Jump to content



Αναβάθμιση pc.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Αρκετό καιρό,σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση στο Pc(mobo-cpu-ram)και θα ήθελα τις απόψεις σας.

Τώρα έχω έναν c2d e6400(8 χρόνια).Τα έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω,απλά καθημερινά "φωνάζει" ότι δεν αντέχει άλλο.

Το pc είναι και θα είναι για λίγο απ' όλα.Προσωπικά με ενδιαφέρει για GAMING.

Χρήματα αυστηρά μέχρι 400 ευρώ.

Σε πρώτη φάση σκέφτόμουν για AMD(8320-990 mobo-8gb ram)350e πάνω-κάτω.

Τώρα τελευταία έχει έχει μπεί ο διάολος μέσα μου:devil: και σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.

Intel CPU Core i5 4690K (1150/3.5GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

Crucial Ram DDR3 8GB kit 1600MHz Ballistix Sport - Μνήμες RAM - plaisio.gr

http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-gb-z97p-d3

Θέλω το καλύτερο που μπορώ να πάρω σε αυτά τα χρήματα.

Ας έχει χαρακτηριστικά,που μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσω ποτέ.

Απο το τωρινό "τέρας" που έχω,καταλαβαίνετε πως ΕΑΝ γίνει αναβάθμιση τώρα η επόμενη θα γίνει...

Οπότε με ενδιαφέρει η αντοχή στον χρόνο.

Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eφόσον μιλάμε για gaming το βασικότερο είναι η κάρτα γραφικών. Αν έχεις κάποια παλιά που δεν τραβάει, το πιθανότερο είναι να παίζεις το ίδιο και μετά την αλλαγή cpu-mobo-ram. Ποιά κάρτα γραφικών έχεις και ποιά οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Μισές πληροφορίες έχω δώσει,sorry.

Οθόνη 24αρα (1920χ1080).

vga:gtx 460.

psu:Thermaltake - Global - Toughpower 600W - W0103

hdd:wd caviar blue 1tb.

Για ψύκτρα έχω μια corsair A70.

Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα,είναι μόνο cpu-mobo-ram.

Ερωτήσεις:

Εαν πάω σε intel θα με καλύψει το τροφοδοτικό???

Η ψύκτρα βλέπω ότι δεν κάνει για 1150.Κάπου διάβασα όμως ότι οι τρύπες για το backplate είναι ίδιες με 1156.Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις oυσιαστική διαφορά στο gaming αν αλλάξεις μόνο cpu - mobo - ram. Οκ, η κάρτα σου θα αποδώσει κάπως καλύτερα αλλά μην περιμένεις θαύματα. Το τροφοδοτικό και η ψύκτρα είναι οκ.

Cpu: Intel CPU Core i5-4440 (1150,3.1GHz/6Mb) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

Μοbo: MOTHERBOARD :: Asrock Socket 1150 B85 Pro4 GLan Audio - Visionstudio.gr

Ram: Crucial Ram DDR3 8GB kit 1600MHz Ballistix Sport XT - Μνήμες RAM - plaisio.gr

και είσαι άψογος. Όσα περισσεύουν κράτα τα για κάρτα γραφικών, τώρα ή στο μέλλον. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για gaming. 100 ευρώ σου γλύτωσα ήδη. Βάλε άλλα 110 (και λιγότερα αν πουλήσεις την 460) και πάρε αυτήν: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=35790&cat=5 να παίζεις σαν άνθρωπος.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Η αγορά θα γίνει απο πλαίσιο και you.

Δεν ψάχνω θαύματα.Όπως έγραψα και στο πρώτο post θέλω το καλύτερο σε αυτά τα χρήματα και ας είναι και αχρείαστο.

Θες απωθημένο,θες βλακεία,πες το όπως θες.Θέλω να πάρω κάτι που θα είναι πάρα πολύ καλό(και ας κάθεται)και όχι απλώς καλό.Τα τελευταία χρόνια όλο με ημίμετρα την έχω βγάλει,δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο.Έχουμε τον επεξεργαστή Intel CPU Core i5 4690K (1150/3.5GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

