Jump to content



4GB Vram το νέο trend για το 2015?


Recommended Posts

Παιδια μη τσιμπατε με οτι νουμερακια σας πετανε.. μαρκετινγκ λεγεται και σας δημιουργουν αναγκες εκει που δεν υπαρχουν... η 760 και πανω θα παιζει ανετα ολα τα games στα 1080p για τουλαχιστον 2 χρονια ακομα...:neo::neo::neo:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη τσιμπατε με οτι νουμερακια σας πετανε.. μαρκετινγκ λεγεται και σας δημιουργουν αναγκες εκει που δεν υπαρχουν... η 760 και πανω θα παιζει ανετα ολα τα games στα 1080p για τουλαχιστον 2 χρονια ακομα...:neo::neo::neo:

1080p ?

Εγω λεω να ξεθαψω ένα monitor που εχω στην αποθηκη στα 1024χ768 στα 200hz! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω ότι μονο το GTX Titan αξιζε τελικα σαν καρτα γραφικων με τα 6gb του, ολες θα πανε σκουπίδια. Kατι 780ti των 700 ευρω θα τρεχουν σε λιγο τα medium και μονο. Ασχετα εάν μπορει ή όχι ο πυρήνας, θα σε πετανε OFF από μνημη!

Τι είναι πιο future proof 980 GTX SLI το 2014 ή GTX Titan SLI το 2013 ?

Mε βλεπω να μην αγοραζω καρτες συντομα...θα αραξω με την intel HD και θα περιμενω να βγουν μοντελα με 6gb και πανω.

Ειμαι 1000% σιγουρος ότι με το GTA 5 θα εχουμε ΔΡΑΜΑ! ...6αρακι gb μεσα στο νερο θα θελει για ULTRA!

Δυο Τιτάνες μτχ σε SLI θα ηταν καλυτερη λυση τωρα.

Εγω στο watch dogs δεν καταλαβα τπτ απο stuttering, μολις εβαλα και το the worse mod και ολα τεζα τα ειδα ολα. Παλι καλα που ενιωσαν στην Nvidia και βαλανε 4G στο GTX980
Link to comment
Share on other sites

Αν τα 4-6 Gb γινουν το νορμαλ για τα next gen games,τοτε πρεπει να περιμενουμε πολυ για αγορα νεας futureproof καρτας,αν δεν ανεβει η nvidia στο επομενο maxwell στα 512bit πανω απο 6gb δεν θα δουμε στις πρωτες τουλαχιστον καρτες με 384bit,και οταν βλεπω ενα mordor να ζηταει 6 για ultra στην 1080p,xωρις καν να ανοιξω φιλτρα,ευχαριστω δεν θα παρω το μεγαλο maxwell με 6Gb να μαι οριακα παλι,παιζει δεν παιζει το παιχνιδι ειναι ψυχολογικο να ξερεις οτι εισαι οριακα με 6αρα νεα καρτουλα που θα κοστιζει και καμια 700αρου.

Ας τους φωτισει κανας θεος εκει στη πρασινη να σκασει το νεο maxwell με 512bit και 8gb για αρχη,να τα σκας και να γουσταρεις οχι μισοδουλειες παλι.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το Shadow of Mordor:

Τα πρώτα benchmarks έχουν ως εξής

EVGA 760 SC 2gb σε very high preset και 1080p

900x900px-LL-fd0c3887_2014-09-30_00001.jpeg

GTX 770 2GB Very High Preset + Ultra Textures 1080p

900x900px-LL-3c66b0d1_ShadowOfMordor_2014_09_30_01_32_27_215.jpeg

Επίσης: GTX 980 σε 1920Χ1200 maxed out (ultra textures):

3908MB VRAM usage framerate πάνω από 60 fps

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

GTA V θελω να δω, που θα σου εχει το κωλομπαρο και θα σου λεει φιλε με 4GB μεχρι εκει πας....

Αλλα τι να λεμε τον Φεβρουαριο θα υπαρχουν αρκετες λυσεις οπως GM204 με 8gb αλλα και GTX Titan II 12gb και R390X με 8GB.

Link to comment
Share on other sites

@zantetheo δικά σου είναι τα benchmarks? Αν θέλετε μπορώ και εγώ να σας δώσω μερικά στα 1440p με 780ti. Μου λέτε settings αν θέλετε.

sebastian τι θα πεί 'τι να λέμε'?? Επειδή το κωλόμπαρο του GTA δηλαδή θέλει 4GB θα πρέπει να σκάμε 700-1000ευρώ σε κάρτες κάθε χρόνο? Sorry κι ολλας αλλά τα πραγματικά κωλόμπαρα και πιο οικονομικά είναι και μακράν πιο immersive.

Έγινε επεξεργασία από ppkstat
Link to comment
Share on other sites

1080p ?

Εγω λεω να ξεθαψω ένα monitor που εχω στην αποθηκη στα 1024χ768 στα 200hz! :hehe:

H συντριπτική πλειοψηφια του κοσμου σε 1080p τρεχει.Δεν εγινε maistream το 1440p επειδη μια χουφτα ατομα εχετε 1440p monitors.

Μου δινεται την εντυπωση μερικοι απο εδω μεσα κατι φορες οτι ζειτε στο κοσμο σας...

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις SLI – Crossfire η μνήμη προστίθεται ; δηλαδή αν έχεις 2 7950 3gb το game θα βλέπει 6gb ;

Όχι, η μια αντιγραφει τα ιδια δεδομενα στην άλλη (mirroring). Δηλαδη εχεις 3GB στην ουσια και 3gb βλεπει το game!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

τα υπερ-textures του Shadow of Mordor

High textures

mesom-high-3.jpg

Ultra

mesom-ultra-3.jpg

τιποτα το εντυπωσιακό, για αυτά τα textures και 1gb vram ειναι υπερ-αρκετο σε 1080p.

και ενα καρφί

As we can see, the differences are minimal – to say the least – and at this point we have to wonder what exactly is consuming this amount of VRAM, especially when The Vanishing Of Ethan Carter presented higher quality textures with way less VRAM requirements.

ντροπή lol:dirol:

Middle-earth: Shadow Of Mordor – Ultra Versus High Textures Comparison | DSOGaming | The Dark Side Of Gaming

Link to comment
Share on other sites

κάπου γράφανε ότι τα SUPER DUPER TEXTURES θα έρθουν ποιο μετά και θα είναι σαν DLC αυτόματα downloaded κλπ κλπ !

update τα HD TEXTURES

είναι 9,5GB + άλλα 35GB το game καλά πάμε !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικά νούμερα δικά μου στα 1440p. Η κάρτα είναι μια 780ti, πυρήνας στα 1228, μνήμες στοκ. HD pack installed.

Ultra Preset

Avg 72.85

Min 23.63

Max 276.33

Very high Preset

Avg 83.88

Min 50.41

Max 398.08

Ram usage 3GB στην πρώτη και 2GB στην δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.