Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Στο rd, έχει νόημα να μπω σε αγώνα us? Η το ping θα ειναι στο Θεό?

Έχει δοκιμάσει κανείς?

Έχει σημερα πάλι gt3 zandvoort όπως χθες σε EU, αλλα χθες δε μπορούσα :/

Έγινε επεξεργασία από wargasm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και έγινε θέμα, ας κανονίσουμε "δημοκρατικά", πώς θα πορευτούμε και αν θα αλλάξουμε κάτι.

 

Προσωπικά , θα επιθυμούσα να γίνεται όπως έχουμε ως τώρα. Την Κυριακή μετά τον αγώνα , όσοι είναι μέσα στο TS και μόνο αυτοί να αποφασίζουν ποιος θα βάλει το επόμενο combo.

Επίσης έχουμε πει, το combo εκτός περιπτώσεων τεχνικών δυσλειτουργιών να μην αλλάζει.

 

Αν διαφωνεί κάποιος ας το πει εδώ, παρακαλώ, κόσμια.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδικη μου διαφωνια ειναι στο οτι μετα απο 4 σελιδες συζητηση και μιας και ψηφιστηκε ο "κανονισμος" να μπουν δυο αγωνες με reverse grid o 2ος, δεν εφαρμοστηκε.Τσαμπα μιλαγαμε δλδ :p

Επισης στο θεμα το ποιος θα αποφασισει να πει το combo , αποφασιζεται απο ολους οσοι ειναι teamspeak.Ανεξαρτητως θεσης κλπ.
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδικη μου διαφωνια ειναι στο οτι μετα απο 4 σελιδες συζητηση και μιας και ψηφιστηκε ο "κανονισμος" να μπουν δυο αγωνες με reverse grid o 2ος, δεν εφαρμοστηκε.Τσαμπα μιλαγαμε δλδ :p

Επισης στο θεμα το ποιος θα αποφασισει να πει το combo , αποφασιζεται απο ολους οσοι ειναι teamspeak.Ανεξαρτητως θεσης κλπ.

 

 

 

Το combo ενημερώθηκε με reverse order. Διαβάστε λίγο προσεχτικά την διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ξεκίνησε, δηλαδή να βάζει ο καθένας αλφαβητικά, εκτός λίγων περιπτώσεων. Δεν βλέπω λόγο να αλλάξει. Από την αρχή έτσι το κάναμε και μπαίνανε κόμπο που κάποιοι τρέχανε και κάποιοι μπορεί να μην τρέχανε. Απλά τότε μπαίνανε και περισσότερα gt γιατί δεν είχε το assetto μεγάλη ποικιλία ίσως. Έχουνε μπεί κόμπο που τα έχουμε ευχαριστηθεί και άς ήταν ψιλο-πατινάζ, βλέπε κάτι Lotus σε Silverstone κλπ.

 

Ίσως καλό θα ήταν μετά από έναν αγώνα με δύσκολο κόμπο, π.χ φόρμουλες, Lotus, αμάξια χωρίς tc κλπ, να μπαίνει ένας αγώνας με πιό αργά αυτοκίνητα ή gt. Έτσι όπως είναι είναι λίγο δύσκολο να γίνει γιατί ο καθένας έχει στο μυαλό του το δικό του κόμπο. Αυτό που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι κάθε 2ο ή 3ο αγώνα να μπαίνουν gt με πίστα που θα συμφωνούμε στο ts και στους άλλους να πηγαίνει κανονικά αλφαβητικά. Ή για ποικιλία ένας αγώνας gt, ένας αλφαβητικά και ένας με πιό αργά road cars κλπ, οπότε στους 3 ο ένας θα είναι αλφαβητικά και οι υπόλοιποι κανονίζουμε στο ts.

