Jump to content



AMD Athlon II X3, ξεκλείδωμα 4ου πυρήνα, δεν έχω θερμοκρασίες


deninho

Recommended Posts

Αποφάσισα επιτέλους να εγκαταστήσω την παλιά ThermalRight Ultra 120 (4 heatpipes) στον υπολογιστή στο χωριό, και να δοκιμάσω να ξεκλειδώσω τον 4ο πυρήνα του επεξεργαστή. Όλα καλά, ξεκλείδωσε, μπούταρα στα παραθύρια, αλλά το CoreTemp δε δείχνει θερμοκρασίες. Φυσιολογικό; Θα το δοκιμάσω, ούτως ή άλλως, σε video encoding σε λίγο, αλλά θα ήμουν πιο σίγουρος αν είχα και μια εικόνα των θερμοκρασιών.

AMD Athlon II X3 425 -> Phenom II X4 B25

attachment.php?attachmentid=63633&stc=1&d=1408360185

ASRock M3A785GMH

Ερώτηση 2: δε βρήκα πληροφορίες για το πόσα w TDP υποστηρίζει η μητρική. Θα τον αντέξει τον ξεκλειδωμένο επεξεργαστή;

post-4171-1416078707,5129_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο.

attachment.php?attachmentid=63634&stc=1&d=1408363338

EDIT: Όσον αφορά το δεύτερο απλά πας στο site και κοιτάς στο cpu support list μέχρι πόσα watt επεξεργαστές υποστηρίζει.

Πάντως οι ξεκλείδωτος Χ3 δεν υπερβαίνει τα 125W, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και αν το max support είναι στα 125W.

EDIT2: Όντως 125W είναι το Max που υποστηρίζει. Αν είχε και τον 965 στην λίστα θα υποστήριζε μέχρι 140W.

post-188-1416078707,5708_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μην μασας με τις θερμοκρασιες.

Αυτον που εδωσα στο [MENTION=188]yanni[/MENTION] που ανοιγε σε Β και εκεινος

τον ειχα με μαμα ψυχτρα (ναι εκεινο το χαλκινο ελικοπτερο)

και δεν με παρουσιασε ποτε καποιο παρατραγουδο με τις θερμοκρασιες.

Στο bios?τι σε λεει?

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα επιτέλους να εγκαταστήσω την παλιά ThermalRight Ultra 120 (4 heatpipes) στον υπολογιστή στο χωριό, και να δοκιμάσω να ξεκλειδώσω τον 4ο πυρήνα του επεξεργαστή. Όλα καλά, ξεκλείδωσε, μπούταρα στα παραθύρια, αλλά το CoreTemp δε δείχνει θερμοκρασίες. Φυσιολογικό; Θα το δοκιμάσω, ούτως ή άλλως, σε video encoding σε λίγο, αλλά θα ήμουν πιο σίγουρος αν είχα και μια εικόνα των θερμοκρασιών.

AMD Athlon II X3 425 -> Phenom II X4 B25

attachment.php?attachmentid=63633&stc=1&d=1408360185

ASRock M3A785GMH

Ερώτηση 2: δε βρήκα πληροφορίες για το πόσα w TDP υποστηρίζει η μητρική. Θα τον αντέξει τον ξεκλειδωμένο επεξεργαστή;

επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου και τα 2 αυτα κομματια (μονο που ειχα την ΑΤΧ εκδοση της μητρικης), μπορεις ανετα να ξεκλειδωσεις και να ανεβασεις τον 425, οσο παει.

ειδικα αφου εχεις βαλει και την Ultra 120, μην φοβασαι, βαρ'του αλυπητα....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] o B25 που είχα στο κυρίως pc δούλευε χωρίς πρόβλημα για 4 χρόνια με το bus στα 250MHz έχοντας πάνω του μικρότερη ψύκτρα από τη δική σου. Και όλα αυτά με το cool&quiet ενεργοποιημένο ώστε να παίζει η τάση και ο πολλαπλασιαστής. Λιώστον!

Προαιρετικά για fine-tuining των τάσεων στα διάφορα power states μπορείς να χρησιμοποιήσεις το phenommsrtweaker.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλεις να έχεις μια ένδειξη θερμοκρασίας "στο περίπου", μπορείς να κάνεις το εξής.

Κάνε κάποιες δοκιμές idle/load με τον επεξεργαστή κανονικό (x3) και παρατήρησε στο Hardware monitor αν ταιριάζει (ή έχει παρεμφερείς αλλαγές) η θερμοκρασία του επεξεργαστή με κάποιον σένσορα της μητρικής (ΤΜΡΙΝ0,ΤΜΡΙΝ1 κλπ.). Πολύ πιθανό αυτός ο σένσορας να είναι μέσα ή κοντά στο socket.

Όταν βρεις κάποιον σένσορα που να ταιριάζει κάνε και μια δοκιμή με ξεκλείδωτο επεξεργαστή (x4) και αν συνεχίσει να έχει κάποιες λογικές τιμές (όχι να σου δείχνει ξαφνικά -120 C), τότε θα μπορείς να έχεις μια εικόνα της θερμοκρασίας του επεξεργαστή από αυτόν τον σένσορα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Gigabyte που έχω τον δικό μου οι διαφορές αυτές είναι της τάξης του +15 βαθμούς από τον σένσορα της μητρικής σε σχέση με τις θερμοκρασίες στα cores. Αντίθετα στην ECS που έχω τον Χ6 οι διαφορές είναι περίπου στους +6-7 βαθμούς σε σχέση με τις θερμοκρασίες των cores. Οπότε ενδεχομένως τα νούμερα να διαφέρουν σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τιμές που δίνει ο σένσορας της μητρικής ακολουθούν τις τιμές που δίνει ο επεξεργαστής και οι διαφορά τους δεν αλλάζει πολύ από idle σε load. Τότε ας είναι 6-7 ή και 15.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.