Jump to content



SSD σε παλιο laptop


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. .μια βοηθεια αξιζει σε laptop 7 ετιας ( cpu- intel t3200 και 3 giga ram)να βαλω δισκο ssd?? Το μηχανημα σερνετε ακομα και στο internet,στο excel αργει λιγο να ανοιξει τα αρχεια αλλα μετα οκ.για καμια αλλη εφαρμογη δεν το συζηταω με τιποτα. . αξιζει ???η να δωσο καμια 300 € για ενα φτηνο αλλα τουλαχιστων συνχρονο μηχανημα.Η δουλεια του laptop θα ειναι μονο office και internet

Έγινε επεξεργασία από simoudis.georgios
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, είναι αργός ο επεξεργαστής (και πονοκέφαλος για να τον αλλάξεις). 300€ είναι λίγα, πάλι αργό μηχάνημα θα πάρεις. Προσπάθησε για περισσότερα, με σειρά προτίμησης:

1. Intel i5 2ης γενιάς και άνω (i5-2XXXm, i7-2XXXm) κι ας είναι με ενσωματωμένα γραφικά

2. Intel i3 2ης γενιάς και άνω (i3-2XXXm, 3XXX, 4XXX) με ξεχωριστή κάρτα οθόνης

3. Intel i3 4ης γενιάς και άνω (i3 i5 i7 -4XXXm, 4XXXU) με ενσωματωμένα γραφικά.

Ενδεικτικά...

ACER ASPIRE E1-572 15.6'' INTEL CORE I5-4200U 4GB 500GB WINDOWS 8.1 -

LENOVO G510 59-406675 15.6'' INTEL CORE I3-4000M 4GB 1TB AMD RADEON 8570M 1GB FREE DOS -

LENOVO IDEAPAD Z510 59-413901 15.6'' INTEL CORE I7-4702MQ 4GB 1TB 8GB SSD NVIDIA GT740 2GB FREE DO -

Στη θέση σου θα απόφευγα επιμελώς τα μηχανήματα φασόν (Turbo-Χ, Multirama κλπ.), όπως επίσης και όλα ανεξαιρέτως τα μοντέλα με κεντρικό επεξεργαστή AMD.

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις. . PaNick το laptop γενικα θα κανει ελαφριες δουλειες αλλα απο οτι βλεπω ουτε για το facebook κανει. . Μαλλον παω για καινουργιο και αυτο θα γινει δωρεα. .

Link to comment
Share on other sites

Βρικσεις πλεον ssd 120GB με καμια 40-50€, οποτε για μενα αξιζει να το δοκιμασεις. Στην τελικη σου μενει ο δισκος. ΑΝ το θες για facebook κλπ, νομιζω θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδιά;

Φορητός acer 7ετιας 2007 δηλαδη με core2duo γενιάς επεξεργαστή Τ5200 αν δεν κάνω λάθος και ssd128άρη, παίζει 7άρια κανονικότατα και με 2Gb ram. και σε όλα κάνει δουλειά εδώ και πολύ καιρό έτσι, και με προγράμματα μια χαρά.

φίλε μου πάρε έναν 128άρη και τελειώνεις με το θέμα. εγώ έβαλα έναν Μ4 Crucial. Τώρα παίζει ο Μ500 αντίστοιχα νομίζω. ας μην υπερβάλλουμε με τις απαιτήσεις ενός σύγχρονου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ, φορητός 8ετίας Sony Vaio VGN-FE31M, με Core2Duo δεύτερης γενιάς στα 1,83GHz, είχε αρχικά 1gb ram, δίσκο στις... 4200 στροφές και φυσικά XP. Τώρα έχει τον πρώτο μου SSD ever, OCZ Vertex2 60GB, 2GB μνήμη και φυσικά 7άρια 32bit. Με ικανοποιεί απόλυτα για Office, Internet και επεξεργασία φωτογραφίας ελαφριά. Μια χαρά είναι και θα τον κρατήσω ακόμα για πολύ χρόνο!

Οπότε δοκιμάζεις άνετα έναν SSD, όπως σου λέει και ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

απλώς αν αγοράσεις SSD να τον αγοράσεις με προοπτική να χρησιμοποιηθεί και σε επόμενο μηχάνημα, δηλαδή μην αγοράσεις το απολύτως χειρότερο που βρίσκεις και μετά πάει για πέταμα σε περίπτωση που καταλήξεις να αλλάξεις μηχάνημα.

Δοκίμασέ το κι αν δεις ότι δεν σε βοηθά όσο ελπίζεις τότε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες εβαλα εναν samsung evo 840 σε υπολογιστη γραφειου του 2004 με athlon 64 ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΟ!!!

Ο υπολογιστης χρησιμοποιειται για πολυ απλα πραγματα (browsing + ms office 2007 και για τιποτα φωτογραφιες και σκαναρισματα ), αλλα παρολα αυτα σερνοτανε ελεηνα.