Έγινε επεξεργασία από Stathis1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω αναγκαστικό διάλειμμα από τους αγώνες αλλά εξακολουθώ να παρακολουθώ... Με αυτά που διαβάζω πάντως λέω ευτυχώς που απέχω!  :D  :p

 

Αυτοί που μιλάνε πιο πολύ είναι και αυτοί που συμμετέχουν πιο πολύ σχεδόν σε όλους τους αγώνες. Είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι. 5,6 άτομα που είναι οι πιο γρήγοροι και που όσο πιο δύσκολο και περίεργο είναι το combo, τόσο πιο πολύ το ευχαριστιούνται. Και από την άλλη, υπάρχουν και αρκετοί που ουσιαστικά από αυτούς εξαρτάται το μέγεθος του grid, που απ'ότι καταλαβαίνω επιθυμούν πιο "εύκολα" combos, δηλαδή standard tracks και cars και υψηλό grip, ακόμα κι αν δεν θεωρείται "ρεαλιστικό" αυτό, με τη λογική ότι με ενδιαφέρει να απολαύσω τον αγώνα και την οδήγηση και να κάνω γρήγορους χρόνους, χωρίς να χρειαστεί να ξεσκιστώ στην προπόνηση.

 

Αφού λοιπόν αυτό που συμβαίνει είναι πως συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε, και με τον κίνδυνο να διασπαστούμε, ή να απομονωθούμε και να έχουμε μονοψήφιο αριθμό συμμετοχών κάθε Κυριακή, αναρωτιέμαι γιατί δεν κάνουμε 2 αγώνες την εβδομάδα... ένα εύκολο (και "βαρετό" για τους γρήγορους και επαγγελματίες) combo με ιδανικές συνθήκες για hotlap (π.χ. το Σάββατο) που δε θα χρειάζεται κάψιμο για να μειώσεις τη διαφορά στα 2 sec ας πούμε από τον gomar, και έναν όπως είναι τώρα (δηλαδή την Κυριακή, με πιο ρεαλιστικές συνθήκες και ρυθμίσεις).

 

Νομίζω έχω ξανακάνει παρόμοια πρόταση αλλά πέρασε στο ντούκου, όπως ίσως να περάσει κι αυτή τη φορά... Εγώ πάντως, θα προσπαθούσα να πάρω μέρος και στους δύο, αλλά αν δεν είχα χρόνο, θα έπαιρνα μερος στον εύκολο, γιατί θα μπορούσα να ερθω και απροετοίμαστος. Αν φοβάστε πως έτσι μπορεί να διασπαστούμε ακόμα περισσότερο γιατί μπορεί ο κόσμος να συμμετέχει στον εύκολο και να αδιαφορεί για τον δύσκολο, λυπάμαι, αλλά αυτό θα σημαίνει απλά πως αυτό επιθυμεί η πλειοψηφία και έτσι πρέπει να γίνει. 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 αγώνες μπορούμε να κάνουμε αλλά όχι και τους 2 μέσα στο σ/κ, διότι και κουραστικό ίσως είναι και ο σέρβερ με τι κόμπο θα τρέχει μέσα στην εβδομάδα; Μπορούμε να κάνουμε Τετάρτη και Κυριακή. Κοιτάξτε πάντως και την πρόταση μου πιό πάνω για εναλάξ αγώνες κάθε βδομάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 αγώνες μπορούμε να κάνουμε αλλά όχι και τους 2 μέσα στο σ/κ, διότι και κουραστικό ίσως είναι και ο σέρβερ με τι κόμπο θα τρέχει μέσα στην εβδομάδα; Μπορούμε να κάνουμε Τετάρτη και Κυριακή. Κοιτάξτε πάντως και την πρόταση μου πιό πάνω για εναλάξ αγώνες κάθε βδομάδα.

 

 

O Server θα τρέχει το Κυριακάτικο combo. Το άλλο, το "εύκολο" που λέμε, το μεσοβδόμαδο αν θες, ειδικά αν έχει 100% grip και default setup, δε χρειάζεται να είναι καθόλου φορτωμένο στο server, παρά μόνο στην έναρξη του practice session.

