Jump to content



Προσθήκη μνήμης σε Pentium 4 based συστημα ?


Recommended Posts

Χαίρετε.

Ξέθαψα ένα παλιό (10ετίας) desktop που είχα και σκέφτομαι να το αξιοποιήσω για τις πολύ βασικές δουλειές (word, internet κ.τ.λ.)

Specs :

10609659_10204029667914902_2112444176759078043_n.jpg?oh=8e205424e6c6f4d8b2b37bdb38c403df&oe=54B9607B&__gda__=1422664834_7c75722e16a43a9f03f52d73ef59d5d9

10418185_10204029667714897_6350341013542701553_n.jpg?oh=c8506aecbd6ff4fb3a1015ff9e42d2dc&oe=54C1DBAA&__gda__=1422129681_5ae20ddc0bffce74659d80ca2bba0211

10500422_10204029667874901_6829698467187271886_n.jpg?oh=d8bc174e8d684c05c6365502fbfe0358&oe=54BAE6BA&__gda__=1422964549_eee953a717fdb53c43b08fe002f140e1

1465368_10204029667994904_8330198827441020579_n.jpg?oh=f5f06e0327b28beb951d9259d42e598f&oe=54BD0041&__gda__=1422642320_40ea41ebac0752f034be5d69c530e85c

Είχε XP και του έβαλα Vista, με σκοπό να πάω σε Windows 7.

Προφανώς τα 512 ΜΒ RAM αποτελούν τεράστια τροχοπέδη γι' αυτό και το σύστημα σέρνεται αρκετά (ανά πάσα στιγμή η used RAM είναι πάνω από 75%).

Θα του προσθέσω άλλα 2 GB RAM οπότε φτάνω στα 2.5 GB (παραπάνω τα θεωρώ overkill για τέτοιο μηχάνημα) .

Διάλεξα την πιο φτηνή.

Θα είναι μεγάλο handicap για το σύστημα να βάλω το dimm των 2 GB στο ίδιο bus με το 512 ? Ποια θα ήταν η ιδανική τοποθέτηση ? Η μητρική έχει 4 slots για μνήμες (2 μπλέ, 2 μαύρες). Μήπως να βάλω τα 2 GB στην 1η μπλέ και τα 512 MB στην πρώτη (ή δεύτερη) μαύρη ? Ή μήπως ότι και να κάνω δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά ?

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις DDR μνήμες και όχι DDR3 ή DDR2.

Αυτές που βρήκες δεν κάνουνε.

τέτοιες θες https://www.skroutz.gr/s/298636/Corsair-Value-Select-512-MB-DDR-SDRAM-PC2700.html αλλά δεν ξέρω αν τις βρείς πουθενά.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν παιρνει τετοια μνημη το συστημα σου.....!!

μακαρι να ηταν τοσο απλο, να μπορουσες να βαλεις οποια θελεις..!!

αυτη που κοιτας ειναι DDR3. εσυ χρειαζεσαι DDR1-PC3200, πραγμα που δεν βλεπω να υπαρχει στην αγορα.

καλυτερα ψαξε στις αγγελιες εδω μεσα να βρεις..!

ή κοιτα κι εδω

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XDDR1++pc3200.TRS0&_nkw=DDR1++pc3200&_sacat=0

επισης, επρεπε να πας κατευθειαν σε 7αρια, τι τα ηθελες τα Βιστα?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Του 1GB υπάρχουν αρκετές

Μνήμες RAM (Συμβατότητα: Desktop, Εσωτερική Μνήμη: 999 MB - 1.08 GB, Συχνότητα: 400 Mhz - 533 Mhz, Τύπος μνήμης: DDR, Ταξινόμηση: Φθηνότερα) - BestPrice.gr

αλλά βάλε δύο τέτοιες, βάλε ίσως και μια AGP κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει flash/video acceleration για να μην κολλάει στις βαριές σελίδες του internet, μαζεύονται στο τέλος αρκετά λεφτά για να αγοραστεί νέο πακέτο μνήμη+επεξεργαστής+μητρική.

Αν βρεθούν φτηνές μεταχειρισμένες μνήμες και αποδειχτεί ότι ο P4 μπορεί κουτσά στραβά να τα βγάλει πέρα με βαριές σελίδες, που αμφιβάλλω, κάτι γίνεται. Εναλλακτικά της κάρτας πέφτει συνδυασμός Adblock+flashblock.

