Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν πρόσεξες τι γράφω!

Δεν ανεβάζω κάν link... είναι αργά πάω για ύπνο! Τα +100€ για τον i7 για gaming όποιος τα δώσει δεν αξίζει για μένα!

Έλα να παίξεις στον δικό μου OCed στα 4.2GHz multi και μετά έλα να μου πείς ΑΝ ζορίζομαι ή εάν έχω κάτι σοβαρό να ζηλέψω απο τον i7!

Anyway... ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Μου θυμίζεις όσους είχαν, πριν κάποια χρόνια, προτιμήσει γρήγορους διπύρηνους αντί τετραπύρηνων. Το πόσο θάψιμο είχε φάει ο ι7 920 όταν βγήκε δεν περιγράφεται. Το πόσο καλά κρατιέται ένας κλοκαρισμένος 920 σήμερα είναι κάτι που ούτε και γω το περίμενα. Ούτε φυσικά το boost που μου δίνει το ΗΤ σε ορισμένα single threaded heavy games όπως το FC4. 

 

Μην χρησιμοποιείτε λοιπόν μηχανές γραφικών του παρελθόντος, βαριά μονταρισμένες, με καθαρά μεταβατικό σκοπό στα πιο πρόσφατα games, για να αποδείξετε τη μη χρησιμότητα των πολλών θρεντ στο άμεσο μέλλον. 

 

http://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/dragon-age-inquisition-pc-performance-analysis/

 

DAI-CPU-Test.jpg

 

 

Όπως έχω ξαναπεί, γιατί αυτό που πέτυχε μια ομάδα προγραμματιστών να μην το πετύχουν και οι υπόλοιποι σε βάθος χρόνου;

 

Εγώ ΓΙΑΤΙ νομίζεις οτι ΔΕΝ αγόρασα όπως οι περισσότεροι i7 με ΗΤ???

 

Την ειλικρινή απάντηση την ξέρεις μόνο εσύ. Εμείς μπορούμε απλά να εικάσουμε.

Πάντως να ξέρεις ότι με την ωρίμανση της τεχνολογίας των cpu, οι τσιγγουνιές πληρώνονται με καινούργια, πρόωρα  500ευρα.

Δες απλά πόσο αδύναμος είναι στα πιο πρόσφατα games ο 2500Κ σε σχέση με τον θεωρητικά 5%-10% ταχύτερο 4670Κ. Είναι όλα θέμα αρχιτεκτονικής. Όταν η ίντελ θα αρχίσει να βγάζει software εργαλεία ειδικά για τους skylake και τα μεταγενέστερα μοντέλα, η δικιά σου cpu θα πάρει την κατιούσα. Το πλεονέκτημα των πολλών πυρήνων όμως είναι ασύνδετο με την αρχιτεκτονική τους.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις όσους είχαν, πριν κάποια χρόνια, προτιμήσει γρήγορους διπύρηνους αντί τετραπύρηνων. Το πόσο θάψιμο είχε φάει ο ι7 920 όταν βγήκε δεν περιγράφεται. Το πόσο καλά κρατιέται ένας κλοκαρισμένος 920 σήμερα είναι κάτι που ούτε και γω το περίμενα. Ούτε φυσικά το boost που μου δίνει το ΗΤ σε ορισμένα single threaded heavy games όπως το FC4. 

 

Μην χρησιμοποιείτε λοιπόν μηχανές γραφικών του παρελθόντος, βαριά μονταρισμένες, με καθαρά μεταβατικό σκοπό στα πιο πρόσφατα games, για να αποδείξετε τη μη χρησιμότητα των πολλών θρεντ στο άμεσο μέλλον.

 

Όπως έχω ξαναπεί, γιατί αυτό που πέτυχε μια ομάδα προγραμματιστών να μην το πετύχουν και οι υπόλοιποι σε βάθος χρόνου;

 

Την ειλικρινή απάντηση την ξέρεις μόνο εσύ. Εμείς μπορούμε απλά να εικάσουμε.

Πάντως να ξέρεις ότι με την ωρίμανση της τεχνολογίας των cpu, οι τσιγγουνιές πληρώνονται με καινούργια, πρόωρα  500ευρα.

Δες απλά πόσο αδύναμος είναι στα πιο πρόσφατα games ο 2500Κ σε σχέση με τον θεωρητικά 5%-10% ταχύτερο 4670Κ. Είναι όλα θέμα αρχιτεκτονικής. Όταν η ίντελ θα αρχίσει να βγάζει software εργαλεία ειδικά για τους skylake και τα μεταγενέστερα μοντέλα, η δικιά σου cpu θα πάρει την κατιούσα. Το πλεονέκτημα των πολλών πυρήνων όμως είναι ασύνδετο με την αρχιτεκτονική τους.