 

Για να δει κάποιος που βρίσκεται σε lap times, υπάρχει και το RSR. Νομίζω θα αυξήσει τον ανταγωνισμό και τις συμμετοχές ένα δεύτερο - πιο εύκολο combo - που ΔΕΝ έχουμε άμεση πρόσβαση στα statistics τους server, γιατί διαφορετική είναι η ψυχολογία αν δεν ξέρω καθόλου τους χρόνους των άλλων και κρίνω μόνο από το RSR, και διαφορετική όταν π.χ τρέχω για πρώτη φορά το combo της Κυριακής την Τετάρτη και διαπιστώνω πως είμαι 10 secs πίσω από τον panosdimp. Στη μία περίπτωση θα διαπιστώσω το επίπεδό μου σε σχέση με τους υπόλοιπους κατά το online practice session, οπότε θα είναι αργά για να αποχωρήσω, ενώ στην άλλη περίπτωση θα τρομάξω από τη διαφορά δυναμικότητας και δε θα πάρω καθόλου μέρος! 

 

Σαν επιπλέον επιχείρημα, νομίζω πως ένα 2ο, πιο χαλαρό combo, μπορεί να προσελκύσει περισσότερα καινούρια μέλη, σε σχέση με το υψηλό επίπεδο που διατηρούμε κατά τον Κυριακάτικο αγώνα, λόγω του οποίου (του υψηλού επιπέδου δηλαδή) μερικές φορές δημιουργούνται και εντάσεις μεταξύ μας, γεγονός που  μπορεί να αποτρέψει κάποιους από το να συμμετέχουν.

 

Αν πάντως συμφωνούμε "σαν βάση συζήτησης" πως ένα 2ο, πιο εύκολο combo θα κάνει καλό στο να αυξηθούν οι συμμετοχές, τα υπόλοιπα (βαθμολογίες, ποινές κλπ), είναι δευτερεύοντα... 

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
Link to comment
Share on other sites

H διαφορα και με ενα πιο αργο αυτοκινητο θα ειναι αντιστοιχα η ιδια.
Απλα θα ειναι πιο ευκολο στην οδηγηση.Και για τις δυο κατηγοριες.Η διαφορα δε θα κλεισει ομως.
Δες εδω διαφορες απο τον 1ο αγωνα cup abarth @nurburing sprint

http://manager.rackservice.org:50194/lapstat?track=nurburgring-sprint&cars=abarth500_s1&valid=1,2&date_from=&date_to=
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H διαφορα και με ενα πιο αργο αυτοκινητο θα ειναι αντιστοιχα η ιδια.

Απλα θα ειναι πιο ευκολο στην οδηγηση.Και για τις δυο κατηγοριες.Η διαφορα δε θα κλεισει ομως.

Δες εδω διαφορες απο τον 1ο αγωνα cup abarth @nurburing sprint

http://manager.rackservice.org:50194/lapstat?track=nurburgring-sprint&cars=abarth500_s1&valid=1,2&date_from=&date_to=

 

 

