Jump to content



[Project] Ο sexy οψιδιανός μαζί με την φίλη του την SR-2


firekiller

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα το Corsair Obsidian 800D, ένα κουτί που πάντα ήθελα να αποκτήσω. Γενικά είμαι λάτρης του απλού, ξέρετε... κάτι σε TJ-07, Lian Li, κτλπ κτλπ. Όπως καταλάβατε μαρέσουν τα τετράγωνα κουτιά και δύσκολα θα αγόραζα κάτι άλλο όπως ένα Cosmos για παράδειγμα.

Κι έτσι ξεκινάει το πρώτο μου Project. Μεταξύ μας, δεν περίμενα να πάει τόσο μακριά αλλά καλύτερα έτσι, να βαρεθείτε να διαβάζετε μία ώρα αρχύτερα. :D

-Το Hardware

Επεξεργαστές: 2x Intel Xeon X5650

Μητρική: Evga SR-2

Μνήμες: TeamGroup Team Xtreeme 4x 8GB 2666 MHz CL11 @ 1333 MHz

Κάρτα γραφικών: PNY GTX 670 XLR8 2GB

SSD: Corsair Neutron 64 GB (θα μπεί κι άλλος SSD & HDD soon)

Τροφοδοτικό: Enermax Platimax 750W

Ψύκτρα για τον 2ο cpu: Coolermaster N520

-Η Υδρόψυξη

Ψυγείο: 3x120mm EK 4.5 cm

CPU0 block: EK Supremacy Plexi Copper

Pump-Reservoir: DCP 2.2 kit

Fans: EK, αυτά που είναι με το L360 kit

Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Έκατσε αγγελία από τον φίλτατο Venisk κι αγόρασα το 800D σε τιμή χώμα. Παρέλαβα όλα καλά, και ήρθε η στιγμή της κρίσης, δηλαδή να δω αν χωράει η Evga Sr-2 μέσα στο κουτί μιας κι είναι περίεργη μητρική, τόσο σε μέγεθος όσο και σε λειτουργία (δυσκολίες X58 γαρ).

Δυστυxώς, με μια γρήγορη δοκιμή η μητρική χώραγε οριακά αλλά ακούμπαγε στο "πάτωμα" μεταξύ τροφοδοτικού-μητρικής με αποτέλεσμα η μητρική να είναι 3-4 χιλ. πάνω από τους αποστάτες.

Έτσι, αναγκαστικά έπρεπε να αφαιρεθεί το μεσαίο πάτωμα. Βλέπω δύο πιρτσίνια πίσω, άλλα 2-3 μπροστά κι μία βίδα.

Χμμ λέω κι ξεκινάω με -κατσαβίδι- μιας κι τα εργαλεία (τρυπάνι, κτλπ) τα είχαν πάρει εκτός σπιτιού. Με τα χίλια ζόρια ανακάλυψα ότι έπρεπε να βγουν και οι θήκες για τους σκληρούς μιας κι είχε κι άλλα κρυμμένα πριτσίνια εκεί.

Λίγες φουσκάλες και ώρες αργότερα βγήκαν τα σανίδια κλπ. συγγενείς:

4-12502.jpg

Καθάρισα την υδρόψυξη και άρχισα τις δοκιμές περί αποστάσεων:

1-12499.jpg

Κάποιες τελικές δοκιμές για τυχόν διαρροές:

2-12500.jpg

Και βουαλά, έτοιμο να δουλέψει μέχρι να γίνει παραγγελία για τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

3-12501.jpg

(ξέρω, ξέχασα να βγάλω photo με τις μνήμες πάνω :p ).

Την άλλη μέρα, παίρνω τηλέφωνο τον Κοπρίτη ( [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ) να κλαυτώ λίγο για την δυσκολία του κουτιού και φτάνει η συζήτηση στην παραγγελία του 2ου cpu block, πρήζοντα.... ε εννοώ συζητώντας για άλλες πιθανές αλλαγές φτάνουμε στα υγρά και στους σωλήνες. Έτσι, εγώ άρχισα να ψήνομαι να ρίξω όσα πιο πολλά €€ μπορώ ώστε να σιγουρευτώ πως θα γίνει κουκλί στο τέλος.

Οπότε καταλήξαμε σε αυτά:

http://www.caseking.de/cart_load/b6d153bf20040e5348bd4fa3aaa17d7d

Μην δίνετε σημασία στα heatsink των μνημών, είναι για φίλο.

Το ίδιο απόγευμα πάω για καφέ στου Phil κι ήρθε κι ο γνωστός φίλος Dinos111. Όπως συζητάγαμε για την βλακεία που με δέρνει και που μπήκα στο τρυπάκι να σενιάρω το κουτί, έφτασε η συζήτηση σε προηγούμενα Projects του Κοπρίτη. Εκεί εγώ εξέφρασα την αγάπη μου ως προς το Feser Monsta (:inlove:) που θυμήθηκα από ένα παλιότερο Project του.