Link to comment
Share on other sites

πετα το ετσι οπως ειναι , ουτε facebook δεν μπαινεις με αυτο το hardware , ασε που οι μνημες ειναι τοσο ακριβες , που παιζει να σου ρχετε και πιο βολικο να παρεις νεο πακετακι

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Nόμιζα ότι οι καινουριες είναι backwards compatible.

Κάτι τέτοιο ψάχνω δηλαδή

ddr1 2gb | eBay

Η γνώμη σας ? 2 GB (2 x 1 GB modules) στα slots 0 και 2 και το dimm των 512 στο slot 1 ?

Να το ρισκάρω από ebay σε no-name μνήμες, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα να βρω και τίποτε άλλο ?

BTW, ποια η διαφορά high density και low density μνημών ?

Link to comment
Share on other sites

πετα το ετσι οπως ειναι , ουτε facebook δεν μπαινεις με αυτο το hardware , ασε που οι μνημες ειναι τοσο ακριβες , που παιζει να σου ρχετε και πιο βολικο να παρεις νεο πακετακι
δεν είμαι αυτής της άποψης. Μιλάμε για εξολοκλήρου νέο pc και όχι απλά για μνήμη cpu μητρική. To τροφοδοτικό, ide hdd, cd/dvd rom κτλ ??

Με ένα stick 512 ή 1gb και lubuntu (libre office + mozilla) μια χαρά θα κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν παιρνει τετοια μνημη το συστημα σου.....!!

μακαρι να ηταν τοσο απλο, να μπορουσες να βαλεις οποια θελεις..!!

αυτη που κοιτας ειναι DDR3. εσυ χρειαζεσαι DDR1-PC3200, πραγμα που δεν βλεπω να υπαρχει στην αγορα.

καλυτερα ψαξε στις αγγελιες εδω μεσα να βρεις..!

ή κοιτα κι εδω

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XDDR1++pc3200.TRS0&_nkw=DDR1++pc3200&_sacat=0

επισης, επρεπε να πας κατευθειαν σε 7αρια, τι τα ηθελες τα Βιστα?

Τα 7ρια δεν έκαναν install, προφανώς λόγω λίγης μνήμης. Εκτός αν το είπες ειρωνικά! [emoji25]

Του 1GB υπάρχουν αρκετές

Μνήμες RAM (Συμβατότητα: Desktop, Εσωτερική Μνήμη: 999 MB - 1.08 GB, Συχνότητα: 400 Mhz - 533 Mhz, Τύπος μνήμης: DDR, Ταξινόμηση: Φθηνότερα) - BestPrice.gr

αλλά βάλε δύο τέτοιες, βάλε ίσως και μια AGP κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει flash/video acceleration για να μην κολλάει στις βαριές σελίδες του internet, μαζεύονται στο τέλος αρκετά λεφτά για να αγοραστεί νέο πακέτο μνήμη+επεξεργαστής+μητρική.

Αν βρεθούν φτηνές μεταχειρισμένες μνήμες και αποδειχτεί ότι ο P4 μπορεί κουτσά στραβά να τα βγάλει πέρα με βαριές σελίδες, που αμφιβάλλω, κάτι γίνεται. Εναλλακτικά της κάρτας πέφτει συνδυασμός Adblock+flashblock.

Τι ακριβώς εννοείς με το τελευταίο; (adblock + flashblock)

πετα το ετσι οπως ειναι , ουτε facebook δεν μπαινεις με αυτο το hardware , ασε που οι μνημες ειναι τοσο ακριβες , που παιζει να σου ρχετε και πιο βολικο να παρεις νεο πακετακι

Όπως είπε και ο φίλος, δεν θέλω να το πετάξω. Αν με 20-30 ευρώ το κάνω χρηστικό, γιατί να αγοράζω καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω , δεν ξερω

εχω την εντυπωση πως ειναι χαμμενος χρονος και χρημα να τον φτιαξεις , ακομα και 2GB ram να του βαλεις πλεον οι σελιδες ειναι βαριες και θα σερνετε , ασε που οπως ανεφερε παραπανω ο δισκος ειναι IDE , εκει να δεις συρσιμο λογο της cache ...

