Jump to content



Προβληματισμός με σύνθεση νέου PC


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι Lab-ίτες,

θα ήθελα την βοήθειά σας στο δίλλημα που αντιμετωπίζω και η έκβαση του οποίου θα καθορίσει το επόμενο θέμα που θα ανοίξω σχετικά με τη σύνθεση πύργου.

Προέκυψε η ανάγκη για δεύτερο σταθερό στο σπίτι, με γενική χρήση, internet, office, ταινίες και ελαφρύ gaming…

Η χρήση του θα γίνεται από τα πιτσιρίκια 10-12 ετών και τη σύζυγο, σχετικά εξοικειωμένα με το θέμα…

Ελαφρύ gaming εννοώ σύγχρονα παιχνίδια αλλά χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε αναλύσεις, φίλτρα κτλ.

Το θέμα έχει ως εξής, τους φτιάχνω ένα φθηνό -όχι φθηνιάρικο- κουτί και καθάρισα ή να τους παραχωρήσω το δικό μου γερασμένο τερατάκι και πάω εγώ για άλλα…

Έχω το παρακάτω σύστημα:

Intel Core 2 Quad Q9550 @ 3400 24/7

Asus P5Q

Sapphire HD 6950 @ 6970

4x2GB Geil B-Dragon

CM M620 RP Mod

CM 690 ΙΙ

Intel SSD X25-M 80GB

2x WD C Black 1TB

Από το παραπάνω είμαι πολύ ικανοποιημένος και η μόνη αναβάθμιση που θα έκανα –όχι ότι παίρνει και άλλη- είναι στον SSD…

Παιχνίδια δεν πολυπαίζω πια λόγω χρόνου όχι από επιλογή, αλλά θα ήθελα ένα δυνατό PC όπως το παραπάνω στην εποχή του, οπότε η vga νομίζω με καλύπτει ακόμα και στην περίπτωση που πάρω εγώ νέο PC, ή μήπως όχι;

Χρηματικό όριο δεν βάζω γιατί ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει τι θα φτιάξω…

Στη μία περίπτωση μιλάμε για Low budget PC (πχ Pentium G3258 Anniversary Edition + Asrock Z97) και στην άλλη για Ι5/Ι7 κτλ.

Μιλάμε ΜΟΝΟ για κουτί, περιφερειακά και οθόνες (1080p ) υπάρχουν.

Επίσης, σε κάθε περίπτωση, θα αγοραστεί ένας SSD πάνω από 120 GB και VGA -αν τελικά θα αγοραστεί- όχι πιο ακριβή ή μάλλον πιο δυνατή από την HD 6950…

Περιμένω γνώμες-απόψεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατι δεν δινεις το παλιο για αυτη την χρηση που θες δηλαδη facebook και LoL οπως το κοβω με μια 260X

Asus Radeon R7 260X 1GB DirectCU II (90YV0523-M0NA00) | Skroutz.gr

στα 100ε και δεν περνεις σε εσενα εναν:

4690K + Z97 και βαζεις μεσα την 6950 η οποια αφου δεν πολυπαιζεις τωρα ειναι μια χαρα, και οταν θα θελεις να παιξεις απλα αγοραζεις καρτα τοτε, ξερω γω σε 1-2 χρονια?

Επισης αφου το κατεχεις το OC ανετα πας τον 4690Κ στα 4.5 οποτε θες.

Επισης για SSD θα παρεις για εσενα εναν Crucial MX100 256GB στα 110Ε.

Καρτα αν θες τωρα και οχι οταν πιστευεις θα εχεις χρονο να παιξεις, περνεις 970 που ειναι ι 6950 της εποχης, φρεσκο πραγμα 2 βδομαδων κιολας.

Εγω παλι αυτο θα εκανα, ο G3258 ναι, ειναι φθηνος, ειναι overclockable στα 4.5 αλλα ταυτοχρονα ειναι πατατα εκτος απο παλια games σε ολα τα υπολουπια υστερει 20% εως 50% σε σχεση με εναν ι5 stock settings στα ποιο βαρια games που λιγο πολυ σημαινει οτι σε 2 χρονια θα σερνεται και σε 2 χρονια τα παιδια σου θα ειναι 14-15 και θα αρχισουν τα "μπαμπα μπαμπα battlefield 6 βγαινει και CoD 6/black ops 3 κτλ).

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αφου δεν εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις, αν δηλαδη πας σε budget η σε κατι δυνατο, δεν μπορουν να υπαρξουν και προτασεις...

