Jump to content



Update στο Gaming PC


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω καινούρια πραγματάκια και να κάνω ένα Update στο PC..

1ον θέλω να αλλάξω κουτί να πάω σε Micro ATX για λιγότερο χώρο και να είμαι λίγο πιο Mobile..

Θα αλλάξω Mobo σε mATX και έχω μείνει σε Z77 και 3770Κ θέλω να σιγουρευτώ άμα αξίζει να αλλάξω όλο το πακέτο επεξεργαστή Mobo σε 4770Κ η 4790Κ αλλά άμα ο 90Κ πιάνει 100c σε Stock που βλέπω θα ξενερώσω άσχημα..

Για αυτό κρατάω μια πισινή για τον 5820Κ αλλά ανεβένει η τιμή και σε Mobo και CPU..

Επίσης το κουτί που θα πάρω είναι

Corsair Carbide Air 240 | Skroutz.gr

Και για Mobo z77 mATX

Asrock Fatal1ty Z77 Professional-M | Skroutz.gr

Είναι το μόνο που βρίσκω αυτήν την στιμή

και δεν είμαι σιγουρός άμα φτάνουν τα PCI Slots του κουτιού γιατί έχω

και μια κάρτα ήχου και ένα μια κάρτα καταγραφής βίντεο..

Επίσης από GPU έχω μείνει με την 290 Msi..

Αξίζει η αλλαγή σε 970?

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι όχι και όχι. Έκτος αν τα φράγκα δεν είναι θέμα οπότε κάνεις ότι καυλάντα θες κ δεν ακούς κανέναν. Μπορείς να μικρήνεις τις διαστάσεις (επιφυλάσσομαι αν θα μπορείς μετά να αξιοποιήσεις όλο το hw) αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι όχι και όχι. Έκτος αν τα φράγκα δεν είναι θέμα οπότε κάνεις ότι καυλάντα θες κ δεν ακούς κανέναν. Μπορείς να μικρήνεις τις διαστάσεις (επιφυλάσσομαι αν θα μπορείς μετά να αξιοποιήσεις όλο το hw) αλλά μέχρι εκεί.

Νταξ δεν είναι θέμα..

Θέλω να πουλήσω τα 2 Cases ένα Nzxt Phantom που έχω το παλιό το Full Tower..

Και το Fractal Arc Midi..

Επίσης θα πουλήσω η την μια η και τις 2 Dell u2412m που έχω..

Και σίγουρα το Mobo Asus TUF Z77 και άμα άλλαζα και CPU και τον CPU..

αλλά πρώτα θα αγόρασω τα καινούρια και μετά αγγελεία.. Να συμάζευα όλο το σύστημα..

Πιο πολύ όμως με καίει η CPU νιώθω και ότι έχω μείνει πίσω και ότι δεν "ψιλοτραβάει" αλλά δεν ξέρω τι κάνουν οι καινούριοι και αυτά τα TEMPS δεν μου αρέσουν καθόλου και όταν βλέπω κάτι πάνω από 90 με πιάνει ψυχολογικό να τα κρυώσω όλα..

Τώρα για το Case μακάρι να υπάρχει κάποιος με παρόμοιο μπας και πεί καμια γνώμη..

Αλλά να μην αγοράσω Mobo και Case γιατί θα είμαι Limited μέχρι εκεί και ξάνα πάλι η ιδια δουλεία άντε πούλα τα και πάρε άλλα δεν ξέρω και σε πόσο και άμα βγαίνουν καινούριοι CPU να περιμένω γενικά..

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ όμως με καίει η CPU νιώθω και ότι έχω μείνει πίσω και ότι δεν "ψιλοτραβάει" αλλά δεν ξέρω τι κάνουν οι καινούριοι

Πώς το νιώθεις αυτό; Πες μου να το νιώσω και γω αν είναι... :T:

ΥΓ. Δεν υπάρχει "έχω μείνει πίσω". ΠΑΝΤΑ θα είσαι πίσω, όσα λεφτά και αν πετάς. Αυτός είναι ο χώρος της τεχνολογίας, συμβιβάσου.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το νιώθεις αυτό; Πες μου να το νιώσω και γω αν είναι... :T:

ΥΓ. Δεν υπάρχει "έχω μείνει πίσω". ΠΑΝΤΑ θα είσαι πίσω, όσα λεφτά και αν πετάς. Αυτός είναι ο χώρος της τεχνολογίας, συμβιβάσου.

Cinebench για παράδειγμα όταν τον είχα αγοράσει έβγαζε 8 μπορεί και 8.10

τώρα βγάζει 7.02 στα ίδια Hz..

Και φαίνεται έχει χάσει την σπιρτάδα πως να το κάνουμε, φαίνεται όταν κάνω Render φαίνεται στα Games, φαίνεται στο Streaming δεν ήταν όπως ήταν το 2012 που τον είχα πάρει.. σε λίγο θα κλείσουμε 3 χρόνια με τον CPU..

Το ότι μένω πίσω μένω χαίρω πολύ δεν περιμένω κάποιον να μου το πεί απλά με τα καινούρια που έχουν βγεί τι γίνεται και άμα θα βγούνε καινούρια στο μέλλον έχω χάσει τι γίνεται με το HW γενικά εκτός από GPU..