Εντάξει, οκ, όπως τότε που είχε έρθει ο Stelios (ή ήταν ο stergios?) από το πουθενά, ξεκίνησε από την τελευταία θέση χωρίς ούτε ένα γύρο προπόνηση και μας πέρασε όλους... Μη μένουμε σε αυτά, το θέμα είναι αν το 2ο combo έχει να προσφέρει κάτι ή όχι. Κατά την άποψή μου έχει, αλλά μένει να αποδειχτεί στην πράξη. Και να πω και κάτι εδώ... Δε χρειάζεται ούτε ψηφοφορία, ούτε τίποτα.. απλά μαζί με το combo της άλλης Κυριακής, βάλτε και ένα εύκολο 2ο combo με default σεταπ και 100% grip για την άλλη Τεταρτη, και δώστε του μια ευκαιρία. Δεν είναι και το Συριακό! 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια να σας ρωτησω κατι ; Ο πραγματικος λογος ποιος ειναι που δε παιζετε με το ιδιο παθος με παλια ; Οτι καποιοι ειναι αργοι ; Οτι καποιοι ειναι αρκετα γρηγοροι και δεν ειναι ανταγωνιστικο ; Οτι καποιοι το θεωρουν δυσκολα τα combos ;
Το αν καποιος ειναι γρηγορος , ειναι γιατι εχει περασει απο το σταδιο του αργου και με λιωσιμο εγινε γρηγορος.Αρα θελει να λιωσεις.Το αν θα εισαι ΠΟΛΥ γρηγορος η οχι , εχει να κανει με τις ικανοτητες του καθε οδηγου.
Ειναι προσωπικο του καθενος πιστευω κατα ποσο θα κυνηγησει τον εαυτο του να γινει γρηγοροτερος..
Συμφωνω οτι ενα πιο ευκολο combo θα ειναι πιο "προσιτο" στους περισσοτερους και θα εχει παραπανω κοσμο και χαβαλε , αλλα με ευκολα combos δε γινεσαι καλυτερος.
Πρεπει να παιδευτεις και να στρωσεις κωλο για να γινεις καλυτερος και στα δυσκολα combos.
Αυτο που μου εδωσε φοβερο αλμα ειναι καθε 2 μερες με τον Θοδωρη ολο το καλοκαιρι δοκιμαζαμε νεο combo online.Αυτο με βοηθησε αρκετα στο να κατανοησω καλυτερα τα αμαξια και τις πιστες.
Πλεον προσαρμοζομαι πολυ πιο γρηγορα.Ενας αλλος που ειναι πιο ικανος απο μενα θα προσαρμοζεται πολυ γρηγοροτερα απο μενα και θα ειναι και πιο γρηγορος.
Αν σας φταιει οτι καποιοι ειναι αρκετα γρηγοροι , ειναι στο χερι σας να τους φτασετε.
Δε μιλαω με προκαταληψη αλλα δυστηχως η αληθεια ετσι ειναι.
Ο ταλαιπωρος ο wolves τι να πει που τον βλεπω παντα στις πισω θεσεις του grid? αλλα δε το βαζει κατω.ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ!! εσεις ;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια πιστευετε δηλαδή πως αν μπει ένα κομπο με gt3, 14346% grip, tc on, κτλ ξαφνικα θα γινουμε οδηγαρες και θα πηγαίνουμε προφυλακτηρα τον πρωτο???
Παντα μα παντα θα ευνοείτε αυτος που εχει διαβασει καλυτερα τη πιστα και εχει νιωσει περισσοτερο το αμαξι, αρα αυτος που μελετησε περισσοτερο το εκάστοτε κομπο συνολικα (και εχει μεγαλυτερη εμπειρια γενικα).

Όπως παλευεις να κρατηθεις στα ορια κανοντας ένα hotlap με όλα τα βοηθήματα εγω σου λεω on, το ιδιο πρεπει να κανεις και με αλλης κατηγοριας αυτοκίνητα και συνθήκες, δεν αλλαζει κατι.

Το ΜΟΝΟ που αλλαζει είναι τα γουστα, και πιστεψτε με οσο "αδικο" είναι να τρεχουν καποιοι κομπο "δυσκολα"" άλλο τοσο "αδικο" είναι να τρεχουν καποιοι κομπο "ευκολα".

Γιατι σιγουρα δεν γινετε κάθε κομπο να τους ικανοποιει ολους.

