Jump to content



Παιδιά μια μικρή τεχνική βοήθεια από όσους έχουνε VDSL στην Θεσσαλονίκη


SirGeorge

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι την συμβολή όσο το δυνατόν περισσότερων ατόμων έχουνε VDSL για

μια σημαντική δουλειά που έχω αναλάβει.

H κατάσταση είναι η εξής, έχω έναν πελάτη που παίζει online poker στην pokerstars και ψάχνω αντίστοιχη

περιοχή και σύνδεση με την οποία να επιτυγχάνεται το χαμηλότερο δυνατόν latency μεταξύ Ελλάδος και

pokerstars.

Ο σκοπός είναι να βρούμε την περιοχή (εντός Νομού Θεσσαλονίκης) που "πιάνει" καλύτερο latency με το

εν λόγω site.

Οπότε εάν έχετε την ευγενή καλοσύνη όσοι έχετε VDSL ρίξτε ένα "tracert www.pokerstars.eu" σε cmd

και εάν μπορείτε ποστάρετέ μου το screenshot ή απλά γράψτε πόσα ms σας βγάζει. (Με ενδιαφέρει το τέρμα

δεξιά νούμερο από την τελευταία στήλη)

Το τέστ πρέπει να γίνει με οποιοδήποτε πρόγραμμα ή εφαρμογή που χρησιμοποιεί internet bandwidth κλειστό.

Επίσης θα ήθελα να μου γράψετε και την περιοχή που βρίσκεστε καθώς και την ταχύτητα και provider της VDSL

σύνδεσης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εγκάρδια όσους μπούνε στο κόπο να εξυπηρετήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση..να διευκρινήσω και τα 2 με εξυπηρετουνε για να δω ποιο σημείο συνδέεται βέλτιστα. Άλλωστε η τελευταία γραμμή του tracert είναι το ping.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του υψηλού latency από Ελλάδα ο πελάτης έχει ανταγωνιστικό μειονέκτημα όταν παίζει, ακριβώς όπως τα online games όσο καλύτερο latency τόσο το καλύτερο για τον παίκτη.

Αυτή στην στιγμή παίζει με latency 85-95ms ενώ άλλοι παίκτες (πχ από Λονδίνο) με 15-25ms, αυτό του δημιουργεί πρόβλημα στο παιχνίδι.

Πρέπει λοιπόν να βελτιωθεί το latency του παίκτη.

Σκοπός είναι λοιπόν να βρεθεί η καλύτερη δυνατή σύνδεση από Θεσσαλονίκη χωρίς να χρειαστεί να πάμε σε custom λύσεις (μισθωμένη κτλ) για αυτό και ψάχνουμε μόνο

σε VDSL συνδέσεις.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/σύσταση είναι φυσικά δεκτή. Να αναφέρω ότι σε επίπεδο ADSL έχουμε δοκιμάσει όλους τους provider, διαφορετικά ρούτερ κτλ.

Μόνο αλλαγή προφίλ σε fastpath δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν ξέρω άμα θα βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

οχι πως με αφορα , αλλα με τρωει να μαθω πως ακριβος το ping επηρεαζει ενα παιχνιδι ποκερ.... (εκτος αμα το κανουν με καμερες και προσπαθουν να ποιασουν συναισθηματα)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο απ' όλα έπρεπε να δοκιμάσεις το fast path. Αλλά μου κάνει εντύπωση που έχει θέμα στο poker, το οποίο είναι turn based. Εκτός πια αν τα όρια για να κάνει κίνηση είναι πολύ χαμηλά, οπότε πάω πάσο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το latency παίζει ρόλο στο πόσο γρήγορα θα κάτσεις σε κάθε ανοιχτό τραπέζι και όχι φυσικά στην ροή του παιχνιδιού που είναι turn based. Δηλαδή πατάει να κάτσει σε τραπέζι μόλις αδειάσει θέση και του την παίρνει άλλος.

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος. Όσοι μπορείτε λοιπόν ποστάρετε τις μετρήσεις σας.