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις τον δίσκο από τα σκουπίδια; Μήπως το registry έχει μεγαλώσει τόσο πολύ που καθυστερεί το υπόλοιπο σύστημα; Μήπως έχεις κολλήσει κανέναν ιό και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι; Καλό θα ήταν, επίσης, να καθαρίσεις τον υπολογιστή από σκόνη κλπ γιατί φρακάρει τις ψύκτρες με αποτέλεσμα να έχεις αυξημένες θερμοκρασίες άρα και πτώση των επιδόσεων...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION] Καθαρό Φορμάτ στον SSD (πριν) Ccleaner κτλπ..

Επίσης πάλι φορμάτ στον καινούριο SSD και τα σχετικά..

Ιό και αυτά όχι Malware / AVG είναι πάντα μέσα..

Και από σκόνη καθαρίστηκε πριν 2 βδομάδες όλο το σύστημα με άερα Βενζινάδικου..

[MENTION=15515]tavlamari[/MENTION] εκεί που έκανα Render ένα λεπτό ξέρω εγώ κάνω 1.10..

Δεν λέω ότι είναι τραγική κατάσταση.. Απλά μετά από τόσο καιρό μην το έχω συνηθίσει το σύστημα και μου φαίνεται έτσι (Δεν ξέρω) και επίσης επειδή θέλω να αλλάξω κουτι και αυτά και θα το κάνω ούτε σι άλλος για αυτό λέω να δώσω κάτι παραπάνω "αλλά" να αξίζει η αναβάθμυση στο σύνολο.. αλλά να βλέπω 4790Κ στους 100 βαθμούς στα 4GHZ που θα είμαι και με Cube Tower και γενικά το Airflow δεν θα είναι και τόσο καλο όσο τώρα, Δεν Θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει η μεταβαση απο 3770κ σε 4770/90.Ειδικα αφου δεν κανεις κατι που να κρινει ως αναγκαια αυτη την αλλαγη.

Κλοκαρε τον οσο παει και κοιτα να τον χαρεις!

Ps Απο θερμοκρασιες τωρα πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Cinebench για παράδειγμα όταν τον είχα αγοράσει έβγαζε 8 μπορεί και 8.10

τώρα βγάζει 7.02 στα ίδια Hz..

Και φαίνεται έχει χάσει την σπιρτάδα πως να το κάνουμε, φαίνεται όταν κάνω Render φαίνεται στα Games, φαίνεται στο Streaming δεν ήταν όπως ήταν το 2012 που τον είχα πάρει.. σε λίγο θα κλείσουμε 3 χρόνια με τον CPU..

Το ότι μένω πίσω μένω χαίρω πολύ δεν περιμένω κάποιον να μου το πεί απλά με τα καινούρια που έχουν βγεί τι γίνεται και άμα θα βγούνε καινούρια στο μέλλον έχω χάσει τι γίνεται με το HW γενικά εκτός από GPU..

ενταξει, αυτο μου μυριζει φορματ

Δε ζουμε στην εποχη των λυχνιων για να "πεσει"

Link to comment
Share on other sites

Και φαίνεται έχει χάσει την σπιρτάδα πως να το κάνουμε,

Ο επεξεργαστής από την ημέρα που θα τον δουλέψεις για πρώτη φορά μέχρι την ημέρα που θα ψοφήσει, αποδίδει το ίδιο. Δεν χάνει τη "σπιρτάδα" του.

Μπορεί η ψύχτρα σου να έχει γεμίσει "αράχνες" και να έχουν κλείσει από τη σκόνη οι οπές εξαερισμού του κουτιού και το cpu να κάνει throttling για προστασία, ή η εγκατάστασή σου (windows) να έχει γεμίσει σκουπίδια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το cpu έχει χάσει τη "σπιρτάδα" του.:computer:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούρια πραγματάκια και να κάνω ένα Update στο PC..

1ον θέλω να αλλάξω κουτί να πάω σε Micro ATX για λιγότερο χώρο και να είμαι λίγο πιο Mobile..

Θα αλλάξω Mobo σε mATX και έχω μείνει σε Z77 και 3770Κ θέλω να σιγουρευτώ άμα αξίζει να αλλάξω όλο το πακέτο επεξεργαστή Mobo σε 4770Κ η 4790Κ αλλά άμα ο 90Κ πιάνει 100c σε Stock που βλέπω θα ξενερώσω άσχημα..

Για αυτό κρατάω μια πισινή για τον 5820Κ αλλά ανεβένει η τιμή και σε Mobo και CPU..

Επίσης το κουτί που θα πάρω είναι

Corsair Carbide Air 240 | Skroutz.gr

Και για Mobo z77 mATX

Asrock Fatal1ty Z77 Professional-M | Skroutz.gr

Είναι το μόνο που βρίσκω αυτήν την στιμή

και δεν είμαι σιγουρός άμα φτάνουν τα PCI Slots του κουτιού γιατί έχω

και μια κάρτα ήχου και ένα μια κάρτα καταγραφής βίντεο..

Επίσης από GPU έχω μείνει με την 290 Msi..

Αξίζει η αλλαγή σε 970?

Για την asrock τη συγκεκριμμένη ξέρουμε κάτι????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.