Αν θες για περιστασιακο gaming γιστι να μην πας σε μια μεση λυση?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω επαφή με "τέρατα" επεξεργαστές και κάρτες.

Αν οι αναλύσεις είναι στα 1080p και θέλεις να διαθέσεις τουλάχιστον 200€ για τα δικά σου γραφικά να βάλεις την 6970 στο δεύτερο PC (με το σκεπτικό πως μια νέα κάρτα ~150-170€ είναι δυνατότερη της 6970).

Το αν το δικό σου θα γίνει δεύτερο δεν μπορώ να σου το πω σίγουρα. Κάποια άτομα εδώ στο φόρουμ είδαν διαφορές στην μετάβαση από σύστημα με c2d, c2q σε Sandy Bridge.

Αν η σκέψη σου είναι G3258 για το δεύτερο ή i5 για σένα τότε έχεις και εδώ μια διαφορά ~100€.

Link to comment
Share on other sites

..........................

........................................................................

Έχω το παρακάτω σύστημα:

Intel Core 2 Quad Q9550 @ 3400 24/7

Asus P5Q

Sapphire HD 6950 @ 6970

4x2GB Geil B-Dragon

CM M620 RP Mod

CM 690 ΙΙ

Intel SSD X25-M 80GB

2x WD C Black 1TB

Από το παραπάνω είμαι πολύ ικανοποιημένος και η μόνη αναβάθμιση που θα έκανα –όχι ότι παίρνει και άλλη- είναι στον SSD…

..........

...........

Να τον κανεις τι(???) τον νεο ssd σε αυτο το συστημα?

Προσωπικα..θα εδινα μητρικη επεξεργαστη μνημες...(ιδιως ο επεξεργαστης ειναι must που εχεις ..για να τον πουλησεις)

και θα τους επαιρνα -ναι για τους αλλου θα παει- 4160+b85+8gb ddr3 =~225€ (θα εχεις ηδη τα μισα(??) απο την πωληση των δικων σου)

Secure erase στον ιντελ ..καθαρη εγκατασταση με ο,τι θελουν να χρησιμοποιουν..και ισως να τους αφηνα και την 6950 αν δεν την αλλαζα και αυτη.

Για σενα στησε φθηνο ζ97+4360+8gb+ssd...(εκτος αν χρειαζεσαι οντως κατι καλυτερα...οποτε το ξανακοιταμε)

Καρτα δεν χρειαζεσαι εφοσον δεν εχεις χρονο και η ηδ4600 ειναι παραπανω απο αρκετη για αυτα που θες να κανεις.

Θεωρητικα μιλωντας..μπορεις να μειωσεις οντως το κοστος στο pc της οικογενειας και να παρεις g3258 και να τον κανεις oc στην b85 ..αλλα νομιζω δεν εχει αξια εναντι ενος i3.Παρολαυτα ειναι 45-50€ λιγοτερα.Μονο αυτο.(το κοστος δλδ αν πρεπει να βρεις τη φθηνοτερη δυνατη λυση).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αφου δεν εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις, αν δηλαδη πας σε budget η σε κατι δυνατο, δεν μπορουν να υπαρξουν και προτασεις...

Αν θες για περιστασιακο gaming γιστι να μην πας σε μια μεση λυση?

Εμ... Αυτό είναι το θέμα... Τις προτάσεις για αυτό τις θέλω... Η σύνθεση ακολουθεί μετά...

Και όπως βλέπω υπάρχουν πολλές και διαφορετικές...

:hmm:

Μέση λύση τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

να σκεφτείς επίσης «αν κρατήσω το υπάρχον για μένα, πότε προβλέπω να θέλω να αλλάξω σύστημα;». Όσο περισσότερο η απάντηση έρχεται «στο εγγύς μέλλον» τόσο λογικότερη μοιάζει η αλλαγή του δικού σου τώρα. Αντιστρόφως αν πιστεύεις ότι εσύ καλύπτεσαι τουλάχιστον για κάνα χρόνο από το υπάρχον περίμενε ένα χρόνο και αγόρασε Χ99 ή ό,τι κρίνεις τότε.