 

1) Δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε τπτ. Λέμε τι ισχύει σήμερα αντίθετα με σένα που πάς το παίξεις μέντιουμ (Χορταρέας,Λιτσάκι κτλ...)

 

2) Το σε "βάθος χρόνου" απευθείας ΔΕΝ σε καθιστά σωστό/αντικειμενικό σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα (μέχρι και σήμερα για το 95% των παιχνιδιών). Δεν θα επεκταθώ στο optimization του dragon Age (Ας είναι καλά η AMD)!

 

3) Καλά αυτό είναι παντελώς άστοχο σχόλιο.

 

4) Ομοίως!

 

5) Μην μου κάνεις μαθήματα με ΘΑ και με ΘΑ στηριζόμενος σε ολίγα games απο όλο το σύνολο των παιχνιδιών. Εδώ το "σκίσανε" το dragon age στο optimization για multithreading CPUs για να πάρεις αυτό το boost που μας ποστάρεις.

 

6) Το τελευταίο που είπες είναι και το μακραάν καλύτερο απο όλα. Ποιό σχετικό πράγμα απο την σωστά δομημένη αρχιτεκτονική σε ένα chip/SoC πέστω όπως θες για να μπορέσουν να αποδώσουν οι παραπάνω απο 1 πυρήνες είναι το βασικότερο συστατικό για έναν καλό επεξεργαστή ασχέτος για το πώς θα χρησιμοποιηθούν/αξιοποιηθούν οι πυρήνες του απο το software αργότερα. Άμα είναι έτσι τότε δώσε μου έναν επεξεργαστή Core 2 Quad με πυρήνες αρχιτεκτονικής haswell (Πρακτικά ΔΕΝ γίνεται λέμε τώρα) και έλα να μου πείς πόσο πολύ σέρνεται σήμερα στα παιχνίδια. Θα έλεγα καλύτερα να το αφήσουμε το θέμα για όταν ΘΑ βγούν game engines 100% έτοιμες/ώριμες για πραγματική/πλήρη αξιοποίηση όλων των διαθέσιμων threads/πυρήνων σε ένα CPU. Μέχρι τότε μένουμε με αυτά που έχουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 200 ευρω για NEW καρτα τρεχατε να πάρετε 280Χ απο 960 gtx χωρις δευτερη κουβέντα...Καλο deal που πραγματικά δεν ξερω για ποσο ακομα θα κρατήσει! ...πριν φαει αποσυρση απο κανενα MoufaTonga 2gb!!!!

http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω πολλα χρονακια να ασχοληθω με pc δεν τα ξεχασα απλα επειδη εφαγε κολλημα η μητρικη μ λεω ν κανω μια καλη αναβαθμισουλα στο υπαρχον κουτακι μου τις 3 τελευταιες μερες ψαχνω για καρτα γραφικων κ ειναι αυτες οι 2 π γραφονται στον τιτλο...διαβασα κ τις 42 σελιδες δεν καταλληξα καπου απλα ψαχνομαι ακομα.....τλσπ μαρεσουν κ οι 2 στο μελλον θ παιξει κ τηλεοραση 4k οταν θ πεσουν οι τιμες τους σε λογικα πλαισια...gopro θα χρησιμοποιησω οποτε δεν θ θελω να αλλαξω καρτα στο αμεσο μελλον κ θελω να παιζει κ τα 4k απταιστα!!

 

ελεγα να παρω την gigabyte G1 GTX970 γτ μαρεσει κ ειναι κ ωραια η υλοποιηση της αλλα σημερα ειδα κατι για ενα προβλημα οτι δε χρησιμοποιει ολη την μνημη της παρα μονο 3.5gb σε ξενα φορουμ παιζει πολυ κραξιμο...κ στο ελλαδισταν εχουν αγχωθει τα παιδια π τις εχουν αγορασει....κ αυτο με προβληματιζει κ μενα για την αγορα μου...

