Jump to content



mindefactory.de


manoshaf

Recommended Posts

Έχει αγοράσει κανείς από τον εν λόγω μαγαζί καιν αν ναι, πόσα μεταφορίκα πλήρωσε. Γιατί ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό:

3072MB Asus GeForce GTX 780 Ti DirectCU II Aktiv PCIe 3.0 x16

Link to comment
Share on other sites

Για EU αναφέρει €29.99/πακέτο για transfer και Paypal μόνο, και έχει και υποσημειώσεις σχετικά με τον ΦΠΑ.

Δεν έχω πάρει προσωπικά, αλλά υπάρχει κάποιο thread αν θυμάμαι καλά που αναφέρονταν αγορές από Γερμανία/Geizhals/ΕU γενικά και αυτό μαζί με το hardwareversand.de έχουν αναφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει από το mindfactory. τα μεταφορικά ξεκινούν από 30 € σωστά επισήμανε ο felix και ανεβαίνουν με τον όγκο. Κάνουν γύρω στις 2 βδομάδες να έρθουν και όταν πήρα εγώ πλήρωσα μέσω bank transfer (δεν είχε άλλη επιλογή), για το οποίο χρεώθηκα 11 ευρώ. Έβαλαν και paypal?

Link to comment
Share on other sites

ότι έχω στο σύστημα μου είναι από εκεί, πολύ καλή εξυπηρέτηση και αριστη πακεταρισμένο, για μεταφορικά μιας και μένω Γερμανία με χρεώνουν 6 euro για κανονική μεταφορά και 36 για express( την επομενη μέρα στην πόρτα μου), τιμές έχει πολύ καλές με σύγκριση με τα υπόλοιπα εδώ γύρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψωνίσει και γω από το MindFactory μπόλικα πραγματάκι και έμεινα ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Προχώρα άφοβα αν μπορείς να περιμένεις ένα 10ήμερο για την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8362]Cguevara[/MENTION] εντός Γερμανίας έχει δωρεάν μεταφορικά αν παραγγείλεις από τα μεσάνυχτα έως τις 6 το πρωί. Δες εκεί που λέει midnight-shopping.

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION] 29,99€ τα μεταφορικά για Ελλάδα όπως γράφει πιο πάνω ο felix.

Link to comment
Share on other sites

@Cguevara εντός Γερμανίας έχει δωρεάν μεταφορικά αν παραγγείλεις από τα μεσάνυχτα έως τις 6 το πρωί. Δες εκεί που λέει midnight-shopping.

@Nick74 29,99€ τα μεταφορικά για Ελλάδα όπως γράφει πιο πάνω ο felix.

ευχαριστω για το mention... για Γερμανια λιγακι τσιμπημενα δεν ειναι η μου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

είναι η Ελλάδα το πρόβλημα στα μεταφορικά, είμαστε από τους χειρότερους ακόμη και σε σύγκριση με ψιλοαπίθανες γεωγραφικά καταστάσεις. Είναι σαφώς τσιμπημένη τιμή για μεγάλο αποστολέα που λογικά μπορεί να πάρει καλύτερες τιμές, από την άλλη γράφουν πως κάνουν την αποστολή με «DHL Packet».

Επειδή τα ταχυδρομεία τους έχουν αγοράσει μεγάλα κομμάτια της DHL, όταν οι Γερμανοί μιλάνε περί DHL δεν είναι πάντα το ίδιο που εννοούμε εμείς. Άλλοτε σημαίνει για εμάς ΕΛΤΑ άλλοτε αυτό που κι εμείς λέμε DHL. Αν είναι το δεύτερο θα είναι λογικά γρηγορότερο.

Link to comment
Share on other sites

είναι η Ελλάδα το πρόβλημα στα μεταφορικά, είμαστε από τους χειρότερους ακόμη και σε σύγκριση με ψιλοαπίθανες γεωγραφικά καταστάσεις. Είναι σαφώς τσιμπημένη τιμή για μεγάλο αποστολέα που λογικά μπορεί να πάρει καλύτερες τιμές, από την άλλη γράφουν πως κάνουν την αποστολή με «DHL Packet».

Επειδή τα ταχυδρομεία τους έχουν αγοράσει μεγάλα κομμάτια της DHL, όταν οι Γερμανοί μιλάνε περί DHL δεν είναι πάντα το ίδιο που εννοούμε εμείς. Άλλοτε σημαίνει για εμάς ΕΛΤΑ άλλοτε αυτό που κι εμείς λέμε DHL. Αν είναι το δεύτερο θα είναι λογικά γρηγορότερο.

