Jump to content



Haswell Refresh


Spira

Recommended Posts

Μιας και είχα τον Κ αλλά overclocking ούτε που δοκίμασα να κάνω είμαι ανάμεσα σε i5-4690 και ι5-4590.

Η διαφορά τους είναι στα 17Ε. Αξίζει τα επιπλέον 17E για 200Mhz o 4690?

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις οποιονδηποτε Κ, και για να λες Κ το χειροτερο που θα εχεις ειναι ι5 2500Κ ή ι7 2600Κ/2700Κ.

Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις καινουργιο.

Παρε μια ψυκτρα (60-80ε καποια σωστη οχι οτι να ναι) και πηγαινε τον στα 4.4-4.5.

Link to comment
Share on other sites

Είχα P67 chipset και τον 2500Κ. Μετά απο μια ανεπιτυχή προσπάθεια να πάω σε Z77 (ανεπιτυχής μητρική από αγγελία) αποφάσισα να πάω στο Z97.

Ξέρω ότι τόσο διαφορά στις επιδόσεις δεν έχει, ελάχιστες.

Κάποτε μου άρεσε να ασχολούμαι με το overclocking αλλά επειδή πάντα κολλαγε μια στο τόσο το παράτησα για χάρη της σταθερότητας.

Πιο πολύ γιατί θέλω να έχω το νεότερο, βλέπω ότι έχει και χαμηλότερη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να με αποτρέψετε δεν παίζει :hehe:

Περιμένω αύριο να έρθει η ASUS MAXIMUS VII RANGER και μου μένει να πάω να πάρω τον επεξεργαστή, και έχω καταλήξει σε κάποιον από αυτούς τους 2.

Έγινε επεξεργασία από Spira
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι ο κατα 17ευρω ακριβοτερος επεξεργαστης αξιζει περισσοτερο σε αντιστοιχια οποιασδηποτε μητρικης εναντι αυτης που πηρες.

Ουτε καν oc δεν θες..στα 120-140 βρισκεις αξιολογες λυσεις..για να μη κατεβω και στα 100€.

Χωρια που επρεπε να περιμενεις το νεο ετος..και λιγο πιο μετα..

Link to comment
Share on other sites

Για τους Broadwell? Ούτε που έχει ανακοινωθεί πότε θα βγουν για desktop.

Άσε που έπρεπε να είχανε βγει ήδη. Και αν βγουν και αξίζουν ως τότε αναβαθμίζω πάλι...

165 κάνει η μητρική, νομίζω είναι ότι πιο πλήρες. Δεν ήθελα κάτι άλλο εκτός από ASUS.

ssd έχω τον Samsung 830, μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην περιμενει ποτε θα αποφασισει η Intel να λανσαρει τους Broadwell, ειναι γνωστη εξαλλου για την τηρηση των launch date της.

Εδω τα broadwell nuc φαγανε delay απο τελη 14, σε Q1 15

Και που ειστε........Skylake το 2015:hehe::hehe::hehe::jester::jester::jester:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήθελα κυρίως για το UEFI bios γιατί τώρα αυτή η Gigabyte που έχω δεν παλεύεται.

Και ο χρόνος εκκίνησης πέφτει στο 1/3 και πιο σταθερό μου φαίνεται με UEFI που έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή της Motherboard δεν είναι ανάλογη με την cpu, όπως είπες είναι ολοκληρώμενη.... για να κάνεις όμως καλό overclock. Το uefi με την cpu που θέλεις ίσως το δείς μια φορά στο πρώτο boot :p μετά δεν έχεις κάν λόγο να το βλέπεις :p

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μικροί desktop Skylake (1151) θα βγουν ταυτόχρονα με τους desktop broadwell (1150) μέσα στο 15.

Πόσο μικροί θα είναι σε σχέση με τους broadwell, θα δείξει.

Tock-tick ταυτόχρονα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήθελα κυρίως για το UEFI bios γιατί τώρα αυτή η Gigabyte που έχω δεν παλεύεται.

Και ο χρόνος εκκίνησης πέφτει στο 1/3 και πιο σταθερό μου φαίνεται με UEFI που έχω δει.

Το UEFI δεν έχει καμία σχέση με τη σταθερότητα. Και η μητρική μπορεί να μην έχει UEFI αλλά να είναι UEFI enabled. Δηλαδή να έχει όλα τα features του UEFI αλλά όχι το γραφικό interface. Η δικιά μου π.χ. (GByte Z68-XP UD3) δεν έχει γραφικό περιβάλλον αλλά τα καλούδια του UEFI τα έχει (fast boot κτλ).

Επίσης ειλικρινά είναι κρίμα να μη κάνεις overclock. Βάλτο καρφί στα 4GHz με 1.26-1.28V. Όσο σκ@τ@ κομμάτι και να έιναι ο 2500k σου θα είναι μια χαρά σταθερός εκεί. Και ο 4GHz 2500k είναι τουλάχιστον το ίδιο γρήγορος με έναν 3.4 4670.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες απόψεις ακούω τελικά πήρα την μητρική και τον επεξεργαστή.

Η rog είναι για gamers υποτίθεται. Όλες οι μητρικές πλέον είναι καλές στο overclocking εκτός αν θες να πας στις λεπτομέρειες.

Απο 2η γενιάς και μετά θεωρώ ότι οι επεξεργαστές είναι πολύ γρήγοροι και δεν χρειάζονται overcloking.

Σωστά το uefi δεν σχετίζεται με την σταθερότητα εγώ τα συνένδεσα.

Σε σχέση με την παλιά μητρική που είχα μου φαίνεται πολύ καλύτερη.

Το bios παντως χαοτικό, χάνεσαι στις ρυθμίσεις.

Η sabertooth σε z77 που είχα δει μου είχε αφήσει λίγο καλύτερη αίσθηση.

Ήταν βέβαια σε άλλη κατηγοράι τιμής εκείνη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες απόψεις ακούω τελικά πήρα την μητρική και τον επεξεργαστή.

Η rog είναι για gamers υποτίθεται. Όλες οι μητρικές πλέον είναι καλές στο overclocking εκτός αν θες να πας στις λεπτομέρειες. Δεν ειναι ολες καλες..! αλλες εχουν δυνατοτητες ΟC, αλλες οχι..!

Απο 2η γενιάς και μετά θεωρώ ότι οι επεξεργαστές είναι πολύ γρήγοροι και δεν χρειάζονται overcloking. αναλογα με τις "αναγκες" του καθενος...! δεν υπαρχει χρειαζομαι ή οχι. κι εσυ εισαι το απολυτο παραδειγμα. πηρες μια μητρικη που σου ειναι εντελως αχρειαστη...!!!

Σωστά το uefi δεν σχετίζεται με την σταθερότητα εγώ τα συνένδεσα.

Σε σχέση με την παλιά μητρική που είχα μου φαίνεται πολύ καλύτερη.

Το bios παντως χαοτικό, χάνεσαι στις ρυθμίσεις.

Η sabertooth σε z77 που είχα δει μου είχε αφήσει λίγο καλύτερη αίσθηση.

Ήταν βέβαια σε άλλη κατηγοράι τιμής εκείνη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.