βεβαια αποψη μου ολα αυτα , το καλυτερο μαλλον ειναι να δοκιμασεις το lubuntu οπως ειπε ο Τιφοζι για να δεις αμα τραβει ετσι οπως ειναι τωρα

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω , δεν ξερω

εχω την εντυπωση πως ειναι χαμμενος χρονος και χρημα να τον φτιαξεις , ακομα και 2GB ram να του βαλεις πλεον οι σελιδες ειναι βαριες και θα σερνετε , ασε που οπως ανεφερε παραπανω ο δισκος ειναι IDE , εκει να δεις συρσιμο λογο της cache ...

βεβαια αποψη μου ολα αυτα , το καλυτερο μαλλον ειναι να δοκιμασεις το lubuntu οπως ειπε ο Τιφοζι για να δεις αμα τραβει ετσι οπως ειναι τωρα

Ο δίσκος είναι sata 80 Gb.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς με το τελευταίο; (adblock + flashblock)

Οι σελίδες πλέον είναι γεμάτες με flash, διαφημίσεις κυρίως, αλλά όχι μόνο. Με το adblock μπορείς να κόβεις τις διαφημίσεις και ότι άλλο θέλεις, κάνοντας τις ποιο ελαφριές. Με το flashblock αντίστοιχα μπορείς να κόβεις το flash, επιτρέποντας να παίζουν μόνο τα flash που επιθυμείς εσύ. Και τα δύο μπορούν να μειώσουν σημαντικά το φόρτο προς τον επεξεργαστή όταν επισκέπτεσαι διάφορα sites κόβοντας αρκετά και βαριά τμήματα των σελίδων αυτών(ώστε αν μην εμφανίζονται).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Nόμιζα ότι οι καινουριες είναι backwards compatible.

Κάτι τέτοιο ψάχνω δηλαδή

ddr1 2gb | eBay

Η γνώμη σας ? 2 GB (2 x 1 GB modules) στα slots 0 και 2 και το dimm των 512 στο slot 1 ?

Να το ρισκάρω από ebay σε no-name μνήμες, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα να βρω και τίποτε άλλο ?

Aν τελικά καταλήξεις σε αγορά μνημών και επειδή η μητρική σου έχει περιορισμό στα 4 slots 4 giga μνήμης πάρε 2Χ1 giga + ΤΑ 512!

ΥΣ.Σε παρόμοιο pc που έδωσα σε ανηψάκι μου παίζει με μια 6600gt και crysis (το πρώτο) σε 19/άρα οθόνη άνετα ! :laughing:

Link to comment
Share on other sites

socket 478 ειναι κατι παραπανω απο μουσιακο...

Η αληθεια ειναι πως μαλλον ενα απλο κινεζικο ταμπλετακι πρεπει να εχει πολυ μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ απο αυτο το pc, και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει με vista (βασικα κανενα pc δε δουλευει σωστα με vista αλλα τεσπα)...

Αν θες τιποτα για πειραματισμο, νομιζω με τα λεφτα της μνημης παιρνεις πολυ πιο συγχρονο μηχανημα... (πχ κατι σε 775 core 2 duo ή κατι τετοιο... που κι αυτο ειναι παμπαλαιο, αλλα ενταξει, δε θα το βρεις και στην Αμφιπολη... )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

socket 478 ειναι κατι παραπανω απο μουσιακο...

Η αληθεια ειναι πως μαλλον ενα απλο κινεζικο ταμπλετακι πρεπει να εχει πολυ μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ απο αυτο το pc, και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει με vista (βασικα κανενα pc δε δουλευει σωστα με vista αλλα τεσπα)...

Αν θες τιποτα για πειραματισμο, νομιζω με τα λεφτα της μνημης παιρνεις πολυ πιο συγχρονο μηχανημα... (πχ κατι σε 775 core 2 duo ή κατι τετοιο... που κι αυτο ειναι παμπαλαιο, αλλα ενταξει, δε θα το βρεις και στην Αμφιπολη... )

Μισό για να καταλάβω. Με 20 ευρώ παίρνεις επεξεργαστή core2duo ΚΑΙ μητρική (δεν φαντάζομαι ότι κάνει στην μητρική μου)? Πού τα δίνουνε τόσο να τρέξω ?

BTW, ποιος είναι ο ταχύτερος/καλύτερος επεξεργαστής (από ebay εννοείται) που να κάνει στη μητρική μου ?