Οσο κι αν ακουστει κουφο το μηχανημα αναστηθηκε απο τον ταφο, τουλαχιστο για τις συγκεκριμενες δουλειες που χρησιμοποιειται

Link to comment
Share on other sites

απλώς αν αγοράσεις SSD να τον αγοράσεις με προοπτική να χρησιμοποιηθεί και σε επόμενο μηχάνημα, δηλαδή μην αγοράσεις το απολύτως χειρότερο που βρίσκεις και μετά πάει για πέταμα σε περίπτωση που καταλήξεις να αλλάξεις μηχάνημα.

Δοκίμασέ το κι αν δεις ότι δεν σε βοηθά όσο ελπίζεις τότε αλλαγή.

Και δίσκο 2-3 ετών πίσω να πάρει, π.χ. Samsung 830, σίγουρα δεν θα είναι για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Το λάπτοπ της γυναίκας μου με Core Duo T2350 αναστήθηκε κυριολεκτικά όταν του έβαλα τον αρχαίο Samsung 32gb SLC. Τώρα που θα του βάλω 7 θα τον αντικαταστήσω με έναν intel x25v και ο sammy θα πάει στον Northwood της μάνας μου. Και έτσι δεν θα υπάρχει κανένα pc στην ευρύτερη οικογένεια με μηχανικό δίσκο για το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον αγοράσει τώρα δίσκο, δεν έχει κανένα σημαντικό λόγο να πάρει π.χ. κάποιον 60άρη αντί για 128 τουλάχιστον κ.λ.π.

Ιδιαιτέρως αν μετά τη δοκιμή αποφασίσει να αλλάξει και μηχάνημα σε σύντομο διάστημα.

Όσο για το θέμα SSD, ναι βοηθούν σε μεγάλο βαθμό ένα παλιό μηχάνημα αλλά η πραγματικά διαφορετική εμπειρία έρχεται με το συνδυασμό «αλλαγή πλατφόρμας-SSD-RAM». Οι σελίδες γίνονται ολοένα και πιο βαριές, γραφικά, εικόνες, διαφημίσεις δεξιά κι αριστερά, τα δε παιχνιδάκια τύπου FB μπορούν να γίνουν κόλαση σε παλιό μηχάνημα παρά την ύπαρξη SSD. Από εκεί και πέρα ζυγίζει ο καθένας τις οικονομικές του δυνατότητες και τη χρήση που κάνει στον υπολογιστή κι αποφασίζει.

Έχω ξαναγράψει ότι μία αστοχία που κάνουμε συχνά είναι πως εστιάζουμε στο είδος των εφαρμογών, παραβλέποντας την παράμετρο του χρόνου που χρησιμοποιεί κάποιος τον υπολογιστή. Ένα πράγμα είναι να κάθομαι μια ώρα τη μέρα ανεχόμενος τις όποιες καθυστερήσεις της παλιότερης πλατφόρμας κι εντελώς διαφορετικό να τις τρώω στη μάπα επί 10ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει, είναι αργός ο επεξεργαστής (και πονοκέφαλος για να τον αλλάξεις). 300€ είναι λίγα, πάλι αργό μηχάνημα θα πάρεις. Προσπάθησε για περισσότερα, με σειρά προτίμησης:

1. Intel i5 2ης γενιάς και άνω (i5-2XXXm, i7-2XXXm) κι ας είναι με ενσωματωμένα γραφικά

2. Intel i3 2ης γενιάς και άνω (i3-2XXXm, 3XXX, 4XXX) με ξεχωριστή κάρτα οθόνης

3. Intel i3 4ης γενιάς και άνω (i3 i5 i7 -4XXXm, 4XXXU) με ενσωματωμένα γραφικά.

Ενδεικτικά...

ACER ASPIRE E1-572 15.6'' INTEL CORE I5-4200U 4GB 500GB WINDOWS 8.1 -

LENOVO G510 59-406675 15.6'' INTEL CORE I3-4000M 4GB 1TB AMD RADEON 8570M 1GB FREE DOS -

LENOVO IDEAPAD Z510 59-413901 15.6'' INTEL CORE I7-4702MQ 4GB 1TB 8GB SSD NVIDIA GT740 2GB FREE DO -

Στη θέση σου θα απόφευγα επιμελώς τα μηχανήματα φασόν (Turbo-Χ, Multirama κλπ.), όπως επίσης και όλα ανεξαιρέτως τα μοντέλα με κεντρικό επεξεργαστή AMD.

Για εξηγησε τον λογο να ΜΗΝ βαλει κανεις σε συστημα AMD??? Ολα μ τα συστηματα μου αμδ(3 laptop-3 desk) ειναι και οσα φτιαχνω για φιλους! Ουδεποτε υπαρξε προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.