Jump to content



Αναβάθμιση pc.


Recommended Posts

Αυτό που σου είπε ο Trexx αντί 4690 πας σε 4690k σ'αυτά τα χρήματα για να αξιοποιήσεις και το z97.

Στην μητρική που έβαλες αν σε καλύπτει στο πίσω μέρος οι θύρες που έχει παρ'την.

Δες κι'αυτήν εδώ http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-asus-h97-plus

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Μητρική (Μotherboard) GB Z97P-D3 | www.you.gr

Intel CPU Core i5 4590 (1150/3.3GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

Και όλα αυτά σε CM elite 430.

Να το αφήσω???

Ένα 50αρικο κάτω και τα χώνω σε ssd(κάποια στιγμή).

Ξέρω ο Trexx θα μου έχει αλλάξει όνομα,με τόσο βρίσιμο που θα μου έχει ρίξει.:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στην μητρική η ένστασή μου. Την βρίσκεις πολύ ακριβά κατ' αρχήν στα 95€. Από 84€ ξεκινάει Gigabyte Z97P-D3 | Skroutz.gr. Επίσης, με 2-3 € παραπάνω κοιτάς πάλι σε Gigabyte αλλά πιό γεμάτη σε features Gigabyte H97-D3H | Skroutz.gr.

Και εννοείται, αν δεν έχεις ssd μπορείς να πάρεις καλόν 120άρη με 60€ και καλόν 250άρη με 100€ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Μητρική (Μotherboard) GB Z97P-D3 | www.you.gr

Intel CPU Core i5 4590 (1150/3.3GHz/6MB) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr

Και όλα αυτά σε CM elite 430.

Να το αφήσω???

Ένα 50αρικο κάτω και τα χώνω σε ssd(κάποια στιγμή).

Ξέρω ο Trexx θα μου έχει αλλάξει όνομα,με τόσο βρίσιμο που θα μου έχει ρίξει.:hehe::hehe::hehe:

Γιατί να σου ρίξω βρίσιμο λεβέντη μου, τι μου έκανες? :flag: Το σετ σαν σετ είναι οκ, ό,τι και να έπαιρνες από αυτά που προτάθηκαν θα ήταν. Το θέμα σου είναι αλλο, δεν θα το ξαναπω, όταν θα τα στήσεις γράψε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να σου ρίξω βρίσιμο λεβέντη μου, τι μου έκανες? :flag:

Πλάκα κάνω φίλε μου(τσάμπα τα βάζω τα smilies???).

Μητρική (Motherboard) Gigabyte H97-D3H | www.you.gr τα αξίζει τα 6 ευρώ παραπάνω???

Όσο για το κόλλημα με τα συγκεκριμένα καταστήματα,πλαίσιο και you,είναι γιατί αυτά με εξυπηρετούν καλύτερα εδώ που μένω,αποστολές-μεταφορικά,κτλ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Επεξεργαστή εδώ.http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/cpu-epeksergastes/Intel-CPU-Core-i5-4590-1150-3-3GHz-6MB-BX80646I54590.htm

Μητρική αυτή που πρότεινε φίλος pnick.http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-gb-h97-d3h Αναβαθμίσιμη είναι(5ης γενιάς cpu),πιο πλούσια χαρακτηριστικά έχει,φαίνεται οκ.

Μπορέι κάποιος να μου επιβεβαιώση στα ΓΡΗΓΟΡΑ ότι οι μνήμες θα είναι συμβατές http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/mnimes-ram/Crucial-DDR3-8GB-2x4-kit-1600MHz-Ballistix.htm γιατί στην λίστα υποστήριξης http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/mb_memory_ga-h97-d3h.pdf δείχνει μόνο για 8GB,ενώ αυτές που θέλω είναι 2χ4GB???

Έγινε επεξεργασία από thefou
Link to comment
Share on other sites

*Για τις μνήμες στην σελίδα τους οι κατασκευαστές βάζουν αυτές που έχουν τεστάρει (δεν μπορούν να τεστάρουν ότι μνήμη υπάρχει) οπότε κατά 99,9999 % οι μνήμες θα δουλέψουν.

