Jump to content



Πρόβλημα με την Ψύκτρα / Αγορά νέας


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με την ψύξη που του επεξεργαστή με την υπάρχον ψύκτρα που έχω.

Λοιπόν έχω την 212 EVO με 2 ανεμιστήρες πάνω, και έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ η ψύκτρα αν την πιάσεις με τον χέρι είναι πάντα κρύα ο επεξεργαστής παίζει στα όρια θερμοκρασιών. Εγώ πιστεύω ότι απλά δεν μπορεί να άγει το ποσό θερμότητας που παράγει ο επεξεργαστής, ίσως λόγο "κακής" ποιότητας αλουμινίου. Να σημειώσω ότι η ψύκτρα έχει ακριβώς αυτή την διάταξη στον υπολογιστή (δεν είναι πραγματική φωτό από το pc μου)

900x600px-LL-9b7a62fd_100_0590.jpeg

Για αυτό σκέφτομαι να πάρω νέα ψύκτρα με ταβάνι τα 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ορια? Η Evo ειναι απο τις καλυτερες μικρες/Light overclock ψυκτρες για τα λεφτα της.

Προφανως δεν εχει καθησει καλα/εβαλες πολυ παστα κτλ αν βλεπεις 98C+/70C+ αναλογα τη CPU εχεις για να λες "ορια".

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον Xeon E5450. και οι θερμοκρασίες παίζουν από 58(ιdle)-72(με prime95) βαθμούς στα 3,0GHz. (max επιτρεπόμενο 67)

Πάστα έβαλα αρκετή ώστε να μην υπάρχει αέρας, την άπλωσα και ομοιόμορφα. Αύριο θα δοκιμάσω μια pk-3 πάστα καθώς αυτήν που χρησιμοποιήσα έχεις 10φορές χειρότερη θερμική αγωγιμότητα. Οχι ότι θα παίξει και μεγάλο ρόλο, το πολυ 2-3 βαθμόί να πέσουν. Και αν τα αποτελέσματα δεν μου αρέσουν θα πάω για αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται "αρκετη" , μια σταγονα βαζεις . Σε μεγαλη ποσοτητα απλα χαλας την αποτελεσματικοτητα της ...ισως να επαιξε και αυτο ρολο .

Μια σταγόνα μπήκε απλά ήταν "αρκετή" για να καλύψω όλον τον επεξεργαστή και να μείνει χωρίς κενά. Ίσως απλά είναι πολύ μαπα η παστα του γείτονα, αλλά ποσο μαπα να ήταν?:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Μια σταγόνα στο κέντρο, μετά πατάς την ψύκτρα και απλώνεται μόνη της. Πάντως αν είναι πάντα κρύα όπως λες, το πιο πιθανό είναι να μην έχει κάτσει καλά.

Επίσης εάν η διάταξη είναι ακριβώς όπως στη φώτο, βγάλε τον 2ο ανεμιστήρα που βλέπει το κουτί. Ο ζεστός αέρας εξέρχεται από τον ανεμιστήρα του κουτιού.

Ρόλο παίζει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος φυσικά. Τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

Μια σταγόνα στο κέντρο, μετά πατάς την ψύκτρα και απλώνεται μόνη της. Πάντως αν είναι πάντα κρύα όπως λες, το πιο πιθανό είναι να μην έχει κάτσει καλά.

Επίσης εάν η διάταξη είναι ακριβώς όπως στη φώτο, βγάλε τον 2ο ανεμιστήρα που βλέπει το κουτί. Ο ζεστός αέρας εξέρχεται από τον ανεμιστήρα του κουτιού.

