχ;

Επίσης έχεις δοκιμάσει με σκέτα Win7 και μόνο drivers της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Το ksthunk.sys αφορά την onboard κάρτα ήχου. Το dxkrnl.sys έχει να κάνει με το directX και κατ'επέκταση με τη κάρτα γραφικών. Δοκίμασε να παίξεις με την onboard να δεις αν σου κάνει τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

το συστημα ξαφνικά εν μέσω θέρους ξεκίνησε τα restart...δεν υπάρχει USB συνδεδεμένο επάνω στο σύστημα... Kάνω άλλο ένα φορμάτ και θα βάλω τους drivers της κάρτας γραφικών επάνω,...και βλέπουμε... Δυστυχώς δεν έχω άλλη κάρτα να δοκιμάσω...ελπίζω να κάτσει καλά το directx επάνω στο σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου ποιο είναι;

Είναι modular?

Δες αν το 24πινο είναι καλά βαλμένο στη μητρική (και το τροφοδοτικό αν είναι κι αυτό Modular).

Αν σου βρίσκεται, δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό το σύστημά σου.

Επίσης, αν έχεις αρκετή ram, δοκίμασε να αφήσεις τη μισή και αν στο ξανακάνει, την άλλη μισή.

Link to comment
Share on other sites

enermax revo 1250w..modular είναι....

24απινα, 8πινα ελεγμένα ότι είναι καλά τοποθετημένα...αν δίνει ακριβώς τις τάσεις που πρέπει δεν το γνωρίζω...Δεν έχω δεύτερα πράγματα να δοκιμάζω...μνήμες δοκιμάστηκαν εναλλάξ χωρίς αποτέλεσμα...Επανεγκατέστησα το farcry μπας και ...αλλά πάλι τα ίδια

τώρα τρέχω ενα 3Dmark firestrike...το έβγαλε (9357 score)...τι να πω...

και τσουπ....ωσπου να γράψω τα παραπάνω restart σε idle...astadiala...koyrastika

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Μια αγαπημένη τακτική: Βγάλτα όλα έξω από το κουτί (αν δεν έχεις νερά) και βάλτα στον "πάγκο"... ξεκίνα με τα βασικά, δηλαδή ό,τι δεν είναι απαραίτητο, μην το βάλεις (περιφερειακά, κάρτα ήχου πλην της onboard, usb πέρα πληκτρολογίου και ποντικιού.

Δες αν στο κάνει τότε. Μετά σιγά σιγά προσθέτεις τα υπόλοιπα εκτελώντας ενδίαμεσα τεστ.

Τέλος, αν όλα πάνε καλά, τα ξαναβάζεις προσεκτικά στο κουτί. Καμια φορά κάτι ακουμπάει και κάνει σώμα προκαλώντας επανεκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε μπάλα με κάποιο live linux (ubuntu, mint κτλ) να δεις αν και εκεί έχεις επανεκκινήσεις. Αν ναι τότε έχεις hw θέμα. Αν όχι, τότε είναι sw θέμα.

Μήπως να δοκίμαζες και με win8; (τραγική πρόταση, το ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

κάνε μου μια χάρη και πες μία αν έχεις βάλει τα προγράμματα της asus (ai suite).

Αν τα έχεις βάλει (και βασικά μιλάω για το fan expert2), κάνε μια καλή και ψάξε στα forum της ίδιας της asus και θα βρείς πρόγραμμα που στα ξηλώνει και καθαρίζει και το λειτουργικό απο τα απομεινάρια τους. Βλέπεις απλά απεγκατάσταση δεν κάνει απολύτως τίποτα.

αν δεν τα έχεις τα προγράμματα της asus, τότε μην κάνεις τον κόπο να το διαβάσεις καν αυτό.

αν το έχεις και τρέχεις windows 7 τότε θα έπρεπε να σου κάνει ξαφνικό shutdown και μετά να μην ανάβει το pc μέχρι να κόψεις το ρεύμα εντελώς.

Αν το έχεις και τρέχεις windows 8 τότε θα έπρεπε να σου κάνει restart και να σου δείχνει ένα κάρο άσχετα πράγματα να φταίνε.

Aν και έχω δει restart απο το διαολο πρόγραμμά τους και σε windows 7

software fault in hardware level. αν σε βοηθήσει αυτό να βρείς το thread στα forum της asus.

Έγινε επεξεργασία από GnF
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και την συμμετοχή σας

Αdaptor hdmi to dvi δεν έχω για να δοκιμάσω την on board.

Ξανα έκανα φορματ (σε 10 λεπτά ας είναι καλά ο ssd) και πέρασα μόνο τους drivers της μητρικής (όχι τα ai suite κτλ) , της soundblaster z (όχι της onboard), της κάρτας γραφικών και το farcry.3 ...δεν παρατήρησα κάτι ...αρχισα να περνάω και άλλα (magician, 3dmark, msi afterburner)...Έβγαλε 3Dmark, το είχα στην ζουγκλα του farcry χωρίς πρόβλημα για 35λεπτά και βγαίνω σε idle...κοιτάζοντας τον λάμπη τσουπ ...ρεσταρτ χωρίς να εμφανίζεται το bcc code αλλά το event viewer είναι γεμάτο!!!!!

post-5271-1416078647,473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.