Την άλλη μέρα, ξανά τηλέφωνο για να γίνει η τελική παραγγελία κι κάπως το θυμήθηκα κι ρώτησα για αυτό το άμοιρο ψυγείο κι μου απάντησε πως το έχει εκεί... χωρίς περιττές κουβέντες του είπα πως το θέλω κι έτσι το έκλεισα.... χαρά να δεις ο Σταύρος :clap::clap::clap:

Έτσι ανανεώσαμε για άλλη μια φορά την παραγγελία σε αυτήν

http://www.caseking.de/cart_load/c72211a8544f28640e4ef5bd450196bc

και αυτήν:

Warenkorb | Aquatuning Germany

Σε αυτό το σημείο, μου πρότεινε να αλλάξω κι pump-reservoir σε D5 και XSPC 5.25, εκεί άρχισα να σκαλώνω γιατί ήταν άλλα 150 έουρος αλλά για καλή μου τύχη βρέθηκε το σετάκι από φίλο που δέχθηκε να με εξυπηρετήσει.

Έτσι φτάσαμε στο σημείο που εγώ με ένα μέτρο στο χέρι, προσπαθούσα να βοηθήσω τον Κοπρίτη που υπολόγιζε μέσω τηλεφώνου για το αν θα χώραγε κι πως το monsta. Μιας κι δεν με πολύ έψηνε η ιδέα να μπει μπροστά το τροφοδοτικό, καταλήξαμε στο να ανοιχτεί λίγο το κουτί στην οροφή ώστε να μπει το ψυγείο από μέσα κι να πιαστούν οι ανεμιστήρες με ένα shroud απέξω.

Ετούτο:

3x140mm Fan Radiator Shroud, Black

κι έτσι φτάσαμε στο σημείο που περιμένω να παραλάβω τα πράγματα ώστε να του πάω το κουτί για να αναλάβει το χειρουργείο μπας κι μπει το ψυγείο. Moaaar photos και πληροφορίες soon (εύχομαι). :happy:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο για την υπομονή κι την πολύτιμη βοήθεια του :flower:

ΥΓ.Ο τίτλος θα αλλάξει όταν θα έχω έμπνευση για κάτι καλύτερο.

Επίσης συγνώμη προκαταβολικά για πιθανά συντακτικά κι ορθογραφικά λάθη, θα διορθωθούν όταν ελέγξω το ποστ αργότερα. Για την ώρα πάω να κοιμηθώ :whistle2:

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα με την υδρόψυξη, να ξεκινάς και κάθε φορά που τελειώνεις να θες να προσθέτεις και άλλα πράγματα κάθε φορά και να καταλήγεις να κάνει πιο πολλά απ' το υπόλοιπο pc ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω :hehe:.

Όσο για την αντλία, δεν θα το μετανιώσεις για την D5.Απλά όταν έρθει η ώρα να πάρεις δική σου, πάρε την PWM έκδοση (είναι αστεία η διαφορά τιμής, ~3-4 ευρώ) ώστε να μην είσαι με το κατσαβίδι στο χέρι -και καλά να χωράει το χέρι εκεί που θα την βάλεις-.

Και καλή αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα με την υδρόψυξη, να ξεκινάς και κάθε φορά που τελειώνεις να θες να προσθέτεις και άλλα πράγματα κάθε φορά και να καταλήγεις να κάνει πιο πολλά απ' το υπόλοιπο pc ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω :hehe:.

Όσο για την αντλία, δεν θα το μετανιώσεις για την D5.Απλά όταν έρθει η ώρα να πάρεις δική σου, πάρε την PWM έκδοση (είναι αστεία η διαφορά τιμής, ~3-4 ευρώ) ώστε να μην είσαι με το κατσαβίδι στο χέρι -και καλά να χωράει το χέρι εκεί που θα την βάλεις-.

Και καλή αρχή...

είδες? Σήμερα πήρα τηλέφωνο τον Γιώργο για κάποιες ιδέες που είχα μέσα στο σ/κ.

Αποτέλεσμα: Πλέον είμαι έτοιμος να παραγγείλω κι καμιά 10-12αριά ρακόρ aka 100~€

Καλό το εγχείρημα - περιμένω να το δω τελειωμένο.

Υ.Γ. Τελικά είναι οψιανός ή οψιδιανός;

Κι εγώ οψιδιανός νόμιζα πως είναι αλλά σύμφωνα με το google είναι σωστά κι τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα μικρό update.

Σήμερα αγοράστηκαν κι τα ρακόρ (96€ χωρίς να υπολογίσω κι τα μεταφορικά) .

3x 4άδες από δαύτα:

Caseking.de

δεν μπορώ να πω πάντως, ωραία φαίνονται.

Να δω τώρα με το caseking τι θα γίνει μιας κι αργεί η πρώτη παραγγελία. Αρχικά έλεγε για παραλαβή 3/10 (δεν ήταν σε απόθεμα), μετά πήγε 6/10, μετά 7/10 κι τώρα 24/10... μετά λέμε για τα Ελληνικά μαγαζιά, τους είδαμε κι τους Γερμανούς.