Ρόλο παίζει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος φυσικά. Τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο;

Αν αφαιρέσω τον ανεμιστήρα είμαι +3-4βαθμούς, μπήκε μετά απο δοκιμή.. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο ανεμηστήρας του κουτιού δεν έχει τόσο καλή ροή με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να βγάλει όλο τον θερμό αέρα έξω. Είναι μηκρότερος με λιγότερες στροφές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα με ανοιχτό κουτί να έχω 1-2βαθμούς χαμηλότερα. Στην Βάση του η ψύκτρα λίγο ζεσταίνεται αν την πιάσεις αλλά στην άκρη είναι πάντα κρύα, σε full load ίσα που καταλαβαίνεις την διαφορά με γυμνό χέρι.

Η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 34 βαθμοί. Αν δεν καθόταν καλά η ψύκτρα όταν θα ζόριζα τον υπολογιστή οι θερμοκρασίες θα ξέφευγαν περισσότερο θεωρητικά και θα έπαιζαν, τώρα είναι πολύ stable. Θα την ξανατοποθετήσω πάντως. και μετά θα βάλω και καινουρια παστα για να δώ αν υπάρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

μμμ. αν στη βάση είναι θερμή κάπως, τότε παίζει να έχουν χαλάσει τα heatpipes; Είναι η επόμενη λογική εξήγηση (εφόσον η μεταφορά γίνεται με τα heatpipes).

Δεν το ήξερα ότι μπορεί να χαλάσουν (εκτός από το να σπάσουν). Μάθαμε και κάτι σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα ειναι αυτο που ειπες , παρομοιο προβλημα ειχα και εγω . Ο ανεμηστιρας εξοδου δεν μπορει να βγαλει ολον τον ζεστο αερα , με αποτελεσμα να ανατροφοδοτει την ψυχτρα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30706]BasiliCeLew[/MENTION] Έχω την εντύπωση ότι με την προϋπόθεση ότι η πάστα που έβαλες δεν είναι giatabaza (:)), αν δεν έχει γίνει κάποια σημαντική ατασθαλία στην εφαρμογή της, δεν θα πρέπει αυτή, να προκαλεί τόσο σημαντικές διαφοροποιήσεις.

Από την άλλη μεριά, το ενδεχόμενο να έβαλες πολύ πάστα και απλώνοντάς την να δημιουργήθηκε θέμα, δεν μπορεί να αποκλειστεί!

Είναι σημαντικό η πάστα να μην είναι πολλή, αλλά όσο χρειάζεται για να ξεχειλίσει περιμετρικά μια ιδέα από αυτήν!

Το ότι άπλωσες την πάστα καλά και "ομοιόμορφα" δεν σου εγγυάται ότι όταν κάθισε επάνω η ψύκτρα, δεν εγκλωβίστηκε αέρας ανάμεσα σε heatspeader και block ψύκτρας, ο οποίος έκανε μερική εξώθηση της πάστας ! ! !

Μια διαδεδομένη μέθοδος είναι να πιέζεις την πάστα με ένα γυαλί, έτσι ώστε να φεύγει η περισσευούμενη πάστα.

Ένας πολύ καλός τρόπος είναι να βάλεις την πάστα σε ένα σημείο και πιέζοντας, αυτή να απλωθεί και να εξωθήσει τον αέρα!

Μπορείς να την βάλεις είτε σαν ένα μικρό "στραγάλι" στο κέντρο του heat spreader, είτε καλύτερα υπό μορφή ενός διαγώνιου "Χ" (πετυχαίνει καλύτερη κάλυψη).

Και βέβαια, για της περίπτωση της δικής σου ψύκτρας που έχει direct contact heat pipes, να μην ξεχάσεις να βάλεις πάστα (σαν να στοκάρεις κάπως) στην βάση της ψύκτρας για να γεμίσουν τα κενά ανάμεσα στα heatpipes, τα οποία, αν δεν τα "στοκάρεις", θα "δεσμεύσουν" ένα μέρος της πάστας που έχεις βάλει στο heat spreader!