Για μενα 2 αγωνες, κυριακη ο ενας, μεσοβδόμαδα ο άλλος, της κυριακης να ισχυει κανονικα ο τροπος που λειτουργούμε μεχρι στιγμης, και μεσοβδόμαδα να μπαινει ένα κομπο που θα αναλαμβανει καποιος να κανει ένα poll με ολες τις πιστες και τα αυτοκίνητα του assetto, (βριστε με ναι) η να μπαινει ένα τελειως διαφορετικο κομπο από αυτό της προηγουμενης κυριακης (random).

Ένα είναι το σιγουρο, δεν γινετε να ειμαστε με κάθε κομπο οοολοι ευχαριστημένοι, απλα δεν γινετε.
Υ.Γ. Ο μονος μου φοβος ειναι ότι 2 κομπο τη βδομαδα μπορει να διχασουν τη κοινοτητα ως προς το "ευκολο κομπο που θα συμμετεχουν οι μεν 6-7 μονο και το "δυσκολο" κομπο οπου θα συμετεχουν οι δε 6-7, ελπιζω πως όχι.

Έγινε επεξεργασία από wargasm
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ενα κίνητρο για να μη διχάσουν τα 2 combos, αλλά να ενώσουν, είναι να συμμετέχουν σε κοινή βαθμολογία. Αν και όπως είπα πριν, αν τελικά οι 7 πανε μόνο στο Α και οι άλλοι 7 πάνε μόνο στο Β, τότε απλά αυτό θα σημαίνει πως 7 θα γινονταν έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή, αν ειχαμε μόνο ένα combo. Αν όμως η αναλογία πάει 15 στο ένα combo και 7 στο άλλο, τότε δεν το βρίσκω αρνητικό... Απλα ικανοποιούνται τα γούστα των περισσότερων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anthemius, on 10 Νοε 2015 - 23:05, said:Anthemius, on 10 Νοε 2015 - 23:05, said:

Ενα κίνητρο για να μη διχάσουν τα 2 combos, αλλά να ενώσουν, είναι να συμμετέχουν σε κοινή βαθμολογία. Αν και όπως είπα πριν, αν τελικά οι 7 πανε μόνο στο Α και οι άλλοι 7 πάνε μόνο στο Β, τότε απλά αυτό θα σημαίνει πως 7 θα γινονταν έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή, αν ειχαμε μόνο ένα combo. Αν όμως η αναλογία πάει 15 στο ένα combo και 7 στο άλλο, τότε δεν το βρίσκω αρνητικό... Απλα ικανοποιούνται τα γούστα των περισσότερων.

 

Δε διαφωνω, αλλα σχετικα με το κομματι της κοινης βαθμολογιας, εχω την αισθηση πως κανενας δεν αγχωνεται να προετοιμαστεί και να είναι κάθε κυριακη μεσα για τους βαθμούς του gathering.

Μπορει να πεφτω και εξω, μιλαω από προσωπικη αισθηση παντα, καθως εγω το gathering δε το ειδα ποτε σαν πρωταθλημα (ισως κακως), αλλα σαν μια τρομερη ευκαιρια να μιλησεις με ανθρώπους στα ελληνικα, με τον Αρη που είναι γειτονας μου στη κυριολεξια, με τον Ιασωνα που από το πουθενα με κερασε AC LOGO 3d printed (ακομα το χαζεύω :p ) και ποσα αλλα παιδια που μπορεις να μιλησεις ανετα, να κανεις πλακιτσα και να μαθεις ευκολα πραγματάκια tips κτλ από το ts ενώ παραλληλα τους ανταγωνίζεσαι.

Γενικα το gatherings είναι μια τρομερη ευκαιρια να γινεις καλυτερος ανεξαρτητου κομπο, ο κανονας είναι απλος, καλυτερα να μιλαμε περισσοτερο μεταξυ μας, με αποριες, πλακιτσα και ιστοριες, παρα να μας τρωει το πληκτρολογιο.

Παρεα ειμαστε ρε! (από kilobytes) αλλα σαν παρεα πρεπει να το βλέπουμε.

Έγινε επεξεργασία από wargasm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.