και την μητρική Μητρική (Μotherboard) GB Z97P-D3 | www.you.gr

Η μητρική τον συγκεκριμένο επεξεργαστή τον υποστηρίζει με την έκδοση F5 του BIOS.Εαν η μητρική έρθει με Bios F3 η F4,θα μπορέσει να bootαρει ώστε να κάνω το update στο F5 η θα είναι off???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω. Εγγυημένα σου λέω ότι δεν σου προτείνω ημίμετρα, αυτά θα έπαιρνα για τον ευατό μου αν αγόραζα τώρα με τα δεδομένα σου. Παραμένοντας όμως στην 460 εσύ μένεις στα ημίμετρα και αρκετά πιο κάτω. Για να δεις την -ελάχιστη- διαφορά που έχει ο επεξεργαστής που σου προτείνω με αυτον που θες να πάρεις, θες κάρτα των 500 ευρώ. Κατά τα άλλα, όχι δεν θα μπορέσεις να κάνεις bios update. Μόνο αν έχεις επεξεργαστή που ήδη τον υποστηρίζει. Γενικά πιστεύω ότι το πας λάθος και με δεδομένο ότι δεν κάνεις καμιά αναφορά στην κάρτα που σου πρότεινα ή έστω σε μελλοντική αγορά τοπ κάρτας, πάρα πολύ λάθος. Φιλικά πάντα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι προτείνεις ημίμετρα,κουβέντα κάνουμε.Γι'αυτο άνοιξα νέο θέμα,γιατί έχω μπλέξει τα...:hehe::hehe::hehe:

Αρα αφήνουμε τελείως εκτός την AMD και πάμε σε INTEL.

Αφήνουμε τον 4690κ με την συγκεκριμένη μητρική.Εαν πάω σε αυτόν τον επεξεργαστή

Intel CPU Core i5 4690 (1150/3.5GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

με την μητρική και τις μνήμες απο το πρώτο Post???

Μη μου βάζεις ιδέες για νέα κάρτα κτλ,σε παρακαλώ,όλα στην ώρα τους.:)

Για να καταλάβεις,3 χρόνια που έχω την gtx 460,πάνω απο 50%(και πολύ λέω)δεν έχει δουλέψει.Ας "πιώ το αίμα" απο αυτήν πρώτα με το καλό και μετά βλέπω για άλλη.

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικη προταση

ΜΟΒΟ MOTHERBOARD :: Asus Socket AM3+ M5A97 R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr €77

CPU AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr €93

ΡΑΜ Kingston HyperX Fury Red 8GB DDR3-1866MHz (HX318C10FR/8) | Skroutz.gr €71

συνολο (μεχρι εδω) = 241. πες 250 με τα μεταφορικα.

σου μενουν αλλα 150 για καρτα γραφικων. κι αν υπολογισεις ενα ποσο που μπορεις να παρεις απο την πωληση της δικη σου, ανεβαινεις αρκετα πανω απο τα 200..!!

αρα μπορεις να πας, ειτε σε αυτη που σου προτεινε ο Trexx, ειτε Gigabyte Radeon R9 280 3GB OC (GV-R928WF3OC-3GD) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

ASUS H97M-PLUS http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-asus-h97m-plus 92.50

i5-4460 http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/epexergastes/epex-intel-core-i5-4460-3-20g-lga1150 174€

*Σε μνήμες είναι ακριβό το you, γενικά μνήμη μέχρι 80€

*Στην πρόταση που σου έκανε ο Trexx o cpu είναι σε πολύ καλή τιμή, συμπλήρωσε και την παραπάνω μητρική και είσαι οκ.

Αυτά σε περίπτωση που δεν σ'ενδιαφέρει το OC.

Αν θα κάνεις OC στην αρχική σύνθεση βάλε αυτές τις μνήμες να ταιριάζουν και τα χρώματα

Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

αλλά να υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς και μια ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29341]idonthave[/MENTION] πολυ καλες οι προτασεις αλλα αμα κανει overclock δεν χρειαζεται Z97 και Κ-version επεξεργαστη;

''Αν θα κάνεις OC στην αρχική σύνθεση βάλε αυτές τις μνήμες να ταιριάζουν και τα χρώματα'' δεν έβαλα το ''σου'' (στην αρχική σου σύνθεση)

Στο 1ο του ποστ έχει βάλει τον 4690k

>-))

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

No offence ρε παιδιά αλλά σας έχουν κάνει τα μυαλά κομπόστα μ αυτό το "οverclock" μου φαίνεται. Πάντα συνέβαιναν αυτά αλλά τώρα έχει πάρει άλλες διαστράσεις... Ανοίγει ο άλλος θέμα, πρώτη ερώτηση "θα κάνεις o/c?" λες και τον ρωτάνε αν θα χρησιμοποεί office. Λες και αυτός που μπορεί πραγματικά να κάνει σωστό o/c και ενδιαφέρεται γι αυτό θα ανοίξει θέμα για να ρωτήσει τι θα πάρει... Τεσπα, λεφτά δεν υπάρχουν απ ότι φαίνεται. Να τον πάρει ο φίλος τον Κ να τον κάνει τι; Να ματσάρει τις τρομακτικές επιδόσεις της GTX 460;