ναι μωρε, αλλα οταν πληρωνω dhl να στειλω κατι εντος Ευρωπης, αυτο γινεται για να παει σε 2 μερες το πολυ, και απο Γερμανια Ελλαδα το ιδιο συμβαινει.

Στην προκειμενη περιπτωση λεει dhl, χρεωνει dhl αλλα για 2 βδομαδες καθυστερηση !!!

Επειδη λογο επαγγελματος εχω παραλαβει και στειλει σε πολλα μερη του κοσμου διαφορα πραγματα με dhl και ακομα και στα πιο παραξενα μερη του κοσμου αυτη ηταν η maximum καθυστερηση -μιλαω για κατι αφρικες, κινες μπαγκλαντες κτλ οχι ενα απλο Ελλαδα -Γερμανια που ειναι 2 μερες- (ακομα και πολυ μεγαλα και βαρια) θεωρω πως αυτο το 2 βδομαδες δεν ειναι ακριβως dhl αλλα κατι σαν τα δικα μας ελτα, οποτε θα επρεπε να χρεωνει σαν τα ελτα κι οχι σαν dhl...

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρε, αλλα οταν πληρωνω dhl να στειλω κατι εντος Ευρωπης, αυτο γινεται για να παει σε 2 μερες το πολυ, και απο Γερμανια Ελλαδα το ιδιο συμβαινει.

Στην προκειμενη περιπτωση λεει dhl, χρεωνει dhl αλλα για 2 βδομαδες καθυστερηση !!!

Επειδη λογο επαγγελματος εχω παραλαβει και στειλει σε πολλα μερη του κοσμου διαφορα πραγματα με dhl και ακομα και στα πιο παραξενα μερη του κοσμου αυτη ηταν η maximum καθυστερηση -μιλαω για κατι αφρικες, κινες μπαγκλαντες κτλ οχι ενα απλο Ελλαδα -Γερμανια που ειναι 2 μερες- (ακομα και πολυ μεγαλα και βαρια) θεωρω πως αυτο το 2 βδομαδες δεν ειναι ακριβως dhl αλλα κατι σαν τα δικα μας ελτα, οποτε θα επρεπε να χρεωνει σαν τα ελτα κι οχι σαν dhl...

Το αυτό, 15 μέρες δεν είναι κουριερ...

Την προηγούμενη βδομάδα με ups έστειλα δευτέρα πρωί στην Ολλανδία, το tracking δείχνει ότι πέρασε από Γερμανία, το τροφοδοτικό έφτασε τρίτη... το έστειλαν πίσω πάλι με ups την πέμπτη και το έφεραν σπίτι μου παρασκευή! :flex:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, η UPS είναι αυτό που εμείς καταλαβαίνουμε ως καθαρό «ταχυμεταφορέα». Η DHL ενώ στην Ελλάδα πρωτοήρθε και λειτουργεί ως τέτοιος, στη Γερμανία εξαιτίας της εξαγοράς της από το Deutsche Post (τα γερμανικά «ΕΛΤΑ») είναι μία κατάσταση που εμάς μας μπερδεύει.

Τα 30€ μου φαίνονται ακριβή τιμή για μεγάλο κατάστημα, ενδεικτικά από Γερμανία για Ελλάδα πριν 4-5 χρόνια πλήρωσα για πακέτο 5 κιλών (όγκος=παρόμοιος με μεγάλη κούτα ΝΟΥΝΟΥ π.χ.) περίπου 20€ με το ταχυδρομείο τους.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω cpu mobo gpu hdd ram και cooler απο αυτο το μαγαζι επειδη βρηκα αρκετα καλυτερες τιμες απο ελλαδα(τα υπολοιπα παρτς θα αγοραστουν απο ελαδα λογω βαρους/ογκους/τιμης)

η αγορα θα γινει μεσω paypal

εκτος απο τα 30ευρω που ειναι στανταρακι απο οτι καταλαβα θα χρεωθω και αλλα?

Link to comment
Share on other sites

από οπουδήποτε κι αν πάρεις να έχεις σιγουρευτεί ότι τα μεταφορικά θα χρεωθούν μία φορά για όλη την παραγγελία μαζί κι όχι ξεχωριστά. Ακούγεται ηλίθιο αλλά έτσι όπως το γράφουν "Pro Paket" δε ξέρω τι εννοούν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.