- 156€ cpu i5-4440 που σου έβαλε ο trexx Intel CPU Core i5-4440 (1150,3.1GHz/6Mb) - Επεξεργαστές (CPU) - plaisio.gr (διαφορά με 4590 20€)

- 93€ mb http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/mitrikes-kartes/mitriki-asus-h97-plus ( διαφορά ~10€ και η διαφορά με την gigabyte είναι στην κάρτα ήχου)

- 80€ ram Crucial DDR3 8GB (2x4)kit 1600MHz Ballistix - Μνήμες RAM - plaisio.gr

Μέχρι εδώ 329€

+ ssd INTEL 520 120gb http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/solid-state-drives-(ssd)/ssd-intel-520-2-5-sata3-120gb-bulk 64€

Σύνολο 393€.

Αυτήν την σύνθεση σου προτείνω με ερωτηματικό στον ssd.

*Για τον ssd είμαι της άποψης να κρατήσεις τα λεφτά και να πάς σε 250-256gb

**Για τους επεξεργαστές δες εδώ ARK | Compare Intel τις διαφορές και κρίνεις.

Αν δεν βάλεις τον ssd προχώρα με τον i5-4590

Με τις μνήμες μην σ'αγχώνει μια χαρά θα δουλέψουν.

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορά στις μητρικές δεν είναι μόνο στην κάρτα ήχου. Η Gigabyte έχει m.2 και Sata Express επιπλέον. Για μένα καλύτερη επιλογή στα χρήματα ο i5 4590. Νεώτερος και με απόδοση που κάπως δικαιολογεί τα 20€ παραπάνω (0.4GHz στο boost, χοντρικά 10% μεγαλύτερη απόδοση).

Για ssd, συμφωνώ. Με τίς παρούσες τιμές καλύτερα απ' ευθείας σε 240-250-256gb. Με 100€ παίρνεις καλό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,μόλις έγινε η παραγγελία του παραπάνω σετ!!!:dance3:

Τρίτη,τετάρτη θα τα έχω τα πράγματα.Ελπίζω να μην το μετανιώσω!

Ευχαριστώ και πάλι τα παιδιά που ασχολήθηκαν μαζί μου.

Νομίζω πήρες απο τα καλυτερα combo σε αποδοση/τιμή. Αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πήρες απο τα καλυτερα combo σε αποδοση/τιμή. Αντε με το καλο

Μια χαρά είναι τα πράγματα αλλά αν δεν είχε περιορισμό απ'τα συγκεκριμένα καταστήματα υπάρχουν

κι άλλες μητρικές σ'αυτά τα χρήματα.

Κύριοι,μόλις έγινε η παραγγελία του παραπάνω σετ!!!

Τρίτη,τετάρτη θα τα έχω τα πράγματα.Ελπίζω να μην το μετανιώσω!

Ευχαριστώ και πάλι τα παιδιά που ασχολήθηκαν μαζί μου.

Μια χαρά είσαι, με το καλό να το στήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τα πράγματα παρελήφθησαν και εγκαταστάθηκαν!Το Pc είναι έτοιμο,από αυτό γράφω τώρα:happy2:.Νομίζω πως δεν χρειάζεται να σχολιάσω πολλά,απλά η μέρα με την νύχτα!

1 ερωτήση:

Τις μνήμες της βλέπει ως 1333Mhz ενώ είναι 1600αρες,χρειάζεται κάποια ρύθμιση απο το BIOS???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος...

Στο bios έχει ρύθμιση xmp που είναι στο auto,εάν το βάλω profile1 τις γυρίζει σε 1600.Αυτο εννοείς???

Κάτι άλλο.Η vga που έχει η intel χρειάζεται απενεργοποίηση???(απενεργοποιείται???)

Σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω ξανά τους χρήστες:Trexx,Cabdik.Idonthave,Pnick και Bonito(για τα like που έκανε στο θέμα)!Που ασχολήθηκαν μαζί μου,για να καταλήξω τελικά στην συγκεκριμένη αγορά.:worship:

Αλλά κυρίως,ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά,που με τις προτάσεις τους και γενικά την συζήτηση που κάναμε με προσγείωσαν λίγο στην πραγματικότητα.Γιατί με την φόρα που είχα πάρει,θα έκανα παραγγελία και υγρό άζωτο στο τέλος.:banging:

Έγινε επεξεργασία από thefou
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.