Jump to content



Αλλαγή επεξεργαστή


NikosEpp

Recommended Posts

Μπορεί να φανεί "χαζή" η ερώτηση μου αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια σας..Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι δυνατή η αλλαγή επεξεργαστή στο toshiba satellite c50d-a-133; Έχει ένα AMD E1 διπύρηνο στο 1 GHz και πραγματικά σέρνεται.Είδα στο σάιτ της εταιρίας ότι βγάζει το ίδιο μοντέλο με ένα επεξεργαστή i3.Είναι δυνατή η αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί "χαζή" η ερώτηση μου αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια σας..Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι δυνατή η αλλαγή επεξεργαστή στο toshiba satellite c50d-a-133; Έχει ένα AMD E1 διπύρηνο στο 1 GHz και πραγματικά σέρνεται.Είδα στο σάιτ της εταιρίας ότι βγάζει το ίδιο μοντέλο με ένα επεξεργαστή i3.Είναι δυνατή η αλλαγή;

οχι, ειναι εντελως αλλο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα AMD E1 διπύρηνο στο 1 GHz και πραγματικά σέρνεται.
Xτυπα κανεναν ssd (πχ samsung 840 evo) θα δεις τεραστια διαφορα.
Με τον Ε1 και turbo+NOS να βάλεις δεν πας πουθενά. Είναι επιπέδου atom (διετίας+) http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html?type=&sort=&deskornote=2∨=1&search=e1+atom&month=&benchmark_values=&gpubenchmarks=0&archive=1&dx=&condensed=0&condensed=0&showCount=0&showBars=1&showPercent=0&3dmark06cpu=1&cinebench10_s=1&cinebench10_m=1&cb11_single=1&cb11=1&superpi1m=1&wprime_32=1&cpu_fullname=1&codename=0&series=0&l2cache=1&l3cache=1&fsb=0&tdp=1&mhz=1&turbo_mhz=1&cores=1&threads=1&technology=0&64bit=0&daysold=0

Με Ι3 (αν δεν είναι σειρά U ή Υ, ultra/low power) και 4+ GB ram ένας ssd θα φανεί σαν καλή αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Tί είναι αυτό ? ξέρω πως ο i3 είναι δυνατότερος απο την μικρή apu όλοι λογικά το ξέρουν.... το θέμα είναι πως με 3-4 παράθυρα και 1-2 εφαρμογές στα laptop οι i3 ψωφάνε και αυτοί, αυτό λέω παραπάνω. Είναι 2 core cpu και αν υπολογίσουμε το ί3 3217u που βγαίνει αυτό το μοντέλο με +150ευρώ νομίζω πως δεν αξίζει μια απο τα ίδια...απο την άλλη η έκδοση με ι3 3110Μ σαν αυτόν στο λινκ σου με +210 ευρώ είναι χαζή αγόρα, καλύτερα να βάλει έναν καλό ssd πάνω ή αγορά λαπτοπ με i5.

Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου οτι και ο σκληρος δισκος (5400rpm) αποτελει μια "πληγη" στα λαπτοπ, καθως ειναι το πιο αργο κομματι τους...!!!

ακομα και στα ΝΕΤΒΟΟΚ (ναι...αυτα με τον ΑΤΟΜ!!) , μολις εμπαινε SSD εβλεπες διαφορα....!!!!

νταξ, δεν γινοταν ι5.... αλλα εβλεπες μια "ανασα" στο συστημα...!!

θα ελεγα το εξης. ΑΝ εχεις την οικονομικη ευχερεια, παρε εναν SSD και βαλτον επανω. ακομα και αν δεν σε ικανοποιησει η διαφορα και αποφασισεις να αλλαξεις λαπτοπ, παλι θα σου μεινει και μπορεις να τον βαλεις στο αλλο...!!!

ειναι ενα κομματι που μεταφερεται...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.