Όπως κι να χει, μέχρι το τέλος την εβδομάδας παραλαμβάνω αντλία, ρεζερβουάρ κι κάρτα με το waterblock της. :)

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

Αχ γιατί να μην μπορώ να κάνω edit/update τα posts μου :tomato:

anyway, σήμερα μετά από αρκετές βδομάδες ψάξιμο, μπήκα τυχαία στο ebay κι βρήκα wb για την μητρική. Πήγε 45 € με τα έξοδα αποστολής αλλά δεν βαριέσαι :happy2:

Photos incoming :laughing:

post-9603-1416078888,115_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από firekiller
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον μηχάνημα! :) Από περιέργια, έχεις μετρήσει την επίπτωση που έχει στις επιδόσεις στα παιχνίδια ή και στις καθημερινές εργασίες η ύπαρξη του δεύτερου επεξεργαστή σε σχέση με μόνο έναν?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον μηχάνημα! :) Από περιέργια, έχεις μετρήσει την επίπτωση που έχει στις επιδόσεις στα παιχνίδια ή και στις καθημερινές εργασίες η ύπαρξη του δεύτερου επεξεργαστή σε σχέση με μόνο έναν?

Κανένα απολύτως κέρδος στα παιχνίδια ή στις καθημερινές εργασίες, το μοντέλο είναι μη κοινής μνήμης, συνεπώς απαιτεί πιο πολύπλοκες προγραμματιστικές επιλογές που σε κανένα παιχνίδι/απλό πρόγραμμα προφανώς δεν έχει νόημα να γίνει.

Το Cinebench νομίζω εκμεταλλεύεται MP συστήματα, αλλά ακόμα και τα πιο απλά "benchmarks" ενδεχομένως να μην δείξουν διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον μηχάνημα! :) Από περιέργια, έχεις μετρήσει την επίπτωση που έχει στις επιδόσεις στα παιχνίδια ή και στις καθημερινές εργασίες η ύπαρξη του δεύτερου επεξεργαστή σε σχέση με μόνο έναν?

Σε games δεν κερδίζει σίγουρα κάτι μιας κι μετά βίας ο κώδικας σε games υποστηρίζει 4 πυρήνες, πόσο 2 CPU με 12 C/ 24 T.

Πολυ ωραιο project και παρα πολυ καλο hardware.

Ανυπομονω να δω την συνεχεια.:worship::worship::worship:

Εγώ να δεις :jump1:

Κανένα απολύτως κέρδος στα παιχνίδια ή στις καθημερινές εργασίες, το μοντέλο είναι μη κοινής μνήμης, συνεπώς απαιτεί πιο πολύπλοκες προγραμματιστικές επιλογές που σε κανένα παιχνίδι/απλό πρόγραμμα προφανώς δεν έχει νόημα να γίνει.

Το Cinebench νομίζω εκμεταλλεύεται MP συστήματα, αλλά ακόμα και τα πιο απλά "benchmarks" ενδεχομένως να μην δείξουν διαφορές.

Το Cinebench κι τα περισσότερα 2D (cpu) benchmarks κερδίζουν, τα games όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως κέρδος στα παιχνίδια ή στις καθημερινές εργασίες, το μοντέλο είναι μη κοινής μνήμης, συνεπώς απαιτεί πιο πολύπλοκες προγραμματιστικές επιλογές που σε κανένα παιχνίδι/απλό πρόγραμμα προφανώς δεν έχει νόημα να γίνει.

Το Cinebench νομίζω εκμεταλλεύεται MP συστήματα, αλλά ακόμα και τα πιο απλά "benchmarks" ενδεχομένως να μην δείξουν διαφορές.

Ακριβώς γι' αυτό ρώτησα. Καμμιά εφαρμογή κοινής χρήσης δεν είναι NUMA-aware οπότε σιγούρα δε βλέπει κέρδος και το πιο πιθανό θα πρέπει να έχει αρνητική επίπτωση σε παιχνίδια και σε εργασίες που εξαρτώνται από RAM. Φυσικά, ό,τι είναι αποκλειστικά CPU intensive κάνει πάρτυ! :fun:

[MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

Αν έχεις χρόνο δοκίμασε κάποιες δοκιμές με ένα και με δύο cpu. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ.

Καλοδούλευτο το τερατάκι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update:

ήρθε η νέα κάρτα (πάλι GTX 670 αλλά με το pcb της 680 αυτήν την φορά) με το μπλοκάκι της, αντλία κι reservoir, full block για την μητρική καθώς κι τα ρακοράκια. Πανέμορφα είναι :dirol:

Περισσότερα μέσα στην εβδομάδα :turn:

img-3988-12691.jpg

img-3989-12692.jpg

img-3995-12693.jpg

img-4004-12694.jpg

img-4007-12695.jpg

img-4014-12696.jpg

img-4021-12697.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.