Αν δεν παίζεις παιχνίδια που απαιτούν κάρτα κι αν δεν έχεις άλλο συγκεκριμένο πρόγραμμα που τη χρειάζεται, ούτε να σκέφτεσαι κάρτα για εσένα. Το ενσωματωμένο θα σε καλύψει. Αν νομίζεις ότι θα χρειαστείς κάρτα μετά από 4μηνο-5μηνο, παρομοίως ούτε να το σκέφτεσαι για κάρτα τώρα. Αγόρασέ την τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω υπεραρκετό το μηχανημά σου για μέση χρήση. Ο Q9550 στα 3.4GHz βγάζει γύρω στο πεντοχίλιαρο στο benchmark της Passmark. Τα 8GB RAM επίσης υπεραρκετά αν δεν τρέχεις πολλά VM ή προγράμματα που να τη φτάνουν στα όρια. Και πάλι η μητρική σου σηκώνει μέχρι 16GB αν θες να την αναβαθμίσεις. Η 6950 είναι μια χαρά, ειδικά αν όπως λες δεν παίζεις πια συστηματικά παιχνίδια ή αν μπορείς να ζήσεις ρίχνοντας τα details στο medium@1080p στα απαιτητικά τελευταία παιχνίδια. Όσον αφορά τον SSD, εκτός αν τίθεται θέμα χώρου και θέλεις περισσότερα GB για OS+programs, μη νομίζεις ότι θα καταλάβεις καμιά τρελή διαφορά αν πας σε καινούριας γενιάς SSD. Τη μεγαλύτερη αλλαγή την είδες αφήνοντας τον συμβατικό σκληρό δίσκο. Και ο X-25M δεν ήταν κάνα μοντέλο της πλάκας -- κάθε άλλο.

Οπότε, αν ήμουν στη θέση σου και δεν είχα εντοπίσει κάποια συγκεκριμένη αδυναμία στο σύστημά μου, θα το άφηνα στην ησυχία του και θα έπαιρνα ένα budget συστηματάκι για την οικογένεια. Σε καμία περίπτωση δε θα ξόδευα τόσα λεφτά για να πάω από κλοκαρισμένο τετραπύρηνο Q9550 σε κλειδωμένο διπύρηνο 4360 για να κερδίσω 500 marks.

Όσο για το καινούριο budget σύστημα, με κάλυψε η απάντηση του Trexx. Είναι μια καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εμ... Αυτό είναι το θέμα... Τις προτάσεις για αυτό τις θέλω... Η σύνθεση ακολουθεί μετά...

Και όπως βλέπω υπάρχουν πολλές και διαφορετικές...

:hmm:

Μέση λύση τι εννοείς;

εσυ μας ειπες τι χρηση κανεις..?

ή μονο για το αλλο πισι, αναφεροσουν στο πρωτο ποστ...?

Link to comment
Share on other sites

Εμ... Αυτό είναι το θέμα... Τις προτάσεις για αυτό τις θέλω... Η σύνθεση ακολουθεί μετά...

Και όπως βλέπω υπάρχουν πολλές και διαφορετικές...

:hmm:

Μέση λύση τι εννοείς;

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Κάνε αυτό που σου λέει ο Trexx. Πάρε έναν G3258 (που είναι =2267&cmp[]=1049"]το ίδιο γρήγορος με τον Q9550) μαζί με μια GTX750ti, κι άστον να πηγαίνει με SSD. Αν χρειαστείς περισσότερη ταχύτητα, του βάζεις έναν i7 ή i5 αναλόγως των χρημάτων. Ακόμα καλύτερα, πάρε μια λαπτοπάρα με απ' όλα και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω αλλο ενα ποστ και ας πεσει χαμω.

Mη συγκρινεται επεξεργαστες με βαση το passmark.

Eiναι χαζο και ανουσιο και δεν εχει καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Kαι μονο οτι ενας απλος διπυρηνος(γ3258) εχει τα ιδια νουμερα με τον 4πυρηνο (q9550) θα επρεπε να σας προιδεασει για το ποιος ειναι γρηγορος στη καθημερινοτητα του χρηστη.

Aν ξεφυγετε λιγο απο τη χαζη καταταξη του passmark θα δειτε οτι σε single thread εχει χ2 φορες τα νουμερα του Q που πιο πολυ επηρεαζουν τις καθημερινες εργασιες ενος χρηστη.(που και σαν multithreaded παλι -αμα bencharei δλδ-..δε χανει στο παραμικρο απο τον Q).

Ο q9550 αφου τον εχετε αξιοθαυμαστο ..πουληστε τον ακριβα..δεν προσφερει τιποτα πια.

Βαζω μερικα linkς για να απομακρυνθουμε απο το μακρινο 2006 και να ερθουμε στο προσφατο 2014.