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Τα 7ρια δεν έκαναν install, προφανώς λόγω λίγης μνήμης. Εκτός αν το είπες ειρωνικά! [emoji25]

Όπως είπε και ο φίλος, δεν θέλω να το πετάξω. Αν με 20-30 ευρώ το κάνω χρηστικό, γιατί να αγοράζω καινούριο;

1 δεν το ειπα καθολου ειρωνικα. τις ιδιες απαιτησεις εχουν....!!

2 ΑΝ αλλαξεις πλατφορμα (μητρικη+επεξεργαστη), θα χρειαστεις αφ'ενος καινουρια μνημη, αλλα αφ΄ετερου, θα βρεις αλλα θεματα μπροστα σου, οπως η συνδεσιμοτητα των δισκων και των DVD. οι νεες μητρικες ΔΕΝ εχουν IDE θυρα....!!

Αρα.... θα μπλεξεις..!

BTW, ποιος είναι ο ταχύτερος/καλύτερος επεξεργαστής (από ebay εννοείται) που να κάνει στη μητρική μου ?

αυτους υποστηριζει η μητρικη σου και απο οτι βλεπω..., εχεις ηδη τον 2 καλυτερο που μπαινει σε αυτη..!!!

ASRock > P4V88

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

1 δεν το ειπα καθολου ειρωνικα. τις ιδιες απαιτησεις εχουν....!!

2 ΑΝ αλλαξεις πλατφορμα (μητρικη+επεξεργαστη), θα χρειαστεις αφ'ενος καινουρια μνημη, αλλα αφ΄ετερου, θα βρεις αλλα θεματα μπροστα σου, οπως η συνδεσιμοτητα των δισκων και των DVD. οι νεες μητρικες ΔΕΝ εχουν IDE θυρα....!!

Αρα.... θα μπλεξεις..!

αυτους υποστηριζει η μητρικη σου και απο οτι βλεπω..., εχεις ηδη τον 2 καλυτερο που μπαινει σε αυτη..!!!

ASRock > P4V88

Μάλιστα. Οπότε θα πάρω 2 GB από eBay με 10 ευρώ και αν δεν δω βελτίωση, δεν βαριέσαι, ένα ποτό λιγότερο την Παρασκευή το βραδυ.

Βλέπω αυτήη οποία είναι High density (δεν ξέρω τι θα πει αυτό) και άρα όχι συμβατή με όλους τους υπολογιστές, βλέπω όμως ότι το δικό ου το chipset υπάρχει στην compatibility list.

Να το τολμήσω ή να πάω σε κλασική low density ?

Link to comment
Share on other sites

...

2 ΑΝ αλλαξεις πλατφορμα (μητρικη+επεξεργαστη), θα χρειαστεις αφ'ενος καινουρια μνημη, αλλα αφ΄ετερου, θα βρεις αλλα θεματα μπροστα σου, οπως η συνδεσιμοτητα των δισκων και των DVD. οι νεες μητρικες ΔΕΝ εχουν IDE θυρα....!!

Αρα.... θα μπλεξεις..!

Ο δίσκος είναι sata 80 Gb.
Link to comment
Share on other sites

Guys coolάρετε... Έχω ένα μηχάνημα με τον ίδιο Prescott στα 3.2GHz και 1GB RAM που τρέχει χαρούμενο Windows XP (και πριν καεί η NVIDIA 6800, έτρεχε χαρούμενο Windows 7). Μη νομίζετε ότι τα entry level laptops με ultra low voltage CPUs είναι πολύ πιο γρήγορα, ας έχουν 4 και 8GB RAM.

DDR-400 βρίσκεις για ψίχουλα στο ebay και η μητρική παίρνει μέχρι 4GB που είναι υπεραρκετά για 32-bit Windows (64-bit δεν δέχεται). Ενδεχομένως να βρεις κομμάτια και στις αγγελίες.

Το κύριο ζήτημα είναι αν έχεις AGP κάρτα γραφικών με υποστήριξη DX9 για Win7/8.1.

Κατά τ'άλλα, μπορείς επίσης να βάλεις LXLE που είναι πολύ πιο ελαφριά και μια χαρά για απλή χρήση.

Γενικότερα, οτιδήποτε βάλεις θα τρέχει καλύτερα από τα Vista που έχεις πάνω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.