Jump to content



4GB Vram το νέο trend για το 2015?


Recommended Posts

H Ram του υπολογιστή σε βοηθάει στα προγράμματα, στο πόσα πολλά μπορείς να τρέξεις χωρίς να κολλάει το pc.

Αναφερουν σε καποια site οτι στo shandow of mordor βοηθάει αλλα δεν ξερω κατα πόσο ειναι αληθεια.

Παντως ειναι πολυ κουλο επειδη οι κονσόλες εχουν περιπου διαθεσιμο 5gb vram σονυ και καλα να ναι και στο pc ετσι. Σκεφτείτε οτι για μια 980 δίνεις 700 ευρω και φοβασαι μην δεν ειναι future proof και οτι δεν θα παιζει τα μακακισμενα παιχνιδια στα ultra με textures κτλ. Ποσα πρεπει να δωσεις δηλαδη. Γιατι αν ερθει η 980 των 8gb ασε που λενε οτι μονη της δυσκολα θα τα διαχειρίζεται, θα χει κανα 1000αρι διοτι η διαφορα σε gb ειναι τέσσερα και όχι δύο.

Και το ποιο χειρότερο απ όλα ειναι ότι καλομαθαινουν οι εταιριες και τους συμφερει να βγαζουν games με τετοιες απαιτησεις αφου γλιτωνουν χρονο στο optimize.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εχουμε ξαναπει απειρες φορες οτι κανενα προγραμμα που μετραει την χρηση της vram δεν μπορει να σου πει ποση θελει πραγματικα το game και ποση cachαρει.. το νουμερο που δειχνει ειναι η σουμα...

Αν λαβουμε υπ οψιν μας οτι το game παιζει το ιδιο σε τιταν και 780τι μαλλον μιλαμε για τη δευτερη μεγαλη φολα μετα το watch dogs.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πάντως ενα παιχνιδι που παίζει χωρίς πρόβλημα με 80 FPS average με μια κάρτα στα ultra δεν ξέρω αν το λες φόλα. Το watch dogs είχε αλλα θέματα εκτός απο ραμ που το έκαναν φόλα αν και σαν παιχνιδι μια χαρα ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πάντως ενα παιχνιδι που παίζει χωρίς πρόβλημα με 80 FPS average με μια κάρτα στα ultra δεν ξέρω αν το λες φόλα. Το watch dogs είχε αλλα θέματα εκτός απο ραμ που το έκαναν φόλα αν και σαν παιχνιδι μια χαρα ηταν.

Βασικα φολα εννοω αυτο που πανε να περασουν.. οτι για να παιξεις τερμα θες απειρα γιγα vram. Και για μετρια γραφικα κιολας.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά τα παλικάρια στη Monolith τα ξύσαν.

Είτε δε βάλαν LoD's, είτε έβαλαν 2K textures ακόμα και στο σπυράκι στο πωπό του orc (αλλά αμέλησαν να βάλουν σε άλλα πιο σημαντικά σημεία - π.χ. τα κελιά) είτε έκαναν μηχανικό unwrapping με 0 packing και απλά χώσαν στο μέγεθος των textures για να φαίνεται οκ είτε έχωσαν διαφορετικά textures για τα πάντα (που φαίνεται περίεργο μιας και όλος ο κόσμος καφέ/σκατί φαίνεται).

Δε ξέρω τι λέει από άποψη παιχνιδιού - από ότι διαβάζω δε φαίνεται να παίζει άσχημα - αλλά παρ'αυτά 6GB VRAM; Μπαααααααα. Το skyrim με 2K textures έπαιζε στα ~1.8G VRAM και φαινόταν να έχει 5x καλύτερο texture fidelity.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το εχουμε ξαναπει απειρες φορες οτι κανενα προγραμμα που μετραει την χρηση της vram δεν μπορει να σου πει ποση θελει πραγματικα το game και ποση cachαρει.. το νουμερο που δειχνει ειναι η σουμα...

Αν λαβουμε υπ οψιν μας οτι το game παιζει το ιδιο σε τιταν και 780τι μαλλον μιλαμε για τη δευτερη μεγαλη φολα μετα το watch dogs.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα συμφωνήσω, διότι αν το σκεφτείς με την δικιά τους λογική ή θα αγοράσεις μια Titan/Titan Z ή μια AMD r9 295x2, άλλη λύση δεν υπάρχει.

