Jump to content



Vaio Care εφαρμογή απενεργοποίηση από εκκίνηση Windows σε SONY Vaio


Recommended Posts

Δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα!!!

Έχω ψάξει ώρες στο Google. Μπήκα σε forum και forum και είδα και γω δεν ξέρω πόσα tricks για να το καταφέρω, χωρίς αποτέλεσμα.

Σε ένα SONY Vaio, με την εκκίνηση εκτελείται μία εφαρμογή που έχουν τα Vaio. Πρόκειται για την Sony Care. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μην εκτελείται στην εκκίνηση η εφαρμογή.

--Το πιό απλό, από msconfig, δεν δουλεύει. Δεν υπάρχει καν σαν εκτελέσιμη εφαρμογή-αρχείο στα startup items.

--Δοκίμασα μέσα από task scheduler:και πάλι τίποτα.

--Από registry (HKAY_LOCAL_MACHINE......run):χωρίς αποτέλεσμα και πάλι.

Δε μπορεί. Κάπως πρέπει να γίνεται.

Windows 7.

Κάποια βοήθεια στο θέμα; Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω δει ήδη. Δε δουλεύει.

Επίσης κάπου διάβασα ότι, αν απενεργοποιήσεις το VCService δε θα τρέχει στην εκκίνηση. Το δοκίμασα, αλλά και πάλι δε δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα τηλεφωνικά με κάποιο support center της SONY. Μου είπαν ότι γίνεται μόνο με απεγκατάσταση. Ακόμη κι αν με κάποιο τρόπο καταφέρω να κανω να μην φαίνεται το εικονίδιο στο systray, ουσιατικά στο background θα τρέχει. Τώρα αυτό δεν ξέρω πώς θα γίνεται. Αν κάνεις κάτι να κλείσει απ' το systray, σταματάει να εκτελείται και η αντίστοιχη εφαρμογή. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα απ' όσα έχω δει.

Απ' την άλλη ο κύριος που μίλησα μπορεί και να είχε δίκιο. Καποιες φορές που δοκίμασα και το έκλεισα απ' το task manager σαν εφαρμογή που εκτελείται εκείνη τη στιγμή (αρχείο VCSystemTray.exe), το εικονίδιο εξαφανίστηκε όντως, αλλά μετά από λίγο (1-2 λεπτά περίπου) εμφανίστηκε και πάλι. Όπως μου το είπε ο κύριος. Μπορεί να το κλείσω σαν διεργασία (process), αλλά στην ουσία εξακολουθεί και τρέχει κάπου στα Windows. Μόλις εμφανιστεί και πάλι το εικονίδιο, το αρχείο VCSystemTray.exe εμφανίζεται και πάλι στην process list.

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Το έχουν φτιάξει πολύ δυνατά οι άνθρωποι !!

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Φυσικά, αν προκύψει κάτι νέο, πολύ ευχαρίστως να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εκλεισα ολα στο Vaio μου με το services.msc.

Αυτή τη στιγμή το laptop δε βρίσκεται στα χέρια μου για να το δοκιμάσω. Αν μου ξανατύχει το ζήτημα, θα το δοκιμάσω και γω το services.msc .

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και τι σε πειραζει που τρεχει? βγαζει καποιο πρόβλημα?

Κάποιο πρόβλημα δεν βγάζει. Αλλά βαραίνει ΠΟΛΥ το laptop. Μα πάρα πολύ. Ακόμη κι αν μπεις στα settings και απενεργποιήσεις ό,τι είναι δυνατόν, και πάλι δεν είσαι σίγουρος ότι στο background δεν κάνει κάποια κρυφά upgradde downloads (για το ίδιο ή κάτι άλλο στα Windows), κάποιο πιθανό defrag, κ.λπ. , κ.λπ. , λειτουργίες που σίγουρα επιβαρύνουν το laptop. Χώρια τη δέσμευση RAM και CPU power.