ακουω γνωμες παραθετω κ το λινκ απο το ξενο φλορουμ αν δε βγει κατι στην επιφανεια με κοβω για R290 OC απο την gigabyte υλοποιηση η οποια μαρεσει παρα πολυ το ψυκτηρη της ;) (ειναι ιδιο οπως της G1 970GTX)

 

https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/20/

 

το συστημα π σκεφτομαι ειναι

mobo asus pro gamer η ranger αν καταλληξω στην GTX αν κ δυσκολο το κοβω το sli η CFX κουβεντα να γινεται

i7 4790k 4.00GHZ

corsair 1600mhz 16GB 2x8gb

αντε κ κανα ssd ετσι για το γ@μωτο

Έγινε επεξεργασία από Darksoul
Link to comment
Share on other sites

ελεγα να παρω την gigabyte G1 GTX970 γτ μαρεσει κ ειναι κ ωραια η υλοποιηση της αλλα σημερα ειδα κατι για ενα προβλημα οτι δε χρησιμοποιει ολη την μνημη της παρα μονο 3.5gb σε ξενα φορουμ παιζει πολυ κραξιμο...κ στο ελλαδισταν εχουν αγχωθει τα παιδια π τις εχουν αγορασει....κ αυτο με προβληματιζει κ μενα για την αγορα μου... ακουω γνωμες παραθετω κ το λινκ απο το ξενο φλορουμ αν δε βγει κατι στην επιφανεια με κοβω για R290 OC απο την gigabyte υλοποιηση η οποια μαρεσει παρα πολυ το ψυκτηρη της (ειναι ιδιο οπως της G1 970GTX)
 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περιμένεις λίγο μέχρι να βγάλει κάποια επίσημη ανακοίνωση η nvidia.

Όσο για την σύνθεση άνοιξε ένα καινούργιο θέμα εδώ για να πάρεις περισσότερες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο κάρτες μιας και τις είχα (3 με την 290 της gigabyte) είναι πανίσχυρες. Ξεφτιλίζουν οτι τίτλο και να βάλεις στο 95% των περιπτώσεων. Το άλλο 5% το ψάχνεις μόνος σου ανάλογα τα παιχνίδια που παίζεις βάζοντας προτεραιότητες τύπου physx vs mantle κτλ. Μείνε μακρυά από την wf3 της gigabyte μιας και παρότι λάτρεψα το σύστημα ψύξης της σε nvidia στο παρελθόν το σιχάθηκα στην 290... 93 βαθμούς σε 3 λεπτά gaming με throttle πάνω από 300mh πυρήνα και bonus θόρυβο κλάσεως reference. Αυτό με 2 κάρτες αφού έλπιζα σε καλύτερη τύχη όταν έκανα rma την πρώτη. Δοκιμασμένη λύση χωρίς να σου κοστίσει ακριβά είναι η 290 tri-x της sapphire αν κινηθείς προς amd μεριά. Για την g1 της gigabyte δεν έχω προσωπική άποψη μιας και η 970 που πήρα ήταν υλοποίησης zotac, αλλά γενικά g1 και msi θεωρούνται οι κορυφαίες από πλευράς 970 με βάση τα forum αν κινηθείς προς nvidia μεριά.

 

**Ninja συμπλήρωση. 4κ δεν θα παίξεις καλά ούτε με sli ούτε με cf στην παρούσα γενιά καρτών, τουλάχιστον χωρίς αρκετές παραχωρήσεις στα τελευταία games.

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news-story/does-the-geforce-gtx-970-have-a-memory-allocation-bug.html

 

Μας βγαλανε πρωτη είδηση. 

 

Να πω οτι η Nvidia εξεταζει το θεμα και συντομα θα παρει θεση ή θα δωσει driver fix. Αλλιως αγγελια :hehe: σε κανένα μηνα που ζυγώνουν τα ΒΑΡΒΑΤΑ ΟΠΛΑ!

 

Ψυχραιμία καταρχήν...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο κάρτες μιας και τις είχα (3 με την 290 της gigabyte) είναι πανίσχυρες. Ξεφτιλίζουν οτι τίτλο και να βάλεις στο 95% των περιπτώσεων. Το άλλο 5% το ψάχνεις μόνος σου ανάλογα τα παιχνίδια που παίζεις βάζοντας προτεραιότητες τύπου physx vs mantle κτλ. Μείνε μακρυά από την wf3 της gigabyte μιας και παρότι λάτρεψα το σύστημα ψύξης της σε nvidia στο παρελθόν το σιχάθηκα στην 290... 93 βαθμούς σε 3 λεπτά gaming με throttle πάνω από 300mh πυρήνα και bonus θόρυβο κλάσεως reference. Αυτό με 2 κάρτες αφού έλπιζα σε καλύτερη τύχη όταν έκανα rma την πρώτη. Δοκιμασμένη λύση χωρίς να σου κοστίσει ακριβά είναι η 290 tri-x της sapphire αν κινηθείς προς amd μεριά. Για την g1 της gigabyte δεν έχω προσωπική άποψη μιας και η 970 που πήρα ήταν υλοποίησης zotac, αλλά γενικά g1 και msi θεωρούνται οι κορυφαίες από πλευράς 970 με βάση τα forum αν κινηθείς προς nvidia μεριά.