Το θέμα είναι εμείς οι χρήστες/gamers/αγοραστές να μην παίξουμε το παιχνίδι τους, ή να απαιτήσουμε να μπορούμε να κάνουμε upgrade στην vram της κάρτας που ήδη έχουμε. Έχω την GTX 650 με 1GB πχ, να πάω να πάρω άλλο 1GB Vram και να το ενσωματώσω στην κάρτα μου ή να πάρω 4 και να το αλλάξω από 1 σε 4.

Δεν γίνεται να βγάζουμε άχρηστες κάρτες που βγήκαν πέρυσι.

Link to comment
Share on other sites

Ενα update για το Evil Within βγήκαν και τα minimum requirements

Απαιτήσεις συστήματος

MINIMUM:

OS: 64-bit Windows 7/Windows 8.1

Processor: i7 or an equivalent with four plus core processor

Memory: 4 GB RAM

Graphics: GTX 460 or equivalent 1 GB VRAM card

Hard Drive: 50 GB available space

You won’t be experiencing the game at 1080p and you’ll likely need to turn off some features, but you will still be able to have a great experience with the game.

RECOMMENDED:

OS: 64-bit Windows 7/Windows 8.1

Processor: i7 with four plus cores

Memory: 4 GB RAM

Graphics: GeForce GTX 670 or equivalent with 4GBs of VRAM

DirectX: Version 11

Πριν βγουν τα minimum έλεγαν

A typical GTX 670 does not even have 4GBs of VRAM. In fact, the GTX 780 Ti does not even have 4GB of VRAM. Thankfully, both of the newly released Maxwell GPUs, the GTX 970 and the GTX 980, have at least 4GB of RAM. Basically, Bethesda is saying, "I really hope you bought the custom model from your AIB vendor". They literally say:

Note: We do not have a list of minimum requirements for the game. If you’re trying to play with a rig with settings below these requirements (you should plan to have 4 GBs of VRAM regardless), we cannot guarantee optimal performance.΅

http://www.pcper.com/news/General-Tech/Evil-Within-System-Requirements

Έγινε επεξεργασία από zantetheo
Link to comment
Share on other sites

εκεί που θα τραβάμε τα ( . ) ( . ) θα είναι στο GTA V εκτός και αν σεβαστούν το MAX 3GB ! που δεν το νομίζω ! χώσε πράμα θα πουν έχουν πάρει κάρτες με 4GB+++

περιμένω τον Ιανουάριο γιατί μάλλον η amd θα μας κάνει καμιά έκπληξη με μοντέλα 4gb,6gb,8gb (το είδαμε από το τελευταίο ανακοινωθέν ότι ασχολούνται με τις Vram )

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ερθει και το Evil Within να δουμε σε ποσα (Κ) θα το παιτσουμε :hehe:

Ελεος ρε θωδορη ψαχνεις συνεχεια ποστ αρθρα που να λενε περι μνημης χωρις να τα εχεις τσεκαρει εσυ ο ιδιος

Δεν εχεις ποστρει ουτε μια φορα κατι,Που να λες "Εσυ" με την 770 4g παιζεις σε αυτα τα settings σε αυτη την αναλυση με ΤΑΔΕ fps κατι που μια 770 2g δεν μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION] Τι να κάνω φίλε μου :) ναι θα ήθελα να το τεστάρω στην GTX 770 4gb αλλά το παιχνίδι είναι πολύ μεγάλο για να το καταβάσω, βλέπεις με 4αρα σύνδεση θα πάρει πολύ αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν μαρέσει ιδιαίτερα αυτό το στυλ παιχνιδιού θα το βαρεθώ γρήγορα.

Ισως το κατεβάσω στην δουλειά πάντως.

Ισως αυτό μπορεί να βοηθήσει λίγο μερικούς:

If you experience stuttering/low frames person second. Mess around with these settings in this order: Textures, ambient occlusion and then shadows.

"Below is the performance impact off each setting:

Lighting Quality: It has a LOW performance impact.

Mesh Quality: It has a LOW performance impact.

Motion Blur: It has a negligible performance impact.

Shadow Quality: It has a HIGH performance impact.

Texture Filtering: It has a HIGH performance impact.