Τελικά έκανα απεγκατάσταση. Δε γινόταν αλλιώς. Σίγουρα έπρεπε να ανεξαρτητοποιηθούν τα Windows απ' αυτό !!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα δεν βγάζει. Αλλά βαραίνει ΠΟΛΥ το laptop. Μα πάρα πολύ. Ακόμη κι αν μπεις στα settings και απενεργποιήσεις ό,τι είναι δυνατόν, και πάλι δεν είσαι σίγουρος ότι στο background δεν κάνει κάποια κρυφά upgradde downloads (για το ίδιο ή κάτι άλλο στα Windows), κάποιο πιθανό defrag, κ.λπ. , κ.λπ. , λειτουργίες που σίγουρα επιβαρύνουν το laptop. Χώρια τη δέσμευση RAM και CPU power.

Τελικά έκανα απεγκατάσταση. Δε γινόταν αλλιώς. Σίγουρα έπρεπε να ανεξαρτητοποιηθούν τα Windows απ' αυτό !!

Μάλλον άργησα, αλλά υπάρχουν διάφοροι τρόποι να ξεκινάει το προγραμματάκι στην εκκίνηση. Καταλαβαίνω ότι το απεγκατέστησες, αλλά μπορεί να έχει και άλλα ανάλογα της Sony. Άργησα να απαντήσω γιατί ήθελα να κοιτάξω ένα Vaio που είχαμε στο γραφείο και ήταν εκτός. Στο δικό μας υπάρχουν ακόμα τα:

WBCBatteryCare.exe και VAIOUpdate.exe που τρέχουν αυτόματα.

Οι πιθανοί τρόποι για να ξεκινούν με την εκκίνηση, στα Windows 7 (αν υπάρχει και κάτι που δεν το έχω ανακαλύψει συγχωρέστε με, αλλά οι κατασκευαστές κάνουν ό,τι μπορούν για να μην έχουμε τον έλεγχο του μηχανήματός μας :angry:):

1. Για κάθε χρήστη στη registry (όπως ανέφερες): HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

2. Για κάθε χρήστη στο Start, Startup

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

3. Για τον συγκεκριμένο χρήστη, στη registry:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

4. Για τον συγκεκριμένο χρήστη στο Start, startup:

C:\Users\<όνομα χρήστη>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

5. Σαν Service, το βρίσκεις με το Service.msc ή Administrative tools, services

6. Σαν Device/Driver, μαζί με τα Services στη registry:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services

7. Σαν task στο administrative tools, Task Scheduler. Στο Vaio που κοίταξα, η Sony έχει 2 folders, "SONY" και "Sony Corporation"

Να μη μιλήσω για το πόσα !@#*^& updates, user experience data κ.λπ. έχω βρει κι έχω σβήσει που μπήκαν χωρίς να ερωτηθώ, γιατί θα θεωρηθεί ότι είμαι εμπαθής με τη Μ$, τη Google, την Adobe και την Apple. Πάντως μια ματιά σε αυτά (το Ccleaner βοηθάει πολύ στον άμεσο έλεγχο και σβήσιμο).

Τέλος υπάρχουν αντίστοιχα κρυμμένα add-ons στους browsers που επίσης ελέγχονται εύκολα με το Ccleaner.

Link to comment
Share on other sites

Να μη μιλήσω για το πόσα !@#*^& updates, user experience data κ.λπ. έχω βρει κι έχω σβήσει που μπήκαν χωρίς να ερωτηθώ, γιατί θα θεωρηθεί ότι είμαι εμπαθής με τη Μ$, τη Google, την Adobe και την Apple.

Ακριβώς για ανάλογα updates και data που μπήκαν στο laptop εξαιτίας του συγκεκριμένου s/w μιλάω και γω. Φυσικά, χωρίς να ερωτηθώ.

Σχετικά με τις λύσεις που προτείνεις τις δοκίμασα όλες (εκτός την service.msc, όπως προανέφερα), και δε δούλεψε καμία. Τί να πω; Μάλλον η Sony έχει δουλέψει αρκετά καλά για να μη μπορεί κάποιος να το κάνει να μην τρέχει στην εκκίνηση παρά μόνο με uninstall.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.