Εννοείται εάν κάποιος έχει fastpath σύνδεση (είτε ADSL ή VDSL) ας δώσει μια μέτρηση για το εν λόγω site θα είναι μεγάλη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

οκ αμα μπορείς πεσμου σε παρακαλώ περιοχή και provider και ταχύτητα VDSL όσοι περισσότεροι ποστάρουνε τόσο καλύτερη εικόνα θα έχω...

Από αυτό που σου έγραψα θα έπρεπε να είχες καταλάβει ήδη ότι δεν θα βρει λύση αλλά w/e.

Ζωγράφου Αττικής, VDSL FTTC, HOL (via OTE), 50/5, Fastpath/Fastpath

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι σχετικό φίλε winters, ας πούμε βρήκα VDSL γραμμή που είχε latency 48ms, άμα βρω κάποιον με 30-35ms σώθηκα.

Αυτό το ping το τσέκαρε μέσα από τον client του pokerstars;

edit: εμένα τώρα λέει 80ms μέσω cmd. Μου φαίνεται απίθανο να έχω σχεδόν το διπλάσιο.

edit2: Μπες στο adslgr και ψάξε κάποιον που έχει FTTH μέσω αυτής της εταιρίας http://www.hcn.gr/ και πες του να τσεκάρει το ping. Ίσως εκεί βρεις λύση.

edit3: 3ο edit, lol. Το να τσεκάρεις το ping με την διεύθυνση του site δε θα σου δώσει σίγουρο αποτέλεσμα. Πιθανά να πρέπει να βρεις την ip των server που είναι το game.

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του υψηλού latency από Ελλάδα ο πελάτης έχει ανταγωνιστικό μειονέκτημα όταν παίζει, ακριβώς όπως τα online games όσο καλύτερο latency τόσο το καλύτερο για τον παίκτη.

Αυτή στην στιγμή παίζει με latency 85-95ms ενώ άλλοι παίκτες (πχ από Λονδίνο) με 15-25ms, αυτό του δημιουργεί πρόβλημα στο παιχνίδι.

Πρέπει λοιπόν να βελτιωθεί το latency του παίκτη.

Αθήνα - Ταύρος - ADSL

ping στα 57ms στο www.pokerstars.eu με γραμμή σε fastpath

[trolling mode on]

Τώρα σχετικά με το latency τα 57ms είναι 0,057 sec το οποίο δεν είναι και τόσο προβληματικό. Από τη στιγμή που θα δεις ένα ελεύθερο τραπέζι μέχρι να το πιάσεις υπάρχουν και άλλα latencies που δεν υπολογίζεις πέρα από αυτο της γραμμής όπως π.χ. το latency της κάρτας γραφικών(για synch ρυθμίσεις), το latency που έχει το monitor για να σου εμφανίσει την εικόνα που στέλνει η κάρτα γραφικών (βλ. 120hz monitor ένατι απλών ή παλιών lcd monitor με 12 ή 15ms), το latency που έχει το ποντίκι για να δώσει την εντολή σε υπολογιστή (βλ. 100hz σε σχέση π.χ με τα 500 ή 1000hz των gaming mouse), τα αντανακλαστικά του χρήστη κτλ κτλ

[troling mode off]

Μήπως να μας ξαναδώσεις το πρόβλημα πιο συγκεκριμένα από το να κυνηγάς φαντάσματα με χαμηλότερα ping σε vdsl γραμμή μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι τοσο αναγκαιο να πιασει θεση ποιο γρηγορα απο τους αλλους; Εχει waiting system που σε βαζει σε ουρα το pokerstars. ας διαλεξει 20 τράπεζια ´η οσα θελει με τα στατιστικα που θελει και θα μπει σε μερικα λεπτα μολις βγει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους μέχρι τώρα για τις απαντήσεις σας, να διευκρινήσω ότι το πρόβλημα σχετίζεται ακριβώς με το latency και με τίποτα άλλο κάτι το οποίο μας το έχει επιβεβαιώσει και το support της pokerstars μετά από μακρά επικοινωνία και πολλαπλές επιβεβαιώσεις.

Ψάχνουμε δηλαδή όλους τους πιθανούς τρόπους να το μειώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.