(Βέβαια η αμέσως προηγούμενη παρατήρηση, σημαίνει ότι το μη στοκάρισμα των διακένων ανάμεσα στα heat pipes, μάλλον βοήθεια θα είναι στην περίπτωση που έχει μπει πολλή πάστα, καθώς θα δεσμεύσουν ένα μέρος από την περίσσειά της ! :))

Αν επιμένεις στο στρώσιμο της πάστας πριν βάλεις την ψύκτρα επάνω, τότε κανόνισε η ψύκτρα να κάτσει πάνω στο heatspreader προοδευτικά, πρώτα από την μία πλευρά (όπου σφίγγεις περισσότερο την βίδα) προς την άλλη (καργάρεις την βίδα της τελευταία).

Έτσι αν και η πάστα είναι ήδη απλωμένη η εξώθηση του αέρα γίνεται από την πρώτη πλευρά προς την δεύτερη.

Και γενικά μπορείς να δεις και στον κατασκευαστή της CPU, αν προτείνει κάποια συγκεκριμένη μέθοδο εφαρμογής της θερμοαγώγιμης πάστας.

Πειραματικά, μπορείς να πάρεις ένα -παχύ- γυαλί και να πιέσεις με αυτό την πάστα να δεις τις διαφορές που έχει το άπλωμά της και αν εγκλωβίζεται αέρας μέσα ή όχι (οι θύλακες αέρα διακρίνονται επειδή έχουν λίγο διαφορετική απόχρωση από την πάστα που χρησιμοποιείς).

Τώρα για το αν η ψύκτρα είναι εντάξει ή όχι μπορείς να δεις το εξής:

1. Όταν έχεις υψηλές θερμοκρασίες στον επεξεργαστή , αλλά τα πτερύγια της ψυκτρας κοντά στα heatpipes είναι "δροσερά", δοκίμασε να πιάσεις την πάνω πλευρά του block της ψύκτρας ή το χαμηλότερο δυνατό σημείο των heat pipes.

2. Αν αυτά είναι επίσης δροσερά, έχεις θέμα με την εφαρμογή της πάστας.

3. Αν η βάση της ψύκτρας είναι ζεστή αλλά τα πτερύγιά της κρύα -ακόμα και πάνω στα heatpipes- τότε έχεις θέμα με την ψύκτρα .

Βεβαίως παρά το ότι τα heatpipes είναι λαπαρισμένα, δεν παύει -με την προϋπόθεση βέβαια ότι είναι ανέπαφα- να είναι απίθανο να έχουν διαρροή και μάλιστα όλα μαζί ! ! !

4. Οπότε για να βεβαιωθείς, όταν βγάλεις την ψύκτρα καθάρισε την βάση της καλά (ισοπροπυλική αλκοόλη είναι το ενδεδειγμένο μέσο, αλλά ακόμα και οινόπνευμα κοινό λευκό, θα κάνει την δουλειά) και παρατήρησε προσεκτικά με ένα μεγεθυντικό φακό, αν υπάρχουν ρήγματα -ύποπτα ζουλήγματα , χτυπήματα κλπ στα heat pipes.

Αν δεις κάποιο ρήγμα, τότε -δυστυχώς- πας για ψύκτρα, γιατί το/τα ρηγματωμένα heat pipes, έχουν πάψει να δουλεύουν !!

5. Καθώς θα έχεις καθαρή την βάση της ψύκτρας κάνε με ένα ίσιο χάρακα (καλύτερα ρίγα) και ένα έλεγχο, αν η βάση της είναι τελείως επίπεδη και ότι όλα τα heat pipes είναι στο ίδιο επίπεδο!

Το άλλο ενδεχόμενο που υπάρχει είναι να υπάρχει θέμα υψηλής θερμικής αντίστασης ανάμεσα στο chip της CPU και του heatspreader), αν και αυτό -πιθανά- θα έδειχνε χαρακτήρα, από την πρώτη στιγμή της ζωής της CPU!

Αυτό που είναι απαραίτητο -όπως ειπώθηκε ήδη- είναι να φτιάξεις το airflow του κουτιού βάζοντας έναν πιο αποδοτικό ανεμιστήρα στην εξαγωγή του κουτιού, για να μην υπάρχει θερμικό "βραχυκύκλωμα" μεταξύ εξόδου και εισόδου της ψύκτρας.

