Jump to content



Παιδιά μια μικρή τεχνική βοήθεια από όσους έχουνε VDSL στην Θεσσαλονίκη


SirGeorge

Recommended Posts

Κάτι από αυτά που σου λέει το support τους δεν στέκει. Αν το ping είναι κάτω από 100-120 ms λογικά είσαι ΟΚ.

Ακόμα και στα first person shooter multiplayer games που ο χρόνος αντίδρασης είναι καθοριστικός (βλέπε headshot) κάτω από 100-120ms θεωρήσε καλά και κοντά στα 50ms άριστα για smooth gameplay. Με ping κοντά στα 90-100 ms θα έπρεπε να είσαι ΟΚ. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Υ.Γ. Επίσης, ακόμα και 10ms θεωρητικά να πιάσεις σε ping με τον server που θες δεν έχει νόημα καθώς ο ανθρώπινος χρόνος απόκρισης είναι πάνω από 50-80ms.

Y.Γ. 2

Προσπαθώντας να επιβεβαιώσω το τελευταίο statement βρήκα αυτό το link

http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime

Από ότι φαίνεται ελάχιστος χρόνος κοντά στα 100ms με μέσο όρο περίπου τα 200ms.

Συνεπώς δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μιλάμε για ΤΟΣΟΟΟοοοοοοο χαμηλά ms όταν ο ανθρώπινος παράγοντας δεν θα μπορεί να ακολουθήσει.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

για μισο λεπτο....

τι σχεση εχει ο ανθρωπινος χρονος αποκρισης με το LAG στα FPS?

οταν θα "σκεφτω" να πατησω το κλικ για headshot (εστω και 100-200ms καθυστερημενα-ανθρωπινος χρονος αποκρισης) τοτε εγω θελω αμεσοτητα και οχι extra 80-100ms για το χτυπημα.

εκτος αν καταλαβα κατι εγω λαθος.

στο ut2004 τα 90-100ms ηταν πολλα.κατω απο 50 ομως δεν ξεχωριζες την αισθηση αν ησουν σε LAN η σε NET

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας που είναι αποκλειστικά οι μετρήσεις latency. Το αν και γιατί το lag παίζει κάποιο ρόλο στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν είναι το ζητούμενο...

Πέρα από το support της pokerstars που μας είπε ότι είναι θέμα latency έγιναν εκτεταμένες δοκιμές με πολλά τερματικά (και από Ελλάδα και από Λονδίνο που βρίσκεται το datacenter της pokerstars) και σε όλα τα pc από ελλάδα είχαμε το ίδιο θέμα ενώ από Λονδίνο ήμασταν ΟΚ.

Οπότε ψάχνουμε αποκλειστικά αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα παραμένει όποιος μπορεί να ποστάρει μια μέτρηση (ping σε pokerstars.eu) από Θεσσαλονίκη ADSL και VDSL θα του ήμουν υπόχρεός. Εννοείται άμα έχει fasthpath ας το αναφέρει για να ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα παραμένει όποιος μπορεί να ποστάρει μια μέτρηση (ping σε pokerstars.eu) από Θεσσαλονίκη ADSL και VDSL θα του ήμουν υπόχρεός. Εννοείται άμα έχει fasthpath ας το αναφέρει για να ξέρουμε...

Forthnet adsl fastpath Τούμπα, ανάμεσα στο γήπεδο και την Μπότσαρη.

attachment.php?attachmentid=64936&stc=1&d=1414880870

post-1666-1416078954,2381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=959]Matia[/MENTION] έχεις κανά δωμάτιο να νοικιάζεις να μας δίνεις και μια γραμμή Ethernet ??:jump:

Σοβαρά τώρα εάν βρούμε γραμμή 35ms< ο πελάτης μετακομίζει εκεί...

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν οποιοσδήποτε γνωρίζει οποιονδήποτε εφικτό τρόπο να μειωθεί το ping ας το αναφέρει, ανεξαρτήτως κόστους.

Δηλαδή θέλουμε να έχουμε σύνδεση από Ελλάδα στον server pokerstars.eu με όσο το δυνατόν μικρότερο latency <35ms, αυτό είναι και το τελικό ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

ο σερβερ που ειναι στο Λονδινο ?

πολυ (πολυ ομως) χοντρικα

σε ευθεια γραμμη αθηνα λονδινο ειναι 2400χλμ, οποτε εχουμε στη καλυτερη 8-9 ms μεταδοση με οπτικη βαλε και αλλα τοσα για τα ηλεκτρονικα της οπτικης παμε στα 16-18

θες 15-20 ms να φτασεις απο σπιτι σου στο παροχο και αλλα τοσα απο το παροχο του server στο server.

οποτε οπως καταλαβαινεις κατω απο 50-60 δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις για ελλαδα, τα 35 απλα δε γινονται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά άμα υπήρχε τρόπος να ελαχιστοποιήσουμε τα 15-20ms από τον πάροχο προς το σπίτι (πχ οπτική κάποιος άλλος τρόπος) θα είμασταν κομπλέ με 16+9=25ms

O servers της ποκερσταρς απέχει μηδαμινά από τα Datacenters (ISP) του Λονδίνου της τάξης των 2ms

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά άμα υπήρχε τρόπος να ελαχιστοποιήσουμε τα 15-20ms από τον πάροχο προς το σπίτι (πχ οπτική κάποιος άλλος τρόπος) θα είμασταν κομπλέ με 16+9=25ms

O servers της ποκερσταρς απέχει μηδαμινά από τα Datacenters (ISP) του Λονδίνου της τάξης των 2ms

Mπες στο adslgr και ψάξε κάποιον που έχει FTTH μέσω αυτής της εταιρίας HCN και πες του να τσεκάρει το ping. Ίσως εκεί βρεις λύση.

FTTH για Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα την HCN και μάλιστα εκτεταμένα, από τα γραφεία τους απευθείας είχαμε 58ms. (btw τα πακέτα τους από πλευράς τιμής και ταχυτήτων απλά τα σπάνε για όσους μένουνε στις περιοχές που έχει κάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα την HCN και μάλιστα εκτεταμένα, από τα γραφεία τους απευθείας είχαμε 58ms. (btw τα πακέτα τους από πλευράς τιμής και ταχυτήτων απλά τα σπάνε για όσους μένουνε στις περιοχές που έχει κάλυψη).

Offtopic:

Δεν ξέρω για τον δικό σου αλλά εγώ έχω αρχίσει να ψήνομαι για hcn :p

Αλλά δυστυχώς διαβάζω για πολλά προβλήματα...

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.