Asus H81M-C | Skroutz.gr

Intel CPU Pentium G3258 (1150/3.2GHz/3Mb) - Επεξεργαστές (CPU)

και ddr3 (να δω και να θαυμασω ανθρωπο που θα κανει "αναβαθμιση" ddr2 απο 8 σε 16(και εχοντας ηδη 4 διμμακι χ 2gb)

συνολο 160-170€??

Το αποτελεσμα ειναι ενας oced g3258 @4.6

AMD Radeon R9 270 video card benchmark result - Intel Pentium G3258,ASUSTeK COMPUTER INC. H81M-C

Στα συν βαλτε sata3 ,usb3 ..(φθηνες ddr3) ,και μελλοντικα ενας παμφθηνος (μτχ) 4670κ/4690κ παλι σε oced κατασταση για να παιζει τα πλεον απαιτητικα παιχνιδια online.

ΠΕρι μητρικης ειναι η μονη νομιζω ,ελεεινα-παμφθηνη μητρικη που δινει 1.3V ..και δε σταματαει στο 1.2-1.25 που δινουν αλλες).

Αυτα εχοντας δωσει το πολυ 30-40€ παραπανω απο οτι εχει-παρει απο τα παλια που θα πουλησει.Δειτε το και σαν επεκταση εγγυησης για τα επομενα 3 χρονια :p

Στο δικο του pc ..βλεπουμε τι χρειαζεται.

Αλλα γενικα τα παλια μηχανηματα..τα δινουμε σε αλλον.Δε προσφερουν τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

εσυ μας ειπες τι χρηση κανεις..?

ή μονο για το αλλο πισι, αναφεροσουν στο πρωτο ποστ...?

Eνημέρωσα και για τα δύο:

α) ...γενική χρήση, internet, office, ταινίες και ελαφρύ gaming…

Η χρήση του θα γίνεται από τα πιτσιρίκια 10-12 ετών και τη σύζυγο…

Ελαφρύ gaming εννοώ σύγχρονα παιχνίδια αλλά χωρίς μεγάλες απαιτήσεις σε αναλύσεις, φίλτρα κτλ.

β) ...δεν πολυπαίζω πια λόγω χρόνου όχι από επιλογή, αλλά θα ήθελα ένα δυνατό PC όπως το παραπάνω στην εποχή του...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πολυπαιζεις, τοτε θα συμφωνησω με την οπτικη του NTG..!!

G3258 +.............!

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ο NTG δεν είπε μόνο αυτό...

Μίλησε για πώληση του δικού μου και κατασκευή δύο νέων i3 από τους οποίους ο ένας μπορεί να γίνει Pentium για μείωση του κόστους...

Αυτό εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος σου μπορει να γινει ι7 αν αυτο θες..

απλα σε εκεινο που επιμενω ειναι οτι τα παλια pc τα πουλαμε ..:p (ιδιως τον q9550 που τον ζαχαρωνουν αρκετοι..και οχι δεν ενδιαφερομαι για αγορα).

Aπλα σε μηχανημα που δε πολυχρησιμοποιεις..δε βλεπω το λογο για καλο μηχανημα ..(εξ'ου και ο ι3)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

εννοουσα την οπτικη της συνθεσης του συστηματος..!

το να αλλαξεις αυτη τη στιγμη και τα 2 συστηματα.......,προσωπικη μου αποψη, δεν το βλεπω οικονομικα ορθολογικο..!! κοινως θα μπλεξεις..!

εκτος και αν.......εχεις το μπατζετ να τα κανεις ολα..!!

γι αυτο ρωταμε για μπατζετ..! γιατι ειναι βασικος παραγοντας..!!

θα ελεγα για τωρα.......: απλα παρε ενα συστημα με τα προαναφερθεντα κομματια να κανεις τη δουλεια σου, και ασε το παλιο οπως ειναι...!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

NTG, δυστυχως ή ευτυχως πρεπει με καποιο τροπο να συγκρινουμε τις επιδοσεις μεταξυ των επεξεργαστων που μας ενδιαφερουν. Το PerformanceTest της Passmark ειναι ενας τροπος και τα νουμερα που βγαζει δεν ειναι φανταστικα, αλλα αποτελουν πραγματικες μετρησεις διαφορων μηχανηματων.