Όταν το κάνεις αυτό, μπορείς να πειραματιστείς για το πόσο κερδίζεις με τον δεύτερο ανεμιστήρα πάνω στην ψύκτρα.

Καλή συνέχεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

1. Θερμοκρασία περιβάλλοντος πολύ υψηλή. Πως μπορείς και κάθεσαι μέσα σε αυτό το δωμάτιο, πάνω από 30 βαθμούς ο ιδρώτας στάζει.

2. Μήπως οι στροφές των ανεμιστήρων είναι χαμηλά; σύνδεσες τον ανεμιστήρα που ωθεί αέρα στη θέση cpu της μητρικής; μήπως αυτός ο ανεμιστήρας χάλασε και έχει μειωμένη απόδοση; Όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία ακούς αύξηση των στροφών;

3. Κακή ποιότητα θερμοαγώγιμης. Η δοκιμή με pk3 θα δείξει αν φταίει η θερμοαγώγιμη.

Και βέβαια, για της περίπτωση της δικής σου ψύκτρας που έχει direct contact heat pipes, να μην ξεχάσεις να βάλεις πάστα (σαν να στοκάρεις κάπως) στην βάση της ψύκτρας για να γεμίσουν τα κενά ανάμεσα στα heatpipes, τα οποία, αν δεν τα "στοκάρεις", θα "δεσμεύσουν" ένα μέρος της πάστας που έχεις βάλει στο heat spreader!

Αυτή η ψύκτρα εκτός από direct contact heat pipes, έχει και CDC (Continuous Direct Contact) technology οπότε δεν υπάρχουν κενά ανάμεσα στα heatpipes.

Για τις άλλες που έχουν κενά πολύ σωστή η παρατήρηση που πολλοί την αγνοούν.

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές! Θα εφοδιαστώ με καινούριους ανεμιστήρες και πάστα για να κάνω δοκιμές.

Για την θερμοκρασία δωματίου δεν μπορώ να κάνω πολλά, έχω κάνει ένα σύστημα εξαερισμού οπότε είναι σαν να έχει πάντα ρεύμα και δεν ιδρώνεις αλλά η ζέστη δεν παύει να φεύγει. Κλιματισμός δεν μπορεί να μπεί για πολλούς λόγους.

Να σημειώσω ότι έβαλα ακόμα 2 φορές την ψύκτρα με την ίδια giatapaza πάστα και δεν υπήρχε καμία διαφορά όποιον τρόπο και αν δοκίμαζα στην τελική θερμοκρασία. Έπεσε η θερμοκρασία 1 βαθμό μόνο στην τελευταία τοποθέτηση που ακολούθησα το σφίξιμο από την μια πλευρά προς την άλλα.

Έκανα και έλεγχο στα heatpipe και είναι είναι απλά άριστα. Η ψύκτρα θυμίζω ήταν καινούρια. 3 φορές βγήκε/μπήκε στις 3 φορές που έκανα αναβάθμιση cpu.

Η cpu δεν είναι δοκιμασμένη ξανά καθώς τη πήρα πρόσφατα. Απλά στο internet έχει όσοι έγραψαν την θερμοκρασία σε επίπεδα που είναι 10 λιγότεροι ακόμα και με την μαμα ψύκτρα που έχουν, και για αυτό έγινε θέμα.

Οι ανεμιστήρες παίζουν πάντα στο max από προεπιλογή. Ο πρώτος έχεις ροή αέρα 90.31CFM(1500rmp) o δεύτερος 110.45CFM(1900rpm) και ο τρίτος (που είναι και το πρόβλημα) 60CFM(1300rpm). Το case του υπολογιστή είναι πολύ παλιό, αν σκεφτείτε ότι παίρνει πάνω του μονο 2 fans ένα μεγάλο μπροστά (ο οποίο δεν μπορεί να τραβήξει από πουθενά αέρα έτσι όπως είναι το case οπότε τον καθιστά άχρηστο και που τον έβαλα) και ο σκάρτος πίσω. Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα Link Με κανένα 92mm fan που να μου κάνει σωστή δουλειά. Πρόβλημα θορύβου δεν υπάρχει.