Texture Quality: It has a LOW performance impact. Having said that you will have to play with the corresponding settings otherwise some serious FPS variance will occur. If you have a GPU from the future with 6 GB VRAM you can play on Ultra. Otherwise you have: High (if you have 3GB VRAM), Medium (if you have 2 GB VRAM) and Low (if you have 1GB VRAM).

Ambient Occlusion: It has a VERY HIGH performance impact. I recommend using the “High” Setting or lower. Drop this setting first.

Vegetation Range: It has a HIGH performance impact.

Depth of Field: It has a negligible performance impact.

Order independent Transparency: It has a MEDIUM performance impact. Turn OFF if you are playing with VSync On.

Tessellation: It has a LOW performance impact."

MIDDLE-EARTH: SHADOW OF MORDOR PERFORMANCE GUIDE

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου λενε τιποτα αυτα που γραφεις/ποσταρεις παντως ;)

ακομα δεν εχω δει παιχνιδι να με κοψει η μνημη πουθενα

Οταν θα το τσεκαρεις μονος σου και βγαλεις συμπερασμα εσυ ο ιδιος τοτε τα ξαναλεμε,για να εχει και ουσια το πραγμα ΟΧΙ μονο για το θεαθηναι

http://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/middle-earth-shadow-of-mordor-pc-performance-analysis/

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου λενε τιποτα αυτα που γραφεις/ποσταρεις παντως ;)

ακομα δεν εχω δει παιχνιδι να με κοψει η μνημη πουθενα

Οταν θα το τσεκαρεις μονος σου και βγαλεις συμπερασμα εσυ ο ιδιος τοτε τα ξαναλεμε,για να εχει και ουσια το πραγμα ΟΧΙ μονο για το θεαθηναι

Middle-earth: Shadow Of Mordor – PC Performance Analysis | DSOGaming | The Dark Side Of Gaming

Το thread είναι συγκεκριμένο και δεν αφορά ένα παιχνίδι. Αν δεις σε forum του εξωτερικού έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

τα post αφουν νέα και λίγες αναλύσεις από site δεν ξερω αν σε πειράζουν. Φυσικά και μπορεί να παιχθεί το παιχνίδι από πάμπολες κάρτες.

Συγχαρητήρια που το παίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Το thread είναι συγκεκριμένο και δεν αφορά ένα παιχνίδι. Αν δεις σε forum του εξωτερικού έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

τα post αφουν νέα και λίγες αναλύσεις από site δεν ξερω αν σε πειράζουν. Φυσικά και μπορεί να παιχθεί το παιχνίδι από πάμπολες κάρτες.

Συγχαρητήρια που το παίζεις!

Αυτο λεω και εγω οτι οι περισσοτεροι το παιζουν στα ultra settings ανεξαρτητως vram καποιοι το παιζουν στα high kai medium με καρτες 660/7850

σου εχω ποστρει ηδη 4 διαφορετικα review και εχεις κολλησει με 1 χωρις να το εχεις τσεκαρει εσυ ο ιδιος.Τα ιδια ελεγες και με το watch dogs αλλα επι τις ουσιας 0

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω οτι οι περισσοτεροι το παιζουν στα ultra settings ανεξαρτητως vram καποιοι το παιζουν στα high kai medium με καρτες 660/7850

σου εχω ποστρει ηδη 4 διαφορετικα review και εχεις κολλησει με 1 χωρις να το εχεις τσεκαρει εσυ ο ιδιος.Τα ιδια ελεγες και με το watch dogs αλλα επι τις ουσιας 0

δεν έχω κολήσει σε τίποτα φίλε μου - τα παιχνίδια μπορούν να τα παίξουν όλες σχεδόν οι κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

ας βγαλουν γραφικα της προκοπης...τι να τα κανουμε τα super duper ultra HD textures που υποσχονται οταν παλαιοτερα παιχνιδια με λιγοτερες απαιτησεις ονομαστικες εχουν ιδια ή και καλυτερα γραφικα..crysis 3,skyrim κλπ ελεος με τους προγραμματιστες και τις εταιριες..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. κατεβαζω το παιχνιδι απο τον θειο.. 21,7 γιγα ειναι..

θα το παιξω με τον 965 amd στα 3,9mhz και 6950 flas se 6970.. θα ανεβασω εικονεσ ρυθμισεισ παιχνιδιου τα παντα.. να δουμε σε ενα μετριο συστημα οπωσ το δικο μου πωσ θα παιξει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.