Link to comment
Share on other sites

''Να τον πάρει ο φίλος τον Κ να τον κάνει τι; Να ματσάρει τις τρομακτικές επιδόσεις της GTX 460;''

Τώρα έχω έναν c2d e6400(8 χρόνια).Τα έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω,απλά καθημερινά "φωνάζει" ότι δεν αντέχει άλλο.

-Μπορεί να θέλει να το κρατήσει το σύστημα αρκετό καιρό, αργότερα θα του δώσει κάτι εφόσον το χρειαστεί.

-Μπορεί να το πουλήσει το σετ αυτό πιο εύκολα αργότερα.

-Κάποια στιγμή θα βάλει και καλύτερη κάρτα γραφικών.

>-))

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο με το δεύτερο είναι αλληλοαποκλειόμενα. Ή το ένα θα γίνει ή το άλλο. Το τρίτο μακάρι, εφόσον μιλάμε για gaming pc αν δεν την πάρει, χαίρι στα σύγχρονα games δεν θα δει. Το θέμα είναι ότι με μια μικρή υπέρβαση την πάιρνει από τώρα (βλ πρόταση παραπάνω), δεν χάνει απολύτως τίποτα και παιζει και κατευθείαν τα games του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] εννοείται ότι ένα απ'αυτά θα γίνει όχι και τα 2 μαζί (απ'τα πρώτα) :smoke:

Την έχω δει την πρόταση σου

*Στην πρόταση που σου έκανε ο Trexx o cpu είναι σε πολύ καλή τιμή, συμπλήρωσε και την παραπάνω μητρική και είσαι οκ.

Για την κάρτα μπορεί να περιμένει λίγο να κυκλοφορήσει η σειρά 8xx και σε ένα τρίμηνο (πουλάει όπως έχετε

αναφέρει παραπάνω την κάρτα του, θα μαζέψει και κάποια χρήματα) πάει σε 860 ή ότι άλλο επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έλειπα όλη την ημέρα,τώρα ήρθα και έχει γίνει κατακλυσμός!Είστε ωραίοι!!!

Πιστεύω ότι έχετε καταλάβει τι θέλω,όποτε να καταλήξουμε κάπου...

Μνήμες πάμε εδώ Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Μητρική τι λέτε για αυτήν εδώ Μητρική (Μotherboard) GB Z97P-D3 | www.you.gr είναι z97,δεν ψιλοκολάει με τον επεξεργαστή,αλλά 2,5 ευρώ διαφορά με αυτήν Μητρική (Motherboard) ASUS H97M-PLUS | www.you.gr που πρότεινε ο φίλος Εμφάνιση προφίλ: idonthave

Και για επεξεργαστή Intel CPU Core i5 4690 (1150/3.5GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

idonthave μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Έγινε επεξεργασία από thefou
Link to comment
Share on other sites

Αμά φτάσεις να δώσεις 200 ευρώ, πάρε τον i5 4690K τότε, δεν έχει νόημα. Νόημα έχει αυτός που σου πρότεινα πάνω που γλυτώνεις αρκετά χωρίς να χάνεις σε επιδόσεις. Δεν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα με την έννοια της ποιότητας ή της ταχύτητας chipsets. Διαφορές στις επιπλέον δυνατότητες υπάρχουν, έτσι διαλέγεις τι σε αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή μπορείς να δείς τον 4590 https://www.skroutz.gr/s/4857222/Intel-Core-i5-4590-Box.html. Πολύ μικρή διαφορά σε απόδοση (1-2% και αν) με 20€+διαφορά στην τιμή (10%). Καλύτερο vfm. Μπορείς να δείς με την διαφορά χρημάτων και αυτήν την μητρική https://www.skroutz.gr/s/4884788/Asus-H97-Pro.html ή ακόμα πιό οικονομικά αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4861325/Gigabyte-H97-D3H.html.

Η μνήμες είναι πολύ καλή επιλογή. Τις έχω βάλει και σε σύστημα και το XMP: 1600MHz με C8 είναι εγγυημένο και γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.