Αυτές είναι οι idle τιμές που έδειξε όσο έγραφα το μήνυμα εδώ Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο βλέπω στις μετρήσεις,

CPUTIN: 116 βαθμοί max

AUXTIN: 249 βαθμοί max

Μήπως υπάρχει σφάλμα μετρήσεων και άδικα νομίζεις ότι η θερμοκρασία είναι υψηλή;

Βέβαια οι άλλες τιμές των μετρήσεων θερμοκρασίας δεν δείχνουν υπερβολικές.

Όσον αφορά τις στροφές των ανεμιστήρων, μήπως ενώ οι μετρήσεις δείχνουν κανονικές τιμές, στην πράξη δεν περιστρέφονται όπως πρέπει;

Έγινε επεξεργασία από vageo
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο βλέπω στις μετρήσεις,

CPUTIN: 116 βαθμοί max

AUXTIN: 249 βαθμοί max

Τι ακριβώς δείχνουν αυτά;

Μήπως υπάρχει σφάλμα μετρήσεων και άδικα νομίζεις ότι η θερμοκρασία είναι υψηλή;

Βέβαια οι άλλες τιμές των μετρήσεων θερμοκρασίας δεν δείχνουν υπερβολικές.

Όσον αφορά τις στροφές των ανεμιστήρων, μήπως ενώ οι μετρήσεις δείχνουν κανονικές τιμές, στην πράξη δεν περιστρέφονται όπως πρέπει;

Δεν ξέρω αν έχει θέμα η μητρική και δείχνει ότι θέλει... Θα δω αν μπορώ να φτιάξω ένα λεπτό θερμοζεύγος να μετρήσω την cpu στην επιφάνεια της ίσα ίσα.. [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] πες μια πρόταση για τι είδος θερμοζεύγους είναι κατάλληλο για αυτό :)

Οι ανεμιστήρες δουλεύουν κομπλέ, μέτρησα τα db και αντιστοιχούν στις μέγιστες στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως ο ssd σου, δείχνει θερμοκρασία 38 βαθμών με μέγιστη τους 44(!) βαθμούς! Από την εμπειρία μου αυτό είναι σοβαρή ένδειξη πως έχεις υψηλές θερμοκρασίες μέσα στο κουτί σου, πράγμα που επηρεάζει όλα τα υπόλοιπα. Κάνε κάτι με την εξαγωγή του θερμού αέρα μέσα από το κουτί σου αρχικά, γιατί μου φαίνεται πως βράζει!

Τι κουτί έχεις? Θα βοηθούσε αν ανέβαζες μια φωτο από το εσωτερικό του, να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως ο ssd σου, δείχνει θερμοκρασία 38 βαθμών με μέγιστη τους 44(!) βαθμούς! Από την εμπειρία μου αυτό είναι σοβαρή ένδειξη πως έχεις υψηλές θερμοκρασίες μέσα στο κουτί σου, πράγμα που επηρεάζει όλα τα υπόλοιπα. Κάνε κάτι με την εξαγωγή του θερμού αέρα μέσα από το κουτί σου αρχικά, γιατί μου φαίνεται πως βράζει!

Τι κουτί έχεις? Θα βοηθούσε αν ανέβαζες μια φωτο από το εσωτερικό του, να δούμε!

Είναι +10βαθμοί σε σχέση με το δωμάτιο, δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό.Βασικά παίρνει την θερμοκρασία του κουτιού..Το κουτί είναι ότι να'ναι και σίγουρα φταίει και αυτό λίγο...

Multirama C2628 319 - κουτί mid tower - για μητρικές ATX... |:giveup::giveup:

Edit: Μια πρόχειρη φωτό 20140831003958.jpg

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.