Στο προσφατο 2014, που λες κι εσυ, οταν ανοιγεις το Google Chrome και πιανει μονο του 4-5 νηματα, ενω απο πισω τρεχουν antivirus, media players και διεργασιες του συστηματος, ειναι τουλαχιστον επιπολαιο να υποβαθμιζουμε την αξια του multithreading. Ολες οι απαιτητικες εργασιες πλεον ειναι multithreaded. WinRAR/7zip? Multithreaded. Virus scan? Multithreaded. Συγχρονα παιχνιδια; Multithreaded. Video encoding? Multithreaded. Μεχρι και η μετατροπη σε mp3 χρησιμοποιει ολα τα νηματα, μετατρεποντας πολλα κομματια ταυτοχρονα. Η μονη καθαρα single threaded απαιτητικη εφαρμογη που εχω τρεξει προσφατα ειναι το Super_Pi -- που και παλι δεν κανει κατι ιδιαιτερα χρησιμο.

Απο κει και περα, δεχομαι οτι οι καινουριοι επεξεργαστες ειναι πιο γρηγοροι ως single threaded. Στην περιπτωση του 4360 που προτεινες παραπανω, η διαφορα στα νουμερα απο εναν κλοκαρισμενο Q9550 στα 3.4 δεν ειναι 2x, αλλα γυρω στο 50% μεγαλυτερη. Και σε multithreaded εφαρμογες ειτε εχουν παραπλησια αποδοση ειτε ο Q9950 ειναι πιο γρηγορος (πχ στα benchmarks Floating Point Math, Compression, Physics και Sorting).

Στις παρακατω εικονες εχω διαλεξει εναν αριθμο απο μηχανηματα που τρεχουν 4360 και Q9550 @ 3.4GHz. Φαινονται οι διαφορες στις επιδοσεις στους επιμερους τομεις του PerformanceTest.

http://postimg.com/169000/passmark4360v9550-168391.jpg

http://postimg.com/169000/passmark4360v9550-systems-168392.jpg

Eπιμενω οτι γι'αυτη τη διαφορα δεν αξιζει καποιος να μπει στη διαδικασια να αντικαταστησει τον Q9550 με εναν κλειδωμενο i3. Αν ειναι να κανει την αλλαγη, καλυτερα να περασει σε καποιον i5/i7 της τελευταιας γενιας. Εξαλλου, το ειπε και μονος του ο OP, οτι θελει δυνατο επεξεργαστη, οπως ηταν ο Q9550 τοτε.

Δεν το βρισκω σοφο να ξοδευτει και να φτιαξει 2 mainstream προς low-end μηχανηματα απ'την αρχη, ευελπιστωντας να παρει καποια χρηματα πισω απο ενδεχομενη πωληση του παροντος συστηματος και η διαφορα στις επιδοσεις που θα δει να ειναι αμφιλεγομενη στην καθημερινη χρηση.

Προτεινω να κρατησει το μηχανημα του και να φτιαξει ενα και μονο καινουριο. Τωρα, αν αυτο θα ειναι το budget συστημα της οικογενειας ή το δικο του high-end, θα εξαρτηθει απο τα χρηματα που θελει να διαθεσει, καθως και απο τις απαιτησεις που εχει απο το δικο του PC.

(sorry για το... ατονικο συστημα, μου κανει κολπα το LXLE)

Link to comment
Share on other sites

οπως θα ελεγε και o clarkson ...rubbish.

Σε εναν ομορφο αγγελικα πλασμενο κοσμο οπως τον περιγραφεις ...η αμδ θα ειχε καποια ελπιδα με τους 83χχ..:p

To oτι μια διεργασια εχει 5-10-1000threads δεν σημαινει οτι παραλληλιζεται στα oσα thread εχει.

Και ναι σιγουρα υπαρχουν εφαρμογες που θελουν πυρηνες ,transcoding πχ που αναφερεις ..αλλα ακομα και αυτοι σε ενα τοσο παλιο συστημα ιδια αποδοση θα εχουν με ενα τσιπακι με μισους πυρηνες διπλασιας αποδοσης.

Για αυτο και βλεπεις πχ τα παιχνιδια μιας και θα ειναι η μονη ασχολια του ενος υπολογιστη να υπερτερει πχ ο 4360 απο ι7-920 και παλιοτερους.

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Alien_Isolation_-test-alien_proz_nv.jpg

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Battlefield_4_Dragons_Teeth-test-bf4_proz_amd.jpg

και ενα τυχαιο απο πισω σελιδες για να πιασω παλιοτερους επεξεργαστες

a3%20proz%20ultra.jpg

και σε αλλα παιχνιδια παρομοια συμπεριφορα θα βρεις.

Μπορεις να κανεις τη κταταξη παλι βαση passmark?

Ναι ..ακομα και ο ι3-2100 πατωνει εναντι fx-8350 στο passmark αλλα σε εφαρμογη ανω του ενος thread μπροστα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.