 

**Ninja συμπλήρωση. 4κ δεν θα παίξεις καλά ούτε με sli ούτε με cf στην παρούσα γενιά καρτών, τουλάχιστον χωρίς αρκετές παραχωρήσεις στα τελευταία games.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ τα αλλα 2 παιδια φυσικα!τουλαχιστον απο nvidia εχω καταληξει σε καλη η amd κ η saphire δεν ειναι ασχημη την εχω δει απλα γενικως οτι κ να παρω παιζει ευκολα να μπει σε νερο στο μελλον γτ εχω συστημα της swiftech το οποιο το χα βγαλει απο το παλιο pc κ περιμενει για ν μπει....γενικως μακαρι να γινει κατι με αυτο το θεμα της gtx γτ ειναι καλη καρτουλα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news-story/does-the-geforce-gtx-970-have-a-memory-allocation-bug.html

 

Μας βγαλανε πρωτη είδηση. 

 

Να πω οτι η Nvidia εξεταζει το θεμα και συντομα θα παρει θεση ή θα δωσει driver fix. Αλλιως αγγελια :hehe: σε κανένα μηνα που ζυγώνουν τα ΒΑΡΒΑΤΑ ΟΠΛΑ!

 

Ψυχραιμία καταρχήν...

Καλημερα, Ορεστη απο περιεργεια, το ετρεξες το προγραμμα που δινουν εκει στο Guru3D?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φούντα πρόγραμμα βρε... Εν τρέχει σε amd. :p

Με βάση το πρόγραμμα όταν γεμίσει 3gb vram πέφτει τo εύρος της μνήμης 10 φορές κάτω. Για να είμαι ειλικρινής δεν πρόσεξα κάτι σε πτώση επιδόσεων όσο είχα την zotac.

Βασικά όσο πρόλαβα να την κρατήσω και αυτό σε battlefield 1200p. Από την άλλη ως συνήθως δεν περνούσε τα 2.7gb vram από όσο θυμάμαι.

 

**HyperNinjaEdit Να δοκιμάσει όποιος έχει το battlefield να κάνει ένα check πόση μνήμη καταναλώνει η κάρτα ακριβώς. Είχα γράψει λίγες μέρες πριν για φαινόμενα stuttering όπου και για αυτό επέστρεψα την κάρτα στο τέλος. Εκτός battlefield βέβαια δεν θα έχει πολύ διαφορετική συμπεριφορά και σε άλλα μνημοβορα games τελευταίας γενιάς. Το αναφέρω γιατί διάβασα για φαινόμενα stuttering και στο thread του overclock.net. Σίγουρα δεν είναι θέμα που μπορεί να λυθεί με drivers, αλλά πιθανολογώ ότι μπορεί να γίνει κάτι με νέα revision σε bios. Μακάρι να διορθωθεί ώστε να απολαύσουν τις κάρτες τους οι κάτοχοι.

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα υπάρχοντα παιχνιδια ενας κατοχος 970gtx δεν μπορει να το καταλαβει εκτος εαν γουσταρει gaming στα 20 fps.

Η μνημη φουλαρει 4,0gb ram απλα οταν γινει αυτο το gpu usage τρωει φρίκες λογο της διαμεταγωγής .

Για να το πετυχω αυτο πρεπει στο,

1. AC UNITY να τρεξω ultra 1440p με χ4MSAA που εκει ειμαι στα 40 fps average με SLI.

2. Στο Middle mordor αρχιζει να τρωει φρικες οταν τρεχω σε 4Κ resolution. Σε 1440p παιζει νερο στα ultra...

3. Στο Far Cry 4 οταν παιζω με χ8MSAA.

Σαφως και θα πρεπει να δωθει λυση απο την πρασινη....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα στην GTX 680 4GB με Bios απο phantom GTX 770 4GB και όλα πάνε καλά έως τα 3584ΜΒ απο εκεί και πάνω το ίδιο πρόβλημα με τις 970.....μπορώ να πώ πως ξενέρωσα...

 

 

post-33198-0-09753600-1422102077_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.